Srpska Liga 2002-2003
Srpska Liga 2002-2003 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Srpska Liga | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | 11 | ||||
Administrator | FSS | ||||
La tine acasa | din 17 august 2002 începând cu 15 iunie 2003 | ||||
Loc | Serbia și Muntenegru | ||||
Participanți | 108 | ||||
Formulă | 6 runde italiene | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Liga Srpska 2002-2003 a fost a XI-a ediție a celei de-a treia diviziuni de fotbal pentru echipele sârbe din Serbia și Muntenegru [1] .
Este cea mai recentă ediție împărțită în 6 grupe: Voivodina, Belgrad, Dunăre, Moravia, Niš și Timok. Din sezonul următor vor fi 4 grupe: Dunărea și Moravia vor fuziona în grupul de Vest, în timp ce Niš și Timok în cel de Est.
Voivodina
Srpska Liga Voivodina 2002-2003 Srpska Liga Voivodina 2002-2003 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Srpska Liga | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | A 8-a | ||||
Administrator | FSS | ||||
La tine acasa | din 17 august 2002 începând cu 15 iunie 2003 | ||||
Loc | Serbia și Muntenegru | ||||
Participanți | 18 | ||||
Formulă | Italiană non-stop | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Proleter Zrenjanin | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Proleter Zrenjanin | 85 | 34 | 27 | 4 | 3 | 76 | 26 | +50 |
2 | ČSK Čelarevo | 82 | 34 | 25 | 7 | 2 | 72 | 22 | +82 |
3 | Bačka B. Palanka | 60 | 34 | 18 | 6 | 10 | 65 | 38 | +27 |
4 | OFK Kikinda | 53 | 34 | 15 | 8 | 11 | 48 | 31 | +17 |
5 | Jedinstvo Stević Kačarevo [2] | 50 | 34 | 14 | 8 | 12 | 46 | 50 | -4 |
6 | Kabel Novi Sad | 48 | 34 | 14 | 6 | 14 | 58 | 46 | +12 |
7 | Ciment Beočin | 48 | 34 | 13 | 9 | 12 | 46 | 35 | +11 |
8 | Crvenka | 48 | 34 | 14 | 6 | 14 | 53 | 46 | +7 |
9 | Inđija | 47 | 34 | 13 | 8 | 13 | 74 | 57 | +17 |
10 | Šajkaš Kovilj | 46 | 34 | 12 | 10 | 12 | 42 | 36 | +6 |
11 | Radnički Bajmok | 45 | 34 | 13 | 6 | 15 | 48 | 48 | 0 |
12 | Tekstilac Odžaci | 44 | 34 | 13 | 5 | 16 | 63 | 50 | +13 |
13 | Palić [3] | 43 | 34 | 13 | 4 | 17 | 44 | 52 | -8 |
14 | Spartak Subotica | 43 | 34 | 13 | 4 | 17 | 46 | 61 | -15 |
15 | Njegoš Lovćenac | 42 | 34 | 12 | 6 | 16 | 53 | 61 | -8 |
16 | AIK Bačka Topola | 34 | 34 | 9 | 7 | 18 | 32 | 69 | -37 |
17 | Radnički Šid | 22 | 34 | 6 | 4 | 24 | 33 | nouăzeci și doi | -60 |
18 | Glogonj | 22 | 34 | 6 | 4 | 24 | 23 | 102 | -79 |
Legendă:
Promovat la Druga liga Srbije i Crne Gore 2003-2004
Retrasă în Zonske lige
Notă:
- Trei puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
Belgrad
Srpska Liga Belgrad 2002-2003 Srpska Liga Beograd 2002-2003 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Srpska Liga | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | A 8-a | ||||
