Divizia a III-a 1926-1927
Index Abruzzi · Calabria și Basilicata · Campania · Emilia · Lazio · Liguria · Lombardia Marche · Piemont · Apulia · Sardinia · Sicilia · Toscana · Umbria · Veneto · Veneția Giulia · Veneția Tridendina Finale de Nord · Bibliografie · Legături externe |
Divizia a III-a 1926-1927 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Divizia a treia | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | Al 5-lea | ||||
Administrator | Directorii regionali și Direcția diviziunilor din nordul de jos | ||||
Loc | Italia | ||||
Participanți | Peste 200 | ||||
Formulă | 26 grupe + 6 runde A / R (nord) | ||||
Rezultate | |||||
Promoții | Seregno Pontedera Ascoli + toți câștigătorii gironcini | ||||
Retrogradări | Nu e disponibil nu e asigurat nu e prevazut | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Divizia a treia 1926-1927 a fost setul celor mai mari turnee regionale din acea ediție a campionatului italian de fotbal . Conform prevederilor Cartei Viareggio, a devenit singurul nivel regional, cu excepția temporară a Lombardiei și Emilia, care a trebuit să organizeze Divizia a patra până în 1927 - 1928 și, în plus, nici măcar într-un mod integral, întrucât finalele au fost gestionate în schimb. la nivel interregional de către Directorul diviziunilor din nordul inferior .
În timp ce în Sud fiecare campionat regional era separat, în Nord grupele erau doar o eliminare preliminară la o a doua fază de primăvară disputată sub forma unui campionat interregional cu șase grupe, administrat de Direcția Diviziunilor Nordului de Jos și valabil pentru o promoție fiecare.
Piemont
Grupa A
Echipe participante
Club | Oraș | stadiu | Sezonul 1925-1926 |
---|---|---|---|
SUA Arona | Arona ( NU ) | ||
CS Crusinallese | Crusinallo ( NU ) | ||
Domo FBC | Domodossola ( NU ) | ||
SUA Oleggio | Oleggio ( NU ) | ||
SUA Omegnese | Omegna ( NU ) | ||
Fabrica GS Rumianca | Pieve Vergonte ( NU ) | ||
Stresa Sportiva | Stresa ( NU ) |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Domo | ?? | ?? | ?? | ? | ? | ?? | ?? | ?? | |
2. | Omegnese [1] | ?? | ?? | ?? | ? | ? | ?? | ?? | ?? | |
3. | Necunoscut | ?? | ?? | ?? | ? | ? | ?? | ?? | ?? | |
4. | Necunoscut | ?? | ?? | ?? | ? | ? | ?? | ?? | ?? | |
5. | Necunoscut | ?? | ?? | ?? | ? | ? | ?? | ?? | ?? | |
6. | Necunoscut | ?? | ?? | ?? | ? | ? | ?? | ?? | ?? | |
7. | Necunoscut | ?? | ?? | ?? | ? | ? | ?? | ?? | ?? |
Legendă:
- Admis în finala de nord.
Notă:
- Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- În cazul punctelor egale pentru echipele din afara zonei de promovare, meritul egal era în vigoare.
- Nu există retrocedări.
Grupa B
Echipe participante
Club | Oraș | stadiu | Sezonul 1925-1926 |
---|---|---|---|
SUA Borgosesia | Borgosesia ( VC ) | ||
SUA Coggiola | Coggiola ( VC ) | ||
Cossato FC | Cossato ( VC ) | ||
SS Erios | Vigliano Biellese ( VC ) | ||
GS Filatura di Tollegno | Tollegno ( VC ) | ||
Gattinara FC | Gattinara ( VC ) | ||
SC Pro Candelo | Candelo ( VC ) | ||
SUA Serravallese | Serravalle Sesia ( VC ) | ||
SUA Valle Cervo | Sagliano Micca ( VC ) |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Valea Cervo | 27 | 17 | 12 | 3 | 2 | 48 | 21 | +27 | |
2. | Filarea lui Tollegno | 25 | 17 | 11 | 3 | 3 | 48 | 25 | +23 | |
3. | Gattinara | 24 | 16 | 12 | 0 | 4 | 42 | 23 | +24 | |
4. | Cossato | 22 | 16 | 10 | 2 | 4 | 33 | 21 | +22 | |
5. | Pro Candelo | 13 | 16 | 4 | 5 | 7 | 27 | 27 | 0 | |
5. | Erios | 13 | 16 | 5 | 3 | 8 | 25 | 25 | 0 | |
7. | Serravallese | 11 | 16 | 4 | 3 | 9 | 17 | 31 | -14 | |
8. | Borgosesia | 6 | 16 | 1 | 4 | 11 | 15 | 40 | -25 | |
9. | Coggiola | 5 | 16 | 0 | 5 | 11 | 19 | 61 | -42 |
Legendă:
- Merge în playoff pentru admiterea în finală.
Notă:
- Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- În cazul punctelor egale pentru echipele din afara zonei de promovare, meritul egal era în vigoare.
- Nu există retrocedări.
Calificare
Rezultate | Loc și dată | ||
---|---|---|---|
Filarea lui Tollegno | 0 - 1 | Valea Cervo | Biella , 15 mai 1927 |
Grupa C
Echipe participante
Club | Oraș | stadiu | Sezonul 1925-1926 |
---|---|---|---|
GS Acciaierie e Ferriere Novi | Novi Ligure ( AL ) | ||
SUA Acqui | Acqui Terme ( AL ) | ||
SC Tânărul Piemont | Torino | ||
SUA Ivrea | Ivrea ( TO ) | ||
URS La Chivasso | Chivasso ( TO ) | ||
GS Lancia | Torino | ||
SC Michelin | Torino | ||
Dop. Companie SIP (DAS) | Torino | ||
GSSPA (Soc. Piemontese Automobili) | Torino | ||
Trinese SUA | Trino ( VC ) |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Acqui | ?? | ?? | ?? | ? | ? | ?? | ?? | ?? | |
2. | Necunoscut | ?? | ?? | ?? | ? | ? | ?? | ?? | ?? | |
3. | Necunoscut | ?? | ?? | ?? | ? | ? | ?? | ?? | ?? | |
4. | Necunoscut | ?? | ?? | ?? | ? | ? | ?? | ?? | ?? | |
5. | Necunoscut | ?? | ?? | ?? | ? | ? | ?? | ?? | ?? | |
6. | Necunoscut | ?? | ?? | ?? | ? | ? | ?? | ?? | ?? | |
7. | Necunoscut | ?? | ?? | ?? | ? | ? | ?? | ?? | ?? | |
8. | Necunoscut | ?? | ?? | ?? | ? | ? | ?? | ?? | ?? | |
9. | Necunoscut | ?? | ?? | ?? | ? | ? | ?? | ?? | ?? | |
10. | Necunoscut | ?? | ?? | ?? | ? | ? | ?? | ?? | ?? |
Legendă:
- Admis în finala de nord.
