De la Wikipedia, enciclopedia liberă.
Seria A amatori FIP 2010-2011 a fost al treilea sezon al celui mai înalt nivel amator al campionatului italian de baschet , după reforma ligilor de amatori. A fost odată cunoscută sub numele de Serie B de excelență .
La finalul finalei, câștigată cu 3-0 pe Trapani, titlul de campion italian de amatori 2010 - 2011 a revenit Leonesei Brescia . După cea de-a doua promoție finală, Basket Trapani câștigă Legadue învingând Ostuni Basket cu 3-0, ulterior datorită excluderilor Trapani, Rimini și Udine, Ostuni Basket , Pallacanestro Sant'Antimo și Uniunea se alătură LegADue . Baschet Piacentina .
Regulament Regulamentul A Dilettanti 2010-2011 este afectat de necesitatea reintrării în personalul echipelor prevăzute pentru reorganizarea campionatelor de amatori din 2011-2012. Din acest motiv, există două grupuri de șaisprezece echipe, unde:
Zona de play-off: echipele de la primul loc la al patrulea din clasament pot accesa; Zona de siguranță: echipele clasate pe locul cinci și șase nu vor juca nici play-off-uri, nici play-out-uri; Zona de play-out: echipele de pe locul șaptea până la zecea joacă un tur de play-out. Pierdătorii (două echipe pe grupă) sunt retrogradate în Serie B Dilettanti ; Retrogradări directe: echipele clasificate de pe locul unsprezece până în locul șaisprezecelea sunt retrogradate direct în Serie B Dilettanti . Totalul retrogradărilor este de opt echipe pe grupă (6 direct + 2 învinși în play-out).
Echipe Compoziția celor două grupuri, formate din șaisprezece echipe fiecare, a fost oficializată la 3 august 2010 de Federația Italiană de Baschet . În urma reaprinderii în Legadue a lui Aurora Jesi (în urma radiațiilor lui Sebastiani Napoli ), Fulgor Libertas Forlì și Cestistica San Severo (în urma excluderii Fortitudo Bologna și Nuova Pallacanestro Vigevano , din cauza implicitelor economii), următoarele echipe din B Dilettanti: Senigallia , Bisceglie și Rieti . În urma acestor modificări, Perugia , inclusă inițial în grupa B, trece la grupa A.
Sezon regulat Grupa A Clasament Rezultate Prima zi
25 / 26-09-10 01-01-11 84-69 Trento - Trieste 66-80 72-61 SC Gira - Senigallia 62-85 73-77 Virtus Siena - Pavia 73-86 61-75 Omegna - Brescia 71-64 60-62 Riva del Garda - PMS Baketball 64-62 76-51 Lacul Maggiore - Osimo 85-66 0-20 Recanati - Treviglio 77-75 74-68 Perugia - Piacenza 62-65
A patra zi
16 / 17-10-10 29-01-11 79-59 Piacenza - Trento 73-81 76-74 Virtus Siena - Omegna 47-53 67-74 Osimo - Riva del Garda 79-94 66-68 Brescia - Perugia 64-85 83-68 Baschet PMS - Lacul Maggiore 70-83 76-72 Senigallia - Trieste 73-74 101-71 Treviglio - SC Gira 76-69 80-77 Pavia - Recanati 73-83
A șaptea zi
06 / 07-11-10 13-02-11 101-61 SC Gira - Riva del Garda 71-91 56-59 Piacenza - Brescia 73-67 70-69 Trento - Lacul Maggiore 70-86 68-63 Treviglio - Pavia 59-77 60-61 Senigallia - Virtus Siena 52-77 82-68 Baschet PMS - Osimo 86-60 78-82 Trieste - Omegna 63-74 78-54 Perugia - Recanati 59-67
Ziua a zecea
27 / 28-11-10 03-06.11 95-81 Trento - Perugia 82-71 71-70 Omegna - Piacenza 59-83 76-69 Virtus Siena - SC Gira 78-69 83-73 Osimo - Trieste 63-85 60-65 Recanati - Brescia 67-75 82-67 Baschet PMS - Treviglio 76-68 77-84 Riva del Garda - Lacul Maggiore 83-88 85-76 Pavia - Senigallia 60-61
A treisprezecea zi
