Divizia I Emilia-Romagna 1950-1951
Salt la navigare Salt la căutare
Prima divizie a fost cel mai înalt campionat regional de fotbal jucat în Emilia-Romagna în sezonul 1950-1951 .
Grupa A
Echipe participante
Echipă | Oraș (provincie) | Sezonul precedent |
---|---|---|
US Alfonsinese | Alfonsine ( RA ) | |
SUA Bagnacavallese | Bagnacavallo ( RA ) | |
Pol. Cattolica | Cattolica ( FO ) | |
AS Cervia | Cervia ( RA ) | |
SUA Cesenatico | Cesenatico ( FO ) | |
Dop. Feroviari | Rimini ( FO ) | |
SS Gambettolese | Gambettola ( FO ) | |
SS Guido Buscaroli | Conselice ( RA ) | |
SUA Mezzano | Mezzano ( RA ) | |
AC Riccione | Riccione ( FO ) | |
SS Sammaurese | San Mauro Pascoli ( FO ) | |
AS Santarcangiolese | Santarcangelo di Romagna ( FO ) | |
SS Savignanese | Savignano sul Rubicone ( FO ) |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | ??? | ?? | 24 | |||||||
2. | ??? | ?? | 24 | |||||||
3. | Cervia | ?? | 24 | |||||||
4. | Riccione | ?? | 24 | |||||||
5. | ??? | ?? | 24 | |||||||
6. | Cesenatico | ?? | 24 | |||||||
7. | ??? | ?? | 24 | |||||||
8. | Dop. Feroviari | 22 | 24 | 9 | 4 | 11 | 44 | 42 | +2 | |
9. | ??? | ?? | 24 | |||||||
10. | ??? | ?? | 24 | |||||||
11. | ??? | ?? | 24 | |||||||
12. | ??? | ?? | 24 | |||||||
13. | ??? | ?? | 24 |
Legendă:
- Admis la finala regională.
- Retrasă în Divizia a II-a.
Reguli:
- Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- Merit egal în cazul punctelor egale.
Grupa B
Echipe participante
Echipă | Oraș (provincie) | Sezonul precedent |
---|---|---|
Ancora SUA | Bologna | |
AS Brisighella | Brisighella ( RA ) | |
AGC Budrio | Budrio ( BO ) | |
US Castelbolognese | Castel Bolognese ( RA ) | |
US Castel San Pietro | Castel San Pietro Terme ( BO ) | |
FdG Castenaso | Castenaso ( BO ) | |
CSC Filese | Argenta ( FE ) | |
Pol. Molinella | Molinella ( BO ) | |
SC New Bologna | Bologna | |
AC Panigal | Bologna | |
AC DEMM Porretta | Porretta Terme ( BO ) | |
AS Robur | Faenza ( RA ) | |
Șoferi de tramvai SSCRAL | Bologna |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Budrio | 38 | 24 | 16 | 6 | 2 | 58 | 19 | +39 | |
2. | DEMM Porretta | 35 | 24 | 13 | 9 | 2 | 48 | 17 | +31 | |
3. | Molinella | 32 | 24 | 12 | 8 | 4 | 54 | 23 | +31 | |
4. | ??? | ?? | 24 | |||||||
5. | ??? | ?? | 24 | |||||||
6. | Castenaso | ?? | 24 | |||||||
7. | ??? | ?? | 24 | |||||||
8. | ??? | ?? | 24 | |||||||
9. | ??? | ?? | 24 | |||||||
10. | ??? | ?? | 24 | |||||||
11. | ??? | ?? | 24 | |||||||
12. | ??? | ?? | 24 | |||||||
13. | ??? | ?? | 24 |
Legendă:
- Admis la finala regională.
- Retrasă în Divizia a II-a.
Reguli:
- Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- Merit egal în cazul punctelor egale.
Grupa C
Echipe participante
Echipă | Oraș (provincie) | Sezonul precedent |
---|---|---|
Bazzano Sportiva | Bazzano ( BO ) | |
Castelfranco FC | Castelfranco Emilia ( MO ) | |
Centese Calcio | Cento ( FE ) | |
Corticella SUA | Bologna | |
BC Persicetana | San Giovanni in Persiceto ( BO ) | |
Pol. Poggese | Poggio Renatico ( FE ) | |
SC Progres | Castel Maggiore ( BO ) | |
US Sangiorgese | San Giorgio di Piano ( BO ) | |
SC San Pietro | San Pietro in Casale ( BO ) | |
Sassuolo Sportiva | Sassuolo ( MO ) | |
SUA Scandianese | Scandiano ( RE ) | |
AS Rubiera | Rubiera ( RE ) | |
US Vignolese | Vignola ( MO ) |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Persicetana | 35 | 24 | 13 | 9 | 2 | 50 | 22 | +28 | |
2. | Sassuolo | 31 | 24 | 14 | 3 | 7 | 53 | 29 | +24 | |
3. | Progres | 28 | 24 | 12 | 4 | 8 | 39 | 25 | +14 | |
4. | Centese | 27 | 24 | 11 | 5 | 8 | 34 | 34 | 0 | |
5. | Rubiera | 26 | 24 | 12 | 2 | 10 | 39 | 34 | +5 | |
6. | Sangiorgese | 24 | 24 | 10 | 4 | 10 | 35 | 32 | +3 | |
7. | Bazzano | 23 | 24 | 9 | 5 | 10 | 43 | 40 | +3 | |
8. | Corticella | 23 | 24 | 7 | 9 | 8 | 29 | 30 | -1 | |
9. | Sfântul Petru | 23 | 24 | 7 | 9 | 8 | 35 | 33 | +2 | |
10. | Pol. Poggese | 20 | 24 | 9 | 2 | 13 | 41 | 53 | -12 | |
11. | Castelfranco | 20 | 24 | 8 | 4 | 12 | 33 | 44 | -11 | |
12. | Scandianese | 18 | 24 | 8 | 2 | 14 | 35 | 51 | -16 | |
13. | Vignolese | 14 | 24 | 4 | 6 | 14 | 22 | 57 | -35 |
Grupa D
Echipe participante
Echipă | Oraș (provincie) | Sezonul precedent |
---|---|---|
Ambrose | Ambrogio di Copparo ( FE ) | |
ENAL Berra | Berra ( FE ) | |
US Codigorese | Codigoro ( FE ) | |
SUA Comacchiese | Comacchio ( FE ) | |
UP Copparese | Copparo ( FE ) | |
AC Ferrara | Ferrara | |
SS Jolanda | Jolanda din Savoia ( FE ) | |
SUA Laghese | Lagosanto ( FE ) | |
AC Masi Torello | Masi Torello ( FE ) | |
GS Mezzogorese | Mezzogoro ( FE ) | |
US Ostellato | Ostellato ( FE ) | |
Pol. Sangiovannese | San Giovanni ( FE ) | |
GS Serravalle | Serravalle ( FE ) | |
Tresigallo FC | Tresigallo ( FE ) |
Clasament final
Legendă:
- Admis la finala regională.
