Campionatele suedeze de schi alpin 2014
Campionatele suedeze de schi alpin 2014 Svenska mästerskapen i alpin skidsport 2014 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Campionatele suedeze de schi alpin | ||||
Sport | ski alpin | ||||
Ediție | |||||
Administrator | Federația de schi din Suedia | ||||
La tine acasa | din 20 martie 2014 până la 29 mazo 2014 | ||||
Loc | Suedia Åre , Tärnaby | ||||
Disciplinele | Coborâre , supergigant , slalom uriaș , slalom special | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Campionatele suedeze de schi alpin 2014 s-au desfășurat în Åre și Tärnaby în perioada 20-29 martie. Programul a inclus curse de coborâre , supergigant , slalom uriaș și slalom special , toate atât pentru bărbați, cât și pentru femei.
Deoarece aceste competiții sunt valabile și pentru scorul FIS , au participat și schiori din alte federații, fără ca acest lucru să le permită să concureze pentru titlul național suedez.
Rezultate
Bărbați
Coborâre liberă
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Hans Olsson | Suedia | 1: 05.71 |
2 | Douglas Hedin | Suedia | 1: 06.17 |
3 | Felix Monsén | Suedia | 1: 06.76 |
4 | Stian Saugestad | Norvegia | 1: 08.37 |
5 | Alexander Köll | Suedia | 1: 07.44 |
6 | Mattias Rönngren | Suedia | 1: 07.89 |
7 | Henrik Røa | Norvegia | 1: 07.98 |
8 | Fredrik Bauer | Suedia | 1: 08.05 |
9 | Stian Myrseth | Norvegia | 1: 08.16 |
10 | Axel William Patricksson | Norvegia | 1: 08.33 |
Max Ullrich | Croaţia | 1: 08.33 |
Data: 22 martie
Locație: Åre
Ore:
Urmări:
Plecare: 865 m slm
Finisaj: 406 m slm
Diferența de altitudine: 459 m
Plotter: Eric Thomason
Supergigant
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Hans Olsson | Suedia | 1: 12.34 |
2 | Henrik Røa | Norvegia | 1: 13.06 |
3 | Felix Monsén | Suedia | 1: 13.20 |
4 | Douglas Hedin | Suedia | 1: 13.21 |
5 | Max Ullrich | Croaţia | 1: 13,77 |
6 | Mattias Rönngren | Suedia | 1: 13.91 |
7 | Max-Gordon Sundquist | Suedia | 1: 13.98 |
8 | Fredrik Bauer | Suedia | 1: 13.99 |
9 | Gustav Lundbäck | Suedia | 1: 14,16 |
10 | Axel William Patricksson | Norvegia | 1: 14.45 |
Data: 23 martie
Locație: Åre
Ore:
Urmări:
Plecare: 865 m slm
Finisaj: 406 m slm
Diferența de altitudine: 459 m
Complot: Anders Andersson
Slalom uriaș
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Felix Monsén | Suedia | 2: 12,55 |
2 | Carl-Johan Öster | Suedia | 2: 12,67 |
3 | Matts Olsson | Suedia | 2: 12,76 |
4 | Axel Bäck | Suedia | 2: 13.17 |
5 | Kristaps Zvejnieks | Letonia | 2: 13.58 |
6 | Mattias Rönngren | Suedia | 2: 13,61 |
7 | Emil Johansson | Suedia | 2: 13,62 |
8 | Max-Gordon Sundquist | Suedia | 2: 13,93 |
9 | Albert Bäckman | Suedia | 2: 13.94 |
10 | Emil Jansson | Suedia | 2: 14,15 |
Data: 28 martie
Locație: Tärnaby
Prima rundă:
Ore:
Urmări:
Plecare: 778 m slm
Finalizare: 445 m slm
Diferența de altitudine: 333 m
Complot: Anders Andersson
A doua rundă:
Ore:
Urmări:
Plecare: 778 m slm
Finalizare: 445 m slm
Diferența de altitudine: 333 m
Plotter: Peter Lind
Slalom special
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Santeri Paloniemi | Finlanda | 1: 44,77 |
2 | Axel Bäck | Suedia | 1: 45.03 |
3 | Anton Lahdenperä | Suedia | 1: 45,35 |
4 | Jens Henttinen | Finlanda | 1: 45,72 |
5 | Kristaps Zvejnieks | Letonia | 1: 45,81 |
6 | Dan-Axel Grahn | Suedia | 1: 45,89 |
7 | Max-Gordon Sundquist | Suedia | 1: 46.49 |
8 | Gustav Lundbäck | Suedia | 1: 46,86 |
