Campionatele Mondiale de schi alpin juniori 2016
Campionatele Mondiale de schi alpin juniori 2016 Campionatele Mondiale Junior de Schi FIS | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Campionatele Mondiale de schi alpin junior | ||||
Sport | ski alpin | ||||
Ediție | 35ª | ||||
Administrator | Federația Internațională de Schi | ||||
La tine acasa | din 25 februarie 2016 începând cu 5 martie 2016 | ||||
Loc | Rusia Sochi / Roza Chutor | ||||
Disciplinele | Coborâre , supergigant , slalom uriaș , slalom special , combinate | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Campionatele Mondiale de schi alpin junior 2016 s-au desfășurat în Rusia , la Sochi / Roza Chutor , în perioada 25 februarie - 5 martie. Programul a inclus curse de downhill , supergigant , slalom uriaș , curse speciale și combinate de slalom , toate atât pentru bărbați, cât și pentru femei, și un eveniment de echipă mixtă.
Pentru a lupta pentru titlurile de campioni mondiali juniori au fost băieți și fete născuți între 1996 și 2000.
Rezultate
Bărbați
Coborâre liberă
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Erik Arvidsson | Statele Unite | 1: 11,66 |
2 | Stefan Babinsky | Austria | 1: 11,86 |
3 | Victor Schuller | Franţa | 1: 12.01 |
4 | Sam Morse | Statele Unite | 1: 12.13 |
5 | Štefan Hadalin | Slovenia | 1: 12.14 |
6 | Tomas Markegård | Norvegia | 1: 12,16 |
7 | Florian Szwebel | Statele Unite | 1: 12.36 |
8 | Sandro Simonet | elvețian | 1: 12.37 |
9 | Miha Hrobat | Slovenia | 1: 12.38 |
10 | Drew Duffy | Statele Unite | 1: 12.46 |
Data: 27 februarie
Locație: Krasnaya Polyana
Ore: 10.15 ( UTC + 3 )
Panta: Roza Chutor
Plecare: 1 792 m slm
Finalizare: 1 200 m slm
Lungime: 2 100 m
Diferența de altitudine: 592 m
Plotter: Urban Planinšek ( Slovenia )
Supergigant
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Matthieu Bailet | Franţa | 1: 09,95 |
2 | James Crawford | Canada | 1: 10.32 |
3 | Marco Odermatt | elvețian | 1: 10.48 |
4 | Miha Hrobat | Slovenia | 1: 10.53 |
5 | Ivan Kuznecov | Rusia | 1: 10,67 |
6 | Stefan Babinsky | Austria | 1: 10,72 |
7 | Niels Hintermann | elvețian | 1: 10.73 |
8 | Maximilian Lahnsteiner | Austria | 1: 10.81 |
9 | Štefan Hadalin | Slovenia | 1: 10.82 |
10 | Victor Schuller | Franţa | 1: 10.86 |
Data: 29 februarie [1]
Locație: Krasnaya Polyana
Ore:
Panta: Roza Chutor
Plecare: 1 770 m slm
Finalizare: 1 200 m slm
Lungime: 1 900 m
Diferența de altitudine: 570 m
Plotter: Franz Heinzer ( Elveția )
Slalom uriaș
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Marco Odermatt | elvețian | 2: 14.32 |
2 | Élie Gateau | Franţa | 2: 14,69 |
3 | Maximilian Lahnsteiner | Austria | 2: 15.47 |
4 | Marcus Monsen | Norvegia | 2: 16.40 |
5 | James Crawford | Canada | 2: 16,73 |
6 | Štefan Hadalin | Slovenia | 2: 16,88 |
7 | Fabio Gstrein | Austria | 2: 17.37 |
8 | Brodie Seger | Canada | 2: 17.43 |
9 | Victor Guillot | Franţa | 2: 17,54 |
10 | Aljaž Dvornik | Slovenia | 2: 17,86 |
Data: 3 martie [2]
Locație: Krasnaya Polyana
Prima rundă:
Ore:
Panta: Roza Chutor
Plecare: 1 585 m slm
Finalizare: 1 200 m slm
Diferența de altitudine: 385 m
Plotter: Osi Inglin ( Elveția )
A doua rundă:
Ore:
Panta: Roza Chutor
Plecare: 1 585 m slm
Finalizare: 1 200 m slm
Diferența de altitudine: 385 m