Notă:
- Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- În cazul punctelor egale pentru echipele din afara zonei de promovare, meritul egal era în vigoare.
- Nu există retrocedări.
Grupa D
Echipe participante
Club | Oraș | stadiu | Sezonul 1925-1926 |
---|---|---|---|
SUA Albese | Alba ( CN ) | ||
SUA Italia superioară | Pană | ||
US Braidese | Sutien ( CN ) | ||
SSCE Costamagna | Mondovì ( CN ) | ||
SUA Chieri | Chieri ( TO ) | ||
SUA Cuneo | Pană | ||
FC Gimnastică | Saluzzo ( CN ) | ||
GS Mazzonis | Torre Pellice ( TO ) | ||
SS Principii din Ahaia | Fossano ( CN ) | ||
SUA Saviglianese | Savigliano ( CN ) |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Italia superioară | 30 | 18 | . | . | . | . | . | ? | |
2. | Albese [2] | 27 | 18 | . | . | . | . | . | ? | |
2. | Saviglianese | 27 | 18 | . | . | . | . | . | ? | |
4. | Braidese | 24 | 18 | . | . | . | . | . | ? | |
5. | Chieri | 22 | 18 | . | . | . | . | . | ? | |
6. | Cuneo [3] | 15 | 18 | . | . | . | . | . | ? | |
7. | Mazzonis | 12 | 18 | . | . | . | . | . | ? | |
8. | Exercițier | 8 | 18 | . | . | . | . | . | ? | |
8. | Principiile Ahaiei | 8 | 18 | . | . | . | . | . | ? | |
10. | CE Costamagna | 7 | 18 | . | . | . | . | . | ? |
Legendă:
- Admis în finala de nord.
Notă:
- Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- În cazul punctelor egale pentru echipele din afara zonei de promovare, meritul egal era în vigoare.
- Nu există retrocedări.
Liguria
Grupa A
Echipe participante
Club | Oraș | stadiu | Sezonul 1925-1926 |
---|---|---|---|
SUA Alba Docilia | Albissola Marina ( SV ) | ||
Aurora FC | Savona | ||
Avis Valleggia | Quiliano ( SV ) | ||
SS Fornaci | Savona | ||
US Imperia | Imperia | ||
SUA Miramare | Savona | ||
Scat nou | Savona | ||
SUA rapid | Savona | ||
SUA Ventimigliese | Ventimiglia ( IM ) | ||
US Virtus | Savona |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Ventimigliese | 29 | 18 | . | . | . | . | . | . | |
2. | Miramare | 26 | 18 | |||||||
3. | Imperia | 23 | 18 | . | . | . | . | . | . | |
4. | Scat nou | 19 | 18 | . | . | . | . | . | . | |
5. | Alba Docilia | 17 | 18 | . | . | . | . | . | . | |
6. | Virtus | 16 | 18 | . | . | . | . | . | . | |
7. | Aurora | 13 | 18 | . | . | . | . | . | . | |
8. | Cuptoare | 13 | 18 | . | . | . | . | . | . | |
8. | Avis Valleggia | 12 | 18 | . | . | . | . | . | . | |
10. | Savona rapidă | 12 | 18 | . | . | . | . | . | . |
Legendă:
- Admis în finala de nord.
Notă:
- Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- În cazul punctelor egale pentru echipele din afara zonei de promovare, meritul egal era în vigoare.
Grupa B
Echipe participante
Club | Oraș | stadiu | Sezonul 1925-1926 |
---|---|---|---|
Entella FBC | Chiavari ( GE ) | ||
SUA Juventus Spezzina | Condiment | ||
GS Terni | Condiment | ||
Pegazzano FBC | Condiment | ||
SC Riva | Sestri Levante ( GE ) | ||
SUA Sestri Levante | Sestri Levante ( GE ) | ||
SS Tigullio | Santa Margherita Ligure ( GE ) |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Sestri Levante | 17 | 12 | . | . | . | . | . | . | |
2. | Juventus Spezzina | 14 | 12 | . | . | . | . | . | . | |
2. | Terni [1] | 14 | 12 | . | . | . | . | . | . | |
2. | Entella [1] | 14 | 12 | . | . | . | . | . | . | |
5. | Pegazzano | 12 | 12 | . | . | . | . | . | . | |
5. | Riva Trigoso | 12 | 12 | . | . | . | . | . | . | |
7. | Tigullio | 1 | 12 | . | . | . | . | . | . |
Legendă:
- Admis în finala de nord.
Notă:
- Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- În cazul punctelor egale pentru echipele din afara zonei de promovare, meritul egal era în vigoare.
Grupa C
Echipe participante
Club | Oraș | stadiu | Sezonul 1925-1926 |
---|---|---|---|
SC Aquila | Genova | ||
Borgo Incrociati | Genova | ||
Brignole SC | Genova | ||
SUA Busallese | Busalla ( GE ) | ||
Ivy FC | Genova | ||
Esperia | Genova | ||
SUA Italia Nou | Genova | ||
SS Pro San Gottardo | Genova | ||
US Fast Embriaci | Genova | ||
GS Fly | Genova |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | A zbura | 31 | 17 | . | . | . | . | . | . | |
2. | Noua Italia | 29 | 18 | . | . | . | . | . | . | |
3. | Fast Embriaci | 20 | 18 | . | . | . | . | . | . | |
4. | Borgo Incrociati | 20 | 18 | . | . | . | . | . | . | |
5. | Busallese | 18 | 17 | . | . | . | . | . | . | |
6. | Pro San Gottardo | 17 | 17 | . | . | . | . | . | . | |
7. | Vultur | 16 | 17 | . | . | . | . | . | . | |
8. | Esperia | 10 | 17 | . | . | . | . | . | . | |
9. | Brignole | 7 | 17 | . | . | . | . | . | . | |
10. | Iederă | 6 | 18 | . | . | . | . | . | . |
Legendă:
- Admis în finala de nord.