Administrator | FSS | ||||
La tine acasa | din 17 august 2002 începând cu 15 iunie 2003 | ||||
Loc | Serbia și Muntenegru | ||||
Participanți | 18 | ||||
Formulă | Italiană non-stop | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Bežanija | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Bežanija | 72 | 34 | 22 | 6 | 6 | 65 | 28 | +37 |
2 | Voždovac | 61 | 34 | 17 | 10 | 7 | 64 | 33 | +31 |
3 | Železničar Bara Venecija | 58 | 34 | 16 | 10 | 8 | 53 | 31 | +22 |
4 | Κneževac Kijevo | 52 | 34 | 15 | 13 | 6 | 39 | 23 | +16 |
5 | Teleoptik | 54 | 34 | 15 | 9 | 10 | 58 | 35 | +23 |
6 | Komgrap | 51 | 34 | 15 | 6 | 13 | 50 | 45 | +5 |
7 | Jedinstvo Surčin | 50 | 34 | 14 | 8 | 12 | 53 | 47 | +6 |
8 | Mirijevo balcanică | 48 | 34 | 14 | 6 | 14 | 54 | 52 | +2 |
9 | Mladi Obilić | 47 | 34 | 13 | 8 | 13 | 53 | 46 | +7 |
10 | Grafičar | 47 | 34 | 13 | 8 | 13 | 49 | 47 | +2 |
11 | Budućnost Dobanovci | 47 | 34 | 13 | 8 | 13 | 48 | 55 | -7 |
12 | BASK Belgrad | 46 | 34 | 12 | 10 | 12 | 47 | 36 | +11 |
13 | PKB Padinska Skela | 46 | 34 | 12 | 10 | 12 | 36 | 36 | 0 |
14 | Sinđelić Belgrad [4] | 46 | 34 | 12 | 10 | 12 | 40 | 41 | -1 |
15 | Kolubara | 45 | 34 | 13 | 6 | 15 | 34 | 46 | -12 |
16 | Zmaj 1953 | 32 | 34 | 9 | 5 | 20 | 34 | 53 | -19 |
17 | BSK Olimpik Batajnica [5] | 29 | 34 | 7 | 8 | 19 | 46 | 67 | -21 |
18 | Sremčica | 9 | 34 | 2 | 3 | 29 | 25 | 127 | -102 |
Legendă:
Promovat la Druga liga Srbije i Crne Gore 2003-2004
Retrasă în Zonske lige
Notă:
- Trei puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
Dunărea
Srpska Liga Dunărea 2002-2003 Srpska Liga Dunav 2002-2003 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Srpska Liga | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | A 8-a (ultima) | ||||
Administrator | FSS | ||||
La tine acasa | din 17 august 2002 începând cu 15 iunie 2003 | ||||
Loc | Serbia și Muntenegru | ||||
Participanți | 18 | ||||
Formulă | Italiană non-stop | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Jedinstvo Ub | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Jedinstvo Ub | 79 | 32 | 24 | 7 | 1 | 112 | 14 | +98 |
2 | Zvižd Kučevo | 66 | 32 | 20 | 6 | 6 | 66 | 33 | +33 |
3 | Petrovac dislocă | 64 | 32 | 19 | 7 | 6 | 74 | 29 | +45 |
4 | Selevac | 59 | 32 | 18 | 5 | 9 | 86 | 44 | +42 |
5 | Železničar Smederevo | 58 | 32 | 17 | 7 | 8 | 74 | 38 | +36 |
6 | Radnički Zorka Šabac [6] | 57 | 32 | 18 | 3 | 11 | 74 | 54 | +20 |
7 | Rudar Kostolac | 56 | 32 | 17 | 5 | 10 | 74 | 49 | +25 |
8 | Ribnica Mionica | 54 (-3) | 32 | 16 | 9 | 7 | 56 | 31 | +25 |
9 | Železničar Lajkovac | 48 | 32 | 13 | 9 | 10 | 53 | 38 | +15 |
10 | Jedinstvo Vladimirci [7] | 47 | 32 | 13 | 8 | 11 | 59 | 35 | +24 |
