Premiul Paganini
Acest articol sau secțiune ar trebui revizuit și actualizat cât mai curând posibil . |
Concursul internațional de vioară „ Niccolò Paganini ” sau Premiul Paganini este unul dintre cele mai importante concursuri de vioară din lume.
Istorie
Născut în 1954 la inițiativa consilierului pentru cultură al municipiului Genova Lazzaro Maria De Bernardis și a directorului liceului muzical „Niccolò Paganini” (actualul conservator) Luigi Cortese [1] , dintr-un proiect anterior realizat de Carlo Marcello Rietmann , pentru promovarea activității concertiste a violoniștilor debutanți, a avut loc anual în 2002 (ediția patruzeci și nouă), iar pentru următoarele patru ediții la fiecare doi ani, în lunile septembrie / octombrie, la Teatrul Carlo Felice din Genova . Ediția LIV (care ar fi trebuit să aibă loc în 2012) a avut loc în perioada 28 februarie - 8 martie 2015. Ediția LV a avut loc în perioada 6 aprilie - 14 aprilie 2018.
Omagiu al orașului Genova marelui violonist. Acest premiu este inclus în cadrul sărbătorilor anuale pentru cinstirea memoriei lui Cristofor Columb : așa se citește prezentarea din programul sălii. Aceasta până la programul ediției LIII.
Paganini și-a lăsat vioara Guarnieri del Gesù în municipalitatea din Genova, cu o invitație de a face demonstrații anuale gratuite pentru cetățeni. Cu mare regret, cetățenii consideră că premiul, care a fost întotdeauna anual, este acum la fiecare trei ani și că ultimul test nu coincide cu indicațiile lui Paganini, adică cu acces gratuit pentru toți.
Competiția se desfășoară în 3 runde: preliminară, semifinală și finală, timp în care concurenții trebuie să interpreteze diverse piese de mare dificultate pentru vioară solo , cu acompaniament de pian și - în finală - un concert pentru vioară și orchestră .
Intrarea la primele două teste este gratuită, în timp ce finala cu orchestră (în prezent) este supusă unei taxe.
Admitere
Iată câteva reguli de admitere: violoniștii de orice naționalitate cu vârsta sub 34 de ani pot participa la repetiții.
Admiterea este gratuită. Câștigătorii edițiilor anterioare sunt excluși.
Dovezile
În timpul celor trei teste, concurentul trebuie să execute piesele indicate de regulament, care sunt foarte variate și, prin urmare, o alegere largă este lăsată concurentului.
În edițiile ulterioare substanța testelor nu s-a schimbat, dar alegerile pieselor variază.
Primul test are loc pe parcursul mai multor zile, semifinala și finalul în 2 zile fiecare.
- Preliminar (în anii anteriori a fost numit preliminar)
Trei piese pentru vioară solo sau cu acompaniament de pian, inclusiv un capriccio la alegere din 24 Capricci op.1 MS 25 pentru vioară solo.
- Semi finala
Șase piese pentru vioară solo sau cu acompaniament de pian, inclusiv două capricci ale lui Paganini (diferite de cel ales pentru primul test) și, din ediția din 2006, o compoziție contemporană, scrisă special pentru concurs de un compozitor italian.
- Finala cu orchestra
Două piese care pot fi concerte complete sau ore de concert. Unul dintre cei doi este întotdeauna din Paganini.
Juriul
Juriul este format din 8 membri plus președintele, toți muzicieni importanți, în general violoniști, dar și compozitori, dirijori și alți instrumentiști.
Ediția 2015 LIV are 6 membri plus președintele.
Preturile
Finaliștii au cel mult 6 (chiar dacă un premiu al șaptelea a fost acordat de câteva ori); în ultimele două ediții au fost 4.
Premiile I și II sunt indivizibile.
Premiile sunt destul de substanțiale și sunt atribuite, la discreția juriului, primelor 3 clasate (până în 2004 până la primele 6). Finalistilor ne-premiați li se acordă o sumă de consolare.
Pe 12 octombrie, eventualului câștigător i se acordă onoarea de a cânta „il Cannone”, celebra vioară a lui Paganini. Va fi oferită și posibilitatea de a susține concerte și înregistrări. Ediția din 2015 a avut loc în martie, deci această onoare a fost mutată la o altă dată.
Criterii de acordare a premiilor speciale
Din 1989 , s-au acordat premii speciale, pe lângă premiile pentru finaliști. În prezent (2015) există 7 premii speciale, acordate în funcție de diverse criterii:
- Premiul oferit de Fundația Bracco: Câștigătorului primului premiu.