Notă:
- Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- În cazul punctelor egale pentru echipele din afara zonei de promovare, meritul egal era în vigoare.
Grupa D
Echipe participante
Club | Oraș | stadiu | Sezonul 1925-1926 |
---|---|---|---|
Ass. Don Eugenio Fassicomo | Genova | ||
FC înfloritoare | Genova | ||
DS Grifone Ausonia | Genova | ||
SS La Rondine | Genova | ||
Magdalena | Genova | ||
SC Molassana | Genova | ||
GS Officine Mecc. Sfantul Gheorghe | Genova | ||
SUA Pontedecimo | Genova | ||
Ronchese SUA | Ronco Scrivia ( GE ) | ||
Spes FC | Genova |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Officine Mecc. Sfantul Gheorghe | ?? | ?? | ?? | ? | ? | ?? | ?? | ?? | |
2. | Înfloritor [1] | ?? | ?? | ?? | ? | ? | ?? | ?? | ?? | |
3. | Necunoscut | ?? | ?? | ?? | ? | ? | ?? | ?? | ?? | |
4. | Necunoscut | ?? | ?? | ?? | ? | ? | ?? | ?? | ?? | |
5. | Necunoscut | ?? | ?? | ?? | ? | ? | ?? | ?? | ?? | |
6. | Necunoscut | ?? | ?? | ?? | ? | ? | ?? | ?? | ?? | |
7. | Necunoscut | ?? | ?? | ?? | ? | ? | ?? | ?? | ?? | |
8. | Necunoscut | ?? | ?? | ?? | ? | ? | ?? | ?? | ?? | |
9. | Necunoscut | ?? | ?? | ?? | ? | ? | ?? | ?? | ?? | |
10. | Necunoscut | ?? | ?? | ?? | ? | ? | ?? | ?? | ?? |
Legendă:
- Admis în finala de nord.
Notă:
- Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- În cazul punctelor egale pentru echipele din afara zonei de promovare, meritul egal era în vigoare.
- Nu există retrocedări.
Lombardia
Lombardia a pierdut un loc în finală comparativ cu anul precedent.
Grupa A
Echipe participante
Club | Oraș | stadiu | Sezonul 1925-1926 |
---|---|---|---|
Arduino Pavia FC | Pavia | ||
Bressana FC | Bressana Bottarone ( PV ) | ||
SC Dergano | Milano | ||
SC Farini | Milano | ||
GS Marelli | Milano | ||
SC Pro Broni | Broni ( PV ) | ||
AC Stelvio Oloma | Milano | ||
AC Vogherese | Voghera ( PV ) |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Vogherese | 24 | 14 | . | . | . | . | . | . | |
2. | Bressana | 17 | 14 | . | . | . | . | . | . | |
3. | Dergano | 16 | 14 | . | . | . | . | . | . | |
4. | Farini | 15 | 14 | . | . | . | . | . | . | |
5. | Marelli | 14 | 14 | . | . | . | . | . | . | |
6. | Arduino Pavia [1] | 11 | 14 | . | . | . | . | . | . | |
7. | Stelvio | 8 | 14 | . | . | . | . | . | . | |
8. | Pro Broni | 7 | 14 | . | . | . | . | . | . |
Legendă:
- Admis în finala de nord.
Notă:
- Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- În cazul punctelor egale pentru echipele din afara zonei de promovare, meritul egal era în vigoare.
Grupa B
Echipe participante
Club | Oraș | stadiu | Sezonul 1925-1926 |
---|---|---|---|
Ateliere mecanice GS | Milano | ||
Saronno FBC | Saronno ( VA ) [4] | ||
SUA Sestese | Sesto Calende ( VA ) [4] | ||
SS Sommese | Somma Lombardo ( VA ) [4] | ||
US Rescaldinese | Rescaldina ( MI ) | ||
Varese Sportiva | Varese [4] |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Sestese | __ | ?? | + | ||||||
2. | Saronno [1] | __ | ?? | + | ||||||
3. | Varese [1] | __ | ?? | + | ||||||
4. | Necunoscut | __ | ?? | - | ||||||
5. | Necunoscut | __ | ?? | - | ||||||
6. | Rescaldinese | __ | ?? | - |
Legendă:
- Admis în finala DDIN
Notă:
- Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- În cazul punctelor egale pentru echipele din afara zonei de promovare, meritul egal era în vigoare.
Grupa C
Echipe participante
Club | Oraș | stadiu | Sezonul 1925-1926 |
---|---|---|---|
??? | ( MI ) | - | |
??? | ( MI ) | - | |
Pro Lissone | Lissone ( MI ) | - | |
Seregno GC | Seregno ( MI ) | - |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Seregno | __ | ?? | + | ||||||
2. | Pro Lissone [1] | __ | ?? | + | ||||||
3. | Necunoscut | __ | ?? | + | ||||||
4. | Necunoscut | __ | ?? | - | ||||||
5. | Necunoscut | __ | ?? | - |
Legendă:
- Admis în finala DDIN
Notă:
- Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- În cazul punctelor egale pentru echipele din afara zonei de promovare, meritul egal era în vigoare.
Grupa D
Echipe participante
Club | Oraș | stadiu | Sezonul 1925-1926 |
---|---|---|---|
Alianța FC | Milano | ||
Sport Iris Milano | Milano | ||
SG Gallaratese | Gallarate ( MI ) | - | |
US Magentina | Magenta ( MI ) | - | |
Minerva FC | Milano | ||
GC Vigevanesi | Vigevano ( PV ) | - |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | GC Vigevanesi | __ | 10 | + | ||||||
2. | Gallaratese [5] | __ | 10 | + | ||||||
3. | Necunoscut | __ | 10 | + | ||||||
... | Necunoscut | __ | 10 | - | ||||||
... | Necunoscut | __ | 10 | - | ||||||
... | Necunoscut | __ | 10 | - |
Legendă:
- Admis în finala DDIN
Notă:
- Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- În cazul punctelor egale pentru echipele din afara zonei de promovare, meritul egal era în vigoare.