11 | Radnički Koceljeva | 43 | 32 | 13 | 4 | 15 | 68 | 49 | +19 |
12 | Pomoravlje Vlaški Do | 37 | 32 | 10 | 7 | 15 | 56 | 81 | -25 |
13 | Gradac Krušik Valjevo | 26 | 32 | 7 | 5 | 20 | 46 | 77 | -31 |
14 | Karađorđe Mišar [8] | 23 | 32 | 6 | 5 | 21 | 51 | 107 | -56 |
15 | RSK Rabrovo | 23 | 32 | 7 | 2 | 23 | 39 | 94 | -55 |
16 | Pocerina Jevremovac [9] | 19 | 32 | 5 | 4 | 23 | 35 | 123 | -88 |
17 | ZSK Valjevo | 6 | 32 | 1 | 3 | 28 | 14 | 141 | -127 |
18 | Šapine | Retrase după prima rundă, rezultatele au fost anulate |
Legendă:
Promovat la Druga liga Srbije i Crne Gore 2003-2004
Mutați-vă în Srpska Liga Vest 2003-2004
În play-off cu clasamentul 6 al Srpska Liga Moravia
Retrasă în Zonske lige
Notă:
- Trei puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
Moravia
Srpska Liga Moravia 2002-2003 Srpska Liga Morava 2002-2003 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Srpska Liga | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | A 8-a (ultima) | ||||
Administrator | FSS | ||||
La tine acasa | din 17 august 2002 începând cu 15 iunie 2003 | ||||
Loc | Serbia și Muntenegru | ||||
Participanți | 18 | ||||
Formulă | Italiană non-stop | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Novi Pazar | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Novi Pazar | 77 | 32 | 24 | 5 | 3 | 78 | 20 | +58 |
2 | Sloboda Užice | 67 | 32 | 20 | 7 | 5 | 69 | 29 | +40 |
3 | Šumadija Aranđelovac | 58 | 32 | 18 | 4 | 10 | 50 | 43 | +7 |
4 | Sevojno | 57 | 32 | 16 | 9 | 7 | 48 | 27 | +21 |
5 | Jedinstvo Putevi Užice | 57 | 32 | 17 | 6 | 9 | 56 | 41 | +15 |
6 | Takovo Gornji Milanovac [10] | 54 | 32 | 16 | 6 | 10 | 54 | 36 | +18 |
7 | Omladinac Novo Selo | 52 | 32 | 15 | 7 | 10 | 54 | 37 | +17 |
8 | Rudar Baljevac | 50 | 32 | 14 | 8 | 10 | 51 | 40 | +11 |
9 | Sloga Požega | 47 | 32 | 13 | 8 | 11 | 57 | 49 | +8 |
10 | Dislocă Kraljevo | 47 | 32 | 14 | 5 | 13 | 42 | 41 | +1 |
11 | Erdoglija 1931 Kragujevac | 41 | 32 | 9 | 14 | 9 | 57 | 49 | +8 |
12 | Polet Ljubić | 39 | 32 | 10 | 9 | 13 | 51 | 39 | +12 |
13 | Goč Voda Vrnjci (Vrnjačka Banja) | 35 | 32 | 10 | 5 | 17 | 45 | 72 | -27 |
14 | Metalac Trgovački Kraljevo | 34 (-3) | 32 | 11 | 4 | 17 | 49 | 64 | -15 |
15 | Zastava Kragujevac | 26 | 32 | 8 | 2 | 22 | 33 | 81 | -48 |
16 | GP Zlatibor Užice | 13 | 32 | 3 | 4 | 25 | 18 | 70 | -52 |
17 | Budućnost Konarevo | 7 | 32 | 2 | 1 | 29 | 19 | 93 | -74 |
18 | Autoprevoz Čačak | Retrase după prima rundă, rezultatele au fost anulate |
Legendă:
Promovat la Druga liga Srbije i Crne Gore 2003-2004
Mutați-vă în Srpska Liga Vest 2003-2004
În play-off-ul cu clasamentul 6 al Srpska Liga Danubio
Retrasă în Zonske lige
Notă:
- Trei puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
Niš
