Medaliați olimpici la schi fond la femei
Salt la navigare Salt la căutare
Lista câștigătorilor de medalii olimpice la schi fond .
Rol de onoare
10 km
30 km [1]
Sprint
Ediție | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Salt Lake City 2002 | Julija Čepalova | Evi Sachenbacher | Anita Moen |
Torino 2006 | Chandra Crawford | Claudia Künzel | Alëna Sid'ko |
Vancouver 2010 | Marit Bjørgen | Justyna Kowalczyk | Petra Majdič |
Sochi 2014 | Maiken Caspersen Falla | Ingvild Flugstad Østberg | Vesna Fabjan |
Pyeongchang 2018 | Stina Nilsson | Maiken Caspersen Falla | Julija Belorukova |
Cel mai bun sportiv premiat: Maiken Caspersen Falla (01/01/0) | Cea mai bună țară premiată: Norvegia (2/2/1) |
Skiathlon
Ediție | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Albertville 1992 | Lyubov 'Egorova | Stefania Belmondo | Elena Välbe |
Lillehammer 1994 | Lyubov 'Egorova | Manuela Di Centa | Stefania Belmondo |
Nagano 1998 | Larisa Lazutina | Ol'ga Danilova | Kateřina Neumannová |
Salt Lake City 2002 | Beckie Scott | Kateřina Neumannová | Viola Bauer |
Torino 2006 | Kristina Šmigun | Kateřina Neumannová | Evgenija Medvedeva |
Vancouver 2010 | Marit Bjørgen | Anna Haag | Justyna Kowalczyk |
Sochi 2014 | Marit Bjørgen | Charlotte Kalla | Heidi Weng |
Pyeongchang 2018 | Charlotte Kalla | Marit Bjørgen | Krista Pärmäkoski |
Cel mai bun sportiv premiat: Marit Bjørgen și (01.02.02) | Cea mai bună țară premiată: Rusia și: Norvegia (1/1/1) |
Releu 4x5 km [3]
Sprintul echipei
Ediție | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Torino 2006 | Suedia Lina Andersson - Anna Dahlberg | Canada Sara Renner - Beckie Scott | Finlanda Aino-Kaisa Saarinen - Virpi Kuitunen |
Vancouver 2010 | Germania Evi Sachenbacher-Stehle - Claudia Nystad | Suedia Charlotte Kalla - Anna Haag | Rusia Irina Chazova - Natalia Korostelëva |
Sochi 2014 | Norvegia Ingvild Flugstad Østberg - Marit Bjørgen | Finlanda Aino-Kaisa Saarinen - Kerttu Niskanen | Suedia Ida Ingemarsdotter - Stina Nilsson |
Pyeongchang 2018 | Statele Unite Kikkan Randall - Jessica Diggins | Suedia Charlotte Kalla - Stina Nilsson | Norvegia Marit Bjørgen - Maiken Caspersen Falla |
Cel mai bun sportiv premiat: | Cea mai bună țară premiată: Suedia (1/2/1) |
Evenimente care nu mai sunt incluse în program
5 km
15 km
Ediție | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Albertville 1992 | Lyubov 'Egorova | Marjut Lukkarinen | Elena Välbe |
Lillehammer 1994 | Manuela Di Centa | Lyubov 'Egorova | Nina Gavryljuk |
Nagano 1998 | Ol'ga Danilova | Larisa Lazutina | Anita Moen |
Salt Lake City 2002 | Stefania Belmondo | Kateřina Neumannová | Julija Čepalova |
Cel mai bun sportiv premiat: Lyubov 'Egorova (01.01.0) | Cea mai bună țară premiată: Italia (2/0/0) |