Pervyj divizion 2007
Pervyj divizion 2007 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Pervyj divizion | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | 16 | ||||
Administrator | Federația de Fotbal din Rusia | ||||
La tine acasa | din 28 martie 2007 începând cu 5 noiembrie 2007 | ||||
Loc | Rusia | ||||
Participanți | 22 | ||||
Formulă | Rotund în stil italian | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Šinnik | ||||
Promoții | Šinnik Terek Groznyj | ||||
Retrogradări | Avangard Kursk Mordovija Tekstilščik-Telekom Ivanovo Sodovik Spartak-MŽK Ryazan ' | ||||
Statistici | |||||
Jucator de top | Aleksandr Pavlenko | ||||
Cel mai bun marcator | Dmitry Akimov (34) | ||||
Cel mai bun portar | Dmitry Borodin | ||||
Meciuri organizate | 462 | ||||
Goluri marcate | 1 186 (2,57 pe meci) | ||||
Public | 1 943 690 (4 207 pe întâlnire) | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Divizia Pervyj 2007 a fost a șaisprezecea ediție a celei de-a doua serii a campionatului rus de fotbal . A văzut victoria finală a lui Šinnik , care a fost promovat în Prem'er-Liga împreună cu Terek Groznyj .
Sezon
Anunțuri
Din divizia Pervyj din 2006 , Khimki și Kuban ' au fost promovați la Prem'er-Liga , în timp ce Spartak NN , Fakel Voronež , Orël , Metallurg Krasnoyarsk și Angušt Nazran' au fost retrogradați în divizia Vtoroj . Torpedo Moscova și Šinnik au fost retrogradate din Prem'er-Liga , în timp ce Tekstilščik-Telekom Ivanovo , Spartak-MŽK Rjazan ' , Alanija Vladikavkaz , Nosta Novotroick și Zvezda Irkutsk au fost promovate din divizia Vtoroj .
La începutul campionatului, federația rusă a exclus Volgar'-Gazprom-2 , Dinamo Machačkala și Lada Togliatti [1] . Prin urmare, a fost necesară admiterea a încă trei echipe la campionat: a fost întocmit un clasament în al doilea loc al diviziei 2006 Vtoroj (care a fost împărțit în cinci grupe diferite), care a ținut cont doar de procentajul de puncte câștigate; grupurile, de fapt, erau alcătuite dintr-un număr diferit de echipe [1] . Pe baza acestui clasament, au fost admișiSKA Rostov , Metallurg-Kuzbass și Mordovija .
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | % | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | SKA Rostov | 82 | 32 | 26 | 4 | 2 | 74 | 17 | +57 | 85% | |
2. | Metallurg-Kuzbass | 82 | 36 | 25 | 7 | 4 | 79 | 22 | +57 | 76% | |
3. | Mordovija | 72 | 34 | 22 | 6 | 6 | 64 | 30 | +34 | 71% | |
4. | Gazovik Orenburg | 43 | 24 | 12 | 7 | 5 | 34 | 24 | +10 | 60% | |
5. | Šeksna Čerepovec | 60 | 34 | 18 | 6 | 10 | 52 | 37 | +15 | 59% |
Înainte de începerea campionatului, Spartak Vladikavkaz a revenit la numele de Alanija Vladikavkaz [1] .
Formulă
Cele 22 de echipe participante s-au confruntat într-o rundă italiană cu meciuri acasă și în deplasare pentru un total de 42 de zile: s-au acordat trei puncte pentru victorie, una pentru remiză și zero pentru înfrângere. Primele două clasate au fost promovate direct în Prem'er-Liga , în timp ce ultimele cinci clasificate au fost retrogradate direct la Pervenstvo Professional'noj Futbol'noj Ligi .