Grupa E
Echipe participante
Club | Oraș | stadiu | Sezonul 1925-1926 |
---|---|---|---|
??? | ( BG ) | - | |
Pro Palazzolo | Palazzolo sull'Oglio ( BS ) | ||
Chiari FC | Chiari ( BS ) | ||
. . Moara de lână Manerbio | Manerbio ( BS ) | - |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Moara de lână Manerbio | __ | 10 | + | ||||||
2. | Necunoscut | __ | 10 | + | ||||||
3. | clar | __ | 10 | + | ||||||
... | Necunoscut | __ | 10 | - |
Legendă:
- Admis în finala DDIN
Notă:
- Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- În cazul punctelor egale pentru echipele din afara zonei de promovare, meritul egal era în vigoare.
Veneția Tridentina
Echipe participante
Club | Oraș | stadiu | Sezonul 1925-1926 |
---|---|---|---|
Alta Pusteria SC | Bressanone ( BZ ) | ||
Amateure FC | Bolzano | ||
Dop. Bressanone | Bressanone ( BZ ) | ||
SC Hansa | Merano ( BZ ) | ||
Merano SC | Merano ( BZ ) | ||
Rapid SC | Bolzano | ||
SUA Rovereto | Rovereto (TN ) | ||
UG Trento | Trento |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Rovereto | ?? | 14 | . | . | . | . | . | . | |
2. | Trento [6] | ?? | 14 | . | . | . | . | . | . | |
3. | Necunoscut | ?? | 14 | . | . | . | . | . | . | |
4. | Necunoscut | ?? | 14 | . | . | . | . | . | . | |
5. | Necunoscut | ?? | 14 | . | . | . | . | . | . | |
6. | Necunoscut | ?? | 14 | . | . | . | . | . | . | |
7. | Necunoscut | ?? | 14 | . | . | . | . | . | . | |
8. | Necunoscut | ?? | 14 | . | . | . | . | . | . |
Legendă:
- Admis în finala de nord.
Notă:
- Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- În cazul punctelor egale pentru echipele din afara zonei de promovare, meritul egal era în vigoare.
Play-off pentru primul loc în clasament
Rezultate | Loc și dată | ||
---|---|---|---|
Trento | 1 - 3 | Rovereto | ? ,? ? 1927 |
Veneto
Grupa A
Club | Oraș | stadiu | Sezonul precedent |
---|---|---|---|
AC Bassano | Bassano del Grappa ( VI ) | ||
IC Bentegodi | Verona | ||
US Cittadellese | Cetate ( PD ) | ||
Soc. Circolo Cotonificio Rossi | Vicenza | ||
Scaligera SUA | Insula Scala ( VR ) | ||
AC Schio | Schio ( VI ) | ||
AC Thiene | Thiene ( VI ) |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Thiene | 18 | 12 | |||||||
2. | Schio [6] | 14 | 12 | |||||||
2. | Bassano | 14 | 12 | |||||||
4. | Moara de bumbac Rossi | 12 | 12 | |||||||
5. | Bentegodi Verona [6] | 10 | 11 | |||||||
6. | Scaligera | 6 | 11 | |||||||
7. | Cittadellese | 5 | 12 |
Legendă:
- Admis în finala de nord.
Notă:
- Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- În cazul punctelor egale pentru echipele din afara zonei de promovare, meritul egal era în vigoare.
- Nu există retrocedări.
- 3 puncte lipsesc din calculul total.
Grupa B
Club | Oraș | stadiu | Sezonul 1925-1926 |
---|---|---|---|
AC Adria | Adria ( RO ) | ||
BC Battle | Battaglia Terme ( PD ) | ||
Atletism FC Italia | Padova | ||
Pol. Monselicense | Monselice ( PD ) | ||
SUA Muranese | Veneția-Murano | ||
Petrarca FC (B = rezerve) | Padova | ||
SUA Piovese | Piove di Sacco ( PD ) | ||
US Virtus Rialtina | Veneția | ||
GS Viscoză | Padova |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Italia Padova | 30 | 16 | 14 | 2 | 0 | 61 | 11 | +50 | |
2. | Virtus Rialtina | 28 | 16 | 13 | 2 | 1 | 67 | 20 | +47 | |
3. | Adria | 17 | 16 | 7 | 3 | 6 | 46 | 49 | -3 | |
4. | Muranese | 16 | 16 | 7 | 2 | 7 | 44 | 48 | -4 | |
5. | Petrarca | 15 | 16 | 5 | 5 | 6 | 37 | 34 | +3 | |
6. | Viscoză | 12 | 16 | 5 | 2 | 9 | 34 | 55 | -21 | |
7. | Monselicense | 11 | 16 | 4 | 3 | 9 | 27 | 53 | -26 | |
8. | Piovese (-1) | 7 | 16 | 3 | 2 | 11 | 27 | 41 | -14 | |
9. | Bătălia (-1) | 6 | 16 | 2 | 3 | 11 | 16 | 48 | -32 |
Legendă:
- Admis în finala de nord.
Notă:
- Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- În cazul punctelor egale pentru echipele din afara zonei de promovare, meritul egal era în vigoare.
- Nu există retrocedări.
Grupa C
Club | Oraș | stadiu | Sezonul 1925-1926 |
---|---|---|---|
SUA Ardor-Giudecca | Veneția | ||
Dop. Calea ferata | Veneția | ||
AC Libertas | Veneția | ||
US Lido | Veneția | ||
US Maranese | Mira-Marano Veneziano ( VE ) | ||
US Miranese | Mirano ( VE ) | ||
AC Mestre | Veneția Mestre | ||
SUA Noalese | Noale ( VE ) |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Libertas | 25 | 14 | |||||||
2. | Ardor-Giudecca | 22 | 14 | |||||||
3. | Lido | 17 | 14 | |||||||
4. | Calea ferata | 15 | 14 | |||||||
5. | Noalese | 12 | 14 | |||||||
6. | Mestre | 11 | 14 | |||||||
7. | Miranese | 10 | 14 | |||||||
8. | Maranese | 0 | 14 |
Legendă:
- Admis în finala de nord.
