2021 Campionatele Mondiale de Biatlon Junior
Salt la navigare Salt la căutare
2021 Campionatele Mondiale de Biatlon Junior | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Campionate mondiale de biatlon junior | ||||
Sport | Biatlon | ||||
Ediție | A 55-a pisică. Juniori A 20-a pisică. Tineri | ||||
La tine acasa | 27 februarie - 6 martie 2021 | ||||
Loc | Obertilliach | ||||
Disciplinele | 16 | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Campionatele Mondiale de juniori Biathlon 2021 au avut loc în perioada 27 februarie - 6 martie la Obertilliach din Austria . Competițiile masculine și feminine au fost împărțite în cele două categorii „tineri” (până la 19 ani) și „juniori” (până la 21 de ani).
Calendar
Rezultate
Bărbați
Categoria „Tineret”
Sprint 7,5 km
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Denis Irodov | Rusia | 18: 22.5 |
2 | Fabio Piller Cottrer | Italia | +21,1 |
3 | Jan Guńka | Polonia | +27,9 |
4 | Oscar Andersson | Suedia | +32,9 |
5 | Marcin Zawół | Polonia | +37,9 |
6 | Erik Larsson | Suedia | +48,2 |
7 | Marco Barale | Italia | +58,9 |
8 | Lukas Haslinger | Austria | +1: 03.4 |
9 | Valentin Lejeune | Franţa | +1: 05.4 |
10 | Jaša Zidar | Slovenia | +1: 06.4 |
1 martie
Urmărire de 10 km
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Denis Irodov | Rusia | 27: 13.3 |
2 | Marcin Zawół | Polonia | +1: 27.0 |
3 | Oscar Andersson | Suedia | +1: 34,6 |
4 | Jaša Zidar | Slovenia | +1: 55.1 |
5 | Yanis Keller | elvețian | +1: 58,6 |
6 | Marco Barale | Italia | +2: 07.2 |
7 | Erik Larsson | Suedia | +2: 15,8 |
8 | Benjamin Menz | Germania | +2: 21,9 |
9 | Jan Guńka | Polonia | +2: 24.4 |
10 | Valentin Lejeune | Franţa | +2: 32.2 |
3 martie
Individual 12,5 km
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Denis Irodov | Rusia | 36: 35.6 |
2 | Edgar Geny | Franţa | +32,4 |
3 | Leon Kienesberger | Austria | +32,7 |
4 | Andrei Haurosch | Bielorusia | +54,2 |
5 | Benjamin Menz | Germania | +55,6 |
6 | Mehis Udam | Estonia | +1: 06.3 |
7 | Oscar Andersson | Suedia | +1: 09.0 |
8 | Valenin Lejeune | Franţa | +1: 14.0 |
9 | Roman Boitschewski | Rusia | +1: 18,9 |
10 | Tuudor Palm | Estonia | +1: 19.2 |
27 februarie
Releu 3x7,5 km
Pos. | Țară | Sportivi | Vreme |
---|---|---|---|
1 | |||
2 | |||
3 | |||
4 | |||
5 |
28 ianuarie
Categoria „Juniores”
Sprint 10 km
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Emilien Claude | Franţa | 23: 16.1 |
2 | Mikuláš Karlík | Republica Cehă | +26,1 |
3 | Michail Pervuschin | Rusia | +31,3 |
4 | Simon Kaiser | Germania | +33,1 |
5 | Eric Perrot | Franţa | +37,8 |
6 | Philipp Lipowitz | Germania | +44,8 |
7 | Ivan Tulazin | Bielorusia | +47,7 |
8 | Vítězslav Hornig | Republica Cehă | +53,8 |
9 | Blagoj Todev | Bulgaria | +59,1 |
10 | Jørgen Sæter | Norvegia | +1: 03.4 |
2 martie
Urmărire de 12,5 km
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Emilien Claude | Franţa | 32: 16.5 |
2 | Eric Perrot | Franţa | +7,7 |
3 | Michail Pervuschin | Rusia | +14,2 |
4 | Niklas Hartweg | elvețian | +16,7 |
5 | Jørgen Sæter | Norvegia | +18,2 |
6 | Vítězslav Hornig | Republica Cehă | +18,5 |
7 | Alex Cisar | Slovenia | +31,1 |
8 | Mikuláš Karlík | Republica Cehă | +33,2 |
9 | Danilo Riethmüller | Germania | +48,7 |
10 | Tomáš Mikyska | Republica Cehă | +1: 02.1 |
3 martie
Individual 15 km
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Philipp Lipowitz | Germania | 38: 37.1 |
2 | Alex Cisar | Slovenia | +11,0 |
3 | Emilien Claude | Franţa | +37,9 |
4 | Mats Øverby | Norvegia | +49,2 |
5 | Jonáš Mareček | Republica Cehă | +51,8 |
6 | Mikuláš Karlík | Republica Cehă | +52,0 |
7 | Iacopo Leonesio | Italia | +56,5 |
8 | Eric Perrot | Franţa | 1: 23.7 |
