Srpska Liga 1998-1999
Salt la navigare Salt la căutare
Liga Srpska 1998-1999 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Srpska Liga | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | Al 7-lea | ||||
Administrator | FSS | ||||
Loc | Iugoslavia | ||||
Participanți | 108 | ||||
Formulă | 6 runde italiene | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Liga Srpska 1998-1999 a fost a 7-a ediție a celei de-a treia diviziuni de fotbal pentru echipele sârbe din Republica Federală Iugoslavia .
Evenimente
La 24 martie 1999, au început raidurile aeriene ale NATO asupra RF Iugoslaviei și acest lucru a dus la întreruperea sezonului 1998-99, care astfel nu s-a încheiat. Retrogradările au fost blocate.
Echipele etnice albaneze din Kosovo abandonează sistemul de fotbal iugoslav (în timp ce etnicii sârbi rămân).
Voivodina
Srpska Liga Voivodina 1998-1999 Srpska Liga Voivodina 1998-1999 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Srpska Liga | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | Al 4-lea | ||||
Administrator | FSS | ||||
Loc | Iugoslavia | ||||
Participanți | 18 | ||||
Formulă | Italiană non-stop | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
CLASAMENT ÎN TIMPUL INTERRUPȚIEI [1] Ciment (Beočin) 43 36. Bul mare (Bačinci) 36 33. Kabel (Novi Sad) 33 32. Veternik (Novi Sad) 32 Mladost Uni. luks (Lukićevo) 29 Elan (Srbobran) 27 Jedinstvo Stević (Kačarevo) 27 Radnički (Bajmok) 26 26. Bačka (Bačka Palanka) 26 Vršac 25 Solunac (Karađorđevo) 25 Srem (Sremska Mitrovica) 25 Begej (Žitište) 23 Radnički (Nova Pazova) 23 Sutjeska (Bačko Dobro Polje) 21 Sloven (Ruma) 18 Radnički (Sombor) 17 Mladost (Bački Jarak) 16 Primii 3 sunt promovați la Druga liga SR Jugoslavije 1999-2000
Belgrad
Srpska Liga Belgrad 1998-1999 Srpska Liga Beograd 1998-1999 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Srpska Liga | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | Al 4-lea | ||||
Administrator | FSS | ||||
Loc | Iugoslavia | ||||
Participanți | 18 | ||||
Formulă | Italiană non-stop | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
CLASAMENT DUPĂ PRIMA RUNDĂ [2] BSK Borča 39 Teleoptik 39 Železničar 38 Balcani Mirjevo 29 Mladenovac 27 Trudbenik 26 Polet 24 Grafičar 23 Voždovac 21 BASK 21 Bežanija 19 Rakovica 17 Sinđelić 17 PKB Padinska Skela 16 BSK Batajnica 16 Dorćol 16 Srem Jakovo 15 Crvena zvezda MML 11 Primii 3 sunt promovați la Druga liga SR Jugoslavije 1999-2000
Dunărea
Srpska Liga Dunărea 1998-1999 Srpska Liga Dunav 1998-1999 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Srpska Liga | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | Al 4-lea | ||||
Administrator | FSS | ||||
Loc | Iugoslavia | ||||
Participanți | 18 | ||||
Formulă | Italiană non-stop | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
CLASAMENT DUPĂ PRIMA RUNDĂ [2] Rudar Kostolac 39 ZSK Valjevo 30 Rađevac Krupanj 30 Mačva Šabac 30 Železničar Smederevo 29 Mačva Bogatic 29 Gučevo Banja Koviljača 27 Ribnica Mionica 26 Selevac 24 VGSK Veliko Gradište 24 Sloga Lipnički Šor 22 Borac Veliko Laole Radnički Zorka Šabac 21 Morava Velika Plana 20 Jedinstvo Ub 19 MIP Požarevac 16 Mladi Radnik Radinac 13 Mladost Sm. Palanka 12 Primii 3 sunt promovați la Druga liga SR Jugoslavije 1999-2000
Moravia
Srpska Liga Moravia 1998-1999 Srpska Liga Morava 1998-1999 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Srpska Liga | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | Al 4-lea | ||||
Administrator | FSS | ||||
Loc | Iugoslavia | ||||
Participanți | 18 | ||||
Formulă | Italiană non-stop | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
CLASAMENT DUPĂ PRIMA RUNDĂ [2] Šumadija Kragujevac 40 Zlatibor Užice 34 Sevojno 33 Vodojaža Grošnica 31 Badnjevac 30 Zastava Kragujevac 30 Polet Ljubić 28 Šumadija Aranđelovac 27 Jedinstvo Užice 27 Metalac Trgovački Kraljevo 25 Omladinac Zablaće 22 Karađorđe Topola 22 Sloga Požega 21 Rudar Baljevac 18 Takovo Gornji Milanovac 15 Gruža 13 FAP Priboj 6 Polimlje Prijepolje 5 Primii 2 sunt promovați la Druga liga SR Jugoslavije 1999-2000
Niš
Srpska Liga Niš 1998-1999 Srpska Liga Niš 1998-1999 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Srpska Liga | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | Al 4-lea | ||||
Administrator | FSS | ||||
Loc | Iugoslavia | ||||
Participanți | 18 | ||||
Formulă | Italiană non-stop | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
CLASAMENT DUPĂ PRIMA RUNDĂ [2] OFK Niš 36 Rudar Aleksinački Rudnici 35 Dubočica Leskovac 33 Vučje 32 Radnički Pirot 29 Pukovac 27 Sinđelić Niš 25 Železničar Niš 25 Dynamo Vranje 25 Radnik Surdulica 24 21. Radan Lebane 20. Pusta Reka Bojnik Zadrugar Žitorađa 18 Svrljig 18 Čelik Belo Polje [3] 18 Progres Pirot 17 Jastrebac Blace 17 Mașină Konstantin Niš 15 Primii 4 sunt promovați la Druga liga SR Jugoslavije 1999-2000
Timok
Srpska Liga Timok 1998-1999 Srpska Liga Timok 1998-1999 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Srpska Liga | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | Al 4-lea | ||||
Administrator | FSS | ||||
Loc | Iugoslavia | ||||
Participanți | 18 | ||||
Formulă | Italiană non-stop | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
CLASAMENT DUPĂ PRIMA RUNDĂ [2] 39. Trajal Kruševac 39 Radnički Svilajnac 33 Temnić Varvarin 32 Majdanpek 29 Đerdap Kladovo 26 Rudar Bor 26 Župa Aleksandrovac 25 Napredak Kušiljevo 25 Juhor Obrež 24 Jagodina 24 Timok Zaječar 23 Putevi Zaječar 21 Kopaonik Brus 20 Timočanin Knjaževac 19 Hajduk Veljko Negotin 18 SFS Borac Paraćin 18 Borac Bivolje 17 Morava Ćuprija 13 Primii 3 sunt promovați la Druga liga SR Jugoslavije 1999-2000
Notă
- ^ fsgzrenjanin.com
- ^ a b c d e Sursa: rsssf.com
- ^ El nu se înscrie în sezonul următor .
Elemente conexe
linkuri externe
- Sezoanele 1991-2000 pe fsgzrenjanin.com
- Sezonul 1998-1999 pe rsssf.com