Campionatele Europene de înot 2010 - ștafetă 4x200 m liber masculin
Salt la navigare Salt la căutare
Înot la Campionatele Europene Budapesta 2010 | ||||
---|---|---|---|---|
Freestyle | ||||
50 m | bărbați | femei | ||
100 m | bărbați | femei | ||
200 m | bărbați | femei | ||
400 m | bărbați | femei | ||
800 m | bărbați | femei | ||
1500 m | bărbați | femei | ||
Înapoi | ||||
50 m | bărbați | femei | ||
100 m | bărbați | femei | ||
200 m | bărbați | femei | ||
Broască | ||||
50 m | bărbați | femei | ||
100 m | bărbați | femei | ||
200 m | bărbați | femei | ||
Fluture | ||||
50 m | bărbați | femei | ||
100 m | bărbați | femei | ||
200 m | bărbați | femei | ||
Amestecat | ||||
200 m | bărbați | femei | ||
400 m | bărbați | femei | ||
Relee Freestyle | ||||
4x100 m | bărbați | femei | ||
4x200 m | bărbați | femei | ||
Relee mixte | ||||
4x100 m | bărbați | femei |
Calificarea pentru finală a avut loc în dimineața zilei de 14 august 2010 , în timp ce finala a avut loc în seara aceleiași zile.
Medalii
Record
Înainte de eveniment, recordul mondial (RM), recordul european (UE) și recordul campionatului (RC) erau după cum urmează.
6'58 "55 | Statele Unite | 31 iulie 2009 Roma , Italia | |
6'59 "15 | Rusia | 31 iulie 2009 Roma , Italia | |
7'09 "60 | Italia | 5 august 2006 Budapesta , Ungaria |
În timpul competiției au fost îmbunătățite următoarele înregistrări:
Data | Eveniment | Țară | Vreme | Record |
---|---|---|---|---|
14 august | Finala | Rusia | 7'06 "71 |
Baterii
Pos. | Țară | Sportivi | Vreme | Baterie | bandă | Notă |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Rusia | Serghei Perunin (1: 48,75) Mikhail Polishchuk (3: 38.07) Evgeny Lagunov (5: 27.10) Alexander Sukhorukov (7: 15.52) | 7: 15.52 | 1 | 7 | |
2 | Franţa | Jérémy Stravius (1: 48.09) Clément Lefert (3: 36.74) Antton Haramboure (5: 27,50) Yannick Agnel (7: 15.87) | 7: 15,87 | 2 | 3 | |
3 | Germania | Stefan Herbst (1: 50.61) Tim Wallburger (3: 38.74) Robin Backhaus (5: 27.71) Clemens Rapp (7: 16.00) | 7: 16.00 | 2 | 4 | |
4 | Regatul Unit | Robbie Renwick (1: 48.34) Ross Davenport (3: 37.71) David Carry (5: 26.69) Robert Bale (7: 16.33) | 7: 16.33 | 2 | 7 | |
5 | Olanda | Joost Reijns (1: 50.30) Sebastiaan Verschuren (3: 37.60) Bas Van Velthoven (5: 28.55) Stefan De Die (7: 19.45) | 7: 19.45 | 1 | 3 | |
6 | Belgia | Dieter Dekoninck (1: 50.41) Glenn Surgeloose (3: 38.50) Axel Vandevelde (5: 30.31) Pholien Systermans (7: 20.32) | 7: 20.32 | 2 | 5 | |
7 | Italia | Emiliano Brembilla (1: 51.38) Andrea Busato (3: 41.52) Damiano Lestingi (5: 30.92) Cesare Sciocchetti (7: 20.59) | 7: 20.59 | 1 | 6 | |
8 | Polonia | Paweł Korzeniowski (1: 48.42) Przemysław Stańczyk (3: 39.54) Marcin Tarczynski (5: 31.43 ) Pawel Rurak (7: 21.80) | 7: 21.80 | 1 | 4 | |
9 | Suedia | Robin Andreasson (1: 51.00) David Ernstsson (3: 43.25) Simon Sjoedin (5: 32.91) Mattias Carlsson (7: 24.68) | 7: 24,68 | 1 | 2 | |
10 | Ungaria | Dominik Kozma (1: 50.53) Balazs Gercsak (3: 42.04) Norbert Kovács (5: 34.21) Peter Nagy (7: 27.06) | 7: 27.06 | 2 | 1 | |
11 | Croaţia | Dominik Straga (1: 50.94) Mario Delac (3: 42.96) Mario Todorovic (5: 39.04) Niksa Roki (7: 36.45) | 7: 36,45 | 2 | 6 | |
12 | Ucraina | Sergiy Frolov (1: 52.81) Vadym Leps'kyy (3: 45.46) Maxym Shemberyev (5: 44.28) Denys Dubrov (7: 39.52) | 7: 39,52 | 1 | 5 | |
13 | Estonia | Andres Olvik (1: 57,19) Martti Aljand (3: 52.31) Martin Liivamagi (5: 45.12) Vladimir Sidorkin (7: 41.03) | 7: 41.03 | 2 | 2 |
Finala
linkuri externe
- Rezultatele bateriei ( PDF ), pe omegatiming.com . Adus la 14 august 2010 (arhivat din original la 21 august 2010) .
- Rezultate finale ( PDF ), pe omegatiming.com . Adus la 14 august 2010 (arhivat din original la 21 august 2010) .