Înot la Jocurile Olimpiada XXVII - fluture de 200 de metri masculin
Salt la navigare Salt la căutare
Această intrare sau secțiune despre înot nu menționează sursele necesare sau cei prezenți sunt insuficienți . |
Fluture masculin de 200 de metri Sydney 2000 | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Informații generale | ||||||||||
Loc | Sydney International Aquatic Center | |||||||||
Perioadă | 18 septembrie (baterii și semințe) 19 septembrie (finală) | |||||||||
Participanți | 46 din 40 de națiuni | |||||||||
Podium | ||||||||||
| ||||||||||
Ediția anterioară și următoarea | ||||||||||
|
Au avut loc 6 manșe de calificare. Primii 16 sportivi s-au calificat în semifinale.
Baterii
18 septembrie 2000
Prima baterie
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Cheng-Hua Tseng | Taipei-ul chinezesc | 2: 03.62 |
2 | Georgi Palazov | Bulgaria | 2: 04.40 |
3 | Roberto Delgado | Ecuador | 2: 08.18 |
4 | Dumitru Zastoico | Moldova | 2: 09.34 |
5 | Dmitriy Tsutskarev | Uzbekistan | 2: 10.54 |
6 | Fadi Kouzmah | Siria | 2: 11,56 |
A doua baterie
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Anthony Ang | Malaezia | 2: 00.12 |
2 | Zoran Lazarevski | Macedonia de Nord | 2: 01.30 |
3 | Mark Kin Ming Kwok | Hong Kong | 2: 01,99 |
4 | Juan Pablo Valdivieso | Peru | 2: 03.67 |
5 | Dulyarit Phuangthong | Tailanda | 2: 04.15 |
6 | Lovrenco Franicevic | Croaţia | 2: 04.35 |
7 | Konstantin Andriushin | Kârgâzstan | 2: 04.86 |
8 | Albert Christadi Sutanto | Indonezia | 2: 05.13 |
A treia baterie
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Vladan Markovic | Serbia și Muntenegru | 2: 00.11 |
2 | Viktor Bodrogi | Ungaria | 2: 00.74 |
3 | Ioannis Drymonakos | Grecia | 2: 00.75 |
4 | Theo Verster | Africa de Sud | 2: 00.90 |
5 | Gunter Rodriguez | Cuba | 2: 01.06 |
5 | Michael Windisch | Austria | 2: 01.20 |
7 | Tero Valimaa | Finlanda | 2: 02.46 |
8 | Colin Lowth | Irlanda | 2: 03.91 |
A 4-a baterie
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Denys Sylant'yev | Ucraina | 1: 56,42 |
2 | Thomas Rupprath | Germania | 1: 58,32 |
3 | Heath Ramsay | Australia | 1: 58,82 |
4 | Hisayoshi Tanaka | Japonia | 1: 59,00 |
5 | Ioan Gherghel | România | 1: 59,48 |
6 | Jorge Perez | Spania | 2: 00.15 |
7 | Massimiliano Eroli | Italia | 2: 01.32 |
8 | Michael Halika | Israel | 2: 01.97 |
A 5-a baterie
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Michael Phelps | Statele Unite | 1: 57,30 |
2 | Anatoli Poliakov | Rusia | 1: 57,67 |
3 | Franck Esposito | Franţa | 1: 57,97 |
4 | Denis Pankratov | Rusia | 1: 58.01 |
5 | Takashi Yamamoto | Japonia | 1: 58.07 |
6 | Han Kyu-Chul | Coreea de Sud | 1: 59,85 |
7 | Juan Veloz | Mexic | 2: 00.02 |
8 | Xie Xufeng | China | 2: 02.00 |
A 6-a baterie
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Tom Malchow | Statele Unite | 1: 56,25 |
2 | Justin Norris | Australia | 1: 57,60 |
3 | James Hickman | Regatul Unit | 1: 57,88 |
3 | Stephen Parry | Regatul Unit | 1: 58,00 |
5 | Stefan Aartsen | Olanda | 1: 58,89 |
6 | Andrew Livingston | Puerto Rico | 1: 59.05 |
7 | Sergiy Fesenko | Ucraina | 1: 59,41 |
8 | Shamek Pietucha | Canada | 1: 59,59 |
Semifinale
18 septembrie 2000
Prima semifinală
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Denys Sylant'yev | Ucraina | 1: 56,81 |
2 | Justin Norris | Australia | 1: 57.10 |
3 | Stephen Parry | Regatul Unit | 1: 57,23 |
4 | Takashi Yamamoto | Japonia | 1: 57,66 |
5 | James Hickman | Regatul Unit | 1: 57,84 |
5 | Heath Ramsay | Australia | 1: 57,90 |
7 | Hisayoshi Tanaka | Japonia | 1: 58.06 |
8 | Serghei Fesenko | Ucraina | 1: 59.03 |
Semifinala 2
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Tom Malchow | Statele Unite | 1: 56.02 |
2 | Anatoly Polyakov | Rusia | 1: 56,78 |
3 | Michael Phelps | Statele Unite | 1: 57,00 |
4 | Franck Esposito | Franţa | 1: 57.04 |
5 | Denis Pankratov | Rusia | 1: 57,24 |
6 | Andrew Livingston | Puerto Rico | 1: 58,63 |
7 | Stefan Aartsen | Olanda | 1: 58,66 |
8 | Thomas Rupprath | Germania | 1: 58,96 |
Finala
19 septembrie 2000
Poziţie | Atlet | țară | Vreme |
---|---|---|---|
Tom Malchow | Statele Unite | 1: 55,35 | |
Denys Sylant'yev | Ucraina | 1: 55,76 | |
Justin Norris | Australia | 1: 56,17 | |
4 | Anatoly Polyakov | Rusia | 1: 56,34 |
5 | Michael Phelps | Statele Unite | 1: 56,50 |
6 | Stephen Parry | Regatul Unit | 1: 57.01 |
7 | Denis Pankratov | Rusia | 1: 57,97 |
8 | Franck Esposito | Franţa | 1: 58,39 |