Volei masculin la Universiada XXX
Volei masculin la Universiada XXX | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Universiada | ||||
Sport | Volei | ||||
Ediție | 28 | ||||
Administrator | FISU | ||||
La tine acasa | din 5 iulie 2019 până la 13 iulie 2019 | ||||
Loc | Italia | ||||
Participanți | 20 | ||||
Facilitate / I. | Vezi lista | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Italia (Al doilea titlu) | ||||
Conform | Polonia | ||||
Al treilea | Rusia | ||||
Statistici | |||||
Meciuri organizate | 68 | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Volei masculin la XXX Universiada a avut loc în perioada 5-13 iulie 2019 în Ariano Irpino , Benevento , Eboli și Nocera Inferiore , în Italia , în timpul Universiada XXX : douăzeci de echipe naționale au participat la turneu, iar victoria finală a fost pentru a doua oară la Italia .
Instalatii
Sala Sporturilor Oraș: Ariano Irpino Capacitate: 1 742 Anul deschiderii: - | PalaTedeschi Oraș: Benevento Capacitate: 3420 Anul deschiderii: - | PalaSele Oraș: Eboli Capacitate: 8 000 Anul deschiderii: 2001 |
PalaCoscioni Oraș: Nocera Inferiore Capacitate: 1 352 Anul deschiderii: - |
Regulament
Formulă
Echipele au jucat o primă fază a grupelor cu formula grupei italiene ; la sfârșitul primei faze:
- Primii doi clasificați din fiecare grupă au intrat în faza finală pentru prima, structurată în sferturi de finală, semifinale, finală pentru locul trei și finală.
- Cei patru eliminați în sferturile de finală ale fazei finale pentru primul loc au intrat în faza finală pentru locul cinci, structurat în semifinale, finală pentru locul șapte și finală pentru locul cinci.
- Al treilea și al patrulea clasament din fiecare grupă au intrat în faza finală pentru locul al nouălea, structurată în sferturi de finală, semifinale, finala pentru locul unsprezece și finala pentru locul nouă.
- Cei patru eliminați în sferturile de finală ale fazei finale pentru locul al nouălea au intrat în faza finală pentru locul al treisprezecelea, structurat în semifinale, finala pentru locul al cincisprezecelea și finala pentru locul al treisprezecelea.
- Ultimul clasificat din fiecare grupă a intrat în faza finală pentru locul al șaptesprezecelea, structurată în semifinale, finala pentru locul al nouăsprezecelea și finala pentru locul al șaptesprezecelea.
Criterii de clasare
Dacă rezultatul final a fost 3-0 sau 3-1, s-au acordat 3 puncte echipei câștigătoare și 0 la acea înfrângere, dacă rezultatul final a fost 3-2, s-au acordat 2 puncte echipei câștigătoare și 1 acelei echipe. înfrângere.
Ordinea de clasare a fost definită pe baza:
- Numărul de jocuri câștigate;
- Puncte;
- Raportul seturilor câștigate / pierdute;
- Raportul punctelor marcate / suferite;
- Rezultatele confruntărilor directe.
