2002 Campionatele Europene de înot pe teren scurt
Salt la navigare Salt la căutare
Această intrare sau secțiune despre înot nu menționează sursele necesare sau cei prezenți sunt insuficienți . |
| |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Țările participante | |||||||
Sportivi participanți | |||||||
Competiții | 38 | ||||||
Deschidere | 12 decembrie 2002 | ||||||
Închidere | 15 decembrie 2002 |
Cel de- al 10-lea Campionat European de înot pe teren scurt a avut loc la Riesa ( Germania ) în perioada 12-15 decembrie 2002 .
Tabel de medalii
Poziţie | țară | Total | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | Germania | 7 | 7 | 8 | 22 |
2 | Italia | 5 | 2 | 2 | 9 |
2 | Suedia | 5 | 2 | 2 | 9 |
4 | Ucraina | 4 | 2 | 3 | 9 |
5 | Marea Britanie | 3 | 4 | 1 | 8 |
6 | Ungaria | 3 | 2 | 3 | 8 |
7 | Slovacia | 3 | 0 | 0 | 3 |
8 | Finlanda | 2 | 3 | 1 | 6 |
9 | Bielorusia | 2 | 2 | 1 | 5 |
10 | Austria | 1 | 2 | 0 | 3 |
11 | Rusia | 1 | 1 | 3 | 5 |
11 | Slovenia | 1 | 1 | 3 | 5 |
13 | Olanda | 1 | 0 | 2 | 3 |
14 | Islanda | 1 | 0 | 1 | 2 |
15 | Republica Cehă | 0 | 3 | 0 | 3 |
16 | Danemarca | 0 | 2 | 1 | 3 |
17 | Franţa | 0 | 2 | 0 | 2 |
18 | Croaţia | 0 | 1 | 1 | 2 |
19 | elvețian | 0 | 1 | 0 | 1 |
20 | Lituania | 0 | 0 | 2 | 2 |
21 | Spania | 0 | 0 | 1 | 1 |
21 | Grecia | 0 | 0 | 1 | 1 |
21 | Israel | 0 | 0 | 1 | 1 |
21 | România | 0 | 0 | 1 | 1 |
Piscina 25 m
50m liber
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Stefan Nystrand | Suedia | 21,55 | |
Lorenzo Vismara | Italia | 21,66 RI | |
Rolandas Gimbutis | Lituania | 21,74 |
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Alison Sheppard | Regatul Unit | 24.20 | |
Aljaksandra Herasimenja | Bielorusia | 24,74 | |
Anna-Karin Kammerling | Suedia | 24,98 |
100 m liber
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Lorenzo Vismara | Italia | 47,33 | |
Jere Hård | Finlanda | 48,15 | |
Johan Kenkhuis | Olanda | 48,23 |
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Alena Popchanka | Bielorusia | 53,66 | |
Martina Moravcová | Slovacia | 53,66 | |
Petra Dallmann | Germania | 54.03 |
200 m liber
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Emiliano Brembilla | Italia | 1: 45,39 | |
Květoslav Svoboda | Republica Cehă | 1: 45,45 | |
Matteo Pelliciari | Italia | 1: 45,79 |
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Alena Popchanka | Bielorusia | 1: 55.91 | |
Solemn Figuès | Franţa | 1: 56,26 | |
Josefin Lillhage | Suedia | 1: 56,57 |
400 m liber
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Emiliano Brembilla | Italia | 3: 40,60 | |
Yuri Prilukov | Rusia | 3: 41,90 | |
Athanasios Oikonomou | Grecia | 3: 44,68 |
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Éva Risztov | Ungaria | 4: 01.95 | |
Yana Klochkova | Ucraina | 4: 04.50 | |
Hannah Stockbauer | Germania | 4: 07.48 |
800 m liber
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Éva Risztov | Ungaria | 8: 14,72 RE | |
Flavia Rigamonti | elvețian | 8: 16.16 | |
Hannah Stockbauer | Germania | 8: 20.92 |
1500m liber
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Yuri Prilukov | Rusia | 14: 35.06 RE | |
David Davies | Regatul Unit | 14: 42,51 | |
Christian Minotti | Italia | 14: 51,43 |
50 m înapoi
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Thomas Rupprath | Germania | 23,66 | |
Stev Theloke | Germania | 24.29 | |
Darius Grigalionis | Lituania | 24,62 |
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Antje Buschschulte | Germania | 27,62 | |
Ilona Hlaváčková | Republica Cehă | 27,75 | |
Janine Pietsch | Germania | 27,88 |
100 m înapoi
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Thomas Rupprath | Germania | 51,51 | |
Stev Theloke | Germania | 51,71 | |
Örn Arnarson | Islanda | 51,91 |
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Antje Buschschulte | Germania | 58,60 | |
Ilona Hlaváčková | Republica Cehă | 59,61 | |
Sarah Price | Regatul Unit | 59,83 |
200 m înapoi
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Örn Arnarson | Islanda | 1: 54,00 | |
Stephen Parry | Regatul Unit | 1: 54.11 | |
Gordan Kožulj | Croaţia | 1: 54,50 |
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Sarah Price | Regatul Unit | 2: 05.19 | |
Antje Buschschulte | Germania | 2: 06.26 | |
Stanislava Komarova | Rusia | 2: 07.57 |
50 m bras
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Oleg Lisogor | Ucraina | 26,94 | |