Plotter: John Kucera ( Canada )
Slalom special
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Istok Rodeš | Croaţia | 1: 36,84 |
2 | Frederik Norys | Germania | 1: 37.49 |
3 | Elias Kolega | Croaţia | 1: 37,69 |
4 | Tommaso Sala | Italia | 1: 38,73 |
5 | James Crawford | Canada | 1: 38,83 |
6 | Noel von Grünigen | elvețian | 1: 39.12 |
7 | Georg Hegele | Germania | 1: 39.23 |
8 | Simon Maurberger | Italia | 1: 39.42 |
9 | Armand Marchant | Belgia | 1: 39,72 |
10 | Marcus Monsen | Norvegia | 1: 39,99 |
Data: 5 martie [3]
Locație: Krasnaya Polyana
Prima rundă:
Ore:
Panta: Roza Chutor
Plecare: 1 765 m slm
Finalizare: 1 588 m slm
Diferența de altitudine: 177 m
Plotter: Miha Verdnik ( Slovenia )
A doua rundă:
Ore:
Panta: Roza Chutor
Plecare: 1 765 m slm
Finalizare: 1 588 m slm
Diferența de altitudine: 177 m
Plotter: Stefan Johnsen ( Norvegia )
Combinat
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Štefan Hadalin | Slovenia | 1: 56,16 |
2 | Marcus Monsen | Norvegia | 1: 57.10 |
3 | Istok Rodeš | Croaţia | 1: 57,49 |
4 | Mathias Graf | Austria | 1: 57,63 |
5 | James Crawford | Canada | 1: 58.07 |
6 | Miha Hrobat | Slovenia | 1: 58.10 |
7 | Federico Liberatore | Italia | 1: 58,64 |
8 | Armand Marchant | Belgia | 1: 58,76 |
9 | Fyodor Myagkov | Rusia | 1: 58,83 |
10 | Matthieu Bailet | Franţa | 1: 58,93 |
Data: 1 martie
Locație: Krasnaya Polyana
Prima rundă:
Ore:
Panta: Roza Chutor
Plecare: 1 770 m slm
Finalizare: 1 200 m slm
Lungime: 1 900 m
Diferența de altitudine: 570 m
Plotter: Benjamin Prantner ( Austria )
A doua rundă:
Ore:
Panta: Roza Chutor
Plecare:
Ajung:
Diferența de altitudine:
Plotter: Justin Johnson ( Statele Unite )
femei
Coborâre liberă
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Valérie Grenier | Canada | 1: 13.95 |
2 | Beatrice Scalvedi | elvețian | 1: 14.02 |
3 | Nicol Delago | Italia | 1: 14,26 |
4 | Breezy Johnson | Statele Unite | 1: 14.38 |
5 | Elisabeth Reisinger | Austria | 1: 14,69 |
6 | Anouk Bessy | Franţa | 1: 14.70 |
7 | Nina Ortlieb | Austria | 1: 14,69 |
8 | Kristin Lysdahl | Norvegia | 1: 14,82 |
9 | Estelle Alphand | Franţa | 1: 14,86 |
Kira Weidle | Germania | 1: 14,86 |
Data: 27 februarie
Locație: Krasnaya Polyana
Ore: 9.00 ( UTC + 3 )
Panta: Roza Chutor
Plecare: 1 792 m slm
Finalizare: 1 200 m slm
Lungime: 2 100 m
Diferența de altitudine: 592 m
Plotter: Urban Planinšek ( Slovenia )
Supergigant
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Nina Ortlieb | Austria | 1: 10.48 |
2 | Valérie Grenier | Canada | 1: 10,55 |
3 | Verena Gasslitter | Italia | 1: 10.81 |
4 | Aline Danioth | elvețian | 1: 10,84 |
5 | Elisabeth Reisinger | Austria | 1: 11.48 |
6 | Estelle Alphand | Franţa | 1: 11,52 |
7 | Beatrice Scalvedi | elvețian | 1: 11,54 |
8 | Asja Zenere | Italia | 1: 11,56 |
9 | Jasmina Suter | elvețian | 1: 11,69 |
10 | Laura Gauché | Franţa | 1: 11,74 |
Data: 29 februarie
Locație: Krasnaya Polyana
Ore:
Panta: Roza Chutor
Plecare: 1 770 m slm
Finalizare: 1 200 m slm
Lungime: 1 900 m
Diferența de altitudine: 570 m
Plotter: Daniel Dorigo ( Italia )
Slalom uriaș
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Jasmina Suter | elvețian | 2: 12.39 |
2 | Riikka Honkanen | Finlanda | 2: 12,62 |