Echipe participante
Echipă | Calificare | Ultima participare |
---|---|---|
Argentina | 6 la XXIX Universiada | Taipei 2017 |
Brazilia | Al 5-lea la XXIX Universiadă | Taipei 2017 |
Canada | Wild card | Taipei 2017 |
Chile | Wild card | Taipei 2017 |
China | Wild card | Gwangju 2015 |
Coreea de Sud | Wild card | Taipei 2017 |
Franţa | Wild card | Taipei 2017 |
Japonia | 3 la XXIX Universiada | Taipei 2017 |
Hong Kong | Wild card | Taipei 2017 |
Iran | 1 la XXIX Universiada | Taipei 2017 |
Italia | Țara organizatoare | Bangkok 2007 |
Mexic | Wild card | Taipei 2017 |
Polonia | Wild card | Kazan '2013 |
Portugalia | 8 la Universiada XXIX | Taipei 2017 |
Republica Cehă | 7 la XXIX Universiada | Taipei 2017 |
Rusia | 2 la XXIX Universiada | Taipei 2017 |
elvețian | Wild card | Taipei 2017 |
Statele Unite | Wild card | Taipei 2017 |
Taipei-ul chinezesc | Wild card | Taipei 2017 |
Ucraina | Al 4-lea la XXIX Universiada | Taipei 2017 |
Formații
Turneu
Etapa grupelor
Grupa A | Grupa B | Grupa C | Grupa D |
---|---|---|---|
Chile | China | Brazilia | Argentina |
Hong Kong | Coreea de Sud | Canada | Japonia |
Republica Cehă | Portugalia | Franţa | Italia |
Taipei-ul chinezesc | Rusia | Iran | Mexic |
Ucraina | Statele Unite | Polonia | elvețian |
Grupa A
Rezultate
5 iulie 2019 Sala Sporturilor , Ariano Irpino Durata: 1h: 23 - Spectatori :? | Chile | 3 - 0 | Republica Cehă | 13-25, 15-25, 28-30 |
5 iulie 2019 Sala Sporturilor , Ariano Irpino Durata: 1h: 57 - Spectatori :? | Taipei-ul chinezesc | 3 - 2 | Ucraina | 25-22, 15-25, 22-25, 25-17, 15-13 |
6 iulie 2019 PalaCoscioni , Nocera Inferiore Durata: 1h: 57 - Spectatori :? | Republica Cehă | 3 - 1 | Taipei-ul chinezesc | 25-23, 25-18, 24-26 |
6 iulie 2019 PalaCoscioni , Nocera Inferiore Durata: 1h: 32 - Spectatori :? | Hong Kong | 0 - 3 | Chile | 22-25, 32-34, 18-25 |
7 iulie 2019 PalaCoscioni , Nocera Inferiore Durata: 1h: 11 - Spectatori :? | Taipei-ul chinezesc | 3 - 0 | Hong Kong | 25-13, 25-18, 25-17 |
7 iulie 2019 PalaCoscioni , Nocera Inferiore Durata: 1h: 54 - Spectatori :? | Ucraina | 1 - 3 | Republica Cehă | 28-26, 13-25, 21-25, 22-25 |
8 iulie 2019 PalaSele , Eboli Durata: 1h: 32 - Spectatori :? | Chile | 1 - 3 | Taipei-ul chinezesc | 25-22, 18-25, 14-25, 9-25 |
8 iulie 2019 PalaSele , Eboli Durata: 1h: 17 - Spectatori :? | Hong Kong | 0 - 3 | Ucraina | 21-25, 16-25, 21-25 |
9 iulie 2019 Sala Sporturilor , Ariano Irpino Durata: 1h: 05 - Spectatori :? | Ucraina | 3 - 2 | Chile | 21-25, 25-22, 25-23, 20-25, 15-11 |
