Campionatele Europene de înot 2010 - 50 metri spate masculin
Salt la navigare Salt la căutare
Înot la Campionatele Europene Budapesta 2010 | ||||
---|---|---|---|---|
Freestyle | ||||
50 m | bărbați | femei | ||
100 m | bărbați | femei | ||
200 m | bărbați | femei | ||
400 m | bărbați | femei | ||
800 m | bărbați | femei | ||
1500 m | bărbați | femei | ||
Înapoi | ||||
50 m | bărbați | femei | ||
100 m | bărbați | femei | ||
200 m | bărbați | femei | ||
Broască | ||||
50 m | bărbați | femei | ||
100 m | bărbați | femei | ||
200 m | bărbați | femei | ||
Fluture | ||||
50 m | bărbați | femei | ||
100 m | bărbați | femei | ||
200 m | bărbați | femei | ||
Amestecat | ||||
200 m | bărbați | femei | ||
400 m | bărbați | femei | ||
Relee Freestyle | ||||
4x100 m | bărbați | femei | ||
4x200 m | bărbați | femei | ||
Relee mixte | ||||
4x100 m | bărbați | femei |
Calificarea pentru semifinală va avea loc în dimineața zilei de 11 august 2010 , în timp ce semifinala a avut loc în seara aceleiași zile. Finala a avut loc, însă, în seara de 12 august 2010 .
Medalii
Poziţie | Atlet | țară |
---|---|---|
Camille Lacourt | Franţa | |
Liam Tancock | Regatul Unit | |
Guy Barnea | Israel |
Record
Înainte de eveniment, recordul mondial (RM), recordul european (UE) și recordul campionatului (RC) sunt după cum urmează.
24 "04 | Liam Tancock Regatul Unit | 2 august 2009 Roma , Italia | |
24 "04 | Liam Tancock Regatul Unit | 2 august 2009 Roma , Italia | |
25 "05 | Thomas Rupprath Germania | August 2002 Berlin , Germania |
În timpul competiției au fost îmbunătățite următoarele înregistrări:
Data | Eveniment | Atlet | Țară | Vreme | Record |
---|---|---|---|---|---|
11 august | Prima semifinală | Camille Lacourt | Franţa | 24 "30 | |
12 august | Finala | Camille Lacourt | Franţa | 24 "07 |
Rezultatele bateriei
Semifinale
Pos. | Atlet | Naţionalitate | Baterie | bandă | Vreme | Notă |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Camille Lacourt | Franţa | 1 | 4 | 24.30 | |
2 | Liam Tancock | Regatul Unit | 1 | 2 | 25.00 | |
3 | Jérémy Stravius | Franţa | 1 | 3 | 25.02 | |
4 | Lubos Krizko | Slovacia | 2 | 3 | 25.23 | |
5 | Guy Barnea | Israel | 2 | 4 | 25.24 | |
6 | Vitaly Borisov | Rusia | 1 | 5 | 25.30 | |
6 | Nick Driebergen | Olanda | 2 | 2 | 25.30 | |
8 | Stefano Mauro Pizzamiglio | Italia | 2 | 5 | 25.34 | |
9 | J.Miguel Rando Galvez | Spania | 1 | 8 | 25.35 | |
10 | Bastiaan Lijesen | Olanda | 2 | 6 | 25.36 | |
11 | Aristeidis Grigoriadis | Grecia | 1 | 6 | 25.39 | |
12 | Artem Dubovskoy | Rusia | 1 | 7 | 25,40 | |
13 | Jonatan Kopelev | Israel | 2 | 7 | 25.42 | |
14 | Mathias Gydesen | Danemarca | 1 | 1 | 25.44 | |
15 | Mirco Di Tora | Italia | 2 | 8 | 25.47 | |
16 | Flori Lang | elvețian | 2 | 1 | 25,53 |
Finala
Pos. | Atlet | Naţionalitate | bandă | Vreme | Notă |
---|---|---|---|---|---|
Camille Lacourt | Franţa | 4 | 24.07 | ||
Liam Tancock | Regatul Unit | 5 | 24,70 | ||
Guy Barnea | Israel | 2 | 25.04 | ||
4 | Stefano Mauro Pizzamiglio | Italia | 8 | 25.13 | |
5 | Jérémy Stravius | Franţa | 3 | 25.32 | |
6 | Lubos Krizko | Slovacia | 6 | 25.39 | |
7 | Vitaly Borisov | Rusia | 7 | 25.49 | |
8 | Nick Driebergen | Olanda | 1 | 25,52 |
linkuri externe
- Rezultatele bateriei ( PDF ), pe omegatiming.com . Adus la 11 august 2010 (Arhivat din original la 21 august 2010) .
- Rezultate semifinale ( PDF ), pe omegatiming.com . Adus la 11 august 2010 (Arhivat din original la 21 august 2010) .
- Rezultate finale ( PDF ), pe omegatiming.com . Adus la 12 august 2010 (arhivat din original la 21 august 2010) .