Campionatele Mondiale Alpine Junior de Schi 2013
Campionatele Mondiale Alpine Junior de Schi 2013 Campionatele Mondiale de schi alpin junior FIS | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Campionatele Mondiale de schi alpin junior | ||||
Sport | ski alpin | ||||
Ediție | 32ª | ||||
Administrator | Federația Internațională de Schi | ||||
La tine acasa | din 21 februarie 2013 începând cu 26 februarie 2013 | ||||
Loc | Canada Quebec | ||||
Disciplinele | Coborâre , supergigant , slalom uriaș , slalom special , combinate | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
În 2013 Alpine Junior Campionatul Mondial de Schi a avut loc în Canada , Québec , 21-26 în februarie. Programul a inclus curse de downhill , supergigant , slalom uriaș , curse speciale și combinate de slalom , toate atât pentru bărbați, cât și pentru femei, și un eveniment de echipă mixtă. Băieții și fetele născuți între 1992 și 1996 au concurat pentru titlurile de campioni mondiali juniori.
Rezultate
Bărbați
Coborâre liberă
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Nils Mani | elvețian | 1: 30,95 |
2 | Thomas Mayrpeter | Austria | 1: 31.14 |
3 | Valentin Giraud Moine | Franţa | 1: 31.34 |
4 | Aleksander Aamodt Kilde | Norvegia | 1: 32.17 |
5 | Bernhard Niederberger | elvețian | 1: 32.23 |
6 | Ralph Weber | elvețian | 1: 32.39 |
7 | Johannes Strolz | Austria | 1: 32.42 |
8 | Endre Bjertness | Norvegia | 1: 32.44 |
9 | Bryce Bennett | Statele Unite | 1: 32,58 |
10 | Luca Aerni | elvețian | 1: 32,66 |
Data: 22 februarie
Locație: Le Massif
Ore: 11.00 ( UTC-5 )
Pârtie: La Charlevoix
Plecare: 721 m slm
Finalizare: 44 m slm
Lungime: 2 320 m
Diferența de altitudine: 677 m
Plotter: Dan Gallaugher ( Canada )
Supergigant
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Thomas Mayrpeter | Austria | 58,49 |
2 | Nils Mani | elvețian | 58,57 |
3 | Adrian Smiseth Sejersted | Norvegia | 58,90 |
4 | Niklas Köck | Austria | 58,94 |
5 | Mario Karelly | Austria | 59.05 |
Johannes Strolz | Austria | 59.05 | |
7 | Gino Caviezel | elvețian | 59.09 |
8 | Valentin Giraud Moine | Franţa | 59,15 |
9 | William St-Germain | Canada | 59.16 |
10 | Ralph Weber | elvețian | 59,27 |
Data: 24 februarie
Locație: Le Massif
Ore: 11.00 ( UTC-5 )
Pârtie: La Charlevoix
Plecare: 470 m slm
Finalizare: 44 m slm
Lungime: 1 400 m
Diferența de altitudine: 426 m
Plotter: Franz Heinzer ( Elveția )
Slalom uriaș
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Aleksander Aamodt Kilde | Norvegia | 2: 20.75 |
2 | Alex Zingerle | Italia | 2: 21,23 |
3 | Žan Kranjec | Slovenia | 2: 21.50 |
4 | Henrik Kristoffersen | Norvegia | 2: 21,69 |
5 | Daniel Meier | Austria | 2: 22.10 |
6 | Valentin Giraud Moine | Franţa | 2: 22.12 |
Ola Buer Johansen | Norvegia | 2: 22.12 | |
8 | Gino Caviezel | elvețian | 2: 22.15 |
9 | Manuel Feller | Austria | 2: 22.40 |
10 | Maarten Meiners | Olanda | 2: 22.41 |
Data: 25 februarie
Locație: Mont-Sainte-Anne
Prima rundă:
Ore: 11.00 ( UTC-5 )
Panta: Beauregard
Plecare: 665 m slm
Finalizare: 315 m slm
Diferența de altitudine: 350 m
Plotter: Jean-François Bélisle ( Canada )
A doua rundă:
Ore: 14:15 ( UTC-5 )
Panta: Beauregard
Plecare: 665 m slm
Finalizare: 315 m slm
Diferența de altitudine: 350 m
Plotter: Per Erik Vognild ( Norvegia )
Slalom special
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Manuel Feller | Austria | 1: 59,40 |
2 | Ramon Zenhäusern | elvețian | 2: 00.16 |
3 | Santeri Paloniemi | Finlanda | 2: 00.57 |
4 | Luca Aerni | elvețian | 2: 00.60 |
5 | Henrik Kristoffersen | Norvegia | 2: 00.73 |
6 | Reto Schmidiger | elvețian | 2: 01.76 |
7 | Sebastian Holzmann | Germania | 2: 01,99 |
8 | Endre Bjertness | Norvegia | 2: 02.00 |
9 | Gino Caviezel | elvețian | 2: 03.24 |
10 | Alex Zingerle | Italia | 2: 03.65 |
Data: 26 februarie
Locație: Mont-Sainte-Anne
Prima rundă:
Ore: 10.00 ( UTC-5 )
Panta: Beauregard
Plecare: 515 m slm
Finalizare: 315 m slm
Diferența de altitudine: 200 m
Plotter: Ian Lochhead ( Statele Unite )
A doua rundă:
Ore: 13.00 ( UTC-5 )
Panta: Beauregard
Plecare: 515 m slm
Finalizare: 315 m slm
Diferența de altitudine: 200 m