9 iulie 2019 Sala Sporturilor , Ariano Irpino Durata: 1h: 36 - Spectatori :? | Republica Cehă | 1 - 3 | Hong Kong | 22-25, 25-19, 25-18, 25-10 |
Clasament
Pos | Echipă | Pt | G. | V. | P. | SV | SP | Raport | PF | PS | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Republica Cehă | 12 | 4 | 4 | 0 | 12 | 3 | 4.000 | 377 | 300 | 1,257 |
2 | Taipei-ul chinezesc | 8 | 4 | 3 | 1 | 10 | 6 | 1.667 | 362 | 315 | 1.149 |
3 | Ucraina | 6 | 4 | 2 | 2 | 9 | 8 | 1.125 | 367 | 367 | 1.000 |
4 | Chile | 4 | 4 | 1 | 3 | 6 | 9 | 0,667 | 312 | 355 | 0,879 |
5 | Hong Kong | 0 | 4 | 0 | 4 | 1 | 12 | 0,083 | 250 | 331 | 0,755 |
Grupa B
Rezultate
5 iulie 2019 Sala Sporturilor , Ariano Irpino Durata: 2h: 02 - Spectatori :? | Statele Unite | 3 - 2 | Coreea de Sud | 25-21, 25-20, 18-25, 21-25, 15-13 |
5 iulie 2019 Sala Sporturilor , Ariano Irpino Durata: 1h: 45 - Spectatori :? | Rusia | 3 - 1 | Portugalia | 24-26, 25-15, 25-20, 25-17 |
6 iulie 2019 Sala Sporturilor , Ariano Irpino Durata: 1h: 15 - Spectatori :? | Coreea de Sud | 0 - 3 | Rusia | 17-25, 22-25, 18-25 |
6 iulie 2019 Sala Sporturilor , Ariano Irpino Durata: 2h: 03 - Spectatori :? | China | 2 - 3 | Statele Unite | 25-19, 22-25, 22-25, 25-23, 13-15 |
7 iulie 2019 Sala Sporturilor , Ariano Irpino Durata: 1h: 46 - Spectatori :? | Portugalia | 3 - 1 | Coreea de Sud | 25-21, 25-20, 27-29, 25-8 |
7 iulie 2019 Sala Sporturilor , Ariano Irpino Durata: 1h: 07 - Spectatori :? | Rusia | 3 - 0 | China | 25-20, 25-15, 25-15 |
8 iulie 2019 PalaSele , Eboli Durata: 1h: 12 - Spectatori :? | Statele Unite | 0 - 3 | Rusia | 13-25, 15-25, 19-25 |
8 iulie 2019 PalaCoscioni , Nocera Inferiore Durata: 1h: 13 - Spectatori :? | China | 0 - 3 | Portugalia | 22-25, 18-25, 18-25 |
9 iulie 2019 PalaTedeschi , Benevento Durata: 1h: 22 - Spectatori :? | Coreea de Sud | 3 - 0 | China | 25-23, 25-19, 31-29 |
9 iulie 2019 PalaTedeschi , Benevento Durata: 1h: 33 - Spectatori :? | Portugalia | 3 - 0 | Statele Unite | 25-19, 33-31, 25-21 |
Clasament
Pos | Echipă | Pt | G. | V. | P. | SV | SP | Raport | PF | PS | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Rusia | 12 | 4 | 4 | 0 | 12 | 1 | 12.000 | 324 | 232 | 1,397 |
2 | Portugalia | 9 | 4 | 3 | 1 | 10 | 4 | 2.500 | 338 | 306 | 1.105 |
3 | Statele Unite | 4 | 4 | 2 | 2 | 6 | 10 | 0,600 | 329 | 369 | 0,892 |
4 | Coreea de Sud | 4 | 4 | 1 | 3 | 6 | 9 | 0,667 | 320 | 352 | 0,909 |
5 | China | 1 | 4 | 0 | 4 | 2 | 12 | 0,167 | 286 | 338 | 0,846 |
Grupa C
Rezultate
5 iulie 2019 PalaTedeschi , Benevento Durata: 1h: 24 - Spectatori :? | Brazilia | 0 - 3 | Polonia | 22-25, 11-25, 23-25 |