Notă:
- Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- În cazul punctelor egale pentru echipele din afara zonei de promovare, meritul egal era în vigoare.
- Nu există retrocedări.
Grupa D
Club | Oraș | stadiu | Sezonul 1925-1926 |
---|---|---|---|
SS Concordes | Motta di Livenza ( TV ) | ||
SUA Montebellunese | Montebelluna ( TV ) | ||
SC Oderzo | Oderzo ( TV ) | ||
AC Portogruarese | Portogruaro ( VE ) | ||
GS Sacilese | Sacile ( Provincia Friuli ) | ||
US Sanvitese | San Vito al Tagliamento ( Provincia Friuli ) | ||
GS Vittorio | Vittorio Veneto ( TV ) |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Montebellunese | 23 | 12 | |||||||
2. | Concordele | 17 | 11 | |||||||
3. | Oderzo | 16 | 11 | |||||||
4. | Portogruarese | 9 | 10 | |||||||
5. | Sanvitese | 6 | 12 | |||||||
6. | Sacilese | 4 | 11 | |||||||
7. | Vittorio | ? | ?? |
Legendă:
- Admis în finala de nord.
Notă:
- Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- În cazul punctelor egale pentru echipele din afara zonei de promovare, meritul egal era în vigoare.
- Nu există retrocedări.
Venezia Giulia
Grupa A
Echipe participante
Club | Oraș | stadiu | Sezonul 1925-1926 |
---|---|---|---|
SS Itala | Gradisca d'Isonzo ( GO ) | ||
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Itala Gradisca | ?? | 14 | . | . | . | . | . | . | |
2. | Necunoscut | ?? | 14 | . | . | . | . | . | . | |
3. | Necunoscut | ?? | 14 | . | . | . | . | . | . | |
4. | Necunoscut | ?? | 14 | . | . | . | . | . | . | |
5. | Necunoscut | ?? | 14 | . | . | . | . | . | . | |
6. | Necunoscut | ?? | 14 | . | . | . | . | . | . | |
7. | Necunoscut | ?? | 14 | . | . | . | . | . | . | |
8. | Necunoscut | ?? | 14 | . | . | . | . | . | . |
Legendă:
- Admis în finala de nord.
Notă:
- Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- În cazul punctelor egale pentru echipele din afara zonei de promovare, meritul egal era în vigoare.
Grupa B
Echipe participante
Club | Oraș | stadiu | Sezonul 1925-1926 |
---|---|---|---|
58 Legiunea San Giusto | Trieste | ||
Șantierul naval San Rocco | Trieste | ||
SUA Koper | Koper ( PL ) | ||
Dop. Fabrica de bumbac Brunner | Ronchi dei Legionari ( GO ) | ||
AS Ivy | Muggia ( TS ) | ||
Dop. Calea ferata | Trieste | ||
Fascio Giovanni Grion | Pula | ||
GS Porto | Trieste |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Grion Pula | 23 | 14 | 11 | 1 | 2 | - | - | - | |
2. | 58 Legiunea San Giusto | 22 | 14 | 10 | 2 | 2 | - | - | - | |
3. | Iederă | 17 | 14 | 7 | 3 | 4 | - | - | - | |
4. | Koper | 16 | 14 | 5 | 6 | 3 | - | - | - | |
5. | Șantierul naval San Rocco | 10 | 14 | 4 | 2 | 8 | - | - | - | |
6. | Port | 9 | 14 | 3 | 3 | 8 | - | - | - | |
7. | Calea ferata | 8 | 14 | 1 | 6 | 7 | - | - | - | |
8. | Fabrica de bumbac Brunner | 7 | 14 | 3 | 1 | 10 | - | - | - |
Legendă:
- Admis în finala de nord.
Notă:
- Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- În cazul punctelor egale pentru echipele din afara zonei de promovare, meritul egal era în vigoare.
Emilia
Grupa A
Echipe participante
Club | Oraș | stadiu | Sezonul 1925-1926 |
---|---|---|---|
Legiunea 74 a SS MVSN "Taro" | Borgo San Donnino ( PR ) | ||
GS Legiunea 83 a MVSN | Fiorenzuola d'Arda ( PC ) | ||
US Concordiese | Concordia pe Secchia ( MO ) | ||
SS Juventus | Salsomaggiore Terme ( PR ) | ||
US Mirandolese | Mirandola ( MO ) | ||
SGS Dop. Panaro | Modena | ||
Soc. Pro Calcio | Guastalla ( RE ) | ||
SC Suzzara | Suzzara ( MN ) |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Mirandoleză | ?? | 14 | . | . | . | . | . | . | |
2. | Necunoscut | ?? | 14 | . | . | . | . | . | . | |
3. | Necunoscut | ?? | 14 | . | . | . | . | . | . | |
4. | Necunoscut | ?? | 14 | . | . | . | . | . | . | |
5. | Necunoscut | ?? | 14 | . | . | . | . | . | . | |
6. | Necunoscut | ?? | 14 | . | . | . | . | . | . | |
7. | Necunoscut | ?? | 14 | . | . | . | . | . | . | |
8. | Necunoscut | ?? | 14 | . | . | . | . | . | . |
Legendă:
- Admis în finala de nord.
Notă:
- Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- În cazul punctelor egale pentru echipele din afara zonei de promovare, meritul egal era în vigoare.
Grupa B
Echipe participante
Club | Oraș | stadiu | Sezonul 1925-1926 |
---|---|---|---|
AC Bologna | Bologna | ||
Pol. Casalecchio | Casalecchio di Reno ( BO ) | ||
FC Castelfranco Emilia | Castelfranco Emilia ( MO ) | ||
Cento FC | Cento ( FE ) | ||
SG Fortitudo | Bologna | ||
SG Persicetana | San Giovanni in Persiceto ( BO ) | ||
SC Progresso | Castel Maggiore ( BO ) | ||
US Ravennate | Ravenna | ||
CS Sant'Agostino | Sant'Agostino ( FE ) |
Classifica finale
Pos. | Squadra | Pt | G | V | N | P | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Casalecchio [7] | 30 | 16 | 14 | 2 | 0 | 55 | 13 | +42 | |
2. | Castelfranco Emilia | 19 | 16 | 9 | 1 | 6 | 48 | 27 | +21 | |
3. | Sant'Agostino | 17 | 16 | 7 | 3 | 6 | 30 | 40 | -10 | |
4. | Cento | 16 | 16 | 6 | 4 | 6 | 35 | 34 | +1 | |
5. | Fortitudo | 15 | 16 | 3 | 9 | 4 | 22 | 25 | -3 | |
5. | Ravennate | 15 | 16 | 6 | 3 | 7 | 27 | 29 | -2 | |
7. | Persicetana | 13 | 16 | 5 | 3 | 8 | 28 | 34 | -6 | |
8. | Progresso | 10 | 16 | 4 | 2 | 10 | 16 | 32 | -16 | |
9. | AC Bologna (-1) | 8 | 16 | 4 | 1 | 11 | 19 | 46 | -27 |
Legenda:
- Ammesso alle finali nord.