- Premiul în memoria domnului Stefano Fiorilla: Câștigătorului primului premiu.
- Premiu în memoria Dr. Enrico Costa: Cel mai tânăr concurent admis în finală.
- Premiu în memoria maestrului Renato de Barbieri și Mariangiola: concurentului semifinalist pentru cea mai bună interpretare a Capricci a lui Paganini.
- Premiul „Associazione Amici di Paganini”: pentru cel mai bun concurent italian clasificat.
- Premiu în memoria Maestrului Mario Ruminelli: Concurentului care în finală a obținut cea mai mare recunoaștere din partea publicului.
- Premiul „Associazione Amici del Carlo Felice și N. Paganini Conservatory”: Cea mai bună interpretare a compoziției contemporane pentru vioară, o piesă special comandată pentru concurs.
Câștigători
În 17 din cele 53 de ediții ale competiției (începând cu 2010) premiul I nu a fost acordat. În celelalte 36 de ediții au fost câștigători următorii artiști:
- 1956 György Pauk (Ungaria) ex æquo
- 1956 Gerard Poulet (Franța) ex æquo
- 1958 Salvatore Accardo (Italia)
- 1959 Stuart Canin (SUA)
- 1961 Emil Kamilarov (Bulgaria)
- 1962 Maryvonne Le Dizes (Franța)
- 1963 Oleg Krysa (URSS)
- 1964 Jean-Jacques Kantorow (Franța)
- 1965 Viktor Pikaisen (URSS)
- 1967 Grigori Zhislin (URSS)
- 1968 Miriam Fried (Israel)
- 1969 Gidon Kremer (URSS)
- 1971 Mose Secler (URSS)
- 1972 Eugene Fodor (SUA)
- 1973 Alexander Kramarov (URSS)
- 1975 Yuri Korchinski (URSS)
- 1976 Lenuța Ciulei (România)
- 1977 Ilya Grubert (URSS)
- 1978 Eugen Sârbu (România)
- 1979 Florin Paul (România)
- 1981 Ilja Kaler (URSS)
- 1985 Dmitri Berlinski (URSS)
- 1987 Lu Szu Ching (China)
- 1988 Leōnidas Kavakos (Grecia)
- 1990 Natalia Prischepenko (URSS)
- 1991 Massimo Quarta (Italia)
- 1992 Julia Krasko (Rusia)
- 1993 Isabelle Faust (Germania)
- 1994 Bin Huang (China)
- 1996 Soovin Kim (SUA)
- 1997 Giovanni Angeleri (Italia)
- 1998 Ilya Gringolts (Rusia)
- 1999 Sayaka Shoji (Japonia)
- 2000 Natalia Lomeiko (Noua Zeelandă / Rusia)
- 2001 Mariusz Patyra (Polonia)
- 2002 Mengla Huang (China)
- 2006 Feng Ning (China)
- 2015 În Mo Yang (Coreea de Sud)
- 2018 Kevin Zhu (SUA)
Statistici (numai pentru finaliști)
Câștigători pe națiuni
- 11 URSS
- 4 China
- 3 Franța
- 3 Italia
- 3 România
- 3 SUA
- 2 Rusia
- 1 Bulgaria
- 1 Coreea de Sud
- 1 Germania
- 1 Japonia
- 1 Grecia
- 1 Israel
- 1 Noua Zeelandă
- 1 Polonia
- 1 Ungaria
Finaliști în funcție de țară
Până la cea de-a 54-a ediție, au fost acordate 277 de premii (cu excepția celor speciale) pentru 258 de finaliști:
- 42 Japonia
- 37 URSS
- 27 Franța
- 23 SUA
- 18 Italia
- 13 Polonia
- 13 Germania
- 12 România
- 9 Rusia
- 8 Coreea de Sud
- 8 Bulgaria
- 7 Israel
- 6 China
- 5 Coreea
- 3 Marea Britanie
- 3 Letonia
- 3 Ucraina
- 3 Ungaria
- 2 Austria
- 1 Belgia
- 1 Canada
- 1 Danemarca
- 1 Filipine
- 1 Grecia
- 1 Islanda
- 1 Liban
- 1 Mexic
- 1 Noua Zeelandă
- 1 Olanda
- 1 Portugalia
- 1 GDR
- 1 Serbia
- 1 Slovacia
- 1 Suedia
- 1 Taiwan
Concurenți premiați
Concurenți care au câștigat cel puțin 3 premii (inclusiv cele speciale):
- 7 premii
- Giovanni Angeleri (Italia)
- 6 premii
- În Mo Yang (Coreea de Sud)