5 iulie 2019 PalaTedeschi , Benevento Durata: 2h: 14 - Spectatori :? | Franţa | 3 - 2 | Iran | 25-12, 25-19, 19-25, 25-27, 15-8 |
6 iulie 2019 PalaSele , Eboli Durata: 1h: 18 - Spectatori :? | Polonia | 3 - 0 | Franţa | 25-14, 25-22, 25-19 |
6 iulie 2019 PalaCoscioni , Nocera Inferiore Durata: 1h: 34 - Spectatori :? | Canada | 1 - 3 | Brazilia | 13-25, 25-18, 21-25, 18-25 |
7 iulie 2019 PalaSele , Eboli Durata: 1h: 24 - Spectatori :? | Iran | 0 - 3 | Polonia | 19-25, 21-25, 21-25 |
7 iulie 2019 PalaCoscioni , Nocera Inferiore Durata: 1h: 38 - Spectatori :? | Franţa | 3 - 1 | Canada | 25-18, 25-27, 25-17, 25-20 |
8 iulie 2019 PalaCoscioni , Nocera Inferiore Durata: 1h: 45 - Spectatori :? | Brazilia | 1 - 3 | Franţa | 21-25, 18-25, 25-21, 22-25 |
8 iulie 2019 PalaCoscioni , Nocera Inferiore Durata: 2h: 08 - Spectatori :? | Canada | 3 - 2 | Iran | 20-25, 25-18, 23-25, 25-17, 15-10 |
9 iulie 2019 Sala Sporturilor , Ariano Irpino Durata: 1h: 08 - Spectatori :? | Polonia | 3 - 0 | Canada | 25-20, 25-16, 25-18 |
9 iulie 2019 Sala Sporturilor , Ariano Irpino Durata: 1h: 15 - Spectatori :? | Iran | 0 - 3 | Brazilia | 18-25, 21-25, 18-25 |
Clasament
Pos | Echipă | Pt | G. | V. | P. | SV | SP | Raport | PF | PS | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Polonia | 12 | 4 | 4 | 0 | 12 | 0 | MAX | 300 | 226 | 1.327 |
2 | Franţa | 8 | 4 | 3 | 1 | 9 | 7 | 1.286 | 360 | 334 | 1,078 |
3 | Brazilia | 6 | 4 | 2 | 2 | 7 | 7 | 1.000 | 310 | 305 | 1,016 |
4 | Canada | 2 | 4 | 1 | 3 | 5 | 11 | 0,455 | 321 | 363 | 0,884 |
5 | Iran | 2 | 4 | 0 | 4 | 4 | 12 | 0,333 | 304 | 367 | 0,828 |
Grupa D
Rezultate
5 iulie 2019 PalaSele , Eboli Durata: 1h: 19 - Spectatori :? | Mexic | 0 - 3 | Argentina | 20-25, 16-25, 19-25 |
5 iulie 2019 PalaSele , Eboli Durata: 1h: 13 - Spectatori :? | elvețian | 0 - 3 | Italia | 17-25, 23-25, 15-25 |
6 iulie 2019 PalaSele , Eboli Durata: 1h: 17 - Spectatori :? | Japonia | 3 - 0 | Mexic | 25-15, 25-21, 25-20 |
6 iulie 2019 PalaCoscioni , Nocera Inferiore Durata: 1h: 41 - Spectatori :? | Argentina | 3 - 1 | elvețian | 25-20, 22-25, 25-18, 25-20 |
7 iulie 2019 PalaSele , Eboli Durata: 2h: 00 - Spectatori :? | Italia | 3 - 2 | Argentina | 23-25, 20-25, 25-15, 25-23, 15-12 |
7 iulie 2019 PalaCoscioni , Nocera Inferiore Durata: 1h: 42 - Spectatori :? | elvețian | 1 - 3 | Japonia | 25-23, 21-25, 16-25, 21-25 |
8 iulie 2019 PalaSele , Eboli Durata: 1h: 19 - Spectatori :? | Japonia | 0 - 3 | Italia | 22-25, 19-25, 19-25 |
8 iulie 2019 PalaCoscioni , Nocera Inferiore Durata: 1h: 54 - Spectatori :? | Mexic | 1 - 3 | elvețian | 20-25, 32-34, 26-24, 17-25 |