9 | Sébastien Mahon | Franţa | +1: 25.0 |
10 | Vítězslav Hornig | Republica Cehă | +1: 28,8 |
28 februarie
Ștafetă 4x7,5 km
Pos. | Țară | Sportivi | Vreme |
---|---|---|---|
1 | |||
2 | |||
3 | |||
4 | |||
5 |
6 martie
femei
Categoria „Tineret”
Sprint 6 km
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Lea Repinc | Slovenia | 17: 04.9 |
2 | Linda Zingerle | Italia | +5,2 |
3 | Selina Grotian | Germania | +11,6 |
4 | Fany Bertrand | Franţa | +14,2 |
5 | Maya Cloetens | Franţa | +19,9 |
6 | Kaja Zorč | Slovenia | +36,7 |
7 | Nathalie Horstmanns | Germania | +37,6 |
8 | Anastassija Grischina | Rusia | +39,0 |
9 | Sara Andersson | Suedia | +40,1 |
10 | Martina Trabucchi | Italia | +41,0 |
1 martie
Urmărire de 7,5 km
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Lea Repinc | Slovenia | 21: 20.8 |
2 | Martina Trabucchi | Italia | +14,9 |
3 | Linda Zingerle | Italia | +26,0 |
4 | Fany Bertrand | Franţa | +52,1 |
5 | Sara Andersson | Suedia | +1: 00.6 |
6 | Kaja Zorč | Slovenia | +1: 01.4 |
7 | Anastassija Grischina | Rusia | +1: 01.8 |
8 | Selina Grotian | Germania | +1: 03.1 |
9 | Ema Kapustová | Slovacia | +1: 18.1 |
10 | Océane Michelon | Franţa | +1: 30.4 |
3 martie
Individual 10 km
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Jeanne Richard | Slovenia | 36: 35.6 |
2 | Lea Repinc | Slovenia | +32,4 |
3 | Ema Kapustová | Slovacia | +32,7 |
4 | Sara Andersson | Suedia | +54,2 |
5 | Julija Kavaleuskaja | Bielorusia | +55,6 |
6 | Anastassija Grischina | Rusia | +1: 06.3 |
7 | Maya Cloetens | Franţa | +1: 09.0 |
8 | Valentina Dimitrova | Bulgaria | +1: 14.0 |
9 | Martina Trabucchi | Italia | +1: 18,9 |
10 | Lora Christowa | Bulgaria | +1: 19.2 |
27 februarie
Releu 3x6 km
Pos. | Țară | Sportivi | Vreme |
---|---|---|---|
1 | |||
2 | |||
3 | |||
4 | |||
5 |
5 martie
Categoria „Juniores”
Sprint 7,5 km
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Amy Baserga | elvețian | 19: 59.9 |
2 | Rebecca Passler | Italia | +22,2 |
3 | Juni Arnekleiv | Norvegia | +22,9 |
4 | Camille Bened | Franţa | +31,1 |
5 | Lea Meier | elvețian | +36,3 |
6 | Anastasija Goreeva | Rusia | +48,9 |
7 | Eve Bouvard | Franţa | +52,8 |
8 | Synne Owren | Norvegia | +53,1 |
9 | Joana Jakiela | Polonia | +53,7 |
10 | Sophie Chauveau | Franţa | +57,5 |
2 martie
Urmărire de 10 km
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Amy Baserga | elvețian | 29: 22.4 |
2 | Synne Owren | Norvegia | +41,8 |
3 | Rebecca Passler | Italia | +47,5 |
4 | Camille Bened | Franţa | +1: 12.1 |
5 | Ella Halvarsson | Suedia | +1: 16,7 |
6 | Beatrice Trabucchi | Italia | +1: 20.1 |
7 | Tereza Voborníková | Republica Cehă | +1: 33.0 |
8 | Joanna Jakieła | Polonia | +1: 38,6 |
9 | Juni Arnekleiv | Polonia | +1: 39,5 |
10 | Darja Kudajeva | Bielorusia | +1: 40,3 |
3 martie
Individual 12,5 km
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Camille Bened | Franţa | 35: 01.4 |
2 | Henrieta Hotvátováa | Slovacia | +1: 25.4 |
3 | Beatrice Trabucchi | Italia | +1: 34.3 |
4 | Amy Baserga | elvețian | +1: 51,0 |
5 | Paula Botet | Franţa | +1: 53.2 |
6 | Anastassija Schewtschenko | Rusia | +2: 03.6 |
7 | Synne Owren | Norvegia | +2: 03.9 |
8 | Ukaleq Astri Slettemark | Groenlanda | +2: 11.3 |
9 | Darja Kudajewa | Bielorusia | +2: 11.4 |
10 | Rebecca Passler | Italia | +2: 26.1 |
28 februarie
Releu 3x6 km
Pos. | Țară | Sportivi | Vreme |
---|---|---|---|
1 | |||
2 | |||
3 | |||
4 | |||
5 |
6 martie
Tabel de medalii pentru națiuni
Pos. | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | |||||
2 | |||||
3 |
linkuri externe
- ( RO ) Program și rezultate pe site-ul oficial IBU la biathlonresults.com . Adus pe 27 februarie 2021 .