Cupa Davis 1998
Salt la navigare Salt la căutare
Cupa Davis din 1998 a fost a 87-a ediție a turneului rezervat echipelor naționale de tenis masculine. Au participat 131 de națiuni. În finala desfășurată în perioada 4-6 decembrie la Assago Forum din Milano , Italia , Suedia a învins Italia . Suedia a câștigat al 7-lea titlu din istoria sa.
Grupul Mondial
Echipe participante | |||
---|---|---|---|
Australia | Belgia | Brazilia | Republica Cehă |
Germania | India | Italia | Olanda |
Rusia | Slovacia | Africa de Sud | Spania |
Suedia | elvețian | Statele Unite | Zimbabwe |
Tablou de bord
Prima runda 3-5 aprilie | Sferturi de finala 17-19 iulie | Semifinale 25-27 septembrie | Finala 4-6 decembrie | |||||||||||||||
Bratislava , Slovacia (Pământ interior) | ||||||||||||||||||
Suedia | 3 | |||||||||||||||||
Hamburg , Germania (greu) | ||||||||||||||||||
Slovacia | 2 | |||||||||||||||||
Suedia | 3 | |||||||||||||||||
Bremen , Germania (Sintetic interior) | ||||||||||||||||||
Germania | 2 | |||||||||||||||||
Germania | 5 | |||||||||||||||||
Stockholm , Suedia (Sintetic interior) | ||||||||||||||||||
Africa de Sud | 0 | |||||||||||||||||
Suedia | 4 | |||||||||||||||||
Porto Alegre , Brazilia (Teren) | ||||||||||||||||||
Spania | 1 | |||||||||||||||||
Spania | 3 | |||||||||||||||||
La Coruña , Spania (Land) | ||||||||||||||||||
Brazilia | 2 | |||||||||||||||||
Spania | 4 | |||||||||||||||||
Zurich , Elveția (interior sintetic) | ||||||||||||||||||
elvețian | 1 | |||||||||||||||||
Republica Cehă | 2 | |||||||||||||||||
Milano , Italia (Terra indoor) | ||||||||||||||||||
elvețian | 3 | |||||||||||||||||
Suedia | 4 | |||||||||||||||||
Genova , Italia (Teren) | ||||||||||||||||||
Italia | 1 | |||||||||||||||||
India | 1 | |||||||||||||||||
Prato , Italia (Land) | ||||||||||||||||||
Italia | 4 | |||||||||||||||||
Italia | 5 | |||||||||||||||||
Mildura , Australia (iarbă) | ||||||||||||||||||
Zimbabwe | 0 | |||||||||||||||||
Zimbabwe | 3 | |||||||||||||||||
Milwaukee , Statele Unite (Beton interior) | ||||||||||||||||||
Australia | 2 | |||||||||||||||||
Italia | 4 | |||||||||||||||||
Bruxelles , Belgia (Land) | ||||||||||||||||||
Statele Unite | 1 | |||||||||||||||||
Belgia | 3 | |||||||||||||||||
Indianapolis , Statele Unite (greu) | ||||||||||||||||||
Olanda | 1 | |||||||||||||||||
Belgia | 1 | |||||||||||||||||
Atlanta , Statele Unite (greu) | ||||||||||||||||||
Statele Unite | 4 | |||||||||||||||||
Rusia | 2 | |||||||||||||||||
Statele Unite | 3 |
Finala
Italia 1 | Forum Assago , Milano , Italia 4-6 decembrie 1998 Pământ (interior) | Suedia 4 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Runda de calificare a grupelor mondiale
Data: 25-27 septembrie
grup | Echipa gazdă | Scor | Echipa de vizitare |
---|---|---|---|
Townsville , Australia (Beton interior) | Australia | 5 -0 | Uzbekistan |
Florianópolis , Brazilia (Land) | Brazilia | 3 -0 | România |
Praga , Republica Cehă (Land) | Republica Cehă | 5 -0 | Africa de Sud |
Ramat HaSharon , Israel (greu) | Israel | 1-4 | Franţa |
Nottingham , Anglia (greu) | Regatul Unit | 3 -2 | India |
Eindhoven , Olanda (Sintetic interior) | Olanda | 5 -0 | Ecuador |
Osaka , Japonia (greu) | Japonia | 2-3 | Rusia |
Buenos Aires , Argentina (Land) | Argentina | 2-3 | Slovacia |
- Franța și Marea Britanie au promovat în grupa mondială a Cupei Davis din 1999 .
- Australia, Brazilia, Republica Cehă, Olanda, Rusia și Slovacia rămân în grupa mondială a Cupei Davis din 1999 .
- Argentina (AMN), Ecuador (AMN), Israel (AO), Japonia (AO), România (EA) și Uzbekistan (AO) rămân în grupa I a Cupei Davis 1999 .
- India (AO) și Africa de Sud (EA) au retrogradat în Grupa I a Cupei Davis 1999 .
Zona americană
Grupa I.