9 iulie 2019 PalaSele , Eboli Durata: 1h: 17 - Spectatori :? | Argentina | 0 - 3 | Japonia | 20-25, 23-25, 18-25 |
9 iulie 2019 PalaSele , Eboli Durata: 1h: 10 - Spectatori :? | Italia | 3 - 0 | Mexic | 25-20, 25-16, 25-19 |
Clasament
Pos | Echipă | Pt | G. | V. | P. | SV | SP | Raport | PF | PS | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Italia | 11 | 4 | 4 | 0 | 12 | 2 | 6.000 | 333 | 270 | 1.233 |
2 | Japonia | 9 | 4 | 3 | 1 | 9 | 4 | 2.250 | 308 | 275 | 1.120 |
3 | Argentina | 7 | 4 | 2 | 2 | 8 | 7 | 1.143 | 333 | 321 | 1,037 |
4 | elvețian | 3 | 4 | 1 | 3 | 5 | 10 | 0,500 | 329 | 365 | 0,901 |
5 | Mexic | 0 | 4 | 0 | 4 | 1 | 12 | 0,083 | 261 | 333 | 0,784 |
Stadiu final
Finale locul 1 și 3
Sferturi | Semifinale | Locul 1/2 final | ||||||||
Republica Cehă | 1 | |||||||||
Franţa | 3 | |||||||||
Franţa | 0 | |||||||||
Italia | 3 | |||||||||
Italia | 3 | |||||||||
Portugalia | 0 | |||||||||
Italia | 3 | |||||||||
Polonia | 2 | |||||||||
Polonia | 3 | |||||||||
Taipei-ul chinezesc | 1 | |||||||||
Polonia | 3 | Locul 3/4 final | ||||||||
Rusia | 2 | |||||||||
Rusia | 3 | Franţa | 0 | |||||||
Japonia | 1 | Rusia | 3 | |||||||
Sferturi de finala
11 iulie 2019 PalaSele , Eboli Durata: 1h: 42 - Spectatori :? | Rusia | 3 - 1 | Japonia | 25-21, 25-11, 23-25, 25-14 |
11 iulie 2019 PalaSele , Eboli Durata: 1h: 10 - Spectatori :? | Polonia | 3 - 0 | Taipei-ul chinezesc | 25-17, 25-18, 25-9 |
11 iulie 2019 PalaSele , Eboli Durata: 1h: 37 - Spectatori :? | Republica Cehă | 1 - 3 | Franţa | 22-25, 17-25, 26-24, 19-25 |
11 iulie 2019 PalaSele , Eboli Durata: 1h: 05 - Spectatori :? | Italia | 3 - 0 | Portugalia | 25-16, 25-21, 25-15 |
Semifinale
12 iulie 2019 PalaSele , Eboli Durata: 2h: 01 - Spectatori :? | Polonia | 3 - 2 | Rusia | 25-21, 25-15, 19-25, 18-25, 17-15 |
12 iulie 2019 PalaSele , Eboli Durata: 1h: 12 - Spectatori :? | Franţa | 0 - 3 | Italia | 16-25, 21-25, 18-25 |
Locul 3 final
13 iulie 2019 PalaSele , Eboli Durata: 1h: 15 - Spectatori :? | Franţa | 0 - 3 | Rusia | 18-25, 20-25, 22-25 |
Finala
13 iulie 2019 PalaSele , Eboli Durata: 2h: 00 - Spectatori :? | Italia | 3 - 2 | Polonia | 16-25, 25-20, 22-25, 25-23, 15-10 |
Finala locurilor 5 și 7
Semifinale | Locul 5 final | ||||||
Republica Cehă | 3 | ||||||
Portugalia | 1 | ||||||
Republica Cehă | 0 | ||||||
Japonia | 3 | ||||||
Locul 7 final | |||||||
Taipei-ul chinezesc | 1 | Portugalia | 1 | ||||
Japonia | 3 | Taipei-ul chinezesc | 3 |
Semifinale
