Campionatele Mondiale de schi alpin junior 2017
Campionatele Mondiale de schi alpin junior 2017 Campionatele Mondiale Junior de Schi FIS | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Campionatele Mondiale de schi alpin junior | ||||
Sport | ski alpin | ||||
Ediție | 36ª | ||||
Administrator | Federația Internațională de Schi | ||||
La tine acasa | din 6 martie 2017 începând cu 14 martie 2017 | ||||
Loc | Suedia Sunt | ||||
Disciplinele | Coborâre , supergigant , slalom uriaș , slalom special , combinate | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
În 2017 Alpine Junior Campionatul Mondial de Schi a avut loc în Suedia , în Åre , 6-14 în martie. Programul a inclus curse de downhill , supergigant , slalom uriaș , curse speciale și combinate de slalom , toate atât pentru bărbați, cât și pentru femei, și un eveniment de echipă mixtă.
Băieții și fetele născuți între 1997 și 2001 au concurat pentru titlurile de campioni mondiali juniori.
Rezultate
Bărbați
Coborâre liberă
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Sam Morse | Statele Unite | 1: 23.34 |
2 | Alexandru Prast | Italia | 1: 23,72 |
3 | Raphael Haaser | Austria | 1: 23,84 |
4 | James Crawford | Canada | 1: 23,95 |
5 | Marco Gämperle | elvețian | 1: 24.01 |
6 | Filip Platter | Suedia | 1: 24.14 |
7 | Zack Monsén | Franţa | 1: 24,21 |
8 | Olle Sundin | Suedia | 1: 24.23 |
9 | Vin Florjančič | Slovenia | 1: 24,24 |
10 | Râul Radamus | Statele Unite | 1: 24,28 |
Data: miercuri, 8 martie 2017
Ore: 11.30 ( UTC + 1 )
Urmări:
Plecare: 1033 m slm
Finalizare: 396 m slm
Diferența de altitudine: 637 m
Plotter: Ulf Emilsson ( Suedia )
Supergigant
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Nils Alphand | Franţa | 1: 17.91 |
2 | Raphael Haaser | Austria | 1: 17.92 |
3 | Semyel Bissig | elvețian | 1: 17,93 |
4 | Sam Mulligan | Canada | 1: 17.95 |
5 | Sam Morse | Statele Unite | 1: 17.99 |
6 | Maximilian Lahnsteiner | Austria | 1: 18.01 |
7 | Pirmin Hacker | Austria | 1: 18.11 |
8 | Loïc Meillard | elvețian | 1: 18,18 |
9 | Alexandru Prast | Italia | 1: 18.29 |
10 | Olav Engelhardt Sanderberg | Norvegia | 1: 18,39 |
Data: joi, 9 martie 2017
Ore: 9.30 ( UTC + 1 )
Urmări:
Plecare: 934 m slm
Finalizare: 396 m slm
Diferența de altitudine: 538 m
Plotter: Franz Heinzer ( Elveția )
Slalom uriaș
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Loïc Meillard | elvețian | 2: 25,23 |
2 | Timon Haugan | Norvegia | 2: 25,80 |
3 | Victor Guillot | Franţa | 2: 26.11 |
4 | James Crawford | Canada | 2: 26,26 |
5 | Albert Popov | Bulgaria | 2: 26,32 |
6 | Charlie Raposo | Regatul Unit | 2: 26,48 |
7 | Adrian Pertl | Austria | 2: 26,99 |
8 | Maximilian Lahnsteiner | Austria | 2: 27.09 |
9 | Joachim Jagge Lindstøl | Norvegia | 2: 27,19 |
10 | Erik Arvidsson | Statele Unite | 2: 27,25 |
Data: luni, 13 martie 2017
Prima rundă:
Ore: 9.30 ( UTC + 1 )
Panta: Olympia
Plecare: 812 m slm
Finalizare: 396 m slm
Diferența de altitudine: 416 m
Plotter: Fredrik Steinwall ( Suedia )
A doua rundă:
Ore: 12.30 ( UTC + 1 )
Panta: Olympia
Plecare: 812 m slm
Finalizare: 396 m slm