3 | Mélanie Meillard | elvețian | 2: 12,66 |
4 | Aline Danioth | elvețian | 2: 13.11 |
5 | Nina Ortlieb | Austria | 2: 13.35 |
6 | Trupele Katharina | Austria | 2: 13.55 |
7 | Valérie Grenier | Canada | 2: 13,72 |
8 | Lovisa Grant | Suedia | 2: 13.96 |
9 | Laura Pirovano | Italia | 2: 14.29 |
10 | Vanessa Kasper | elvețian | 2: 14.37 |
Data: 2 martie [3]
Locație: Krasnaya Polyana
Prima rundă:
Ore:
Panta: Roza Chutor
Plecare: 1 592 m slm
Finalizare: 1 200 m slm
Diferența de altitudine: 392 m
Plotter: Kristina Hultdin ( Suedia )
A doua rundă:
Ore:
Panta: Roza Chutor
Plecare: 1 592 m slm
Finalizare: 1 200 m slm
Diferența de altitudine: 392 m
Plotter: Laurent Chrétien ( Franța )
Slalom special
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Elisabeth Willibald | Germania | 1: 37.41 |
2 | Katharina Gallhuber | Austria | 1: 37,70 |
3 | Katharina Huber | Austria | 1: 38,56 |
4 | Aline Danioth | elvețian | 1: 40,35 |
5 | Lucrezia Lorenzi | Italia | 1: 41,00 |
6 | Kristin Lysdahl | Norvegia | 1: 41,36 |
7 | Katharina Liensberger | Germania | 1: 41,49 |
8 | Ekaterina Tkačenko | Rusia | 1: 41,54 |
9 | Giulia Lorini | Italia | 1: 41,70 |
10 | Ali Nullmeyer | Canada | 1: 42,21 |
Data: 5 martie [3]
Locație: Krasnaya Polyana
Prima rundă:
Ore:
Panta: Roza Chutor
Plecare: 1 765 m slm
Finalizare: 1 588 m slm
Diferența de altitudine: 177 m
Plotter: Valerio Ghirardi ( Canada )
A doua rundă:
Ore:
Panta: Roza Chutor
Plecare: 1 765 m slm
Finalizare: 1 588 m slm
Diferența de altitudine: 177 m
Plotter: Matias Grasic ( Rusia )
Combinat
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Aline Danioth | elvețian | 1: 59,32 |
2 | Katrin Hirtl-Stanggaßinger | Germania | 2: 00.23 |
3 | Saša Brezovnik | Slovenia | 2: 00.65 |
4 | Jole Galli | Italia | 2: 01.37 |
5 | Kira Weidle | Germania | 2: 01.46 |
6 | Galena Wardle | Statele Unite | 2: 01.66 |
7 | Patricia Mangan | Statele Unite | 2: 01.67 |
8 | Andrea Komšić | Croaţia | 2: 01.80 |
9 | Darya Ovčinikova | Rusia | 2: 01.94 |
10 | Laura Gauché | Franţa | 2: 02.32 |
Data: 1 martie
Locație: Krasnaya Polyana
Prima rundă:
Ore:
Panta: Roza Chutor
Plecare: 1 770 m slm
Finalizare: 1 200 m slm
Lungime: 1 900 m
Diferența de altitudine: 570 m
Plotter: Benjamin Prantner ( Austria )
A doua rundă:
Ore:
Panta: Roza Chutor
Plecare:
Ajung:
Diferența de altitudine:
Plotter: Simon Sengele ( Germania )
Amestecat
Competiție pe echipe
Data: 4 martie [2]
Locație: Krasnaya Polyana
Ore:
Panta: Roza Chutor
Plecare:
Ajung:
Diferența de altitudine:
Urmăritor:
Tabel de medalii pentru națiuni
Pos. | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | elvețian | 3 | 1 | 2 | 6 |
2 | Slovenia | 2 | 0 | 1 | 3 |
3 | Austria | 1 | 2 | 2 | 5 |
4 | Canada | 1 | 2 | 0 | 3 |
Germania | 1 | 2 | 0 | 3 | |
6 | Franţa | 1 | 1 | 1 | 3 |
7 | Croaţia | 1 | 0 | 2 | 3 |
8 | Statele Unite | 1 | 0 | 0 | 1 |
9 | Norvegia | 0 | 1 | 1 | 2 |
10 | Finlanda | 0 | 1 | 0 | 1 |
Suedia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
12 | Italia | 0 | 0 | 2 | 2 |
Total | 11 | 11 | 11 | 33 |
Notă
Alte proiecte
- Wikimedia Commons conține imagini sau alte fișiere despre Campionatele Mondiale Alpine Junior de Schi 2016
linkuri externe
- ( RO ) Program și rezultate pe site-ul web FIS la fis-ski.com . Adus la 18 august 2019 .