Pervaja liga 1996
Pervaja liga 1996 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Pervaja liga | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | Al 5-lea | ||||
Administrator | Federația de Fotbal din Rusia | ||||
La tine acasa | din 7 aprilie 1996 începând cu 2 noiembrie 1996 | ||||
Loc | Rusia | ||||
Participanți | 22 | ||||
Formulă | Rotund în stil italian | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Dinamo-Gazovik | ||||
Promoții | Dinamo-Gazovik Šinnik Fakel Voronezh | ||||
Retrogradări | Torpedo Arzamas Okean Zvezda Irkutsk Metallurg Krasnoyarsk Čkalovec | ||||
Statistici | |||||
Cel mai bun marcator | Kilasonia (22) | ||||
Meciuri organizate | 462 | ||||
Goluri marcate | 1 186 (2,57 pe meci) | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Pervaja liga 1996 a fost a cincea ediție a celei de-a doua serii a campionatului rus de fotbal . A văzut victoria finală a lui Dinamo-Gazovik , care a fost promovată în Vysšaja Liga împreună cu Šinnik și Fakel Voronež .
Sezon
Anunțuri
Din Pervaja liga 1995 Baltika , Lada Togliatti și Zenit St. Petersburg au fost promovate în Vysšaja Liga , în timp ce Irtyš Omsk , Kolos Krasnodar și Asmaral au fost retrogradate în Vtoraja liga . Dinamo-Gazovik au fost retrogradate din Vysšaja Liga , în timp ce Spartak Nal'čik , Kuban ' , Gazovik-Gazprom , Saturn și Metallurg Krasnoyarsk au fost promovate din Vtoraja Liga .
Smena-Saturn St. Petersburg și-a schimbat mai întâi numele în Saturn-1991, apoi a fuzionat cu concetățenii din Lokomotiv St. Petersburg , care și-a schimbat numele în Lokomotiv-Saturn St. Petersburg și a fost admis la Pervaja liga [1] .
Formulă
Numărul de echipe (22) și formula grupului unic au fost confirmate, dar au fost introduse câteva inovații importante. Cele 22 de echipe participante s-au confruntat într-o rundă italiană cu meciuri acasă și în deplasare pentru un total de 42 de zile: s-au acordat trei puncte pentru victorie, una pentru remiză și zero pentru înfrângere. Primii trei clasați au fost promovați direct în Vysšaja Liga , în timp ce primii cinci clasați au fost retrogradați direct în Vtoraja liga .
Echipe participante
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Dinamo-Gazovik | 84 | 42 | 24 | 12 | 6 | 82 | 34 | +48 | |
2. | Šinnik | 83 | 42 | 24 | 11 | 7 | 66 | 32 | +34 | |
3. | Fakel Voronezh | 82 | 42 | 23 | 13 | 6 | 72 | 33 | +39 | |
4. | Gazovik-Gazprom | 79 | 42 | 24 | 7 | 11 | 69 | 44 | +25 | |
5. | Dinamo Stavropol ' | 74 | 42 | 22 | 8 | 12 | 61 | 45 | +16 | |
6. | Tsarja Leninsk-Kuznetsky | 66 | 42 | 19 | 9 | 14 | 63 | 54 | +9 | |
7. | Uralan | 66 | 42 | 19 | 9 | 14 | 47 | 41 | +6 | |
8. | Sokol-PŽD Saratov | 62 | 42 | 18 | 8 | 16 | 56 | 49 | +7 | |
9. | Spartak Nal'čik | 59 | 42 | 17 | 8 | 17 | 62 | 59 | +3 | |
10. | Kuban ' | 59 | 42 | 15 | 14 | 13 | 65 | 60 | +5 | |
11. | Saturn | 57 | 42 | 16 | 9 | 17 | 48 | 48 | 0 | |
12. | Lokomotiv-Saturn SP | 55 | 42 | 15 | 10 | 17 | 57 | 46 | +11 | |
13. | Neftechimik | 55 | 42 | 15 | 10 | 17 | 45 | 55 | -10 | |
14. | Torpedo Volžskij | 54 | 42 | 15 | 9 | 18 | 57 | 71 | -14 | |
15. | Luč Vladivostok | 54 | 42 | 14 | 12 | 16 | 39 | 46 | -7 | |
16. | Družba Majkop | 53 | 42 | 15 | 8 | 19 | 50 | 47 | +3 | |
17. | Lokomotiv Čita | 51 | 42 | 13 | 12 | 17 | 50 | 56 | -6 | |
18. | Torpedo Arzamas | 50 | 42 | 15 | 5 | 22 | 47 | 64 | -17 | |
19. | Okean | 39 | 42 | 10 | 9 | 23 | 42 | 76 | -34 | |
20. | Zvezda Irkutsk | 38 | 42 | 10 | 8 | 24 | 31 | 63 | -32 | |
21. | Metallurg Krasnoyarsk | 35 | 42 | 8 | 11 | 23 | 33 | 61 | -28 | |
22. | Čkalovec | 27 | 42 | 7 | 6 | 29 | 44 | 102 | -58 |
Legendă:
- Promovat în Vysšaja Liga 1997 .