Srpska Liga Niš 2002-2003 Srpska Liga Niš 2002-2003 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Srpska Liga | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | A 8-a (ultima) | ||||
Administrator | FSS | ||||
La tine acasa | din 17 august 2002 începând cu 15 iunie 2003 | ||||
Loc | Serbia și Muntenegru | ||||
Participanți | 18 | ||||
Formulă | Italiană non-stop | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Vlasina | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Vlasina | 76 | 34 | 24 | 4 | 6 | 87 | 23 | +64 |
2 | BSK Bujanovac | 69 | 34 | 21 | 6 | 7 | 69 | 41 | +28 |
3 | Rudar Aleksinački Rudnici | 65 | 34 | 21 | 2 | 11 | 85 | 49 | +36 |
4 | Kozanica Kuršumlija | 65 | 34 | 20 | 5 | 9 | 70 | 44 | +26 |
5 | Dinamo Vranje | 63 | 34 | 19 | 6 | 9 | 66 | 41 | +25 |
6 | Sinđelić Niš [11] | 62 | 34 | 19 | 5 | 10 | 60 | 49 | +11 |
7 | Železničar Niš [12] | 62 | 34 | 19 | 5 | 10 | 64 | 37 | +27 |
8 | Vučje | 58 | 34 | 17 | 7 | 10 | 68 | 42 | +46 |
9 | Jastrebac Blace | 58 | 34 | 17 | 7 | 10 | 63 | 40 | +23 |
10 | Sečanica | 53 | 34 | 16 | 5 | 13 | 69 | 59 | +10 |
11 | MSK Manastirište | 45 | 34 | 12 | 9 | 13 | 57 | 65 | -8 |
12 | Topličanin Prokuplje | 41 | 34 | 11 | 8 | 15 | 60 | 62 | -2 |
13 | Pukovac | 31 | 34 | 9 | 4 | 21 | 44 | 78 | -34 |
14 | Radnik Surdulica | 30 | 34 | 8 | 6 | 20 | 54 | 87 | -33 |
15 | Jastrebac Niš | 29 | 34 | 9 | 2 | 23 | 38 | 70 | -32 |
16 | Soko Vranje | 29 | 34 | 8 | 5 | 21 | 43 | 77 | -34 |
17 | Svrljig | 18 | 34 | 5 | 3 | 26 | 39 | 102 | -63 |
18 | Pusta Reka Bojnik | 18 | 34 | 5 | 3 | 26 | 34 | 104 | -70 |
Legendă:
Promovat la Druga liga Srbije i Crne Gore 2003-2004
Mutați-vă în Srpska Liga Est 2003-2004
În play-off cu clasamentul 7 din Srpska Liga Timok
Retrasă în Zonske lige
Notă:
- Trei puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
Timok
Srpska Liga Timok 2002-2003 Srpska Liga Timok 2002-2003 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Srpska Liga | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | A 8-a (ultima) | ||||
Administrator | FSS | ||||
La tine acasa | din 17 august 2002 începând cu 15 iunie 2003 | ||||
Loc | Serbia și Muntenegru | ||||
Participanți | 18 | ||||
Formulă | Italiană non-stop | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Morava Ćuprija | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Morava Ćuprija | 69 | 34 | 20 | 9 | 5 | 79 | 35 | +44 |
2 | Župa Aleksandrovac [13] | 68 | 34 | 21 | 5 | 8 | 65 | 23 | +42 |
3 | 14. Oktobar Kruševac | 68 | 34 | 21 | 5 | 8 | 67 | 39 | +28 |
4 | Jedinstvo Donja Mutnica | 66 | 34 | 21 | 3 | 10 | 80 | 40 | +40 |
5 | Hajduk Veliko Negotin | 66 | 34 | 19 | 9 | 6 | 64 | 28 | +36 |
6 | SFS Borac Paraćin | 63 | 34 | 20 | 3 | 11 | 69 | 50 | +19 |