- Retrasă în Divizia a II-a.
Reguli:
- Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- Merit egal în cazul punctelor egale.
Grupa E
Echipe participante
Echipă | Oraș (provincie) | Sezonul precedent |
---|---|---|
AC Castelmassa | Castelmassa ( RO ) | |
AC Concordia | Concordia pe Secchia ( MO ) | |
AS Bruno Veloci | Sant'Ilario d'Enza ( RE ) | |
AC Gonzaga | Gonzaga ( MN ) | |
Guvernul SUA | Governolo din Roncoferraro ( MN ) | |
SUA Poggese | Poggio Rusco ( MN ) | |
US Mirandolese | Mirandola ( MO ) | |
Ostiglia FBC | Ostiglia ( MN ) | |
SUA Sambenedittina | San Benedetto Po ( MN ) | |
SS Sermide | Sermide și Felonica ( MN ) | |
SC Sorbolo | Sorbolo ( PR ) | |
SS Sustinente | Sustinente ( MN ) | |
AC Suzzara | Suzzara ( MN ) |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Poggese | 32 | 24 | 13 | 6 | 5 | 62 | 31 | +31 | |
2. | Sambenedittina | 32 | 24 | 15 | 2 | 7 | 37 | 30 | +7 | |
3. | Bruno Veloci | 31 | 24 | 14 | 3 | 7 | 47 | 31 | +16 | |
4. | Concordia | 30 | 24 | 13 | 4 | 7 | 56 | 35 | +21 | |
5. | Sorbolo | 29 | 24 | 11 | 7 | 6 | 46 | 35 | +11 | |
6. | Suzzara | 27 | 24 | 11 | 5 | 8 | 25 | 22 | +3 | |
7. | Guvernoleză | 24 | 24 | 10 | 4 | 10 | 43 | 42 | +1 | |
8. | Castelmassa | 21 | 24 | 9 | 3 | 12 | 34 | 42 | -8 | |
9. | Mirandoleză | 20 | 24 | 8 | 4 | 12 | 34 | 39 | -5 | |
10. | Sermide | 20 | 24 | 7 | 6 | 11 | 34 | 54 | -20 | |
11. | Ostiglia | 19 | 24 | 7 | 5 | 12 | 34 | 48 | -14 | |
12. | Sustinente | 14 | 24 | 6 | 2 | 16 | 40 | 57 | -17 | |
13. | Gonzaga | 13 | 24 | 5 | 3 | 16 | 32 | 58 | -26 |
Legendă:
- Admis la finala regională.
- Retrasă în Divizia a II-a.
Reguli:
- Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- Merit egal în cazul punctelor egale.
Finalele regionale
Runda finală A
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Budrio | ?? | 6 | |||||||
2. | Copparese | ?? | 6 | |||||||
3. | ??? | ?? | 6 | |||||||
4. | ??? | ?? | 6 |
Legendă:
- Promovat în promoția 1951-1952 .
Reguli:
- Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
Runda finală B
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Poggese | 8 | 6 | 3 | 2 | 1 | 15 | 5 | +10 | |
2. | DEMM Porretta | 7 | 6 | 3 | 1 | 2 | 13 | 9 | +4 | |
3. | Persicetana | 6 | 6 | 2 | 2 | 2 | 10 | 13 | -3 | |
4. | Sassuolo | 3 | 6 | 1 | 1 | 4 | 7 | 18 | -11 |
Legendă:
- Promovat în promoția 1951-1952 .
Reguli:
- Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
Final
Rezultate | Loc și dată | ||
---|---|---|---|
Budrio | 2-2 | Poggese | Budrio , 8 iulie 1951 |
Poggese | 6-3 | Budrio | Poggio Rusco , 15 iulie 1951 |
Verdicte
- Poggese Prima Divizie Campion Emilian. Renunțarea la promovare din cauza limitărilor economice.
Bibliografie
Presă
- Arhiva de Gazzetta dello Sport , sezonul 1950 51 , disponibil la biblioteci:
- Gazzetta di Mantova , sezonul 1950 - 1951 - disponibil online.
Cărți
- Almanah de fotbal ilustrat 1951 , Milano, Rizzoli Editore , decembrie 1950.
- Sassuolo în minge Carlo Alberto Giovanardi, Edizioni Artestampa. din