12 iulie 2019 PalaCoscioni , Nocera Inferiore Durata: 1h: 59 - Spectatori :? | Taipei-ul chinezesc | 1 - 3 | Japonia | 31-33, 23-25, 25-16, 22-25 |
12 iulie 2019 PalaCoscioni , Nocera Inferiore Durata: 1h: 43 - Spectatori :? | Republica Cehă | 3 - 1 | Portugalia | 25-23, 25-23, 21-25, 25-18 |
Locul 7 final
13 iulie 2019 PalaCoscioni , Nocera Inferiore Durata: 1h: 58 - Spectatori :? | Portugalia | 1 - 3 | Taipei-ul chinezesc | 25-14, 18-25, 28-30, 23-25 |
Locul 5 final
13 iulie 2019 PalaCoscioni , Nocera Inferiore Durata: 1h: 16 - Spectatori :? | Republica Cehă | 0 - 3 | Japonia | 19-25, 18-25, 22-25 |
Finala locurilor 9 și 11
Sferturi | Semifinale | Locul 9/10 final | ||||||||
Ucraina | 0 | |||||||||
Canada | 3 | |||||||||
Canada | 0 | |||||||||
Coreea de Sud | 3 | |||||||||
Argentina | 2 | |||||||||
Coreea de Sud | 3 | |||||||||
Coreea de Sud | 0 | |||||||||
elvețian | 3 | |||||||||
Brazilia | 3 | |||||||||
Chile | 1 | |||||||||
Brazilia | 1 | Locul 11/12 final | ||||||||
elvețian | 3 | |||||||||
Statele Unite | 0 | Canada | 3 | |||||||
elvețian | 3 | Brazilia | 2 | |||||||
Sferturi de finala
11 iulie 2019 PalaTedeschi , Benevento Durata: 1h: 14 - Spectatori :? | Statele Unite | 0 - 3 | elvețian | 23-25, 21-25, 15-25 |
11 iulie 2019 PalaTedeschi , Benevento Durata: 1h: 48 - Spectatori :? | Brazilia | 3 - 1 | Chile | 23-25, 25-19, 25-22, 25-19 |
11 iulie 2019 PalaTedeschi , Benevento Durata: 1h: 05 - Spectatori :? | Ucraina | 0 - 3 | Canada | 17-25, 13-25, 16-25 |
11 iulie 2019 PalaTedeschi , Benevento Durata: 1h:58 - Spettatori: ? | Argentina | 2 - 3 | Corea del Sud | 24-26, 25-16, 25-18, 19-25, 12-15 |
Semifinali
12 luglio 2019 PalaTedeschi , Benevento Durata: 1h:39 - Spettatori: ? | Brasile | 1 - 3 | Svizzera | 22-25, 17-25, 25-22, 21-25 |
12 luglio 2019 PalaTedeschi , Benevento Durata: 1h:28 - Spettatori: ? | Canada | 0 - 3 | Corea del Sud | 21-25, 23-25, 26-28 |
Finale 11º posto
13 luglio 2019 PalaTedeschi , Benevento Durata: 1h:53 - Spettatori: ? | Canada | 3 - 2 | Brasile | 25-16, 23-25, 25-21, 19-25, 15-9 |
Finale 9º posto
13 luglio 2019 PalaTedeschi , Benevento Durata: 1h:14 - Spettatori: ? | Corea del Sud | 0 - 3 | Svizzera | 15-25, 25-27, 17-25 |
Finali 13º e 15º posto
Semifinali | Finale 13º posto | ||||||
Ucraina | 3 | ||||||
Argentina | 2 | ||||||
Ucraina | 3 | ||||||
Cile | 0 | ||||||
Finale 15º posto | |||||||
Cile | 3 | Argentina | 3 | ||||
Stati Uniti | 1 | Stati Uniti | 0 |
Semifinali
12 luglio 2019 PalaCoscioni , Nocera Inferiore Durata: 2h:10 - Spettatori: ? | Ucraina | 3 - 2 | Argentina | 19-25, 29-27, 23-25, 25-21, 15-11 |
