Campionate suedeze de schi alpin 2018
Campionate suedeze de schi alpin 2018 Svenska mästerskapen i alpin skidsport 2018 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Campionatele suedeze de schi alpin | ||||
Sport | ski alpin | ||||
Ediție | |||||
Administrator | Federația de schi din Suedia | ||||
La tine acasa | din 24 martie 2018 începând cu 8 aprilie 2018 | ||||
Loc | Suedia Åre , Tärnaby | ||||
Disciplinele | Coborâre , supergigant , slalom uriaș , slalom special , combinate | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Campionatele suedeze de schi alpin 2018 au avut loc la Åre și Tärnaby în perioada 24 martie - 8 aprilie. Programul a inclus curse de downhill , supergigant , slalom uriaș , curse speciale și combinate de slalom , toate atât pentru bărbați, cât și pentru femei.
Deoarece aceste competiții sunt valabile și pentru scorul FIS , au participat și schiori din alte federații, fără ca acest lucru să le permită să concureze pentru titlul național suedez.
Rezultate
Bărbați
Coborâre liberă
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Stian Saugestad | Norvegia | 1: 38.22 |
2 | Felix Monsén | Suedia | 1: 39.43 |
3 | Christoffer Faarup | Danemarca | 1: 39,65 |
4 | Michał Kłusak | Polonia | 1: 39,74 |
5 | Markus Nordgård Fossland | Norvegia | 1: 40,44 |
6 | Marko Vukićević | Serbia | 1: 40,48 |
7 | Mikael Svensk | Finlanda | 1: 40,62 |
8 | Johan Hagberg | Suedia | 1: 40,69 |
9 | Tobias Hedström | Suedia | 1: 40,71 |
10 | Elliott Baralo | Suedia | 1: 40,81 |
Data: 5 aprilie 2018
Locație: Åre
Prima rundă:
Ore: 10.50
Urmări:
Plecare: 812 m slm
Finalizare: 396 m slm
Diferența de altitudine: 416 m
Urmăritor:
A doua rundă:
Ore:
Urmări:
Plecare: 812 m slm
Finalizare: 396 m slm
Diferența de altitudine: 416 m
Urmăritor:
Supergigant
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Felix Monsén | Suedia | 52,37 |
2 | Bjørnar Neteland | Norvegia | 52,60 |
3 | Stian Saugestad | Norvegia | 52,66 |
4 | Christoffer Faarup | Danemarca | 52,72 |
5 | Mattias Rönngren | Suedia | 52,90 |
6 | Markus Nordgård Fossland | Norvegia | 53.03 |
7 | Zack Monsén | Suedia | 53,51 |
8 | Patrick Haugen Veisten | Norvegia | 53,52 |
9 | Olle Sundin | Suedia | 53,61 |
10 | Filip Platter | Suedia | 53,67 |
Data: 7 aprilie 2018 [1]
Locație: Åre
Ore: 11.40
Urmări:
Plecare: 812 m slm
Finalizare: 396 m slm
Diferența de altitudine: 416 m
Plotter: Mitja Zupan
Slalom uriaș
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Mattias Rönngren | Suedia | 2: 16.34 |
2 | Arttu Niemelä | Finlanda | 2: 16.38 |
3 | Emil Johansson | Suedia | 2: 16,74 |
4 | Gustav Lundbäck | Suedia | 2: 17.21 |
5 | Eemeli Pirinen | Finlanda | 2: 17.40 |
6 | Samu Torsti | Finlanda | 2: 17.57 |
7 | Tobias Hedström | Suedia | 2: 17,85 |
8 | Philip Lönnberg | Suedia | 2: 18.45 |
9 | Dan-Axel Grahn | Suedia | 2: 18,54 |
