Campionatele Mondiale de Orientare 2014
Această intrare sau secțiune pe tema Sport nu citează sursele necesare sau cei prezenți sunt insuficienți . |
Cele 31 de Campionate Mondiale de Orientare (WOC) s-au desfășurat în perioada 5-12 iulie 2014 în Italia , Trentino și Veneto .
Pentru prima dată, Italia a organizat Campionatele Mondiale de Orientare . În aceeași perioadă, Campionatele Mondiale Trail-O 2014 au avut loc și în Trentino.
Program
O nouă disciplină a fost inclusă în programul Cupei Mondiale, adică un releu sprint mixt. Odată cu introducerea sa, numărul posibilelor medalii de aur a crescut de la 8 la 9; în plus, calificările la distanță medie și lungă au fost anulate. Pentru început, a existat un clasament creat special de IOF, creat pentru pozițiile de plecare special pentru Campionatele Mondiale. Italia, ca țară organizatoare, a primit automat trei locuri.
- 5. Iulie: Sprint (calificare la Burano și finală la Veneția )
- 6. Iulie: Ceremonia de deschidere la Asagio
- 7. Iulie: Ștafetă sprint la Trento
- 9. Iulie: distanță lungă până la Lavarone
- 11 iulie: Distanță medie în Campomulo
- 12 iulie: Ștafetă în Campomulo și închidere în Lavarone
Națiuni participante
Următoarele națiuni au participat la cele 31 de Campionate Mondiale de orientare:
Bărbați
Sprint
Pos. | Nat. | Sportivi | Vreme |
---|---|---|---|
1 | DEN | Søren Bobach | 15:37 min |
2 | SUI | Daniel Hubmann | 15:39 min |
3 | DEN | Mar Lassen | 15:41 min |
4 | SWE | Jerker Lysell | 15:48 min |
5 | SUI | Matthias Kyburz | 15:52 min |
6 | SWE | Jonas Leandersson | 15:58 min |
7 | GROZAV | Yannick Michiels | 16:04 min |
8 | CZE | Jan Procházka | 16:08 min |
Sprint: 5. iulie 2014
Locație: Burano (calificări) și Veneția
Lungime: 4,40 km
Puncte: 20
Mijloc
Platz | Teren | Atlet | Zeit |
---|---|---|---|
1 | NICI | Olav Lundanes | 38:12 min |
2 | SUI | Fabian Hertner | 38:30 min |
3 | UKR | Oleksandr Kratow | 38:46 min |
4 | SUI | Baptiste Rollier | 39:45 min |
5 | SUI | Andreas Kyburz | 40:05 min |
6 | EST | Lauri Sild | 40:39 min |
7 | NICI | Carl Godager Kaas | 41:28 min |
8 | RUS | Leonid Nowikow | 41:29 min |
Mitteldistanz: 11. Juli 2014
Ort: Campomulo
Lungime: 5,86 km
Steigung: 290 m
Postat: 19
Lung
Platz | Teren | Atlet | Zeit |
---|---|---|---|
1 | ÎNTRE | Thierry Gueorgiou | 1:34:45 h |
2 | SUI | Daniel Hubmann | 1:36:12 h |
3 | NICI | Olav Lundanes | 1:37:09 h |
4 | SUI | Fabian Hertner | 1:38:54 h |
5 | SUI | Matthias Kyburz | 1:40:12 h |
6 | SWE | Fredrik Johansson | 1:40:16 h |
7 | SUI | Baptiste Rollier | 1:41:19 h |
8 | AUT | Gernot Kerschbaumer | 1:41:40 h |
Langdistanz: 9. Juli 2014
Ort: Lavarone
Länge: 16,36 km
Steigung: 820 m
Posten: 33
Releu
Platz | Teren | Sportiv | Zeit |
---|---|---|---|
1 | SWE | Jonas Leandersson Fredrik Johansson Gustav Bergman | 1:56:49 h |
2 | SUI | Fabian Hertner Daniel Hubmann Matthias Kyburz | 1:57:58 h |
3 | ÎNTRE | Frédéric Tranchand François Gonon Thierry Gueorgiou | 1:58:03 h |
4 | NICI | Øystein Kvaal Østerbø Carl Godager Kaas Olav Lundanes | 2:03:48 h |
5 | FIN | Mikko Siren Pasi Ikonen Mårten Boström | 2:03:49 h |
6 | CZE | Jan Petržela Jan Šedivý Jan Procházka | 2:04:53 h |
7 | GBR | Scott Fraser Hector Haines Graham Gristwood | 2:05:07 h |