12 luglio 2019 PalaTedeschi , Benevento Durata: 1h:44 - Spettatori: ? | Cile | 3 - 1 | Stati Uniti | 21-25, 25-16, 25-22, 25-21 |
Finale 15º posto
13 luglio 2019 Palazzetto dello Sport , Ariano Irpino Durata: 1h:10 - Spettatori: ? | Argentina | 3 - 0 | Stati Uniti | 25-20, 25-15, 25-20 |
Finale 13º posto
13 luglio 2019 Palazzetto dello Sport , Ariano Irpino Durata: 1h:12 - Spettatori: ? | Ucraina | 3 - 0 | Cile | 25-20, 25-20, 25-22 |
Finali 17º e 19º posto
Semifinali | Finale 17º posto | ||||||
Hong Kong | 1 | ||||||
Messico | 3 | ||||||
Messico | 3 | ||||||
Iran | 0 | ||||||
Finale 19º posto | |||||||
Cina | 0 | Hong Kong | 3 | ||||
Iran | 3 | Cina | 0 |
Semifinali
11 luglio 2019 Palazzetto dello Sport , Ariano Irpino Durata: 1h:35 - Spettatori: ? | Hong Kong | 1 - 3 | Messico | 25-22, 14-25, 13-25, 21-25 |
11 luglio 2019 Palazzetto dello Sport , Ariano Irpino Durata: 1h:04 - Spettatori: ? | Cina | 0 - 3 | Iran | 16-25, 22-25, 19-25 |
Finale 19º posto
12 luglio 2019 Palazzetto dello Sport , Ariano Irpino Durata: 1h:07 - Spettatori: ? | Hong Kong | 3 - 0 | Cina | 25-21, 25-23, 25-13 |
Finale 17º posto
12 luglio 2019 Palazzetto dello Sport , Ariano Irpino Durata: 1h:19 - Spettatori: ? | Messico | 3 - 0 | Iran | 25-23, 25-20, 25-18 |
Podio
Campione
Formazione: 1 Fabio Ricci , 2 Giulio Pinali , 3 Sebastiano Milan , 4 Giacomo Raffaelli , 5 Alberto Polo , 6 Yuri Romanò , 8 Paolo Zonca , 9 Marco Pierotti , 10 Nicola Salsi , 11 Alessandro Piccinelli , 12 Gianluca Galassi , 13 Francesco Zoppellari , CT : Gianluca Graziosi
Secondo posto
Formazione: 1 Jan Nowakowski , 3 Michał Kędzierski , 4 Łukasz Kozub , 6 Bartłomiej Lipiński , 7 Bartłomiej Lemański , 8 Jędrzej Gruszczyński , 9 Patryk Niemiec , 10 Bartosz Filipiak , 11 Kamil Semeniuk , 13 Mateusz Masłowski , 15 Paweł Halaba , 18 Damian Domagała , CT : Paweł Woicki
Terzo posto
Formazione: 1 Pavel Pankov , 2 Kirill Klec , 3 Andrej Surmačevskij , 4 Aleksej Kononov , 7 Kirill Ursov , 8 Roman Pakšin , 9 Denis Bogdan , 10 Dmitrij Jakovlev , 11 Roman Porošin , 13 Maksim Belogorcev , 16 Aleksandr Mel'nikov , 19 Semën Krivitčenko , CT : Aleksej Verbov
Classifica finale
Pos | Squadra |
---|---|
Italia | |
Polonia | |
Russia | |
4 | Francia |
5 | Giappone |
6 | Rep. Ceca |
7 | Taipei Cinese |
8 | Portogallo |
9 | Svizzera |
10 | Corea del Sud |
11 | Canada |
12 | Brasile |
13 | Ucraina |
14 | Cile |
15 | Argentina |
16 | Stati Uniti |
17 | Messico |
18 | Iran |
19 | Hong Kong |
20 | Cina |
Voci correlate
Collegamenti esterni
- Sito ufficiale , su universiade2019napoli.it .