- 5 premii
- Eijin Nimura (Japonia)
- 4 premii
- Yuki Manuela Janke (Germania / Japonia)
- Jean-Pierre Wallez (Franța)
- 3 premii
- Ilya Gringolts (Rusia)
- Mengla Huang (China)
- Mariusz Patyra (Polonia)
- Gabriele Pieranunzi (Italia)
- Sayaka Shoji (Japonia)
- Reiko Watanabe (Japonia)
- Feng Ning (China)
- Stephanie Jeong (SUA)
- Dami Kim (Coreea de Sud)
Finaliști și premii speciale
Ediția I - 1954
- nealocat
Ediția a II-a - 1955
- Premiul I: nu a fost acordat
- Premiul II: nu a fost acordat
- Premiul III: Luciano Vicari (Italia)
- Al 4-lea premiu ex æquo: Liliane Beretti (Franța) și Jean Louis Stuurop (Olanda)
Ediția a III-a - 1956
- Premiul I ex æquo: György Pauk (Ungaria) și Gerard Poulet (Franța)
- Premiul II: nu a fost acordat
- Premiul 3: nu a fost acordat
- Premiul 4 ex æquo: Carmencita Lozada (Filipine), Luciano Vicari (Italia) și Jean-Pierre Wallez (Franța)
Ediția a IV-a - 1957
- Premiul I: nu a fost acordat
- Premiul II ex æquo: Salvatore Accardo (Italia) și Pierre Doukan (Franța)
- Premiul 4: Jean-Pierre Wallez (Franța)
- Premiul 5: nu a fost acordat
- Premiul 6: neacordat
Ediția a V-a - 1958
- Premiul I: Salvatore Accardo (Italia)
- Premiul II: Jean-Pierre Wallez (Franța)
- Premiul 3: nu a fost acordat
- Premiul 4: nu a fost acordat
- Premiul 5: nu a fost acordat
- Premiul 6: neacordat
Ediția a VI-a - 1959
- Premiul I: Stuart Canin (SUA)
- Premiul II: Sigfried Gawriloff (Germania)
- Premiul III: Liliane Caillon (Franța)
- Premiul 4: Catherine Courtois (Franța)
- Premiul 5: Eleonora Dell'Aquila (Italia)
- Premiul 6: Johannes Brüning (Germania)
Ediția a VII-a - 1960
- Premiul I: nu a fost acordat
- Premiul II ex æquo: Jean-Pierre Wallez (Franța) și Yossef Zivoni (Israel)
- Premiul 4: Gigino Maestri (Italia)
- Premiul 5: nu a fost acordat
- Premiul 6: Josef Sivo (Austria)
Ediția a VIII-a - 1961
- Premiul I: Emil Kamilarov (Bulgaria)
- Premiul II ex æquo: Elaine Skorodin (SUA) și Carmencita Lozada (Filipine)
- Premiul IV ex æquo: Bice Antonioni (Italia) și Paulette Bedin (Franța)
- Premiul 6: neacordat
Ediția a IX-a - 1962
- Premiul I: Maryvonne Le Dizes (Franța)
- Premiul II: Etsuko Hirose (Japonia)
- Premiul III: Liliane Caillon (Franța)
- Premiul 4: Marilyn Dubow (SUA)
- Premiul 5: nu a fost acordat
- Premiul 6: neacordat
Ediția X - 1963
- Premiul I: Oleh Krysa (URSS)
- Premiul II: Valentin Žuk (URSS)
- Premiul 3: Shizuko Ishii (Japonia)
- Premiul 4: Paul Zukofsky (SUA)
- Premiul 5: Diana Cummings (Marea Britanie)
- Premiul 6: Igor Politkovsky (URSS)
Ediția a XI-a - 1964
- Premiul I: Jean-Jacques Kantorow (Franța)
- Premiul II ex æquo: Pierre Amoyal (Franța) și Yoko Kubo (Japonia)
- Premiul 4 ex æquo: Hisako Tokue (Japonia) și Tomotada Soh (Japonia)
- Premiul 6: Antoine Goulard (Franța)
Ediția a XII-a - 1965
- Premiul I: Viktor Pikaisen (URSS)
- Premiul II: Philippe Hirschhorn (URSS)
- Premiul III: Andrej Korsakov (URSS)
- Premiul 4: Yoko Kubo (Japonia)
- Al cincilea premiu ex æquo: Elisabeth Balmas (Franța), Joshua Epstein (Israel) și Jacques Israelievitch (Franța)
Ediția a XIII-a - 1966
- Premiul I: nu a fost acordat