- Retrasă la Vtoraja liga 1997 .
Notă:
- Trei puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
Rezultate
Săpa | Păcat | Fak | GaG | Dis | ZLK | Ura | Sok | SpN | Kub | Sâmbătă | LSP | Nef | ToV | Luč | Dru | Este | ToA | Oke | ZvI | MeK | Čka | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dinamo-Gazovik | –––– | 2-0 | 1-1 | 2-0 | 0-1 | 4-0 | 0-0 | 1-0 | 2-1 | 6-2 | 3-0 | 1-0 | 4-1 | 3-0 | 3-0 | 4-1 | 6-3 | 2-0 | 1-0 | 2-0 | 4-2 | 8-0 |
Šinnik | 1-1 | –––– | 2-0 | 2-0 | 0-0 | 2-0 | 4-0 | 3-1 | 0-0 | 3-1 | 1-0 | 2-1 | 4-1 | 1-1 | 1-0 | 1-1 | 2-0 | 5-2 | 1-0 | 3-0 | 3-1 | 2-0 |
Fakel Voronezh | 1-1 | 2-2 | –––– | 5-1 | 0-0 | 1-0 | 0-0 | 0-0 | 4-1 | 2-0 | 3-0 | 3-1 | 0-0 | 2-0 | 0-0 | 1-0 | 2-0 | 3-0 | 6-1 | 1-0 | 1-0 | 6-0 |
Gazovik-Gazprom | 3-0 | 2-0 | 0-0 | –––– | 3-0 | 2-1 | 2-0 | 2-0 | 1-0 | 2-2 | 3-0 | 1-0 | 2-1 | 1-0 | 3-0 | 2-1 | 4-1 | 1-0 | 5-0 | 1-0 | 1-0 | 3-1 |
Dinamo Stavropol ' | 2-2 | 3-2 | 3-1 | 0-1 | –––– | 0-0 | 3-0 | 2-1 | 2-1 | 0-0 | 4-0 | 1-0 | 1-0 | 6-0 | 3-0 | 2-0 | 2-1 | 3-1 | 0-1 | 3-0 | 2-1 | 2-4 |
Tsarja Leninsk-Kuznetsky | 2-1 | 0-0 | 2-1 | 2-0 | 1-2 | –––– | 1-0 | 3-0 | 2-0 | 3-0 | 5-1 | 2-1 | 3-0 | 4-0 | 1-0 | 1-0 | 0-0 | 1-0 | 4-1 | 3-2 | 3-2 | 5-1 |
Uralan | 2-0 | 1-0 | 1-2 | 1-1 | 3-1 | 0-0 | –––– | 0-1 | 3-1 | 3-0 | 2-1 | 2-0 | 1-2 | 3-0 | 2-0 | 0-0 | 1-0 | 2-1 | 2-0 | 3-0 | 0-0 | 3-1 |
Sokol-PŽD Saratov | 0-2 | 2-1 | 2-1 | 3-0 | 4-1 | 2-1 | 1-3 | –––– | 3-1 | 3-1 | 0-0 | 1-1 | 1-0 | 1-1 | 2-0 | 2-0 | 2-0 | 3-0 | 1-0 | 1-1 | 2-0 | 4-0 |
Spartak Nal'čik | 4-1 | 1-1 | 0-1 | 2-0 | 0-1 | 2-0 | 5-0 | 2-1 | –––– | 2-5 | 1-0 | 3-2 | 2-1 | 5-0 | 1-0 | 0-0 | 2-1 | 1-0 | 6-3 | 4-0 | 1-0 | 4-4 |
Kuban ' | 2-2 | 1-1 | 4-0 | 1-1 | 2-0 | 2-2 | 0-0 | 4-2 | 2-2 | –––– | 2-1 | 2-0 | 0-0 | 5-1 | 4-1 | 0-1 | 0-0 | 4-2 | 3-1 | 1-0 | 4-1 | 1-0 |
Saturn | 0-1 | 2-1 | 1-1 | 3-4 | 1-0 | 1-1 | 1-3 | 3-0 | 2-1 | 2-0 | –––– | 1-0 | 1-0 | 2-1 | 3-0 | 2-0 | 3-0 | 1-0 | 3-0 | 4-0 | 0-0 | 3-0 |
Lokomotiv-Saturn SP | 2-1 | 0-1 | 1-1 | 2-2 | 2-2 | 9-0 | 3-0 | 0-2 | 1-0 | 1-1 | 0-0 | –––– | 0-0 | 3-2 | 2-2 | 1-0 | 0-0 | 2-0 | 3-1 | 4-1 | 2-0 | 2-0 |
