Campionatele Europene de înot 2010 - 50 m liber feminin
Salt la navigare Salt la căutare
Înot la Campionatele Europene Budapesta 2010 | ||||
---|---|---|---|---|
Freestyle | ||||
50 m | bărbați | femei | ||
100 m | bărbați | femei | ||
200 m | bărbați | femei | ||
400 m | bărbați | femei | ||
800 m | bărbați | femei | ||
1500 m | bărbați | femei | ||
Înapoi | ||||
50 m | bărbați | femei | ||
100 m | bărbați | femei | ||
200 m | bărbați | femei | ||
Broască | ||||
50 m | bărbați | femei | ||
100 m | bărbați | femei | ||
200 m | bărbați | femei | ||
Fluture | ||||
50 m | bărbați | femei | ||
100 m | bărbați | femei | ||
200 m | bărbați | femei | ||
Amestecat | ||||
200 m | bărbați | femei | ||
400 m | bărbați | femei | ||
Relee Freestyle | ||||
4x100 m | bărbați | femei | ||
4x200 m | bărbați | femei | ||
Relee mixte | ||||
4x100 m | bărbați | femei |
Calificarea în semifinală a avut loc în dimineața zilei de 14 august 2010 , în timp ce semifinala a avut loc în seara aceleiași zile. Finala a avut loc în seara zilei de 15 august 2010 .
Medalii
Poziţie | Atlet | țară |
---|---|---|
Therese Alshammar | Suedia | |
Hinkelien Schreuder | Olanda | |
Francesca Halsall | Regatul Unit |
Record
Înainte de eveniment, recordul mondial (RM), recordul european (UE) și recordul campionatului (RC) erau după cum urmează.
23 "73 | Britta Steffen Germania | 2 august 2009 Roma , Italia | |
23 "73 | Britta Steffen Germania | 2 august 2009 Roma , Italia | |
24 "09 | Marleen Veldhuis Olanda | 24 martie 2008 Eindhoven , Olanda |
Nu s-au îmbunătățit înregistrările în timpul competiției.
Rezultatele bateriei
Semifinale
Pos. | Atlet | Naţionalitate | Baterie | bandă | Vreme | Notă |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Therese Alshammar | Suedia | 2 | 4 | 24,52 | |
2 | Dorothea Brandt | Germania | 1 | 4 | 24,64 | |
3 | Hinkelien Schreuder | Olanda | 1 | 5 | 24,69 | |
4 | Francesca Halsall | Regatul Unit | 2 | 5 | 24,70 | |
5 | Aljaksandra Herasimenja | Bielorusia | 1 | 3 | 24,80 | |
6 | Jeanette Ottesen | Danemarca | 2 | 3 | 25.01 | |
7 | Triin Aljand | Estonia | 2 | 6 | 25.12 | |
8 | Oxana Serikova | Ucraina | 2 | 1 | 25.31 | |
9 | Svetlana Fedulova | Rusia | 1 | 6 | 25.35 | |
10 | Josefin Lillhage | Suedia | 2 | 2 | 25.36 | |
11 | Theodora Drakou | Grecia | 1 | 8 | 25.43 | |
12 | Dar'Ya Stepanyuk | Ucraina | 2 | 7 | 25.47 | |
13 | Katarzyna Wilk | Polonia | 1 | 1 | 25,51 | |
14 | Margarita Nesterova | Rusia | 1 | 2 | 25,56 | |
15 | Amy Smith | Regatul Unit | 1 | 7 | 25,57 | |
16 | Aleksandra Urbańczyk | Polonia | 2 | 8 | 25,82 |
Finala
Pos. | Atlet | Naţionalitate | bandă | Vreme | Notă |
---|---|---|---|---|---|
Therese Alshammar | Suedia | 4 | 24.45 | ||
Hinkelien Schreuder | Olanda | 3 | 24,66 | ||
Francesca Halsall | Regatul Unit | 6 | 24,67 | ||
4 | Dorothea Brandt | Germania | 5 | 24,71 | |
5 | Aljaksandra Herasimenja | Bielorusia | 2 | 24,82 | |
6 | Jeanette Ottesen | Danemarca | 7 | 24,96 | |
7 | Triin Aljand | Estonia | 1 | 25.38 | |
8 | Oxana Serikova | Ucraina | 8 | 25.44 |
linkuri externe
- Rezultatele bateriei ( PDF ), pe omegatiming.com . Adus la 14 august 2010 (arhivat din original la 21 august 2010) .
- Rezultate semifinale ( PDF ), pe omegatiming.com . Adus la 14 august 2010 (arhivat din original la 21 august 2010) .
- Rezultate finale ( PDF ), pe omegatiming.com . Adus la 17 august 2010. Arhivat din original la 21 august 2010 .