Echipe participante
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Šinnik | nouăzeci și doi | 42 | 28 | 8 | 6 | 68 | 30 | +38 | |
2. | Terek Groznyj | 90 | 42 | 28 | 6 | 8 | 69 | 27 | +42 | |
3. | Sibir ' | 86 | 42 | 25 | 11 | 6 | 80 | 39 | +41 | |
4. | KAMAZ | 77 | 42 | 23 | 8 | 11 | 67 | 34 | +33 | |
5. | Ural | 77 | 42 | 21 | 14 | 7 | 70 | 33 | +37 | |
6. | Torpila Moscova | 69 | 42 | 21 | 6 | 15 | 75 | 59 | +16 | |
7. | Nosta Novotroick | 64 | 42 | 16 | 16 | 10 | 63 | 40 | +23 | |
8. | Dynamo Bryansk | 59 | 42 | 16 | 11 | 15 | 49 | 52 | -3 | |
9. | Saljut-Ėnergija | 57 | 42 | 17 | 6 | 19 | 44 | 45 | -1 | |
10. | Dimpotriva | 57 | 42 | 16 | 9 | 17 | 41 | 44 | -3 | |
11. | Zvezda Irkutsk | 56 | 42 | 16 | 8 | 18 | 60 | 47 | +13 | |
12. | Alanija Vladikavkaz | 56 | 42 | 15 | 11 | 16 | 56 | 56 | +0 | |
13. | SKA-Ėnergija | 56 | 42 | 14 | 14 | 14 | 50 | 48 | +2 | |
14. | Masuk-KMV Pyatigorsk | 55 | 42 | 14 | 13 | 15 | 53 | 55 | -2 | |
15. | Baltika | 54 | 42 | 14 | 12 | 16 | 53 | 49 | +4 | |
16. | Metallurg-Kuzbass | 53 | 42 | 15 | 8 | 19 | 53 | 70 | -17 | |
17. | SKA Rostov | 53 | 42 | 14 | 11 | 17 | 50 | 60 | -10 | |
18. | Avangard Kursk | 51 | 42 | 15 | 6 | 21 | 50 | 55 | -5 | |
19. | Mordovija | 43 | 42 | 13 | 4 | 25 | 44 | 88 | -44 | |
20. | Tekstilščik-Telekom Ivanovo | 38 | 42 | 10 | 8 | 24 | 38 | 68 | -30 | |
21. | Sodovik | 34 | 42 | 8 | 10 | 24 | 32 | 65 | -33 | |
22. | Spartak-MŽK Ryazan ' | 7 | 42 | 1 | 4 | 37 | 21 | 122 | -101 |
Legendă:
- Promovat la Prem'er-Liga 2008 .
- Retrasă în divizia Vtoroj 2008 .
- Retras din campionat.
Notă:
- Trei puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- Spartak-MŽK Ryazan 'a eșuat în timpul actualului campionat din motive financiare; meciurile rămase au primit o victorie cu 3-0 adversarilor [1] .