Mark Warnecke | Germania | 27,15 | |
Jens Kruppa | Germania | 27:36 |
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Emma Ingelström | Suedia | 30,89 | |
Sarah Poewe | Germania | 30,90 | |
Janne Schaefer | Germania | 31.12 |
100 m bras
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Oleg Lisogor | Ucraina | 59.09 | |
Hugues Duboscq | Franţa | 59.18 | |
Jarno Pihlava | Finlanda | 59,49 |
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Sarah Poewe | Germania | 1: 06.67 | |
Mirna Jukić | Austria | 1: 07.11 | |
Ágnes Kovács | Ungaria | 1: 07.97 |
200 m bras
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Davide Rummolo | Italia | 2: 07.70 | |
Maxim Podoprigora | Austria | 2: 09.87 | |
Richard Bodor | Ungaria | 2: 10.62 |
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Mirna Jukić | Austria | 2: 21,66 | |
Sarah Poewe | Germania | 2: 21.99 | |
Anne Poleska | Germania | 2: 23,51 |
50 m delfin
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Jere Hård | Finlanda | 23.47 | |
Miloš Milošević | Croaţia | 23,62 | |
Igor Marchenko | Rusia | 23,75 |
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Anna-Karin Kammerling | Suedia | 25,78 | |
Lena Hallander | Suedia | 26,74 | |
Vered Borochovski | Israel | 26,87 |
100 m delfin
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Thomas Rupprath | Germania | 50,77 | |
Andriy Serdinov | Ucraina | 51,57 | |
Igor Marchenko | Rusia | 51,61 |
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Martina Moravcová | Slovacia | 56,82 | |
Anna-Karin Kammerling | Suedia | 57,94 | |
Îl pune pe Jacobsen | Danemarca | 59.09 |
200 m delfin
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Stephen Parry | Regatul Unit | 1: 52,91 | |
James Hickman | Regatul Unit | 1: 53.02 | |
Ioan Gherghel | România | 1: 55,49 |
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Éva Risztov | Ungaria | 2: 07.19 | |
Îl pune pe Jacobsen | Danemarca | 2: 08.30 | |
Roser Vives | Spania | 2: 08.40 |
100 m amestecat
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Peter Mankoč | Slovenia | 53.05 | |
Jani Sievinen | Finlanda | 53,58 | |
Oleg Lisogor | Ucraina | 53,65 |
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Martina Moravcová | Slovacia | 1: 00.21 | |
Alison Sheppard | Regatul Unit | 1: 00,99 | |
Alenka Kejžar | Slovenia | 1: 01.43 |
200 m amestecat
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Jani Sievinen | Finlanda | 1: 55,47 | |
Tamás Kerekjarto | Ungaria | 1: 56.07 | |
Peter Mankoč | Slovenia | 1: 56,28 |
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Yana Klochkova | Ucraina | 2: 08.28 RE | |
Alenka Kejžar | Slovenia | 2: 09.33 | |
Hanna Shcherba | Bielorusia | 2: 10.23 |
400 m amestecat
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Alessio Boggiatto | Italia | 4: 07.44 | |
Jacob Carstensen | Danemarca | 4: 08.80 | |
László Cseh | Ungaria | 4: 08.96 |
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Yana Klochkova | Ucraina | 4: 29,81 | |
Éva Risztov | Ungaria | 4: 33.09 | |
Alenka Kejžar | Slovenia | 4: 33,80 |
4 x 50m liber
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Mark Veens Johan Kenkhuis Gijs Damen Ewout Holst | Olanda | 1: 26,41 | |
Lorenzo Vismara Christian Galenda Michele Descarcă Domenico Fioravanti | Italia | 1: 26,63 | |
Vyacheslav Shyrshov Denys Sylant'yev Oleg Lisogor Oleksandr Volynets | Ucraina | 1: 26,83 |
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Josefin Lillhage Therese Alshammar Anna-Karin Kammerling Cathrine Carlsson | Suedia | 1: 38,65 | |
Aljaksandra Herasimenja Hannah Shcherba Sviatlana Khakhlova Alena Popchanka | Bielorusia | 1: 39.03 | |
Antje Buschschulte Dorothea Brandt Petra Dallman Janine Pietsch | Germania | 1: 39,56 |
4 x 50 m amestecat
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Stev Theloke Jens Kruppa Thomas Rupprath Carsten Dehmlow | Germania | 1: 34,72 RM | |
Jani Sievinen Jarno Pihlava Tero Välimaa Jere Hård | Finlanda | 1: 35,69 | |
Vyacheslav Shyrshov Oleg Lisogor Andriy Serdinov Oleksandr Volynets | Ucraina | 1: 36.46 |
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Jenny Lind Emma Igelström Anna-Karin Kammerling Therese Alshammar | Suedia | 1: 48,42 | |
Janine Pietsch Sarah Poewe Nele Hoffman Antje Buschschulte | Germania | 1: 49,25 | |
Suze Valen Madelon Baans Chantal Groot Marleen Veldhuis | Olanda | 1: 50,56 |