- Premiul II: Robert Menga (SUA)
- Premiul III: Isako Shinozaki (Japonia)
- Premiul 4: nu a fost acordat
- Premiul 5 ex æquo: Nikolaj Marangosov (Bulgaria) și Kineko Okumura (Japonia)
Ediția a XIV-a - 1967
- Premiul I: Grigorij Žislin (URSS)
- Premiul II: Vladimir Spivakov (URSS)
- Premiul III: Patrice Fontanarosa (Franța)
- Premiul 4: Petăr Delcev (Bulgaria)
- Premiul 5: Sergej Djačenko (URSS)
- Premiul 6: Michail Gantvarg (URSS)
Ediția XV - 1968
- Premiul I: Miriam Fried (Israel)
- Premiul II: Hamao Fujiwara (Japonia)
- Premiul III: Gabriella Ijac (România)
- Premiul 4: Petar Delcev (Bulgaria)
- Premiul 5: Masako Yanagita (Japonia)
- Premiul 6: Emmanuel Krivine (Franța)
Ediția a XVI-a - 1969
- Premiul I: Gidon Kremer (URSS)
- Premiul II: Kathleen Lenski (SUA)
- Premiul 3: Joshua Epstein (Israel)
- Premiul 4: Isidora Schwarzberg (URSS)
- Premiul 5: Sergej Kravčenko (URSS)
- Premiul 6: Josef Rissin (URSS)
- Premiul 7: Adam Korniszewski (Polonia)
Ediția XVII - 1970
- Premiul I: nu a fost acordat
- Premiul II: Minčo Minčev (Bulgaria)
- Premiul III ex æquo: Thomas Goldschmidt Egel (Germania) și Michal Grabarczyk (Polonia)
- Premiul 5: Adam Korniszewski (Polonia)
- Premiul 6: Keiko Wataya (Japonia)
Ediția a XVIII-a - 1971
- Premiul I: Mose Secler (URSS)
- Premiul II: Bohodar Kotorovyč (URSS)
- Premiul III: Roswitha Randacher (Austria)
- Premiul 4: Tadeusz Gadzina (Polonia)
- Premiul 5: Elvira Nakipbecova (URSS)
- Premiul 6: Maria Balint (Ungaria)
Ediția a XIX-a - 1972
- Premiul I: Eugene Fodor (SUA)
- Premiul II: Yoko Sato (Japonia)
- Premiul III: Gerardo Ribeiro (Portugalia)
- Premiul 4: Georgi Tilev (Bulgaria)
- Premiul 5: Teresa Glabowna (Polonia)
- Premiul 6: neacordat
Ediția XX - 1973
- Premiul I: Aleksandr Kramarov (URSS)
- Premiul II: Yuval Yaron (Israel)
- Premiul III: Vania Milanova (Bulgaria)
- Premiul 4: Sungil Lee (Coreea)
- Premiul 5 ex æquo: Giuliano Carmignola (Italia) și Stefan Stalanowski (Polonia)
Ediția XXI - 1974
- Premiul I: nu a fost acordat
- Premiul II ex æquo: Lynn Chang (SUA) și Eugen Sârbu (România)
- Premiul 4: Rasma Lielmane (Mexic)
- Premiul 5: Josif Rissin (Israel)
- Premiul 6: Jean-Claude Velin (Franța)
- Premiul 7: Marie-France Pouillot (Franța)
Ediția XXII - 1975
- Premiul I: Jurij Korčinskij (URSS)
- Premiul II: Petru Csaba (România)
- Premiul 3: nu a fost acordat
- Premiul 4: nu a fost acordat
- Premiul 5: nu a fost acordat
- Premiul 6 ex æquo: Marco Fornaciari (Italia) și Anna Aleksandra Wodka (Polonia)
Ediția a XXIII-a - 1976
- Premiul I: Lenuța Ciulei (România)
- Premiul II: Karen Eley (SUA)
- Premiul III: Vladimir Nemțeanu (România)
- Premiul 4: Fudeco Takahashi (Japonia)
- Premiul 5: Joanna Madroszkiewicz (Polonia)
- Premiul 6: neacordat
Ediția XXIV - 1977
- Premiul I: Il'ja Grubert (URSS)
- Premiul II: Sachiko Nakajima (Japonia)
- Premiul 3: Yumi Mohri (Japonia)
- Premiul 4: Edward Zienkowski (Polonia)
- Premiul 5: Alexei Bruni (URSS)
- Premiul 6: Ola Rudner (Suedia)
Ediția XXV - 1978
- Premiul I: Eugen Sârbu (România)
- Premiul II ex æquo: Karen Eley (SUA) și Piotr Milewski (Polonia)
