Înot la Jocurile Olimpiadei XXVII - fluture de 200 de metri feminin
Salt la navigare Salt la căutare
Această intrare sau secțiune despre înot nu menționează sursele necesare sau cei prezenți sunt insuficienți . |
Femelă de 200 de metri fluture Sydney 2000 | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Informații generale | ||||||||||
Loc | Sydney International Aquatic Center | |||||||||
Perioadă | 19 septembrie (baterii și semințe) 20 septembrie (final) | |||||||||
Participanți | 36 din 27 de națiuni | |||||||||
Podium | ||||||||||
| ||||||||||
Ediția anterioară și următoarea | ||||||||||
|
Au avut loc 5 manșe de calificare. Primii 16 sportivi s-au calificat în semifinale.
Baterii
18 septembrie 2000
Prima baterie
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Aripa Suet Chan | Hong Kong | 2: 19,86 |
2 | Tinka Dančević | Croaţia | 2: 21.02 |
3 | Ana Aguilera | Argentina | 2: 21,23 |
4 | Hana Majaj | Iordania | 2: 31,78 |
A doua baterie
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Cécile Jeanson | Franţa | 2: 10.78 |
2 | Mirjana Bosevska | Macedonia de Nord | 2: 12.59 |
3 | Petra Zahrl | Austria | 2: 12.39 |
4 | Zhanna Lozumyrska | Ucraina | 2: 14.47 |
5 | Raquel Felgueiras | Portugalia | 2: 15.19 |
6 | Natalia Roubina | Cipru | 2: 17.01 |
7 | Zampia Melachroinou | Grecia | 2: 17.60 |
8 | Christel Bouvron | Singapore | 2: 17,62 |
A treia baterie
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Misty Hyman | Statele Unite | 2: 07.87 |
2 | Îl pune pe Jacobsen | Danemarca | 2: 09.30 |
3 | Yuko Nakanishi | Japonia | 2: 10.22 |
4 | Georgina Lee | Regatul Unit | 2: 11.09 |
5 | Elizabeth van Welie | Noua Zeelanda | 2: 11,62 |
6 | Jen Button | Canada | 2: 11,74 |
7 | Ekaterina Vinogradova | Rusia | 2: 11,94 |
8 | Franziska van Almsick | Germania | 2: 15,68 |
A 4-a baterie
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Petria Thomas | Australia | 2: 08.70 |
1 | Otylia Jędrzejczak | Polonia | 2: 08.70 |
3 | Éva Risztov | Ungaria | 2: 11.32 |
4 | Mandy Loots | Africa de Sud | 2: 11.38 |
5 | Margaretha Pedder | Regatul Unit | 2: 11,59 |
6 | Liu Limin | China | 2: 12.32 |
7 | Jessica Deglau | Canada | 2: 12,86 |
8 | Shu-Tzu Hsieh | Taipei-ul chinezesc | 2: 16.23 |
A 5-a baterie
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Susie O'Neill | Australia | 2: 07.97 |
2 | Maki Mita | Japonia | 2: 09.85 |
3 | Kaitlin Sandeno | Statele Unite | 2: 09.82 |
4 | Mireia García | Spania | 2: 10.96 |
5 | Sophia Skou | Danemarca | 2: 11.35 |
6 | Liu Yin | China | 2: 12,79 |
7 | Maria Pelaez | Spania | 2: 14,66 |
8 | Anna Uryniuk | Polonia | 2: 14,87 |
Semifinale
18 septembrie 2000
Prima semifinală
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Susie O'Neill | Australia | 2: 07.57 |
2 | Petria Thomas | Australia | 2: 07.63 |
3 | Maki Mita | Japonia | 2: 09.88 |
4 | Yuko Nakanishi | Japonia | 2: 09.89 |
5 | Mireia García | Spania | 2: 10.24 |
6 | Mandy Loots | Africa de Sud | 2: 10.58 |
7 | Elizabeth van Welie | Noua Zeelanda | 2: 11,68 |
8 | Éva Risztov | Ungaria | 2: 11,83 |
Semifinala 2
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Otylia Jędrzejczak | Polonia | 2: 07.81 |
2 | Misty Hyman | Statele Unite | 2: 07.96 |
3 | Îl pune pe Jacobsen | Danemarca | 2: 08.11 |
4 | Kaitlin Sandeno | Statele Unite | 2: 09.40 |
5 | Georgina Lee | Regatul Unit | 2: 10.33 |
6 | Margaretha Pedder | Regatul Unit | 2: 10.49 |
7 | Cécile Jeanson | Franţa | 2: 10.78 |
8 | Sophia Skou | Danemarca | 2: 11.07 |
Finala
19 septembrie 2000
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Misty Hyman | Statele Unite | 2: 05.88 | |
Susie O'Neill | Australia | 2: 06.58 | |
Petria Thomas | Australia | 2: 07.12 | |
4 | Îl pune pe Jacobsen | Danemarca | 2: 08.24 |
5 | Otylia Jędrzejczak | Polonia | 2: 08.48 |
6 | Kaitlin Sandeno | Statele Unite | 2: 08.81 |
7 | Yuko Nakanishi | Japonia | 2: 09.66 |
8 | Maki Mita | Japonia | 2: 10.72 |