Rezultate
Păcat | Ter | Da B | KAM | Ura | ToM | Nr | DiB | Sal | Anž | ZvI | Aripa | SKĖ | Mas | Bal | MeK | SKR | AvK | Mor | TeT | Gazon | spa | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Šinnik | –––– | 1-1 | 3-1 | 2-1 | 1-0 | 2-0 | 1-0 | 4-0 | 2-0 | 2-0 | 0-2 | 3-2 | 3-2 | 1-0 | 2-0 | 5-0 | 1-0 | 1-0 | 2-0 | 3-0 | 2-0 | 2-0 |
Terek Groznyj | 0-1 | –––– | 2-0 | 2-1 | 1-1 | 2-0 | 3-0 | 2-0 | 1-0 | 2-0 | 1-0 | 0-2 | 0-0 | 2-1 | 2-0 | 3-1 | 3-0 | 4-2 | 2-0 | 1-0 | 4-0 | 3-0 |
Sibir ' | 3-3 | 1-0 | –––– | 1-0 | 0-1 | 5-3 | 2-2 | 2-1 | 1-1 | 1-0 | 2-0 | 2-1 | 1-0 | 1-1 | 0-1 | 1-1 | 0-0 | 3-0 | 6-2 | 5-0 | 3-2 | 3-0 |
KAMAZ | 0-0 | 2-1 | 0-2 | –––– | 2-1 | 4-0 | 0-1 | 5-2 | 3-0 | 0-0 | 3-2 | 5-0 | 2-1 | 4-0 | 0-0 | 1-0 | 3-0 | 3-1 | 3-0 | 2-0 | 0-0 | 5-2 |
Ural | 0-0 | 4-1 | 0-0 | 2-0 | –––– | 3-2 | 2-2 | 5-0 | 2-0 | 3-0 | 1-0 | 0-0 | 0-0 | 1-1 | 0-0 | 3-0 | 1-0 | 2-1 | 8-1 | 1-0 | 1-1 | 3-0 |
Torpila Moscova | 1-2 | 1-2 | 1-1 | 3-1 | 2-4 | –––– | 2-1 | 3-0 | 2-0 | 2-1 | 1-2 | 3-1 | 2-0 | 4-0 | 3-1 | 4-0 | 3-1 | 3-2 | 4-0 | 5-3 | 1-0 | 3-0 |
Nosta Novotroick | 0-1 | 2-0 | 0-5 | 0-0 | 1-1 | 0-0 | –––– | 1-1 | 1-0 | 3-0 | 3-0 | 4-0 | 1-1 | 2-2 | 2-0 | 2-0 | 6-0 | 0-0 | 3-0 | 0-0 | 1-0 | 3-0 |
Dynamo Bryansk | 2-0 | 2-2 | 0-0 | 0-1 | 3-1 | 2-0 | 0-2 | –––– | 1-0 | 2-0 | 2-2 | 0-1 | 2-1 | 0-0 | 1-1 | 3-1 | 2-1 | 1-1 | 0-0 | 1-2 | 2-2 | 1-0 |
Saljut-Ėnergija | 3-1 | 0-1 | 1-2 | 0-0 | 2-0 | 4-1 | 1-1 | 0-0 | –––– | 1-0 | 2-1 | 4-1 | 2-0 | 2-1 | 1-0 | 1-1 | 1-0 | 1-0 | 2-1 | 1-0 | 2-1 | 3-0 |
Dimpotriva | 1-0 | 1-3 | 0-0 | 1-2 | 2-1 | 3-2 | 2-2 | 1-0 | 2-1 | –––– | 1-1 | 0-0 | 2-0 | 1-1 | 1-0 | 1-3 | 1-3 | 1-0 | 1-0 | 1-0 | 2-0 | 5-0 |
Zvezda Irkutsk | 0-1 | 2-0 | 1-0 | 1-2 | 2-2 | 0-1 | 0-0 | 0-1 | 1-0 | 1-0 | –––– | 2-0 | 4-0 | 0-2 | 1-1 | 3-1 | 1-1 | 0-1 | 4-0 | 0-1 | 5-0 | 4-0 |
Alanija Vladikavkaz | 0-1 | 0-0 | 2-0 | 2-1 | 0-1 | 1-1 | 1-1 | 3-2 | 1-0 | 0-0 | 0-2 | –––– | 0-0 | 3-0 | 0-1 | 4-3 | 3-2 | 2-1 | 0-0 | 7-0 | 5-1 | 3-0 |