12 / 12-12-10 03-04-11 60-92 SC Gira - Perugia 67-97 83-69 Trento - Pavia 74-82 68-67 Piacenza - Baschet PMS 78-80 88-99 Osimo - Brescia 50-96 67-57 Trieste - Virtus Siena 83-79 85-70 Lacul Maggiore - Recanati 79-74 75-92 Senigallia - Treviglio 64-83 83-95 Riva del Garda - Omegna 55-78
A doua zi
03 / 02-10-10 15 / 16-01-11 80-64 Piacenza - SC Gira 78-69 60-88 Osimo - Virtus Siena 77-81 72-78 Treviglio - Perugia 70-96 84-79 Senigallia - Trento 51-63 71-45 Baschet PMS - Recanati 72-76 72-62 Trieste - Lacul Maggiore 72-79 70-50 Brescia - Riva del Garda 89-68 60-54 Pavia - Omegna 63-76
A cincea zi
23 / 24-10-10 02-06-11 75-86 SC Gira - Osimo 93-73 84-76 Trento - Baschet PMS 79-86 68-63 Omegna - Recanati 75-69 90-69 Piacenza - Senigallia 78-73 77-63 Perugia - Pavia 73-72 78-81 Lacul Maggiore - Brescia 72-76 64-55 Riva del Garda - Virtus Siena 63-97 91-84 Trieste - Treviglio 54-71
A opta zi
13 / 14-11-10 19-02-11 92-84 Omegna - Perugia 72-74 80-81 Virtus Siena - Treviglio 73-74 66-79 Osimo - Senigallia 61-75 56-59 Brescia - Baschet PMS 80-87 72-75 Recanati - SC Gira 59-67 61-66 Lacul Maggiore - Piacenza 78-81 76-81 Riva del Garda - Trento 86-66 59-83 Pavia - Trieste 46-82
A unsprezecea zi
05.04.11-10 13-03-11 75-66 SC Gira - Pavia 65-86 81-66 Piacenza - Riva del Garda 88-71 70-63 Trento - Omegna 81-88 73-67 Treviglio - Brescia 74-81 61-53 Senigallia - Perugia 60-83 82-85 Lacul Maggiore - Virtus Siena 78-65 95-93 Trieste - Baschet PMS 79-86 65-77 Osimo - Recanati 51-68
A paisprezecea zi
18 / 19-12-10 11-04-11 101-66 Omegna - Osimo 98-43 81-72 Perugia - Riva del Garda 80-92 87-71 Brescia - Senigallia 80-72 67-58 Trieste - Piacenza 64-70 78-69 Recanati - Virtus Siena 63-76 83-61 Baschet PMS - SC Gira 77-62 88-95 Treviglio - Trento 82-81 83-89 Pavia - Lacul Maggiore 82-79
A treia zi
10-10-10-10 23-01-11 69-83 SC Gira - Trieste 75-67 87-75 Trento - Osimo 91-68 69-81 Omegna - Treviglio 56-90 70-74 Virtus Siena - Brescia 80-85 55-71 Recanati - Piacenza 63-76 68-79 Lacul Maggiore - Senigallia 86-92 81-85 Riva del Garda - Pavia 73-80 75-73 Perugia - Baschet PMS 70-61
A șasea zi
30 / 31-10-10 02-02-11 93-76 Omegna - Senigallia 77-63 76-81 Virtus Siena - Trento 72-68 61-92 Osimo - Perugia 65-90 61-45 Brescia - Trieste 65-54 90-83 Recanati - Riva del Garda 80-93 76-58 Lacul Maggiore - SC Gira 80-69 71-76 Treviglio - Piacenza 90-86 84-88 Pavia - Baschet PMS 66-72
A noua zi
21 / 21-11-10 27-02-11 85-90 SC Gira - Trento 80-102 82-59 Piacenza - Osimo 68-55 75-66 Perugia - Virtus Siena 78-74 67-64 Trieste - Recanati 63-77 62-69 Baschet PMS - Omegna 63-74 82-61 Senigallia - Riva del Garda 73-79 84-73 Treviglio - Lacul Maggiore 75-71 87-68 Brescia - Pavia 66-58
A douăsprezecea zi
12-12-08 27-03-00 64-72 Riva del Garda - Treviglio 71-82 78-64 Baschet PMS - Senigallia 67-59 65-85 Omegna - Lacul Maggiore 58-66 78-69 Recanati - Trento 81-72 86-61 Pavia - Osimo 81-79 77-71 Brescia - SC Gira 76-67 83-82 Virtus Siena - Piacenza 75-80 73-68 Perugia - Trieste 77-89
A cincisprezecea zi
01-06-11 17-04-11 76-79 Osimo - Treviglio 69-107 89-75 Trento - Brescia 74-71 80-76 Piacenza - Pavia 90-88 101-77 Lacul Maggiore - Perugia 92-80 68-65 Senigallia - Recanati 79-90 59-86 SC Gira - Omegna 85-86 68-74 Riva del Garda - Trieste 65-102 65-60 Virtus Siena - Baschet PMS 80-84
