Calificare pentru Jocurile celei de-a XXIII-a Olimpiade (UEFA)
Mai jos sunt enumerate meciurile cu rezultatul lor din zona europeană ( UEFA ) pentru calificările din Los Angeles din 1984 .
Formulă
Formula a inclus o singură rundă de eliminare.
Cele 20 de echipe au fost împărțite în 4 grupe A / R, primele două au fost formate din 5 echipe, a treia din 4 și a patra 6.
Primele trei grupe erau turnee simple în stil italian, în timp ce al patrulea avea o formă puțin mai specială: cele 6 echipe care au participat au fost împărțite în două subgrupuri de câte trei echipe numite fiecare „Subgrup A” și „Subgrup B”; câștigătorii celor două subgrupuri s-au confruntat apoi într-un play-off A / R.
În grupa 3, Liechtenstein și Olanda au trebuit să se confrunte într-un play-off A / R pentru a determina care dintre cele două urma să participe la runda finală.
Câștigătorii grupelor 1, 2 și 3 și câștigătorul play-off-ului grupei 4 s-ar fi calificat la Jocurile Olimpice.
Rezultate
Grupa 1
Echipă | P.ti | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Uniunea Sovietică | 8 | 6 | 3 | 2 | 1 | 9 | 4 | +5 |
Ungaria | 8 | 6 | 3 | 2 | 1 | 8 | 5 | +3 |
Bulgaria | 7 | 6 | 1 | 5 | 0 | 7 | 5 | +2 |
Grecia | 1 | 6 | 0 | 1 | 5 | 4 | 14 | -10 |
Turcia [1] | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Veliko Tărnovo 23 martie 1983 | Bulgaria | 1 - 1 | Ungaria | |||||||
|
Budapesta 13 aprilie 1983 | Ungaria | 3 - 1 | Grecia | |||||||
|
Plovdiv 18 mai 1983 | Bulgaria | 2 - 2 | Uniunea Sovietică | |||||||
|
a zbura 26 mai 1983 | Uniunea Sovietică | 3 - 0 | Grecia | |||||||
|
Budapesta 7 septembrie 1983 | Ungaria | 0 - 1 | Uniunea Sovietică | |||||||
|
Dramă 21 septembrie 1983 | Grecia | 1-2 | Ungaria | |||||||
|
Atena 5 octombrie 1983 | Grecia | 1 - 3 | Uniunea Sovietică | |||||||
|
a zbura 12 octombrie 1983 | Uniunea Sovietică | 0 - 0 | Bulgaria |
Sliven 28 martie 1984 | Bulgaria | 0 - 0 | Grecia |
Budapesta 11 aprilie 1984 | Ungaria | 1 - 1 | Bulgaria | |||||||
|
Alexandroupolis 25 aprilie 1984 | Grecia | 1 - 3 | Bulgaria | |||||||
|
a zbura 25 aprilie 1984 | Uniunea Sovietică | 0 - 1 | Ungaria | |||||||
|
Grupa 2
Echipă | P.ti | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Germania de Est | 13 | 8 | 6 | 1 | 1 | 14 | 5 | +9 |
Polonia | 13 | 8 | 6 | 1 | 1 | 13 | 6 | +7 |
Norvegia | 6 | 8 | 1 | 4 | 3 | 9 | 10 | -1 |
Danemarca | 6 | 8 | 1 | 4 | 3 | 7 | 10 | -3 |
Finlanda | 2 | 8 | 0 | 2 | 6 | 5 | 17 | -12 |
Aarhus 4 mai 1983 | Danemarca | 1-2 | Germania de Est | |||||||
|
Helsinki 4 mai 1983 | Finlanda | 0 - 4 | Polonia | |||||||
|
Kokkola 18 mai 1983 | Finlanda | 0 - 1 | Germania de Est | |||||||
|
Aarhus 19 mai 1983 | Danemarca | 2 - 2 | Norvegia | |||||||
|
Białystok 25 mai 1983 | Polonia | 3 - 2 | Finlanda | |||||||
|
Kuopio 15 iunie 1983 | Finlanda | 1 - 1 | Norvegia | |||||||
|
Aarhus 22 iunie 1983 | Danemarca | 3 - 0 | Finlanda | |||||||
|
Oslo 30 iunie 1983 | Norvegia | 0 - 1 | Polonia | |||||||
|
Oslo 17 august 1983 | Norvegia | 1 - 1 | Danemarca | |||||||
|
Rovaniemi 24 august 1983 | Finlanda | 0 - 0 | Danemarca |
Karl-Marx-Stadt 7 septembrie 1983 | Germania de Est | 3 - 1 | Polonia | |||||||
|
Rostock 5 octombrie 1983 | Germania de Est | 1 - 0 | Finlanda | |||||||
|
Aarhus 5 octombrie 1983 | Danemarca | 0 - 1 | Polonia | |||||||
|
