Campionatele austriece de schi alpin 2018
Campionatele austriece de schi alpin 2018 Österreichische Alpine Skimeisterschaften 2018 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Campionatele austriece de schi alpin | ||||
Sport | ski alpin | ||||
Ediție | |||||
Administrator | Federația de schi din Austria | ||||
La tine acasa | din 19 martie 2018 începând cu 27 martie 2018 | ||||
Loc | Austria Ramsau am Dachstein , Reiteralm , Saalbach-Hinterglemm | ||||
Disciplinele | Coborâre , supergigant , slalom uriaș , slalom special | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Campionatele austriace de schi alpin 2018 au avut loc la Ramsau am Dachstein , Reiteralm și Saalbach-Hinterglemm în perioada 19-27 martie. Programul a inclus curse de coborâre , supergigant , slalom uriaș și slalom special , toate atât pentru bărbați, cât și pentru femei.
Deoarece aceste competiții sunt valabile și în scopul scorului FIS , au participat și schiori din alte federații, fără ca acest lucru să le permită să concureze pentru titlul național austriac.
Rezultate
Bărbați
Coborâre liberă
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Otmar Striedinger | Austria | 1: 19.52 |
2 | Max Franz | Austria | 1: 19.54 |
3 | Sebastian Arzt | Austria | 1: 19,63 |
4 | Romed Baumann | Austria | 1: 19,64 |
5 | Matthias Mayer | Austria | 1: 19.70 |
6 | Daniel Danklmaier | Austria | 1: 19,82 |
7 | Christian Walder | Austria | 1: 20.00 |
8 | Stefan Babinsky | Austria | 1: 20.30 |
9 | Marco Schwarz | Austria | 1: 20.37 |
10 | Stefan Rieser | Austria | 1: 20.41 |
Data: 23 martie
Locație: Saalbach-Hinterglemm
Ore: 11.30 ( UTC + 1 )
Panta: Zwölfer
Plecare: 1 697 m slm
Finalizare: 1060 m slm
Diferența de altitudine: 637 m
Plotter: Sepp Brunner
Supergigant
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Vincent Kriechmayr | Austria | 1: 09.68 |
2 | Maximilian Lahnsteiner | Austria | 1: 09.79 |
3 | Daniel Hemetsberger | Austria | 1: 09.96 |
4 | Christopher Neumayer | Austria | 1: 10.07 |
5 | Max Franz | Austria | 1: 10.12 |
6 | Thomas Mayrpeter | Austria | 1: 10.13 |
7 | Sebastian Arzt | Austria | 1: 10.14 |
8 | Daniel Danklmaier | Austria | 1: 10.15 |
9 | Marco Schwarz | Austria | 1: 10,25 |
10 | Michael Offenhauser | Austria | 1: 10,26 |
Data: 21 martie
Locație: Saalbach-Hinterglemm
Ore:
Panta: Zwölfer
Plecare: 1 542 m slm
Finalizare: 1060 m slm
Diferența de altitudine: 482 m
Plotter: Werner Franz
Slalom uriaș
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Manuel Feller | Austria | 2: 11.24 |
2 | Johannes Strolz | Austria | 2: 12.42 |
3 | Marco Schwarz | Austria | 2: 12.59 |
4 | Patrick Feurstein | Austria | 2: 12,62 |
5 | Magnus Walch | Austria | 2: 12.65 |
6 | Cédric Noger | elvețian | 2: 12,82 |
7 | Linus Straßer | Germania | 2: 13.57 |
8 | Mathias Graf | Austria | 2: 13.90 |
9 | Marcel Mathis | Austria | 2: 13.91 |
10 | Semyel Bissig | elvețian | 2: 14.06 |
Data: 27 martie [1]
Locație: Reiteralm
Prima rundă:
Ore: 9.00 ( UTC + 1 )
Urmări:
Plecare: 1 186 m slm
Finalizare: 798 m slm
Diferența de altitudine: 388 m
Plotter: Wolfgang Erharter
A doua rundă:
Ore: 11.30 ( UTC + 1 )
Urmări:
Plecare: 1 186 m slm
Finalizare: 798 m slm
Diferența de altitudine: 388 m
Plotter: Heimo Kogler
Slalom special
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Michael Matt | Austria | 1: 38,80 |
2 | Marco Schwarz | Austria | 1: 38,99 |
3 | Johannes Strolz | Austria | 1: 39,45 |
4 | Sebastian Holzmann | Germania | 1: 40,75 |
5 | Dominik Raschner | Austria | 1: 41.07 |
6 | Richard Leitgeb | Austria | 1: 41,52 |
7 | Adrian Pertl | Austria | 1: 41,62 |
8 | Semyel Bissig | elvețian | 1: 41,77 |
9 | Fabian Zeiringer | Austria | 1: 41,82 |