Regolamento:
- Due punti a vittoria, uno a pareggio, zero a sconfitta.
- In caso di pari punti per le squadre fuori dalla zona promozione era in vigore il pari merito.
Girone C
Squadre partecipanti
Club | Città | Stadio | Stagione 1925-1926 |
---|---|---|---|
CS Francesco Baracca Lugo | Lugo ( RA ) | ||
SC Biagio Nazzaro | Riccione ( FO ) | ||
FC Castelbolognese | Castel Bolognese ( RA ) | ||
US Forti e Liberi | Forlì | ||
US Imolese | Imola ( BO ) | ||
SC Libertas | Rimini ( FO ) | ||
US Renato Serra | Cesena ( FO ) | ||
US Russi | Russi ( RA ) |
Classifica finale
Pos. | Squadra | Pt | G | V | N | P | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Forlì | 24 | 14 | . | . | . | . | . | . | |
2. | Baracca Lugo | 22 | 14 | . | . | . | . | . | . | |
3. | Russi | 16 | 14 | . | . | . | . | . | . | |
3. | Imolese | 16 | 14 | . | . | . | . | . | . | |
5. | Renato Serra | 13 | 14 | . | . | . | . | . | . | |
6. | Castelbolognese | 10 | 14 | . | . | . | . | . | . | |
7. | Libertas Rimini | 6 | 14 | . | . | . | . | . | . | |
8. | Biagio Nazzaro | 2 | 14 | . | . | . | . | . | . |
Legenda:
- Ammesso alle finali nord.
Note:
- Due punti a vittoria, uno a pareggio, zero a sconfitta.
- In caso di pari punti per le squadre fuori dalla zona promozione era in vigore il pari merito.
- Mancano 3 punti dal computo totale.
Toscana
Girone A
Squadre partecipanti
Club | Città | Stadio | Stagione 1925-1926 |
---|---|---|---|
ACASSI | Firenze | ||
FC Empoli | Empoli ( FI ) | ||
USGEA | Firenze | ||
US Itala Ausonia | Firenze | ||
SS Juventus | Arezzo | ||
CS Rapid | Firenze-Peretola | ||
SMS Rifredi | Firenze |
Classifica finale
Pos. | Squadra | Pt | G | V | N | P | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Empoli | 22 | 12 | 11 | 0 | 1 | 52 | 12 | +40 | |
2. | GEA [8] | 18 | 12 | 8 | 2 | 2 | 29 | 13 | +16 | |
2. | ASSI [9] [10] | 18 | 12 | 8 | 2 | 2 | 30 | 11 | +19 | |
4. | Juve Arezzo | 10 | 12 | 4 | 2 | 6 | 21 | 29 | -8 | |
5. | Rapid | 8 | 12 | 4 | 0 | 8 | 24 | 38 | -14 | |
6. | Rifredi | 6 | 12 | 2 | 2 | 8 | 15 | 33 | -18 | |
7. | Itala Ausonia | 2 | 12 | 1 | 0 | 11 | 7 | 42 | -35 |
Legenda:
- Ammesso alle finali nord.
Note:
- Due punti a vittoria, uno a pareggio, zero a sconfitta.
- In caso di pari punti per le squadre fuori dalla zona promozione era in vigore il pari merito.
Girone B
Squadre partecipanti
Club | Città | Stadio | Stagione 1925-1926 |
---|---|---|---|
US Colligiana | Colle Val d'Elsa ( SI ) | ||
SS Juventus | Massa | ||
SS Nuova Italia | Forte dei Marmi ( LU ) | ||
GS Officine San Giorgio | Pistoia | ||
SC Pietrasanta | Pietrasanta ( LU ) | ||
SS Robur | Siena | ||
SC Vigor | Fucecchio ( FI ) |
Classifica finale
Pos. | Squadra | Pt | G | V | N | P | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Robur | 17 | 12 | 8 | 1 | 3 | 25 | 13 | +12 | |
2. | Colligiana | 14 | 12 | 4 | 6 | 2 | 20 | 11 | +9 | |
2. | Vigor Fucecchio | 14 | 12 | 4 | 6 | 2 | 20 | 16 | +4 | |
4. | Juventus Massa | 13 | 12 | 6 | 1 | 5 | 21 | 17 | +4 | |
5. | Officine San Giorgio | 12 | 12 | 5 | 2 | 5 | 15 | 16 | -1 | |
6. | Pietrasanta | 9 | 12 | 3 | 3 | 6 | 16 | 22 | -6 | |
7. | Nuova Italia | 5 | 12 | 2 | 1 | 9 | 5 | 27 | -22 |
Legenda:
- Ammesso alle finali nord.
Note:
- Due punti a vittoria, uno a pareggio, zero a sconfitta.
- In caso di pari punti per le squadre fuori dalla zona promozione era in vigore il pari merito.
Girone C
Squadre partecipanti
Club | Città | Stadio | Stagione 1925-1926 |
---|---|---|---|
US Castiglioncello | Rosignano Marittimo ( LI ) | ||
GSFIL | Livorno | ||
US Grosseto | Grosseto | ||
US Pontedera | Pontedera ( PI ) | ||
US Sempre Avanti | Piombino ( LI ) | ||
GS Solvay | Rosignano Marittimo ( LI ) |
Classifica finale
Pos. | Squadra | Pt | G | V | N | P | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Pontedera | 17 | 10 | 8 | 1 | 1 | 27 | 10 | +17 | |
2. | Sempre Avanti | 16 | 10 | 7 | 2 | 1 | 19 | 8 | +11 | |
3. | Solvay | 12 | 10 | 5 | 2 | 3 | 15 | 12 | +3 | |
?. | FIL | 10 | 10 | 3 | 4 | 3 | 22 | 16 | +6 | |
?. | Castiglioncello | 5 | 10 | 2 | 1 | 7 | 18 | 26 | -8 | |
?. | Grosseto | 0 | 10 | 0 | 0 | 10 | 1 | 30 | -29 |
Legenda:
- Ammesso alle finali nord.