8 | AUT | Gernot Kerschbaumer Helmut Gremmel Robert Merl | 2:05:08 h |
Staffel: 12. Iulie 2014
Ort: Campomulo
femei
Sprint
Platz | Teren | Athletin | Zeit |
---|---|---|---|
1 | SUI | Judith Wyder | 15:32 min |
2 | SWE | Tove Alexandersson | 15:43 min |
3 | DEN | Maja Møller Alm | 15:45 min |
4 | UKR | Nadija Wolynska | 15:46 min |
5 | SWE | Lena Eliasson | 15:59 min |
6 | SUI | Rahel Friedrich | 16:06 min |
7 | RUS | Galina Winogradowa | 16:11 min |
8 | NICI | Gøril Rønning Sund | 16:29 min |
Sprint: 5. Iulie 2014
Ort: Burano (Qualifikation) & Venedig
Lungime: 4,05 km
Steigung:
Postat: 18
Mijloc
Platz | Teren | Athletin | Zeit |
---|---|---|---|
1 | SWE | Annika Billstam | 37:03 min |
2 | DEN | Ida Bobach | 37:25 min |
3 | SWE | Tove Alexandersson | 37:27 min |
4 | SUI | Sara Lüscher | 38:37 min |
5 | NICI | Mari Post | 38:53 min |
6 | DEN | Maja Møller Alm | 39:00 min |
7 | FIN | Saila Kinni | 39:29 min |
8 | SWE | Helena Jansson | 39:37 min |
Mitteldistanz: 11. Juli 2014
Ort: Campomulo
Lungime: 4,96 km
Steigung: 230 m
Postat: 16
Lung
Platz | Teren | Athletin | Zeit |
---|---|---|---|
1 | RUS | Swetlana Mironowa | 1:19:44 h |
2 | SWE | Tove Alexandersson | 1:20:15 h |
3 | SUI | Judith Wyder | 1:20:34 h |
4 | NICI | Mari Post | 1:22:06 h |
5 | NICI | Gøril Rønning Sund | 1:22:38 h |
6 | SWE | Annika Billstam | 1:22:40 h |
7 | NICI | Tone Wigemyr | 1:22:41 h |
8 | SUI | Sarina Jenzer | 1:22:43 h |
Langdistanz: 9. Juli 2014
Ort: Lavarone
Lungime: 11 km
Steigung: 495 m
Postat: 23
Releu
Platz | Teren | Athletinnen | Zeit |
---|---|---|---|
1 | SUI | Sara Lüscher Sabine Hauswirth Judith Wyder | 1:51:21 h |
2 | DEN | Emma Klingenberg Ida Bobach Maja Møller Alm | 1:51:32 h |
3 | SWE | Helena Jansson Annika Billstam Tove Alexandersson | 1:53:56 h |
4 | NICI | Heidi Bagstevold Tone Wigemyr Mari Post | 1:55:45 h |
5 | FIN | Sofia Haajanen Saila Kinni Minna Kauppi | 1:59:03 h |
6 | GBR | Tessa Hill Claire Ward Catherine Taylor | 2:06:31 h |
7 | LTU | Kristina Rybakovaite Sandra Pauzaite Gabija Razaityte | 2:07:04 h |
8 | UKR | Olha Pantschenko Nadija Wolynska Olena Pitirimowa | 2:08:32 h |
Staffel: 12. Iulie 2014
Ort: Campomulo
Releu sprint mixt
Platz | Teren | Sportiv | Zeit |
---|---|---|---|
1 | SUI | Rahel Friedrich Martin Hubmann Matthias Kyburz Judith Wyder | 59:04 min |
2 | DEN | Emma Klingenberg Mar Lassen Søren Bobach Maja Møller Alm | 59:07 min |
3 | RUS | Anastasija Tichonova Gleb Tihonov Andrei Chramov Galina Vinogradova | 59:15 min |
4 | SWE | Helena Jansson Jerker Lysell Jonas Leandersson Lena Eliasson | 59:25 min |
5 | UKR | Ol'ha Pančenko Pavlo Uškvarok Ruslan Hlibov Nadija Volyns'ka | 60:16 min |
6 | GBR | Tessa Hill Murray Strain Kristian Jones Catherine Taylor | 60:24 min |
7 | CZE | Martina Zvěřinová Vojtěch Král Jan Procházka Iveta Šístková | 60:32 min |
8 | FIN | Venla Niemi Severi Kymäläinen Mårten Boström Marika Teini | 61:29 min |
Sprintstaffel: 7. Iulie 2014
Ort: Trento
Tabel de medalii
Poziţie | țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | elvețian | 3 | 4 | 1 | 8 |
2 | Suedia | 2 | 2 | 2 | 6 |
3 | Danemarca | 1 | 3 | 2 | 6 |
4 | Franţa | 1 | - | 1 | 2 |
4 | Norvegia | 1 | - | 1 | 2 |
4 | Rusia | 1 | - | 1 | 2 |
7 | Ucraina | - | - | 1 | 1 |
linkuri externe
- Site oficial (în engleză)