- Premiul 4: Takashi Shimitzu (Japonia)
- Premiul 5: Berthilde Dufour (Franța)
- Premiul 6: Daniel Stabrawa (Polonia)
Ediția XXVI - 1979
- Premiul I: Florin Paul (România)
- Premiul II: Yuriko Naganuma (Japonia)
- Premiul 3: Alexis Galperine (Franța)
- Premiul 4: Mariko Senju (Japonia)
- Premiul 5: Rodolfo Bonucci (Italia)
- Premiul 6: neacordat
Ediția XXVII - 1980
- Premiul I: nu a fost acordat
- Premiul II: Niculae Tudor (România)
- Premiul III: Sonig Tchakerian (Italia)
- Premiul 4: Eduard Wulfson (Letonia)
- Premiul 5: Mitsuko Ishii (Japonia)
- Premiul 6 ex æquo: Daniel Stabrawa (Polonia) și Walter Bertrand (Franța)
Ediția XXVIII - 1981
- Premiul I: Ilja Kaler (URSS)
- Premiul II: Leonid Sorokov (URSS)
- Premiul 3: Frank Almond (SUA)
- Premiul 4: Kuniko Nagata (Japonia)
- Premiul 5: Mircea Călin (România)
- Premiul 6: Francine Trachier (Franța)
Ediția XXIX - 1982
- Premiul I: nu a fost acordat
- Premiul II ex æquo: Alexander Markov (SUA) și Boris Garlitzki (URSS)
- Premiul III: Sonoko Numata (Japonia)
- Premiul 4 ex æquo: Philippe Djokic (Canada), Maxim Fedotov (URSS) și Hiroko Suzuki (Japonia)
Ediția XXX - 1983
- Premiul I: nu a fost acordat
- Premiul II: Laurent Korcia (Franța)
- Premiul 3: Sung-Sic Yang (Coreea)
- Premiul 4: Reiko Watanabe (Japonia)
- Premiul 5: Boris Schmitz (Germania)
- Al 6-lea premiu ex æquo: Soo-Ik Lee (Coreea) și Kazimierz Olechowski (Polonia)
Ediția XXXI - 1984
- Premiul I: nu a fost acordat
- Premiul II: Vadim Brodski (URSS)
- Premiul 3: Reiko Watanabe (Japonia)
- Premiul 4: Elisa Kawaguti (Japonia)
- Premiul 5: Stéphane Tran Ngoc (Franța)
- Premiul 6: neacordat
Ediția XXXII - 1985
- Premiul I: Dmitri Berlinski (URSS)
- Premiul II: Mark Moghilevski (URSS)
- Premiul III: Gabriel Croitoru (România)
- Premiul 4 ex æquo: Anguelina Abadjieva (Bulgaria) și Anton Kolodenko (URSS)
- Premiul 6: Thomas Böttcher (RDG)
Ediția XXXIII - 1986
- Premiul I: nu a fost acordat
- Premiul II: Reiko Watanabe (Japonia)
- Premiul 3: Yuri Braginski (Belgia)
- Premiul 4: Andreas Krecher (Germania)
- Premiul 5: Akiko Ueda (Japonia)
- Premiul 6: Jeanne-Marie Conquer (Franța)
Ediția XXXIV - 1987
- Premiul I: Lu Szu Ching (China)
- Premiul II: Pavel Berman (URSS)
- Premiul III: Alexei Koshvanets (URSS)
- Premiul IV ex æquo: Adam Taubic (Polonia) și Vincenzo Bolognese (Italia)
- Premiul 6: Viktor Kuznetsov (URSS)
Ediția XXXV - 1988
- Premiul I: Leōnidas Kavakos (Grecia)
- Premiul II: Akiko Suwanai (Japonia)
- Premiul 3: Eijin Nimura (Japonia)
- Premiul 4: Gabriele Pieranunzi (Italia)
- Premiul 5: Pavel Pekarski (SUA)
- Premiul 6: Ara Malikian (Liban)
Ediția XXXVI - 1989
- Premiul I: nu a fost acordat
- Premiul II: Vasko Vassilev (Bulgaria)
- Premiul III: Oleg Pokhanovski (URSS)
- Premiul 4: Anastasia Chebotarova (URSS)
- Premiul 5: Tomoko Kawada (Japonia)
- Premiul 6 ex æquo: Ilja Sekler (URSS) și Eijin Nimura (Japonia)
- Premiu în memoria dr. Enrico Costa: Luca Fanfoni (Italia)
Ediția XXXVII - 1990
- Premiul I: Natalia Prischepenko (URSS)
- Premiul II: Chin Kim (SUA)
- Premiul III: Gabriele Pieranunzi (Italia)