Plotter: Jukka Leino ( Finlanda )
Combinat
Data: 22-26 februarie [1]
Locație: Le Massif , Mont-Sainte-Anne
femei
Coborâre liberă
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Jennifer Piot | Franţa | 1: 11.18 |
2 | Stephanie Venier | Austria | 1: 11.22 |
3 | Romane Miradoli | Franţa | 1: 11.42 |
4 | Jasmine Flury | elvețian | 1: 11.50 |
5 | Maria Therese Tviberg | Norvegia | 1: 11,56 |
6 | Marta Bassino | Italia | 1: 11.65 |
7 | Priska Nufer | elvețian | 1: 11,69 |
8 | Anastasija Kedrina | Rusia | 1: 11.70 |
9 | Jacqueline Wiles | Statele Unite | 1: 11,74 |
10 | Cornelia Hütter | Austria | 1: 11,77 |
Data: 26 februarie
Locație: Le Massif
Ore: 10.15 ( UTC-5 )
Pârtie: La Charlevoix
Plecare: 600 m slm
Finalizare: 44 m slm
Lungime: 1 790 m
Diferența de altitudine: 556 m
Plotter: Roland Assinger ( Austria )
Supergigant
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Stephanie Venier | Austria | 1: 00.89 |
2 | Corinne Suter | elvețian | 1: 01.69 |
3 | Rosina Schneeberger | Austria | 1: 01.80 |
4 | Romane Miradoli | Franţa | 1: 01.93 |
5 | Ragnhild Mowinckel | Norvegia | 1: 02.07 |
6 | Katie Ryan | Statele Unite | 1: 02.14 |
7 | Patrizia Dorsch | Germania | 1: 02.17 |
8 | Jasmine Flury | elvețian | 1: 02.20 |
9 | Julia Roth | Canada | 1: 02.41 |
10 | Jennifer Piot | Franţa | 1: 02.51 |
Data: 24 februarie
Locație: Le Massif
Ore: 13.00 ( UTC-5 )
Pârtie: La Charlevoix
Plecare: 470 m slm
Finalizare: 44 m slm
Lungime: 1 400 m
Diferența de altitudine: 426 m
Plotter: Roland Assinger ( Austria )
Slalom uriaș
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Lisa-Maria Zeller | Austria | 2: 22.23 |
2 | Ragnhild Mowinckel | Norvegia | 2: 22.37 |
3 | Romane Miradoli | Franţa | 2: 22,85 |
4 | Adeline Baud | Franţa | 2: 23.13 |
5 | Maryna Gąsienica-Daniel | Polonia | 2: 23,53 |
6 | Jasmina Suter | elvețian | 2: 23,67 |
7 | Kateřina Pauláthová | Republica Cehă | 2: 23.80 |
8 | Petra Vlhová | Slovacia | 2: 24.14 |
9 | Barbara Kantorová | Slovacia | 2: 24.15 |
10 | Simona Hösl | Germania | 2: 24.20 |
Data: 22 februarie [2]
Locație: Mont-Sainte-Anne
Prima rundă:
Ore: 10.45 ( UTC-5 )
Panta: Beauregard
Plecare: 665 m slm
Finalizare: 315 m slm
Diferența de altitudine: 350 m
Plotter: Lionel Pellicier ( Franța )
A doua rundă:
Ore: 14:15 ( UTC-5 )
Panta: Beauregard
Plecare: 665 m slm
Finalizare: 315 m slm
Diferența de altitudine: 350 m
Plotter: Alberto Ghezze ( Italia )
Slalom special
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Magdalena Fjällström | Suedia | 1: 52.10 |
2 | Michelle Gisin | elvețian | 1: 52,54 |
3 | Adeline Baud | Franţa | 1: 52,64 |
4 | Petra Vlhová | Slovacia | 1: 52,86 |
5 | Nathalie Eklund | Suedia | 1: 52,91 |
6 | Andrea Filser | Germania | 1: 53.10 |
7 | Wendy Holdener | elvețian | 1: 53,35 |
8 | Maria Therese Tviberg | Norvegia | 1: 53,84 |
9 | Rosina Schneeberger | Austria | 1: 54,32 |
10 | Ragnhild Mowinckel | Norvegia | 1: 54,56 |
Data: 21 februarie [3]
Locație: Mont-Sainte-Anne
Prima rundă:
Ore: 10.00 ( UTC-5 )
Panta: Beauregard
Plecare: 510 m deasupra nivelului mării
Finalizare: 315 m slm
Diferența de altitudine: 195 m
Plotter: Matias Eriksson ( Suedia )
A doua rundă:
Ore: 13.00 ( UTC-5 )
Panta: Beauregard
Plecare: 510 m deasupra nivelului mării
Finalizare: 315 m slm
Diferența de altitudine: 195 m
Plotter: Tobias Lux ( Germania )
Combinat
Data: 21-26 februarie [1]
Locație: Le Massif , Mont-Sainte-Anne
Amestecat
Competiție pe echipe
Data: 23 februarie
Locație: Mont-Sainte-Anne
Ore:
Urmări:
Plecare:
Ajung:
Diferența de altitudine:
Urmăritor:
Tabel de medalii pentru națiuni
Pos. | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Austria | 4 | 2 | 1 | 7 |
2 | Norvegia | 3 | 2 | 3 | 7 |
3 | Suedia | 2 | 0 | 0 | 2 |
4 | elvețian | 1 | 6 | 0 | 7 |
5 | Franţa | 1 | 0 | 5 | 6 |
6 | Italia | 0 | 1 | 0 | 1 |
7 | Canada | 0 | 0 | 1 | 1 |
Finlanda | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Slovenia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 11 | 11 | 11 | 33 |
Notă
Elemente conexe
linkuri externe
- ( RO ) Program și rezultate pe site-ul web FIS la fis-ski.com . Adus la 20 noiembrie 2019 .