10 | Istok Rodeš | Croaţia | 1: 42,00 |
Data: 26 martie [2]
Locație: Ramsau am Dachstein
Prima rundă:
Ore: 9.00 ( UTC + 1 )
Urmări:
Plecare: 1 370 m slm
Finalizare: 1 194 m slm
Diferența de altitudine: 176 m
Plotter: Paulus Schwarzacher
A doua rundă:
Ore: 11.30 ( UTC + 1 )
Urmări:
Plecare: 1 370 m slm
Finalizare: 1 194 m slm
Diferența de altitudine: 176 m
Plotter: Karl Thaler
femei
Coborâre liberă
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Christine Scheyer | Austria | 1: 21,88 |
2 | Ramona Siebenhofer | Austria | 1: 21,93 |
3 | Ariane Rädler | Austria | 1: 22.75 |
4 | Stephanie Venier | Austria | 1: 22.80 |
5 | Nicole Schmidhofer | Austria | 1: 23.09 |
6 | Elisabeth Kappaurer | Austria | 1: 23.24 |
7 | Nina Ortlieb | Austria | 1: 23.30 |
8 | Julia Eder | Austria | 1: 23,86 |
9 | Tamara Tippler | Austria | 1: 23.91 |
10 | Johanna Greber | Austria | 1: 24,15 |
Data: 20 martie
Locație: Saalbach-Hinterglemm
Ore:
Panta: Zwölfer
Plecare: 1 697 m slm
Finalizare: 1060 m slm
Diferența de altitudine: 637 m
Plotter: Roland Assinger
Supergigant
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Ricarda Haaser | Austria | 1: 15,51 |
2 | Tamara Tippler | Austria | 1: 15,86 |
3 | Michelle Niederwieser | Austria | 1: 16.01 |
4 | Nina Ortlieb | Austria | 1: 16.04 |
5 | Elisabeth Kappaurer | Austria | 1: 16.06 |
6 | Michaela Heider | Austria | 1: 16.14 |
7 | Ramona Siebenhofer | Austria | 1: 16,36 |
8 | Elisabeth Reisinger | Austria | 1: 16,55 |
9 | Julia Scheib | Austria | 1: 16,61 |
10 | Ariane Rädler | Austria | 1: 16.65 |
Christine Scheyer | Austria | 1: 16.65 |
Data: 21 martie
Locație: Saalbach-Hinterglemm
Ore:
Panta: Zwölfer
Plecare: 1 542 m slm
Finalizare: 1060 m slm
Diferența de altitudine: 482 m
Complot: Christoph Alster
Slalom uriaș
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Elisabeth Kappaurer | Austria | 2: 19,77 |
2 | Ricarda Haaser | Austria | 2: 19,82 |
3 | Elisa Mörzinger | Austria | 2: 20.40 |
4 | Adriana Jelinkova | Olanda | 2: 20.80 |
5 | Maryna Gąsienica-Daniel | Polonia | 2: 21.08 |
6 | Trupele Katharina | Austria | 2: 21,28 |
7 | Christine Scheyer | Austria | 2: 21.35 |
8 | Veronique Hronek | Germania | 2: 21,46 |
9 | Katharina Gallhuber | Austria | 2: 21,82 |
10 | Ariane Rädler | Austria | 2: 22.00 |
Data: 26 martie [1]
Locație: Reiteralm
Prima rundă:
Ore: 9.00 ( UTC + 1 )
Urmări:
Plecare: 1 186 m slm
Finalizare: 798 m slm
Diferența de altitudine: 388 m
Plotter: Thomas Trinker
A doua rundă:
Ore: 11.30 ( UTC + 1 )
Urmări:
Plecare: 1 186 m slm
Finalizare: 798 m slm
Diferența de altitudine: 388 m
Plotter: Stefan Schwab
Slalom special
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Bernadette Schild | Austria | 1: 38,75 |
2 | Hannah Köck | Austria | 1: 39.12 |
3 | Trupele Katharina | Austria | 1: 39,95 |
4 | Katharina Huber | Austria | 1: 40.02 |
5 | Marie-Therese Sporer | Austria | 1: 40,87 |
6 | Adriana Jelinkova | Olanda | 1: 40,99 |
7 | Michaela Dygruber | Austria | 1: 41,59 |
8 | Jessica Hilzinger | Germania | 1: 41,76 |
9 | Charlie Guest | Regatul Unit | 1: 42,44 |
10 | Lisa Grill | Austria | 1: 42,44 |
Data: 27 martie [2]
Locație: Ramsau am Dachstein
Prima rundă:
Ore: 9.00 ( UTC + 1 )
Urmări:
Plecare: 1 370 m slm
Finalizare: 1 194 m slm
Diferența de altitudine: 176 m
Plotter: Thomas Rimml
A doua rundă:
Ore: 11.30 ( UTC + 1 )
Urmări:
Plecare: 1 370 m slm
Finalizare: 1 194 m slm
Diferența de altitudine: 176 m
Plotter: Hannes Zöchling
Notă
linkuri externe
- ( RO ) Program și rezultate pe site-ul web FIS (Ramsau am Dachstein, Reiteralm) , pe fis-ski.com . Adus pe 10 iunie 2019 .
- ( RO ) Program și rezultate pe site-ul web FIS (Saalbach-Hinterglemm) , pe fis-ski.com . Adus pe 10 iunie 2019 .