- Premiul 4: Graf Mourja (URSS)
- Premiul 5: Roberto Cani (Italia)
- Premiul 6: Alexander Trostianski (URSS)
- Premiu în memoria dr. Enrico Costa: Gabriele Pieranunzi
Ediția XXXVIII - 1991
- Premiul I: Massimo Quarta (Italia)
- Premiul II: Florin Croitoru (România)
- Premiul III ex æquo: Nicolas Gourbeix (Franța) și Misha Keylin (SUA)
- Premiul 5: Yumi Makita (Japonia)
- Premiul 6: Ko-Woon Yang (Coreea)
- Premiu în memoria dr. Enrico Costa: Massimo Quarta
Ediția XXXIX - 1992
- Premiul I: Julia Krasko (Rusia)
- Premiul II: Michiko Kamiya (Japonia)
- Premiul 3: Eijin Nimura (Japonia)
- Premiul 4 ex æquo: Giovanni Angeleri (Italia) și Karen Lee (SUA)
- Premiul 5: Ara Malikian (Armenia)
- Premiu în memoria doctorului Enrico Costa: Giovanni Angeleri
Ediția XL - 1993
- Premiul I: Isabelle Faust (Germania)
- Premiul II: Stefan Milenkovich (Serbia)
- Premiul 3: Yuka Eguchi (Japonia)
- Premiul 4: Florin Ionescu-Galați (România)
- Premiul 5: Eijin Nimura (Japonia)
- Premiul 6: Giovanni Angeleri (Italia)
- Premiu în memoria doctorului Enrico Costa: Giovanni Angeleri
- Premiu în memoria lui Mo Renato de Barbieri : Rachel Barton (SUA)
Ediția XLI - 1994
- Premiul I: Bin Huang (China)
- Premiul II: Eijin Nimura (Japonia)
- Premiul III: Dmitri Makhtine (Rusia)
- Premiul 4: Stefan Milenkovich (Serbia)
- Premiul 5: Giovanni Angeleri (Italia)
- Premiul 6: Giacobbe Stevanato (Italia)
- Premiu în memoria doctorului Enrico Costa: Giovanni Angeleri
- Premiu în memoria lui Mo Renato de Barbieri : Bin Huang
- Premiul Asociației Prietenilor Carlo Felice: Aki Sunahara (Japonia) și Giordan Nikolitch (Slovenia)
Ediția XLII - 1995
- Premiul I: nu a fost acordat
- Premiul II: Alexandru Tomescu (România)
- Premiul III: Oleg Pokhanovski (Rusia)
- Premiul 4: Leor Maltinski (Israel)
- Premiul 5: Stefan Schramm (Germania)
- Premiul 6: Antonello Manacorda (Italia)
- Premiul special al juriului: Anastasia Khitruk (SUA)
- Premiu în memoria dr. Enrico Costa: Leor Maltinski
- Premiu în memoria lui Mo Renato de Barbieri : nu a fost acordat
- Premiul Asociației Prietenilor Carlo Felice: Stefan Schramm
Ediția XLIII - 1996
- Premiul I: Soovin Kim (SUA)
- Premiul II: Andrew Haveron (Marea Britanie)
- Premiul 3: Yu-Young Baek (Coreea)
- Premiul 4: Serghei Levitin (Rusia)
- Premiul 5: Florin Croitoru (România)
- Premiul 6: Jasmine Lin (SUA)
- Premiu în memoria doctorului Enrico Costa: Soovin Kim
- Premiu în memoria lui Mo Renato de Barbieri : Serghei Levitin
- Premiul Asociației Prietenilor Carlo Felice: Andrew Haveron
Ediția XLIV - 1997
- Premiul I: Giovanni Angeleri (Italia)
- Premiul II: Rodion Petrov (Rusia)
- Premiul III: Judith Ingolfsson (Islanda)
- Premiul 4: Kyoko Yonemoto (Japonia)
- Premiul 5: Hanako Uesato (Japonia)
- Premiul 6: Maki Nagata (Japonia)
- Premiu în memoria dr. Enrico Costa: Kyoko Yonemoto
- Premiu în memoria lui Mo Renato de Barbieri : Rodion Petrov
- Premiul Asociației Prietenilor Carlo Felice: Laura Andriani (Italia)
Ediția XLV - 1998
- Premiul I: Ilya Gringolts (Rusia)
- Premiul II: Baiba Skride (Letonia)
- Premiul 3: Takako Yamasaki (Japonia)