Diferența de altitudine: 416 m
Plotter: David Fill ( Rusia )
Slalom special
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Adrian Pertl | Austria | 1: 37,64 |
2 | Bjørn Brudevoll | Norvegia | 1: 37,80 |
3 | Semën Efimov | Rusia | 1: 38,26 |
4 | Alex Vinatzer | Italia | 1: 38.31 |
5 | Adrian Meisen | Germania | 1: 38,56 |
6 | Hans Vaccari | Italia | 1: 38,65 |
7 | Miikka Mankinen | Finlanda | 1: 38,76 |
8 | Albert Popov | Bulgaria | 1: 38,86 |
9 | Elias Kolega | Croaţia | 1: 38,90 |
10 | Simon Rueland | Austria | 1: 39,26 |
Data: marți, 14 martie 2017
Prima rundă:
Ore: 9.00 ( UTC + 1 )
Panta: Olympia
Plecare: 586 m slm
Finalizare: 396 m slm
Diferența de altitudine: 190 m
Plotter: Enrico Vincenzi ( Italia )
A doua rundă:
Ore: 12.00 ( UTC + 1 )
Panta: Olympia
Plecare: 586 m slm
Finalizare: 396 m slm
Diferența de altitudine: 190 m
Plotter: Justin Johnson ( Statele Unite )
Combinat
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Loïc Meillard | elvețian | 2: 05.14 |
2 | Râul Radamus | Statele Unite | 2: 06.68 |
3 | Georg Hegele | Germania | 2: 06.73 |
4 | Semyel Bissig | elvețian | 2: 06,80 |
5 | Timon Haugan | Norvegia | 2: 06,95 |
6 | Sam Morse | Statele Unite | 2: 07.07 |
7 | Albert Popov | Bulgaria | 2: 07.08 |
8 | Pirmin Hacker | Austria | 2: 07.16 |
9 | Sam Mulligan | Canada | 2: 07.38 |
10 | Olav Engelhardt Sanderberg | Norvegia | 2: 07.46 |
Data: marți, 11 martie 2017
Prima rundă:
Ore: 9.30 ( UTC + 1 )
Urmări:
Plecare: 934 m slm
Finalizare: 396 m slm
Diferența de altitudine: 538 m
Plotter: Christophe Saioni ( Franța )
A doua rundă:
Ore: 13.00 ( UTC + 1 )
Urmări:
Plecare:
Ajung:
Diferența de altitudine:
Plotter: Luciano Acerboni ( Chile )
femei
Coborâre liberă
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Alice Merryweather | Statele Unite | 1: 25,27 |
2 | Katja Grossmann | elvețian | 1: 25,29 |
3 | Kira Weidle | Germania | 1: 25.70 |
4 | Lisa Hörnblad | Suedia | 1: 25,82 |
5 | Nina Ortlieb | Austria | 1: 25,88 |
6 | Nicol Delago | Italia | 1: 25,93 |
7 | Meike Pfister | Germania | 1: 25.98 |
8 | Nadine Fest | Austria | 1: 26.02 |
9 | Lin Ivarsson | Suedia | 1: 26.16 |
10 | Kristin Lysdahl | Norvegia | 1: 26,18 |
Data: miercuri, 8 martie 2017
Ore: 10.00 ( UTC + 1 )
Urmări:
Plecare: 1033 m slm
Finalizare: 396 m slm
Diferența de altitudine: 637 m
Plotter: Ulf Emilsson ( Suedia )
Supergigant
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Nadine Fest | Austria | 1: 15.10 |
2 | Franziska Gritsch | Austria | 1: 16.29 |
3 | Dajana Dengscherz | Austria | 1: 16.40 |
4 | Nina Ortlieb | Austria | 1: 16.51 |
5 | Laura Pirovano | Italia | 1: 16,85 |
6 | Meta Hrovat | Slovenia | 1: 17.11 |
7 | Kristin Lysdahl | Norvegia | 1: 17,18 |
8 | Katja Grossmann | elvețian | 1: 17.24 |
9 | Maureen Lebel | Statele Unite | 1: 17,48 |
10 | Nicol Delago | Italia | 1: 17,76 |
Data: joi, 9 martie 2017
Ore: 13.30 ( UTC + 1 )
Urmări:
Plecare: 934 m slm
Finalizare: 396 m slm
Diferența de altitudine: 538 m
Plotter: Christoph Alster ( Austria )
Slalom uriaș
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Laura Pirovano | Italia | 1: 58,38 |