- Echipe participante
- Argentina - promovată în turul de calificare pentru grupa mondială
- Bahamas
- Canada
- Chile
- Columbia
- Ecuador - promovat în runda de calificare World Group
- Mexic - retrogradat în Grupa a II-a a Cupei Davis din 1999
Grupa a II-a
- Echipe participante
- Cuba
- Jamaica - retrogradată în Grupa a III-a a Cupei Davis din 1999
- Guatemala - retrogradată în Grupa a III-a a Cupei Davis din 1999
- Haiti
- Paraguay
- Peru
- Uruguay
- Venezuela - promovat în Grupa I a Cupei Davis 1999
Grupa a III-a
- Echipe participante
- Antigua si Barbuda
- Bermuda - retrogradată în Grupa a IV-a a Cupei Davis din 1999
- Bolivia
- Costa Rica - promovat în Grupa a II-a a Cupei Davis 1999
- El Salvador
- Panama
- Puerto Rico - retrogradat în Grupa a IV-a a Cupei Davis din 1999
- Republica Dominicană - promovată în Grupa a II-a a Cupei Davis din 1999
Grupa a IV-a
- Echipe participante
- Antilele Olandeze - promovat în Grupa a III-a a Cupei Davis 1999
- Barbados
- Caraibe de Est
- Honduras - promovat în Grupa a III-a a Cupei Davis din 1999
- Insulele Virgine SUA
- Sfânta Lucia
- Trinidad și Tobago
Zona Asia / Oceania
Grupa I.
- Echipe participante
- China
- Coreea de Sud
- Japonia - promovată în runda de calificare a grupelor mondiale
- Indonezia - retrogradată în Grupa a II-a a Cupei Davis din 1999
- Liban
- Noua Zeelanda
- Uzbekistan - promovat în runda de calificare a grupei mondiale
Grupa a II-a
- Echipe participante
- Filipine
- Hong Kong - retrogradat în Cupa Davis din grupa a III-a din 1999
- Iran
- Pacific Oceania - retrogradată în Grupa a III-a a Cupei Davis din 1999
- Pakistan - promovat în Grupa I a Cupei Davis 1999
- Qatar
- Taipei-ul chinezesc
- Tailanda
Grupa a III-a
- Echipe participante
- Arabia Saudită
- Kazahstan - promovat în Grupa a II-a a Cupei Davis din 1999
- Kuweit - retrogradat în Cupa Davis din grupa a IV-a din 1999
- Malaezia
- Singapore - retrogradată în Grupa a IV-a a Cupei Davis din 1999
- Siria
- Sri Lanka - promovat în Grupa a II-a a Cupei Davis 1999
- Tadjikistan
Grupa a IV-a
- Echipe participante
- Bahamas - promovat în Grupa a III-a a Cupei Davis din 1999
- Bangladesh - promovat în Grupa a III-a a Cupei Davis din 1999
- Brunei
- Emiratele Arabe Unite
- Iordania
- Irak
- Oman
Zona euro-africană
Grupa I.
- Echipe participante
- Austria
- Croaţia
- Danemarca - retrogradată în Grupa a II-a a Cupei Davis din 1999
- Finlanda
- Franța - promovată în turul de calificare pentru grupa mondială
- Israel - promovat în runda de calificare a World Group
- Norvegia - retrogradată în Grupa a II-a a Cupei Davis din 1999
- Regatul Unit - promovat în runda de calificare a grupelor mondiale
- România - promovată în turul de calificare pentru grupa mondială
- Ucraina
Grupa a II-a
- Echipe participante
- Belarus - promovat în Grupa I a Cupei Davis 1999
- Bulgaria
- coasta de Fildes
- Egipt - retrogradat în Grupa a III-a a Cupei Davis din 1999
- Georgia - retrogradată în Grupa a III-a a Cupei Davis din 1999
- Irlanda
- Iugoslavia
- Letonia
- Luxemburg - retrogradat în Grupa a III-a a Cupei Davis din 1999
- Maroc
- Monaco - retrogradat în Grupa a III-a a Cupei Davis din 1999
- Polonia
- Portugalia - promovat în Grupa I a Cupei Davis 1999
- Senegal
- Slovenia
- Ungaria
Grupa a III-a
Grupa A
- Echipe participante
- Bosnia si Hertegovina
- Cipru - retrogradat în Grupa a IV-a a Cupei Davis din 1999
- Estonia
- Ghana
- Grecia - promovată în Grupa a II-a a Cupei Davis din 1999
- Kenya
- Madagascar - retrogradat în Grupa a IV-a a Cupei Davis din 1999
- Togo - promovat în Grupa a II-a a Cupei Davis din 1999
Grupa B
- Echipe participante
- Lituania
- Macedonia de Nord - promovată în Grupa a II-a a Cupei Davis din 1999
- Malta - retrogradată în Grupa a IV-a a Cupei Davis din 1999
- Moldova
- Nigeria
- San Marino - retrogradat în Grupa a IV-a a Cupei Davis din 1999
- Tunisia
- Turcia - promovată în Grupa a II-a a Cupei Davis 1999
Grupa a IV-a
- Echipe participante
- Algeria - promovat în Grupa a III-a a Cupei Davis 1999
- Armenia - promovat în Grupa a III-a a Cupei Davis 1999
- Azerbaidjan
- Benin - promovat în Grupa a III-a a Cupei Davis din 1999
- Botswana
- Camerun
- Etiopia
- Djibouti
- Islanda
- Liechtenstein
- Sudan
- Uganda
- Zambia - promovat în Grupa a III-a a Cupei Davis din 1999
linkuri externe
- Site web , pe daviscup.com .