Promovarea Toscanei 1982-1983
Promovare 1982-1983 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Promovare | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | |||||
Administrator | FIGC - LND Comitetul regional Toscana | ||||
Loc | Italia | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
În sezonul 1982-1983 , Promoția a fost al șaselea nivel al fotbalului italian (cel mai înalt nivel regional). Iată statisticile legate de campionatul din Toscana .
Campionatul este structurat în diferite grupuri în stil italian, la nivel regional, administrat de comitetele regionale competente. Promovările la categoria superioară și retrogradările la categoria inferioară nu au fost întotdeauna omogene; au fost cuantificate la începutul campionatului de către Comitetul Regional în conformitate cu directivele stabilite de Liga Națională de Amatori , dar flexibile, în raport cu numărul de companii retrogradate din Campionatul Interregional și, prin urmare, în funcție de diferitele situații regionale, sfârșitul din campionat ar putea avea play-off-uri atât de promovare, cât și de retrogradare.
Grupa A
Echipe participante
Echipă | Oraș |
---|---|
AC Alabastri Volterra | Volterra (PI) |
GS Armando Picchi | Livorno (LI) |
SUA Aullese | Aulla (MS) |
AC Bagni di Lucca | Bagni di Lucca (LU) |
AS Camaiore | Camaiore (LU) |
Fulgerul SUA | Lamporecchio (FI) |
SUA Monsummanese | Monsummano Terme (PT) |
AS Pecciolese | Peccioli (PI) |
SUA Perignano | Lari (Italia) (PI) |
SUA Pescia | Pescia (PT) |
SUA Piombino | Piombino (LI) |
SUA Ponte a Moriano | Lucca (LU) |
AC Quarrata Olimpia | Quarrata (PT) |
GS Romagnano | Masă (MS) |
US Sanromanese | San Romano (Pisa) (PI) |
GS Toți pantofii | Castelfranco di Sotto (PI) |
AS Venturina | Venturina Terme (LI) |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Piombino | 47 | 32 | 20 | 7 | 5 | 54 | 16 | +38 | |
2. | Toate încălțăminte | 43 | 32 | 17 | 9 | 6 | 38 | 25 | +13 | |
3. | Romagnano | 40 | 32 | 15 | 10 | 7 | 40 | 28 | +12 | |
4. | Armando Picchi | 37 | 32 | 10 | 17 | 5 | 34 | 25 | +9 | |
5. | Aullese | 36 | 32 | 11 | 14 | 7 | 45 | 34 | +11 | |
6. | Băile din Lucca | 36 | 32 | 10 | 16 | 6 | 39 | 31 | +8 | |
7. | Fulger | 33 | 32 | 11 | 11 | 10 | 38 | 36 | +2 | |
8. | Perignano | 33 | 32 | 11 | 11 | 10 | 29 | 27 | +2 | |
9. | Alabastri Volterra | 33 | 32 | 9 | 15 | 8 | 26 | 27 | -1 | |
10. | Ponte a Moriano | 32 | 32 | 9 | 14 | 9 | 25 | 25 | 0 | |
11. | Camaiore | 31 | 32 | 9 | 13 | 10 | 31 | 26 | +5 | |
12. | Monsummanese | 31 | 32 | 13 | 5 | 14 | 32 | 39 | -7 | |
13. | Venturina | 30 | 32 | 9 | 12 | 11 | 37 | 39 | -2 | |
14. | Sanromană | 30 | 32 | 7 | 16 | 9 | 29 | 32 | -3 | |
15. | Quarrata Olimpia | 20 | 32 | 3 | 14 | 15 | 20 | 34 | -14 | |
16. | Pececole | 18 | 32 | 5 | 8 | 19 | 18 | 48 | -30 | |
17. | - Pescia | 14 | 32 | 3 | 8 | 21 | 16 | 59 | -43 |
Grupa B
Echipe participante
Echipă | Oraș |
---|---|
SUA Antella | Bagno a Ripoli (FI) |
Pol. Audax Rufina | Rufina (FI) |
AS Castellina | Castellina in Chianti (FI) |
AS Figline | Figline Valdarno (FI) |
AC Foiano | Foiano della Chiana (AR) |
SUA Grassina | Grassina (FI) |
AS Impruneta | Impruneta (FI) |
SUA Poggibonsi | Poggibonsi (SI) |
SUA Pontassieve | Pontassieve (FI) |
Pol. Pratovecchio | Pratovecchio (AR) |
SC Resco Reggello | Reggello (FI) |
US Sansepolcro | Sansepolcro (AR) |
UC Sinalunghese | Sinalunga (SI) |
GS Staggia | Staggia Senese (SI) |
Pol. Subbiano | Subbiano (AR) |
SUA Tegoleto | Civitella in Val di Chiana (AR) |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Poggibonsi | 46 | 30 | 17 | 12 | 1 | 46 | 15 | +31 | |
2. | Castellina | 40 | 30 | 14 | 12 | 4 | 31 | 16 | +15 | |
3. | Tegoleto | 40 | 30 | 13 | 14 | 3 | 48 | 26 | +22 | |
4. | Figline | 35 | 30 | 11 | 13 | 6 | 40 | 22 | +18 | |
5. | Pratovecchio | 34 | 30 | 13 | 8 | 9 | 37 | 27 | +10 | |
6. | Antella | 34 | 30 | 11 | 12 | 7 | 36 | 26 | +10 | |
7. | Marginea dreaptă | 34 | 30 | 13 | 8 | 9 | 35 | 27 | +8 | |
8. | Grassina | 33 | 30 | 11 | 11 | 8 | 34 | 27 | +7 | |
9. | Resco Reggello | 31 | 30 | 11 | 9 | 10 | 30 | 30 | 0 | |
10. | Foiano | 29 | 30 | 10 | 9 | 11 | 25 | 28 | -3 | |
11. | Pontassieve | 29 | 30 | 8 | 13 | 9 | 26 | 31 | -5 | |
12. | Subbiano | 28 | 30 | 8 | 12 | 10 | 31 | 25 | +6 | |
13. | Impruneta | 28 | 30 | 10 | 8 | 12 | 31 | 25 | +6 | |
14. | Audax Rufina | 20 | 30 | 6 | 8 | 16 | 25 | 38 | -13 | |
15. | Sinalunghese | 19 | 30 | 5 | 9 | 16 | 28 | 43 | -15 | |
--- | Sansepolcro | Întârziere | 30 | - | - | 30 | 7 | 104 | 0 |