Grupa B Clasament Rezultate Prima zi
26-09-10 01-01-11 77-57 Matera - Putere 83-77 65-63 Ruvo - Trapani 75-80 63-53 S.Antimo - Rieti 73-50 81-73 Anagni - Massafra 75-79 69-38 Ostuni - Latina 82-91 72-64 Ferentino - Agrigento 73-76 86-59 Bisceglie - Palestrina 67-69 84-80 Patti - Molfetta 68-69
A patra zi
17-10-2010 30-01-11 52-64 Agrigento - Palestrina 95-84 66-70 Rieti - Ostuni 73-79 82-84 Molfetta - Matera 69-66 71-70 S.Antimo - Ferentino 70-68 86-78 Anagni - Ruvo 74-78 80-74 Trapani - Bisceglie 75-73 58-67 Massafra - Latina 69-71 64-60 Patti - Putere 60-75
A șaptea zi
06-11-2010 02-02-2011 61-66 Latina - Putere 70-72 81-62 Bisceglie - Ferentino 61-80 82-69 Massafra - S.Antimo 50-76 72-63 Ostuni - Patti 69-79 62-65 Anagni - Molfetta 91-72 83-62 Ruvo - Agrigento 73-56 82-70 Rieti - Trapani 80-89 77-79 Palestrina - Matera 59-70
Ziua a zecea
28-11-2010 03-06-2011 79-65 Agrigento - Massafra 69-72 76-63 Potenza - Anagni 69-71 0-20 Palestrina - Rieti 90-87 79-69 Molfetta - Bisceglie 78-71 72-55 Ferentino - Latina 72-107 82-75 Matera - Trapani 57-71 92-73 Patti - S.Antimo 69-76 72-59 Ruvo - Ostuni 59-98
A treisprezecea zi
12-12-2010 03-04-11 72-67 Rieti - Bisceglie 62-80 73-62 Ruvo - Matera 72-75 88-81 Molfetta - Palestrina 70-63 79-70 S.Antimo - Latina 92-74 60-64 Anagni - Ferentino 71-65 85-62 Ostuni - Agrigento 96-80 85-76 Massafra - Putere 74-71 81-76 Patti - Trapani 75-74
A doua zi
10-10-03 16-01-11 66-60 Latina - Bisceglie 59-57 84-81 Massafra - Ostuni 82-81 68-65 Trapani - Anagni 81-74 79-75 Molfetta - S.Antimo 64-89 60-68 Rieti - Patti 73-74 67-81 Palestrina - Ruvo 50-68 59-65 Potenza - Ferentino 76-70 78-66 Agrigento - Matera 57-62
A cincea zi
23-10-2010 02-06-11 70-69 Latina - Agrigento 69-88 54-68 Palestrina - Putere 75-102 80-72 Ruvo - Molfetta 66-82 86-78 Anagni - Rieti 67-52 64-72 Ostuni - Trapani 79-80 65-60 Ferentino - Patti 71-69 72-52 Bisceglie - S.Antimo 82-72 79-69 Matera - Massafra 77-68
A opta zi
13-11-2010 19-02-11 70-74 Matera - Latina 57-72 77-78 Agrigento - Bisceglie 95-90 58-61 Potenza - Rieti 101-76 59-83 Molfetta - Ostuni 67-76 72-65 S.Antimo - Anagni 65-59 83-78 Trapani - Massafra 71-83 86-66 Ferentino - Palestrina 62-48 71-78 Patti - Ruvo 62-76
A unsprezecea zi
12-04-2010 13-03-11 108-84 Molfetta - Agrigento 60-74 83-90 Latina - Ruvo 81-86 85-72 Massafra - Patti 65-69 71-80 Trapani - Ferentino 76-91 71-69 Ostuni - Bisceglie 74-63 69-53 Anagni - Palestrina 73-63 73-70 S.Antimo - Potenza 61-75 73-69 Rieti - Matera 59-58
A paisprezecea zi
19-12-2010 04-04-2011 58-77 Agrigento - Anagni 66-62 66-78 Potenza - Ruvo 66-73 69-79 Palestrina - Ostuni 64-98 63-48 Rieti - Massafra 82-77 69-65 Trapani - S.Antimo 69-64 91-64 Bisceglie - Patti 67-71 95-90 Matera - Ferentino 70-64 72-63 Latina - Molfetta 62-71
A treia zi
10-10-10 23-01-11 81-73 Latina - Rieti 77-84 80-67 Matera - Patti 66-75 79-71 Bisceglie - Massafra 64-70 63-58 Ferentino - Molfetta 79-65 71-66 Ostuni - Anagni 80-73 81-67 Ruvo - S.Antimo 52-56 64-70 Palestrina - Trapani 54-71 58-57 Potenza - Agrigento 81-75
A șasea zi
30-10-2010 02-02-11 63-79 Matera - Anagni 77-67 76-77 Agrigento - Rieti 73-69 76-79 Potenza - Bisceglie 76-73 97-62 Molfetta - Massafra 74-65 85-92 S.Antimo - Ostuni 82-88 73-71 Trapani - Latina 77-67 82-91 Ferentino - Ruvo 57-56 75-76 Patti - Palestrina 76-78