Note:
- Due punti a vittoria, uno a pareggio, zero a sconfitta.
- In caso di pari punti per le squadre fuori dalla zona promozione era in vigore il pari merito.
Finali del Direttorio Divisioni Inferiori Nord
Il regolamento originale prevedeva la promozione dei vincitori dei sei gironcini finali interregionali. Successivamente però, in seguito alle proteste dei club del Nord che lamentavano come la Carta di Viareggio avesse nei fatti radicalmente sfoltito nell'area padana gli organici del terzo campionato, le autorità fasciste annullarono queste finali dando per promosse tutte le squadre.
Girone A
Classifica finale
Pos. | Squadra | Pt | G | V | N | P | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Acqui | 11 | 8 | . | . | . | . | . | ? | |
2. | Vola | 10 | 8 | . | . | . | . | . | ? | |
3. | Alta Italia [2] | 8 | 8 | . | . | . | . | . | ? | |
4. | Ventimigliese [2] | 7 | 8 | . | . | . | . | . | ? | |
5. | Off.Mecc. San Giorgio [2] | 4 | 8 | . | . | . | . | . | ? |
Girone B
Classifica finale
Pos. | Squadra | Pt | G | V | N | P | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | GC Vigevanesi | 14 | 8 | 7 | 0 | 1 | 28 | 6 | +22 | |
1. | Vogherese | 14 | 8 | 7 | 0 | 1 | 30 | 9 | +21 | |
3. | Domo [2] | 6 | 8 | . | . | . | . | . | ? | |
4. | Sestese [2] | 6 | 8 | . | . | . | . | . | ? | |
5. | Valle Cervo [2] | 0 | 8 | 0 | 0 | 8 | 6 | 34 | -28 |
Legenda:
- Promosso in Seconda Divisione 1927-1928.
Note:
- Due punti a vittoria, uno a pareggio, zero a sconfitta.
- In caso di pari punti per le squadre fuori dalla zona promozione era in vigore il pari merito.
Girone C
Classifica finale
Pos. | Squadra | Pt | G | V | N | P | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Seregno | 11 | 6 | . | . | . | .. | .. | +? | |
2. | Forti e Liberi [11] | 9 | 6 | . | . | . | .. | .. | +? | |
3. | Manerbio [2] | 3 | 6 | . | . | . | .. | .. | +? | |
4. | Mirandolese [2] | 1 | 6 | . | . | . | .. | .. | +? |
Legenda:
- Promosso in Seconda Divisione 1927-1928.
Note:
- Due punti a vittoria, uno a pareggio, zero a sconfitta.
- In caso di pari punti per le squadre fuori dalla zona promozione era in vigore il pari merito.
Girone D
Classifica finale
Pos. | Squadra | Pt | G | V | N | P | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Thiene | 8 | 6 | . | . | . | .. | .. | +? | |
2. | Italia Padova | 7 | 6 | . | . | . | .. | .. | +? | |
3. | Casalecchio [2] | 6 | 6 | . | . | . | .. | .. | +? | |
4. | Rovereto [11] | 3 | 6 | . | . | . | .. | .. | +? |
Girone E
Classifica finale
Pos. | Squadra | Pt | G | V | N | P | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Grion Pola [12] | 9 | 6 | 4 | 1 | 1 | 25 | 8 | +17 | |
2. | Libertas Venezia [2] | 7 | 6 | . | . | . | .. | .. | +? | |
3. | Itala Gradisca [2] | 5 | 6 | . | . | . | .. | .. | +? | |
4. | Montebellunese [11] | 3 | 6 | . | . | . | .. | .. | +? |
Legenda:
- Promosso in Seconda Divisione 1927-1928.
Note:
- Due punti a vittoria, uno a pareggio, zero a sconfitta.
- In caso di pari punti per le squadre fuori dalla zona promozione era in vigore il pari merito.
Girone F
Classifica finale
Pos. | Squadra | Pt | G | V | N | P | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Pontedera | 9 | 6 | 3 | 3 | 0 | 9 | 5 | +4 | |
2. | Siena [2] | 6 | 6 | 1 | 4 | 1 | 9 | 13 | -4 | |
3. | Sestri Levante [2] | 5 | 6 | 2 | 1 | 3 | 12 | 11 | +1 | |
4. | Empoli | 4 | 6 | 1 | 2 | 3 | 9 | 10 | -1 |
Legenda:
- Promosso in Seconda Divisione 1927-1928.
Note:
- Due punti a vittoria, uno a pareggio, zero a sconfitta.
- In caso di pari punti per le squadre fuori dalla zona promozione era in vigore il pari merito.
Calendario
|
|
Marche
Squadre partecipanti
Club | Città | Stadio | Stagione 1925-1926 |
---|---|---|---|
CS Vigor Ascoli | Ascoli Piceno | ||
US Sambenedettese | San Benedetto del Tronto ( AP ) | ||
Vigor Senigallia | Senigallia ( AN ) | 2ª in 2ª Divisione Marche, rinunciataria | |
GS Vis Pesaro | Pesaro |
Classifica finale
Pos. | Squadra | Pt | G | V | N | P | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Vigor Ascoli | 21 | . | . | . | . | . | . | . | |
2. | Sambenedettese | 20 | . | . | . | . | . | . | . | |
3. | Vis Pesaro | ? | . | . | . | . | . | . | . | |
3. | Vigor Senigallia [13] | ? | . | . | . | . | . | . | . |
Legenda:
- Promosso in Seconda Divisione 1927-1928 .
Note:
- Due punti a vittoria, uno a pareggio, zero a sconfitta.
- In caso di pari punti per le squadre fuori dalla zona promozione era in vigore il pari merito.