- Premiul 4: Michael Vitenson (Israel)
- Premiul 5: Anton Polezhayev (SUA)
- Premiul 6: Maki Itoi (Japonia)
- Premiu în memoria dr. Enrico Costa: Ilya Gringolts
- Premiu în memoria lui Mo Renato de Barbieri : Maciko Shimada (Japonia)
- Premiul Asociației Prietenilor Carlo Felice: Ilya Gringolts
Ediția XLVI - 1999
- Premiul I: Sayaka Shoji (Japonia)
- Premiul II: Frank Huang (China)
- Premiul 3: Akiko Ono (Japonia)
- Premiul 4: Weiyi Wang (China)
- Premiul 5: Emil Chudnovsky (SUA)
- Premiul 6: Gabriel Adorjan (Danemarca)
- Premiu în memoria doctorului Enrico Costa: Sayaka Shoji
- Premiu în memoria lui Mo Renato de Barbieri : nu a fost acordat
- Premiu în memoria lui Mo Mario Ruminelli: Sayaka Shoji
- Premiul Asociației Prietenilor Carlo Felice: Francesco Manara (Italia)
Ediția XLVII - 2000
- Premiul I: Natalia Lomeiko (Noua Zeelandă / Rusia)
- Premiul II: Sayako Kusaka (Japonia)
- Premiul III ex æquo: Karin Ato (Japonia) și Vadim Tchijik (Rusia)
- Premiul 5: Sophie Moser (Germania)
- Premiul 6: Myroslava Ivanchenko (Ucraina)
- Premiu în memoria doctorului Enrico Costa: Sophie Moser
- Premiu în memoria lui Mo Renato de Barbieri : Sayako Kusaka
- Premiu în memoria lui Mo Mario Ruminelli: Natalia Lomeiko
- Premiul Asociației Prietenilor Carlo Felice: Vadim Tchijik
Ediția XLVIII - 2001
- Premiul I: Mariusz Patyra (Polonia)
- Premiul II: Minjae Kim (Coreea de Sud)
- Premiul III: Tanja Becker-Bender (Germania)
- Premiul 4: Jack Liebeck (Marea Britanie)
- Premiul 5: A-Rah Shin (Coreea de Sud)
- Premiul 6: Gyula Vadászi (Ungaria)
- Premiu în memoria doctorului Enrico Costa: A-Rah Shin
- Premiu în memoria lui Mo Renato de Barbieri : Mariusz Patyra
- Premiu în memoria lui Mo Mario Ruminelli: Mariusz Patyra
- Premiul Asociației Prietenilor Carlo Felice: Tanja Becker-Bender
Ediția IL - 2002
- Premiul I: Mengla Huang (China)
- Premiul II: Maxim Brylinsky (Ucraina)
- Premiul III: Daniel Roehn (Germania-Suedia)
- Premiul IV ex æquo: Emil Chudnovsky (SUA) și Giulio Plotino (Italia)
- Premiul 6: Kyoko Une (Japonia)
- Premiu în memoria doctorului Enrico Costa: Maxim Brylinsky
- Premiu în memoria lui Mo Renato de Barbieri : Mengla Huang
- Premiu în memoria lui Mo Mario Ruminelli: Mengla Huang
- Premiul Asociației Prietenilor Carlo Felice: Alexis Cardenas (Venezuela)
Ediția L - 2004
- Premiul I: nu a fost acordat
- Premiul II: Yuki Manuela Janke (Germania / Japonia)
- Premiul 3: Hyun Su Shin (Coreea de Sud)
- Premiul 4: Dalibor Karvay (Slovacia)
- Premiul 5: Bracha Malkin (SUA / Israel)
- Premiul 6: Diego Tosi (Franța)
- Premiu în memoria doctorului Enrico Costa: Hyun Su Shin
- Premiu în memoria lui Mo Renato de Barbieri : Yuki Manuela Janke
- Premiu în memoria lui Mo Mario Ruminelli: Yuki Manuela Janke
- Premiul Asociației Prietenilor Carlo Felice: Yuki Manuela Janke
Ediția LI - 2006
- Premiul I: Feng Ning (China)
- Premiul II: Yura Lee (Coreea de Sud)
- Premiul III: Rika Masato (Japonia)
- Alți finaliști:
- Hyunjoo Choo (Coreea de Sud)
- Bo-Kyung Lee (Coreea de Sud)
- Serghei Malov (Rusia)
- Premiu în memoria doctorului Enrico Costa: Hyunjoo Choo