7 | Bor [14] | 62 | 34 | 18 | 8 | 8 | 61 | 30 | +31 |
8 | Majdanpek [15] | 61 | 34 | 18 | 7 | 9 | 65 | 35 | +30 |
9 | Jedinstvo Paraćin | 51 | 34 | 14 | 9 | 11 | 85 | 59 | +26 |
10 | Radnički Svilajnac [13] | 51 | 34 | 17 | 0 | 17 | 67 | 67 | 0 |
11 | Putevi Zaječar [16] | 44 | 34 | 13 | 5 | 16 | 56 | 59 | -3 |
12 | Ciment Popovac | 43 | 34 | 13 | 4 | 17 | 47 | 62 | -15 |
13 | BSK Bogovina | 39 | 34 | 12 | 3 | 19 | 45 | 59 | -14 |
14 | Kastrum Gamzigradska Banja | 34 | 34 | 11 | 1 | 22 | 51 | 84 | -33 |
15 | PPT Trstenik [17] | 29 | 34 | 8 | 5 | 21 | 41 | 67 | -26 |
16 | Timočanin Knjaževac | 22 | 34 | 5 | 7 | 22 | 29 | 86 | -57 |
17 | Temnić 1924 Varvarin | 20 | 34 | 6 | 2 | 26 | 30 | 100 | -70 |
18 | Ozren Sokobanja | 18 | 34 | 5 | 3 | 26 | 39 | 117 | -78 |
Legendă:
Promovat la Druga liga Srbije i Crne Gore 2003-2004
Mutați-vă în Srpska Liga Est 2003-2004
În play-off cu clasamentul 7 din Srpska Liga Niš
Retrasă în Zonske lige
Notă:
- Trei puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
Notă
- ^ Republica Federală Iugoslavia a devenit Uniunea de Stat a Serbiei și Muntenegrului la 3 februarie 2003.
- ^ Pescuit în Liga Srpska datorită locului eliberat de Vrbas , vezi Druga liga 2002 .
- ^ El a fuzionat cu Solunac Karađorđevo în vara anului 2002.
- ^ Sinđelić retrogradează pentru clasificare detașată : BASK 6 puncte, PKB 5, Sinđelić 4.
- ^ BSK Batajnica și-a schimbat numele în BSK Olimpik Batajnica în timpul pauzei de iarnă.
- ^ Pierde play-off-ul împotriva Takovo (locul 6 în Srpska Liga Moravia) și retrogradează.
- ^ În vara anului 2002, el a fuzionat cu Živinarnik Šabac și a preluat titlul lor sportiv.
- ^ Pescuit în Liga Srpska datorită locului eliberat de Mladi Radnik , vezi Druga liga 2002 .
- ^ Pocerina a pescuit în locul neînscrisului Sloga Lipnički Šor .
- ^ Câștigă play-off-ul împotriva lui Radnički Zorka Šabac (locul 6 în Srpska Liga Danubio) și este salvat.
- ^ Față în față: Sinđelić-Železničar 1-0 și 1-2, Sinđelić 6 și Železničar 7 pentru golul în deplasare .
- ^ Câștigă play-off-ul împotriva lui Majdanpek (clasat pe locul 8 în Srpska Liga Timok) și este salvat.
- ^ a b Retrasă în divizia a 5-a din motive financiare.
- ^ El este salvat datorită eșecului Župa . Locul al optulea merge la play-off.
- ^ A pierdut play-off-ul împotriva lui Železničar Niš (clasat pe locul 7 în Srpska Liga Niš) și a retrogradat.
- ^ El a luat locul demisiei Trayal Kruševac .
- ^ El a luat locul dizolvatului Napredak Kušiljevo .
Elemente conexe
- Prva liga Srbije i Crne Gore 2002-2003
- Druga liga Srbije i Crne Gore 2002-2003
- Kup Srbije i Crne Gore 2002-2003
linkuri externe
- Sezoanele 2000-2006 pe fsgzrenjanin.com
- Sezonul 2002-2003 pe rsssf.com
- Grupa Moravia pe srbijasport.net