SKA-Ėnergija | 0-0 | 2-1 | 1-1 | 1-1 | 2-3 | 4-0 | 0-3 | 1-1 | 2-0 | 1-0 | 1-0 | 2-2 | –––– | 2-1 | 2-1 | 2-0 | 1-0 | 2-1 | 3-0 | 0-0 | 3-0 | 1-1 |
Masuk-KMV | 2-1 | 0-2 | 2-3 | 1-2 | 0-0 | 0-2 | 3-1 | 1-3 | 2-0 | 0-2 | 0-0 | 1-0 | 3-3 | –––– | 1-1 | 0-0 | 3-0 | 0-1 | 5-2 | 3-0 | 1-0 | 3-0 |
Baltika | 1-2 | 0-1 | 1-3 | 0-0 | 0-0 | 2-0 | 1-0 | 1-2 | 3-0 | 1-2 | 2-2 | 1-1 | 2-1 | 2-2 | –––– | 0-1 | 3-0 | 3-2 | 2-0 | 2-3 | 3-0 | 3-0 |
Metallurg-Kuzbass | 3-1 | 0-3 | 3-5 | 1-0 | 0-1 | 0-1 | 3-2 | 0-1 | 1-0 | 3-0 | 2-1 | 1-1 | 3-2 | 0-1 | 0-0 | –––– | 2-1 | 4-3 | 0-1 | 1-0 | 1-2 | 3-0 |
SKA Rostov-on-Don | 2-2 | 0-0 | 0-1 | 1-2 | 2-1 | 0-0 | 2-1 | 2-1 | 0-0 | 1-1 | 2-1 | 2-0 | 0-0 | 1-2 | 3-3 | 4-1 | –––– | 3-2 | 4-3 | 1-0 | 1-1 | 3-0 |
Avangard Kursk | 2-2 | 0-1 | 0-1 | 1-0 | 1-0 | 2-1 | 0-0 | 1-0 | 0-1 | 1-0 | 5-2 | 0-2 | 0-1 | 1-2 | 2-1 | 1-1 | 0-1 | –––– | 2-1 | 2-0 | 2-1 | 1-0 |
Mordovija | 1-3 | 0-4 | 2-6 | 2-0 | 0-1 | 2-2 | 0-3 | 2-0 | 2-1 | 0-2 | 1-4 | 3-1 | 1-0 | 2-1 | 1-2 | 1-2 | 1-0 | 3-1 | –––– | 2-1 | 2-0 | 2-0 |
Tekstilščik-Telekom | 0-1 | 0-1 | 0-1 | 0-1 | 1-2 | 0-2 | 3-2 | 0-2 | 3-2 | 1-0 | 3-1 | 4-1 | 2-2 | 0-0 | 3-2 | 1-1 | 0-0 | 1-4 | 0-0 | –––– | 1-2 | 2-3 |
Sodovik | 0-0 | 0-2 | 0-2 | 0-2 | 1-1 | 0-0 | 1-2 | 0-2 | 1-0 | 0-0 | 1-2 | 1-0 | 2-0 | 1-2 | 1-3 | 2-3 | 1-2 | 0-0 | 3-0 | 0-0 | –––– | 3-0 |
Spartak-MŽK | 0-3 | 0-3 | 1-3 | 0-3 | 1-6 | 1-4 | 2-2 | 0-3 | 2-4 | 0-3 | 0-3 | 1-3 | 0-3 | 2-2 | 1-2 | 2-2 | 2-4 | 0-3 | 0-3 | 0-3 | 0-1 | –––– |
Statistici
Clasamentul marcatorilor
Obiective | Jucător | Echipă | ||
---|---|---|---|---|
25 | Dmitry Akimov | Sibir ' | ||
21 | Michail Mysin | Ural | ||
20 | Рoman Monar'ov | Šinnik | ||
19 | Stanyslav Dubrovyn | Alanija Vladikavkaz | ||
18 | Anton Kobjalko | Metallurg-Kuzbass | ||
16 | Ėl'dar Nizamutdinov | Nosta Novotroick | ||
15 | Maksim Ramaščanka | Torpila Moscova |
Notă
Elemente conexe
linkuri externe
- ( EN ) Pervyj divizion 2007 , pe rsssf.com .
- ( EN , RU ) Pervyj divizion 2007 , pe wildstat.com .