- Premiu în memoria lui Mo Renato de Barbieri : Feng Ning
- Premiu în memoria lui Mo Mario Ruminelli: Feng Ning
- Premiul Asociației Prietenilor Carlo Felice: Sergey Malov
Ediția LII - 2008
- Premiul I: nu a fost acordat
- Premiul II: Stephanie Jeong (SUA)
- Premiul 3: Sean Lee (SUA)
- Alți finaliști:
- Francesca Dego (Italia)
- Evgeny Sviridov (Rusia)
- Premiu în memoria dr. Enrico Costa: Francesca Dego
- Premiu în memoria lui Mo Renato de Barbieri : Evgeny Sviridov
- Premiu în memoria lui Mo Mario Ruminelli: Stephanie Jeong
- Premiul Asociației Prietenilor Carlo Felice: Evgeny Sviridov
- Premiul Asociației Prietenii Paganini: Stephanie Jeong
Ediția LIII - 2010
- Premiul I: nu a fost acordat
- Premiul II: Dami Kim (Coreea de Sud)
- Premiul III: Stefan Tarara (Germania)
- Alți finaliști:
- Yu-Chien Tseng (Taiwan)
- Fedor Roudine (Franța)
- Premiu în memoria doctorului Enrico Costa: Yu-Chien Tseng
- Premiu în memoria lui Mo Renato de Barbieri : Dami Kim
- Premiu în memoria lui Mo Mario Ruminelli: Dami Kim
- Premiul Asociației Prietenilor Carlo Felice: Stefan Tarara
- Premiul Asociației Prietenii Paganini: Yu-Chien Tseng
Ediția LIV - 2015
- Premiul I: În Mo Yang (Coreea de Sud)
- Premiul II: Fumika Mohri (Japonia)
- Premiul 3: Albrecht Menzel (Germania)
- Alți finaliști:
- 4a Diana Pasko (Rusia)
- A 5-a Elly Suh (SUA)
- Al 6-lea Dainis Medianiks (Letonia)
- Premiul Fundației Bracco: În Mo Yang
- Premiu în memoria domnului Stefano Fiorilla: În Mo Yang
- Premiu în memoria doctorului Enrico Costa: În Mo Yang
- Premiu în memoria lui Mo Renato de Barbieri : Yabing Tan (China)
- Premiul Asociației Prietenii Paganini: nu este atribuit
- Premiu în memoria lui Mo Mario Ruminelli: În Mo Yang
- Premiul Asociației Prietenilor Carlo Felice: În Mo Yang
Ediția LV - 2018
- Premiul I: Kevin Zhu (SUA)
- Premiul II: Fedor Rudin (Franța)
- Premiul 3: Stephen Kim (SUA)
- Alți finaliști:
- Al patrulea Yiliang Jiang (China)
- Al 5-lea Oleksandr Pushkarenko (Ucraina)
- Al 6-lea Luke Hsu (SUA)
- Premiu în memoria domnului Stefano Fiorilla: Kevin Zhu
- Premiu în memoria doctorului Enrico Costa: Kevin Zhu
- Premiu în memoria lui Mo Renato de Barbieri : Kevin Zhu
- Premiu în memoria lui Mo Mario Ruminelli: Fedor Rudin
- Premiul Asociației Muzicale cu Aripi: Rennosuke Fukuda (Japonia)
Notă
- ^ Roberto Iovino, Reia viața muzicală în 1945/2000. Cultura în Liguria , Genova, Fundația CARIGE-Novaro, 2001
Bibliografie
- Alberto Erede, Premiul internațional la vioară „Nicolò Paganini” - Continuitate , în „Genova”, anul 56 n. 76 (1976), p. 113
- LM De Bernardis, Bunătatea unei idei testate de peste douăzeci de ani de experiență , în „Genova”, anul 56 n. 76 (1976), pp. 115-121
- Mario Ruminelli, Cele 23 de ediții ale «Premiului Paganini» , în «Genova», anul 56 n. 76 (1976), pp. 122-132
- Carlo Marcello Rietmann, Vioara și Genova , Genova, Sagep, 1975
linkuri externe
- carlofelice.it , http://www.carlofelice.it/content/premio-paganini .
- Site-ul oficial , pe paganini.comune.genova.it .
Controlul autorității | VIAF (EN) 310 614 615 · LCCN (EN) n2014051954 |
---|