2 | Katharina Liensberger | Austria | 1: 58,51 |
3 | Chiara Mair | Austria | 1: 59,53 |
4 | Riikka Honkanen | Finlanda | 1: 59,76 |
5 | Nina Ortlieb | Austria | 1: 59,86 |
6 | Nadine Fest | Austria | 1: 59.91 |
Marie-Therese Sporer | Austria | 1: 59.91 | |
8 | Thea Louise Stjernesund | Norvegia | 1: 59,93 |
9 | Leona Popović | Croaţia | 2: 00.07 |
10 | Lara Della Mea | Italia | 2: 00.12 |
Data: duminică, 12 martie 2017
Prima rundă:
Ore: 9.30 ( UTC + 1 )
Urmări:
Plecare: 692 m slm
Finalizare: 396 m slm
Diferența de altitudine: 296 m
Plotter: Peter Rybárik ( Canada )
A doua rundă:
Ore: 12.30 ( UTC + 1 )
Urmări:
Plecare: 692 m slm
Finalizare: 396 m slm
Diferența de altitudine: 296 m
Plotter: Erik Skaslien ( Norvegia )
Slalom special
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Camille Rast | elvețian | 1: 42,81 |
2 | Ali Nullmeyer | Canada | 1: 42,90 |
3 | Chiara Mair | Austria | 1: 43.22 |
4 | Meta Hrovat | Slovenia | 1: 43,71 |
5 | Riikka Honkanen | Finlanda | 1: 43,83 |
6 | Nicole Good | elvețian | 1: 44.03 |
7 | Kristin Lysdahl | Franţa | 1: 44,30 |
8 | Leona Popović | Croaţia | 1: 44,25 |
9 | Nadine Fest | Austria | 1: 44,29 |
10 | Jessica Hilzinger | Germania | 1: 44,32 |
Data: luni 13 martie 2017
Prima rundă:
Ore: 16.30 ( UTC + 1 )
Urmări:
Plecare: 586 m slm
Finalizare: 396 m slm
Diferența de altitudine: 190 m
Plotter: Pascal Hasler ( Germania )
A doua rundă:
Ore: 19.00 ( UTC + 1 )
Urmări:
Plecare: 586 m slm
Finalizare: 396 m slm
Diferența de altitudine: 190 m
Plotter: Christian Brüesch ( Elveția )
Combinat
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Nadine Fest | Austria | 2: 09.05 |
2 | Meta Hrovat | Slovenia | 2: 09.51 |
3 | Franziska Gritsch | Austria | 2: 09.52 |
4 | Camille Rast | elvețian | 2: 09.60 |
5 | Leona Popović | Croaţia | 2: 10.55 |
6 | Nicole Good | elvețian | 2: 11.44 |
7 | Laura Pirovano | Italia | 2: 11.45 |
8 | Lisa Hörnblad | Suedia | 2: 11,68 |
9 | Leana Barmettler | elvețian | 2: 11,81 |
10 | Thea Louise Stjernesund | Norvegia | 2: 11,85 |
Data: vineri, 10 martie 2017
Prima rundă:
Ore: 9.30 ( UTC + 1 )
Urmări:
Plecare: 934 m slm
Finalizare: 396 m slm
Diferența de altitudine: 538 m
Plotter: Kris Shamperny ( Statele Unite )
A doua rundă:
Ore: 13.00 ( UTC + 1 )
Urmări:
Plecare:
Ajung:
Diferența de altitudine:
Plotter: Tomaž Bizjak ( Slovenia )
Amestecat
Competiție pe echipe
Data: duminică, 12 martie 2017
Ore:
Urmări:
Plecare:
Ajung:
Diferența de altitudine:
Urmăritor:
Tabel de medalii pentru națiuni
Pos. | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Austria | 3 | 4 | 5 | 12 |
2 | elvețian | 3 | 1 | 1 | 5 |
3 | Statele Unite | 2 | 1 | 0 | 3 |
4 | Canada | 1 | 1 | 0 | 2 |
Italia | 1 | 1 | 0 | 2 | |
6 | Franţa | 1 | 0 | 1 | 2 |
7 | Norvegia | 0 | 2 | 0 | 2 |
8 | Slovenia | 0 | 1 | 0 | 1 |
9 | Germania | 0 | 0 | 2 | 2 |
10 | Belgia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Rusia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 11 | 11 | 11 | 33 |
linkuri externe
- ( RO ) Program și rezultate pe site-ul web FIS la fis-ski.com . Adus pe 21 iulie 2019 .