10 | Felix Monsén | Suedia | 2: 18,67 |
Data: 24 martie 2018
Locație: Tärnaby
Prima rundă:
Ore: 12.30
Urmări:
Plecare: 778 m slm
Finalizare: 445 m slm
Diferența de altitudine: 333 m
Plotter: Niklas Rainer
A doua rundă:
Ora: 14.25
Urmări:
Plecare: 778 m slm
Finalizare: 445 m slm
Diferența de altitudine: 333 m
Complot: Anders Nilsson
Slalom special
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | André Myhrer | Suedia | 1: 42,52 |
2 | Filip Vennerström | Suedia | 1: 44.06 |
3 | Emil Johansson | Suedia | 1: 44.09 |
4 | Mattias Rönngren | Suedia | 1: 44,34 |
5 | Jesper Brändholm | Suedia | 1: 44,92 |
6 | Dan-Axel Grahn | Suedia | 1: 44,95 |
7 | David Grape Larsson | Suedia | 1: 45,89 |
8 | Alfred Olsson | Suedia | 1: 46,42 |
9 | Zack Monsén | Suedia | 1: 48,41 |
10 | Alexander Sehlberg | Suedia | 1: 49,78 |
Data: 26 martie 2018
Locație: Tärnaby
Prima rundă:
Ore: 9.30
Urmări:
Plecare: 671 m slm
Finalizare: 499 m slm
Diferența de altitudine: 172 m
Plotter: Anton Salminen
A doua rundă:
Ore: 12.40
Urmări:
Plecare: 671 m slm
Finalizare: 499 m slm
Diferența de altitudine: 172 m
Plotter: M. Brodin
Combinat
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Bjørnar Neteland | Norvegia | 1: 35.49 |
2 | Filip Vennerström | Suedia | 1: 36,30 |
3 | Jesper Brändholm | Suedia | 1: 36.57 |
4 | Patrick Haugen Veisten | Norvegia | 1: 36,71 |
5 | Mattias Rönngren | Suedia | 1: 36,89 |
6 | Stian Saugestad | Norvegia | 1: 37.18 |
7 | Philip Lönnberg | Suedia | 1: 37,30 |
8 | Gustav Lundbäck | Suedia | 1: 37,34 |
9 | Lukas Karlberg | Suedia | 1: 38,44 |
10 | Zack Monsén | Suedia | 1: 38,47 |
Data: 7 aprilie 2018 [1]
Locație: Åre
Prima rundă:
Ore: 10.15
Urmări:
Plecare: 812 m slm
Finalizare: 396 m slm
Diferența de altitudine: 416 m
Plotter: Ulf Emilsson
A doua rundă:
Ore:
Urmări:
Plecare:
Ajung:
Diferența de altitudine:
Plotter: Anders Andersson
femei
Coborâre liberă
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Lisa Hörnblad | Suedia | 1: 42,42 |
2 | Lin Ivarsson | Suedia | 1: 43,55 |
3 | Ida Dannewitz | Suedia | 1: 43.94 |
4 | Karolin Edfalk | Suedia | 1: 43,99 |
5 | Jennifer Finn | Suedia | 1: 44,17 |
6 | Helena Hørte Søfteland | Norvegia | 1: 44,63 |
7 | Lisa Tengbom | Suedia | 1: 44,71 |
8 | Fanny Axelsson | Suedia | 1: 45.11 |
9 | Cemine Starrost | Suedia | 1: 46.08 |
10 | Nadja Gunnarstedt | Suedia | 1: 46,69 |
Data: 5 aprilie 2018
Locație: Åre
Prima rundă:
Ore: 10.30
Urmări:
Plecare: 812 m slm
Finalizare: 396 m slm
Diferența de altitudine: 416 m
Urmăritor:
A doua rundă:
Ore:
Urmări:
Plecare: 812 m slm
Finalizare: 396 m slm
Diferența de altitudine: 416 m
Urmăritor:
Supergigant
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Lisa Hörnblad | Suedia | 55,67 |
2 | Lin Ivarsson | Suedia | 55,78 |
3 | Rebecca Gunnarstedt | Suedia | 56.10 |
4 | Jonna Luthman | Suedia | 56,18 |
5 | Jennifer Finn | Suedia | 56,80 |