Neftechimik | 0-1 | 2-2 | 1-4 | 1-3 | 1-1 | 2-0 | 0-0 | 0-0 | 1-0 | 1-0 | 1-0 | 2-2 | –––– | 2-1 | 1-1 | 2-1 | 2-0 | 2-0 | 5-1 | 1-0 | 3-2 | 1-0 |
Torpedo Volžskij | 0-0 | 3-4 | 1-2 | 2-0 | 1-1 | 2-1 | 0-0 | 2-0 | 3-0 | 2-1 | 1-1 | 2-0 | 2-1 | –––– | 1-2 | 1-0 | 2-1 | 2-0 | 5-0 | 0-0 | 2-1 | 3-1 |
Luč Vladivostok | 0-0 | 0-1 | 0-0 | 1-2 | 2-1 | 1-1 | 1-0 | 2-1 | 3-1 | 3-0 | 1-0 | 2-1 | 3-0 | 0-3 | –––– | 0-0 | 0-0 | 1-1 | 3-1 | 1-0 | 1-1 | 1-0 |
Družba Majkop | 1-1 | 1-0 | 1-2 | 0-0 | 3-1 | 1-1 | 1-0 | 3-0 | 5-0 | 3-0 | 3-1 | 0-1 | 3-0 | 3-1 | 1-1 | –––– | 3-0 | 2-1 | 1-0 | 3-0 | 3-0 | 1-2 |
Lokomotiv Čita | 0-0 | 0-1 | 1-1 | 1-1 | 3-0 | 0-0 | 0-2 | 1-4 | 0-0 | 3-2 | 2-1 | 1-0 | 3-1 | 3-1 | 3-1 | 3-0 | –––– | 2-0 | 3-1 | 1-0 | 3-1 | 4-0 |
Torpedo Arzamas | 0-2 | 0-0 | 1-2 | 3-1 | 2-1 | 2-1 | 1-2 | 1-0 | 1-0 | 1-1 | 2-1 | 2-1 | 2-1 | 1-1 | 2-0 | 4-1 | 2-1 | –––– | 0-1 | 5-2 | 1-0 | 3-2 |
Okean | 1-1 | 0-3 | 1-2 | 1-0 | 0-1 | 2-1 | 2-0 | 0-0 | 0-0 | 1-2 | 1-1 | 0-1 | 2-2 | 2-0 | 0-1 | 2-0 | 2-2 | 4-0 | –––– | 4-2 | 0-0 | 4-1 |
Zverda Irkutsk | 0-2 | 0-1 | 1-0 | 2-1 | 0-1 | 3-0 | 1-0 | 2-0 | 0-0 | 1-1 | 0-0 | 0-2 | 0-1 | 2-2 | 0-0 | 3-2 | 2-1 | 1-0 | 4-1 | –––– | 0-0 | 1-0 |
Metallurg Krasnoyarsk | 0-3 | 0-1 | 0-3 | 2-1 | 1-2 | 2-1 | 3-0 | 2-2 | 1-2 | 0-0 | 0-0 | 1-0 | 1-0 | 2-0 | 1-4 | 2-0 | 0-0 | 1-3 | 0-0 | 1-0 | –––– | 1-1 |
Čkalovec | 1-1 | 0-1 | 2-4 | 1-6 | 0-3 | 2-4 | 1-2 | 2-1 | 2-3 | 0-2 | 0-1 | 1-3 | 1-2 | 4-5 | 1-0 | 2-0 | 2-2 | 0-0 | 0-0 | 2-0 | 2-0 | –––– |
Statistici
Clasamentul marcatorilor
Obiective | Jucător | Echipă | ||
---|---|---|---|---|
22 | Varlam Kilasonia | Lokomotiv-Saturn SP | ||
20 | Karapet Mikaelyan | Sokol-PŽD Saratov | ||
19 | Sergej Тoporov | Tsarja Leninsk-Kuznetsky | ||
18 | Nail 'Galimov | Lokomotiv Čita | ||
18 | Sergéj Aleksándrovič Máslov | Dinamo Stavropol ' | ||
18 | Oleksandr Pryzetko | Dinamo-Gazovik | ||
17 | Vladislav Jarkin | Tsarja Leninsk-Kuznetsky |
Notă
Elemente conexe
linkuri externe
- ( EN ) Campionatele Ruse din 1996 , pe rsssf.com .
- ( EN , RU ) Pervaja Liga 1996 , pe wildstat.com .