mușchi 26 octombrie 1983 | Norvegia | 4 - 2 | Finlanda | |||||||
|
Stavanger 29 octombrie 1983 | Norvegia | 1 - 1 | Germania de Est | |||||||
|
Poznań 9 noiembrie 1983 | Polonia | 1 - 0 | Norvegia | |||||||
|
Potsdam 12 noiembrie 1983 | Germania de Est | 1 - 0 | Norvegia | |||||||
|
Szczecin 4 aprilie 1984 | Polonia | 2 - 1 | Germania de Est | |||||||
|
Magdeburg 18 aprilie 1984 | Germania de Est | 4 - 0 | Danemarca | |||||||
|
Lublin 22 aprilie 1984 | Polonia | 0 - 0 | Danemarca |
Grupa 3
Runda preliminară
Balzers 2 martie 1983 | Liechtenstein | 0 - 3 | Olanda | |||||||
|
Deventer 15 martie 1983 | Olanda | 3 - 1 | Liechtenstein | |||||||
|
Ultima runda
Echipă | P.ti | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Iugoslavia | 9 | 6 | 4 | 1 | 1 | 14 | 6 | +8 |
România | 8 | 6 | 3 | 2 | 1 | 7 | 5 | +2 |
Italia | 4 | 6 | 0 | 4 | 2 | 7 | 12 | -5 |
Olanda | 3 | 6 | 0 | 3 | 3 | 4 | 9 | -5 |
Belgrad 30 martie 1983 | Iugoslavia | 4 - 1 | România | |||||||
|
Râmnicu Vâlcea 26 aprilie 1983 | România | 3 - 0 | Olanda | |||||||
|
Padova 8 iunie 1983 | Italia | 2 - 2 | Iugoslavia | |||||||
|
Utrecht 5 octombrie 1983 | Olanda | 0 - 0 | România |
Brașov 26 octombrie 1983 | România | 0 - 0 | Italia |
Râu 9 noiembrie 1983 | Iugoslavia | 5 - 1 | Italia | |||||||
|
Mostar 17 decembrie 1983 | Iugoslavia | 2 - 1 | Olanda | |||||||
|
Pisa 25 ianuarie 1984 | Italia | 2 - 2 | Olanda | |||||||
|
Bologna 28 martie 1984 | Italia | 1-2 | România | |||||||
|
Sittard 4 aprilie 1984 | Olanda | 0 - 1 | Iugoslavia | |||||||
|
Brăila 18 aprilie 1984 | România | 1 - 0 | Iugoslavia | |||||||
|
Utrecht 18 aprilie 1984 | Olanda | 1 - 1 | Italia | |||||||
|
Grupa 4
Subgrupul A
Echipă | P.ti | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Germania de vest | 6 | 4 | 3 | 0 | 1 | 7 | 3 | +4 |
Portugalia | 4 | 4 | 2 | 0 | 2 | 5 | 6 | -1 |
Israel | 2 | 4 | 1 | 0 | 3 | 2 | 5 | -3 |
Lisabona 24 aprilie 1983 | Portugalia | 3 - 1 | Germania de vest | |||||||
|
Wuppertal 8 iunie 1983 | Germania de vest | 2 - 0 | Israel | |||||||
|
Osnabrück 4 octombrie 1983 | Germania de vest | 3 - 0 | Portugalia | |||||||
|
Tel Aviv 30 octombrie 1983 | Israel | 1 - 0 | Portugalia | |||||||
|
Tel Aviv 20 noiembrie 1983 | Israel | 0 - 1 | Germania de vest | |||||||
|
Lisabona 11 ianuarie 1984 | Portugalia | 2 - 1 | Israel | |||||||
|
Subgrupul B
Echipă | P.ti | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Franţa | 7 | 4 | 3 | 1 | 0 | 7 | 2 | +5 |
Belgia | 3 | 4 | 0 | 3 | 1 | 1 | 3 | -2 |
Spania | 2 | 4 | 0 | 2 | 2 | 1 | 3 | -3 |
mincinos 9 martie 1983 | Belgia | 0 - 0 | Spania |
Murcia 23 martie 1983 | Spania | 0 - 1 | Franţa | |||||||
|
Clermont-Ferrand 23 aprilie 1983 | Franţa | 2 - 0 | Belgia | |||||||
|
Oviedo 21 septembrie 1983 | Spania | 0 - 0 | Belgia |
Charleroi 9 noiembrie 1983 | Belgia | 1 - 1 | Franţa | |||||||
|
Épinal 29 februarie 1984 | Franţa | 3 - 1 | Spania | |||||||
|
Simula
Paris 27 martie 1984 | Franţa | 1 - 1 | Germania de vest | |||||||
|
Bochum 17 aprilie 1984 | Germania de vest | 0 - 1 | Franţa | |||||||
|
Franța se califică pentru Jocurile Olimpice.
Notă
- ^ Înscris în calificări, dar s-a retras înainte de începerea lor.
- ^ Unele surse raportează Harald Mothes altele Dieter Kühn
linkuri externe
- ( EN ) Foaie de calificare pentru Turneul Olimpic de Fotbal din 1984 , de către RSSSF.com