A noua zi
21-11-2010 27-02-11 87-75 Rieti - Molfetta 75-74 68-63 S.Antimo - Agrigento 67-58 83-61 Anagni - Patti 66-74 69-65 Ostuni - Ferentino 75-76 76-64 Trapani - Putere 81-71 88-78 Massafra - Ruvo 81-72 79-74 Bisceglie - Matera 74-59 76-53 Latina - Palestrina 71-64
A douăsprezecea zi
12-08-2010 27-03-11 57-80 Agrigento - Trapani 75-87 76-72 Potenza - Molfetta 78-90 75-77 Palestrina - S.Antimo 55-72 82-69 Ruvo - Rieti 74-62 80-88 Ferentino - Massafra 88-66 60-71 Bisceglie - Anagni 56-64 67-66 Matera - Ostuni 67-81 83-66 Latina - Patti 80-86
A cincisprezecea zi
01-06-2011 17-04-2011 65-60 Ruvo - Bisceglie 61-74 79-84 Molfetta - Trapani 69-71 77-60 S.Antimo - Matera 60-63 64-55 Anagni - Latina 89-88 92-82 Ostuni - Putere 73-82 74-81 Massafra - Palestrina 91-70 93-100 Ferentino - Rieti 70-67 64-61 Patti - Agrigento 69-79
Simula Prima rundă oferă calificarea la etapa finală, a cărei funcționare este guvernată de criteriile descrise mai jos. Numărul din caseta din stânga indică plasarea la sfârșitul sezonului regulat.
Grupa A Grupa B Stadiu final Amplasarea obținută la sfârșitul sezonului regulat capătă o relevanță deosebită. Cele două echipe calificate cu cea mai bună plasare în grupele A și B ( Brescia și Trapani ) joacă o primă finală: echipa câștigătoare este promovată direct la Legadue și este campioană italiană de amatori. Finalistul care iese învins are încă o a doua șansă de promovare, jucând o nouă serie împotriva câștigătorului semifinalei disputate între cele două cele mai prost clasate ( Treviglio și Ostuni ).
Toate seriile sunt disputate pe parcursul a 5 jocuri conform schemei 2-2-1, primele două jocuri și eventuala a cincea jucându-se acasă la cea mai bine clasată echipă din sezonul regulat.
Scudetto final Promovare semifinală Final de promovare Play-out Play-out-urile prevăd meciuri încrucișate între echipele celor două grupe, clasificate de pe locul șapte până la zecea în sezonul regulat. Echipele câștigătoare 2 din 3 meciuri obțin salvarea; învinșii sunt retrogradați în Serie B Dilettanti .
Verdicte Antrenament: Massimo Farioli , Stevan Stojkov , Rodolfo Rombaldoni , Franko Bushati , Massimo Rezzano , Alessandro Potì , Lorenzo Gergati , Mario Josè Ghersetti , Nicholas Crow , Marco Maganza , Damiano Brigo , Andrea Saresera , Giacomo Vinati , Marco Sartora . Antrenor: Sandro Dell'Agnello . Instruire: Francesco Guarino , Giorgio Gentile , Alessandro Picchianti , Marco Evangelisti, Cristian Cappanni , Walter Santarossa , Salvatore Galia , Gianni Cantagalli , Vincenzo Di Vita , Luca Bisconti , Luca Tardito , Marco Mollura , Ariel Svoboda . Antrenor: Giovanni Benedetto. Pescuit în Legadue: Ostuni Basketball Aces , Sant'Antimo Basketball , Copra Morpho Bakery Piacenza Relegat la B Dilettanti: Goldengas Senigallia , PentaGruppo Ozzano , Garda Cartiere Riva , Edilcost Osimo , Ircop Rieti , Ambrosia Bisceglie , Moncada Agrigento , Itop Palestrina , Ford Molfetta Auto Center , Publisys Potenza . La sfârșitul sezonului, în ciuda retrogradării: Bitumcalor Trento , Consum.it Siena , La Fortezza Recanati , Paul Mitchell Pavia . Cisa Massafra eșuează la sfârșitul sezonului, în timp ce Ascom Patti decide să reia din seria C regională. Elemente conexe linkuri externe