Umbria
Girone unico
Squadre partecipanti
Classifica finale
Abruzzi
Girone unico
Squadre partecipanti
Club | Città | Stadio | Stagione 1925-1926 |
---|---|---|---|
Castrum | Silvi ( TE ) | ? | ? |
SS Giuliese | Giulianova ( TE ) | ? | ? |
Ursus | Castellammare Adriatico ( PE ) | ? | ? |
Classifica finale
Lazio
Girone unico
Squadre partecipanti
Club | Città | Stadio | Stagione 1925-1926 |
---|---|---|---|
SS Esquilino | Roma | - | |
FC Ideale Trastevere | Roma | - | |
GS Luigi Priori | Roma | - | |
FS Ostiense | Ostia ( RM ) | - | |
CS Romano | Roma | - | |
GS Salario | Roma | - | |
US Viscosa | Roma | - | |
US Viterbese | Viterbo | - |
Classifica finale
Pos. | Squadra | Pt | G | V | N | P | GF | GS | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Romano | 23 | . | . | . | . | . | . | |
2. | Ostiense [14] | 21 | . | . | . | . | . | . | |
3. | Viscosa [14] | 20 | . | . | . | . | . | . | |
4. | Viterbese [14] | 14 | . | . | . | . | . | . | |
4. | Esquilino | 14 | . | . | . | . | . | . | |
6. | Salario | 11 | . | . | . | . | . | . | |
7. | Ideale Trastevere | 3 | . | . | . | . | . | . | |
8. | Luigi Priori | 0 | . | . | . | . | . | . |
Legenda:
- Promossa in Seconda Divisione 1927-1928.
Note:
- Due punti a vittoria, uno a pareggio, zero a sconfitta.
- In caso di pari punti per le squadre fuori dalla zona promozione era in vigore il pari merito.
Campania
- Silurificio Italiano Napoli primo secondo alcuni, la Nocerina secondo altri.
Puglia
Girone A
- Ideale Bari B primo.
Girone B
- Torremaggiore primo.
Calabria e Basilicata
Sicilia
Girone A
- Indomita Palermo primo.
Girone B
- Marsala primo.
Finale sicula
Vince l'Indomita, che si fonde col Littorio Stadium già in Seconda.
Verdetti finali
- Acqui , Giovanni Grion , Pontedera , Seregno , Thiene , Vigevanesi e Vogherese sono promosse in Seconda Divisione Nord 1927-1928 .
- Nocerina , Romano , Torremaggiore e Vigor Ascoli sono promosse in Seconda Divisione Sud 1927-1928 .
- Tutte le finaliste sono poi ammesse in Seconda Divisione per riforma del campionato.
Note
- ^ a b c d e f g h Ammessa in Seconda Divisione per riforma dei campionati.
- ^ a b c d e f g h i j k l m n Successivamente ammessa in Seconda Divisione nord a completamento organici.
- ^ Fusasi a fine stagione con l'Alta Italia nella Fedelissima Cuneese per ordine fascista.
- ^ a b c d Diventa Provincia di Varese il 1º gennaio 1927.
- ^ Ammessa d'ufficio in Seconda Divisione per allargamento dei quadri.
- ^ a b c Successivamente ripescato comunque in Seconda Divisione per riforma dei campionati.
- ^ Carlo Fontanelli e Massimo Montanari, Unione Sportiva Ravenna - Una storia, mille protagonisti , Empoli (FI), Mariposa Snc, luglio 1995, p. 50.
- ^ Ammessa a tavolino in Seconda Divisione per riforma dei campionati.
- ^ Fusasi a fine stagione con la GEA nella US Fiorenza per ordine fascista.
- ^ assigigliorosso , su assigigliorosso.it . URL consultato il 29 dicembre 2016 (archiviato dall' url originale il 30 dicembre 2016) .
- ^ a b c Ammessa a tavolino in Seconda Divisione dal DDIN
- ^ Tommasini , pp. 73-74 .
- ^ Restaurata nella Seconda Divisione 1927-1928 in quanto sua categoria di merito e in presenza di posti liberi disponibili.
- ^ a b c Successivamente ammesse in Seconda Divisione 1927-1928 per allargamento dei tornei.
Bibliografia
Libri
- Luigi Saverio Bertazzoni (a cura di) Annuario Italiano del Giuoco del Calcio - Volume I 1926-27 e 1927-28 - per conto della FIGC - Bologna . Conservato dalle Biblioteche: Biblioteca Nazionale Centrale di Firenze e Biblioteca Universitaria Estense di Modena .
- Carlo Fontanelli, Cento anni di calcio - Italia 1926/27 - Lo scudetto revocato - Mariposa Editrice Srl, Fornacette ( PI ), luglio 1997.
- Elvino Tommasini, I nerostellati del Grion di Pola , Parma, Umberto Nicoli Editore, 1980, p. 71.
Giornali sportivi
- Gazzetta dello Sport , stagione 1926 - 1927 , consultabile presso le Biblioteche:
- Il paese sportivo , di Torino (dal 1919 al 1929 ), consultabile presso:
- Biblioteca Nazionale Centrale di Firenze ;
- Biblioteca Civica di Torino , Via Cittadella 5 (anni incompleti 1924, 1925, 1927 e 1929, microfilmati).
- Archivio Storico Città di Torino , Via Barbaroux 32 (anni incompleti 1924, 1925, 1927, 1928 e 1929, microfilmati).
- Il Corriere dello Sport , di Bologna (dal 1926 al 1927 ), consultabile presso:
- Biblioteca Universitaria di Bologna ( dal 1926 al 1927) ;
- Biblioteca Nazionale Centrale di Firenze (dal 1926 al 1927 , microfilmato).
- Il Biellese , anni 1926 e 1927 , consultabile online.
- La Gazzetta , d' Intra , anni 1926 e 1927 , consultabile online su giornalidelpiemonte.it .
- Gazzetta di Venezia , stagione 1926 - 1927 dal sito della Biblioteca nazionale centrale di Roma .
- Il Telegrafo , di Livorno , stagione 1926 - 1927 , consultabile online.
- Il Giornale di Voghera , stagione 1926 - 1927 , consultabile online.
Collegamenti esterni
- Storia del calcio savonese , su storiadelcalciosavonese.wordpress.com .