6 | Lisa Tengbom | Suedia | 57.14 |
7 | Tyra Löthman | Suedia | 57,45 |
8 | Ella Bromée | Suedia | 57,47 |
9 | Nadja Gunnarstedt | Suedia | 57,72 |
10 | Emelie Selinder | Suedia | 58,57 |
Data: 7 aprilie 2018 [1]
Locație: Åre
Ore: 11.00
Urmări:
Plecare: 812 m slm
Finalizare: 396 m slm
Diferența de altitudine: 416 m
Plotter: Mitja Zupan
Slalom uriaș
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Magdalena Fjällström | Suedia | 2: 14.09 |
2 | Sara Hector | Suedia | 2: 15.48 |
3 | Lisa Hörnblad | Suedia | 2: 15.97 |
4 | Anna Swenn Larsson | Suedia | 2: 16.13 |
5 | Hilma Lövblom | Suedia | 2: 16,46 |
6 | Sara Rask | Suedia | 2: 17.02 |
7 | Lisa Blomqvist | Suedia | 2: 17,25 |
8 | Michelle Kervén | Suedia | 2: 17.99 |
9 | Jonna Luthman | Suedia | 2: 18,59 |
10 | Emelie Henning | Suedia | 2: 18,69 |
Data: 24 martie 2018
Locație: Tärnaby
Prima rundă:
Ore: 9.45
Urmări:
Plecare: 778 m slm
Finalizare: 445 m slm
Diferența de altitudine: 333 m
Plotter: P. Fjällström
A doua rundă:
Ore: 11.45
Urmări:
Plecare: 778 m slm
Finalizare: 445 m slm
Diferența de altitudine: 333 m
Plotter: P. Jonsson
Slalom special
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Frida Hansdotter | Suedia | 1: 42.22 |
2 | Anna Swenn Larsson | Suedia | 1: 43.94 |
3 | Charlotta Säfvenberg | Suedia | 1: 45,89 |
4 | Magdalena Fjällström | Suedia | 1: 48,36 |
5 | Lisa Olsson | Suedia | 1: 50,53 |
6 | Siri Browaldh | Suedia | 1: 51,82 |
7 | Amanda Stenberg | Suedia | 1: 54,83 |
8 | Hanna Larsson Nathhorst | Suedia | 1: 56.01 |
9 | Elin Saks | Suedia | 1: 59.01 |
10 | Alice Larsson | Suedia | 1: 59,64 |
Data: 26 martie 2018
Locație: Tärnaby
Prima rundă:
Ore: 8.10
Urmări:
Plecare: 671 m slm
Finalizare: 499 m slm
Diferența de altitudine: 172 m
Plotter: Matias Eriksson
A doua rundă:
Ore: 11.40
Urmări:
Plecare: 671 m slm
Finalizare: 499 m slm
Diferența de altitudine: 172 m
Plotter: Petter Robertsson
Combinat
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Lisa Hörnblad | Suedia | 1: 38,48 |
2 | Ida Dannewitz | Suedia | 1: 38,65 |
3 | Anna Swenn Larsson | Suedia | 1: 38,78 |
4 | Jonna Luthman | Suedia | 1: 39.49 |
5 | Lin Ivarsson | Suedia | 1: 40,98 |
6 | Fanny Axelsson | Suedia | 1: 41.20 |
7 | Helena Hørte Søfteland | Norvegia | 1: 41,37 |
8 | Hilma Lövblom | Suedia | 1: 41,90 |
9 | Lisa Olsson | Suedia | 1: 42,38 |
10 | Matilda Rönnberg | Suedia | 1: 42,62 |
Data: 8 aprilie 2018 [2]
Locație: Åre
Prima rundă:
Ore: 9.30
Urmări:
Plecare: 812 m slm
Finalizare: 396 m slm
Diferența de altitudine: 416 m
Plotter: Ulf Emilsson
A doua rundă:
Ore:
Urmări:
Plecare:
Ajung:
Diferența de altitudine:
Plotter: Helmut Grassl
Notă
linkuri externe
- ( RO ) Program și rezultate pe site-ul web FIS (Åre) , pe fis-ski.com . Adus la 22 mai 2019 .
- ( RO ) Program și rezultate pe site-ul web FIS (Tärnaby) , pe fis-ski.com . Adus la 22 mai 2019 .