9 | Marcus Johansson | Suedia | 1: 47,25 |
10 | Rickard Kåhre | Suedia | 1: 47,28 |
Data: 29 martie
Locație: Tärnaby
Prima rundă:
Ore:
Urmări:
Plecare: 671 m slm
Finalizare: 499 m slm
Diferența de altitudine: 172 m
Plotter: Anders Pettersson
A doua rundă:
Ore:
Urmări:
Plecare: 778 m slm
Finalizare: 445 m slm
Diferența de altitudine: 333 m
Plotter: Tomas Sjädin
femei
Coborâre liberă
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Kajsa Kling | Suedia | 1: 08.24 |
2 | Lisa Blomqvist | Suedia | 1: 09.62 |
3 | Helena Rapaport | Suedia | 1: 09.66 |
4 | Hanna Westman | Suedia | 1: 10.33 |
5 | Sara Hector | Suedia | 1: 10.52 |
6 | Rebecca Gunnarstedt | Suedia | 1: 10.85 |
7 | Lisa Hörnblad | Suedia | 1: 11.39 |
8 | Martinica Rockström Lindberg | Suedia | 1: 11,76 |
9 | Victoria Bertilsson | Suedia | 1: 11,85 |
10 | Lin Ivarsson | Suedia | 1: 11,94 |
Data: 22 martie
Locație: Åre
Ore:
Urmări:
Plecare: 865 m slm
Finisaj: 406 m slm
Diferența de altitudine: 459 m
Plotter: Eric Thomason
Supergigant
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Kajsa Kling | Suedia | 1: 14,63 |
2 | Lisa Blomqvist | Suedia | 1: 15,61 |
3 | Pune Asp | Suedia | 1: 16.65 |
4 | Sara Hector | Suedia | 1: 16,72 |
5 | Hanna Westman | Suedia | 1: 16,81 |
6 | Lisa Hörnblad | Suedia | 1: 17.75 |
7 | Nina Halme | Finlanda | 1: 18,19 |
8 | Rebecca Gunnarstedt | Suedia | 1: 19.11 |
9 | Emelie Ösund | Suedia | 1: 21.08 |
10 | Amanda Stenberg | Suedia | 1: 21,38 |
Data: 23 martie
Locație: Åre
Ore:
Urmări:
Plecare: 865 m slm
Finisaj: 406 m slm
Diferența de altitudine: 459 m
Complot: Anders Andersson
Slalom uriaș
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Lisa Blomqvist | Suedia | 2: 17.80 |
2 | Magdalena Fjällström | Suedia | 2: 18.37 |
3 | Kajsa Kling | Suedia | 2: 18.43 |
4 | Maria Pietilä Holmner | Suedia | 2: 18,88 |
5 | Sara Hector | Suedia | 2: 19.23 |
6 | Veronica Smedh | Suedia | 2: 19,59 |
7 | Anna Swenn Larsson | Suedia | 2: 19,66 |
8 | Frida Hansdotter | Suedia | 2: 19,94 |
9 | Merle Soppela | Finlanda | 2: 21,43 |
10 | Nathalie Eklund | Suedia | 2: 21,59 |
Data: 28 martie
Locație: Tärnaby
Prima rundă:
Ore:
Urmări:
Plecare: 778 m slm
Finalizare: 445 m slm
Diferența de altitudine: 333 m
Complot: Anders Nilsson
A doua rundă:
Ore:
Urmări:
Plecare: 778 m slm
Finalizare: 445 m slm
Diferența de altitudine: 333 m
Plotter: Anton Salminen
Slalom special
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Anna Swenn Larsson | Suedia | 1: 48,25 |
2 | Maria Pietilä Holmner | Suedia | 1: 49.03 |
3 | Emelie Wikström | Suedia | 1: 49,57 |
4 | Ylva Stålnacke | Suedia | 1: 50,69 |
5 | Magdalena Fjällström | Suedia | 1: 50,76 |
6 | Charlotta Säfvenberg | Suedia | 1: 50,80 |
7 | Merle Soppela | Finlanda | 1: 51,33 |
8 | Sara Hector | Suedia | 1: 52,91 |
9 | Lelde Gasūna | Letonia | 1: 53,36 |
10 | Jessica Lindell Vikarby | Suedia | 1: 54,25 |
Data: 29 martie
Locație: Tärnaby
Prima rundă:
Ore:
Urmări:
Plecare: 671 m slm
Finalizare: 499 m slm
Diferența de altitudine: 172 m
Plotter: Patrick Fjällström
A doua rundă:
Ore:
Urmări:
Plecare: 778 m slm
Finalizare: 445 m slm
Diferența de altitudine: 333 m
Plotter: Mattias Eriksson
linkuri externe
- ( RO ) Program și rezultate pe site-ul web FIS (Åre) , pe fis-ski.com . Adus pe 7 octombrie 2019 .
- ( RO ) Program și rezultate pe site-ul web FIS (Tärnaby) , pe fis-ski.com . Adus pe 7 octombrie 2019 .