Cupa Davis 2009
Salt la navigare Salt la căutare
Cupa Davis 2009 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Cupa Davis | ||||
Sport | Tenis | ||||
Ediție | 98ª | ||||
Administrator | ITF | ||||
La tine acasa | 6 martie 2009 - 6 decembrie 2009 | ||||
Participanți | 122 | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Spania (Titlul 4) | ||||
Conform | Republica Cehă | ||||
Al treilea | Croaţia Israel | ||||
Statistici | |||||
Meciuri organizate | 201 | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Cupa Davis 2009 a fost a 98-a ediție a celui mai important turneu dintre echipele naționale de tenis masculin. Șaisprezece echipe au participat la grupul mondial și mai mult de o sută la grupele zonale. Spania a câștigat al patrulea trofeu, învingând Cehia în finală.
Grupul Mondial
Echipe participante
Tablou de bord
Finala
Spania 5 | Palau Sant Jordi , Barcelona , Spania 4-6 decembrie 2009 pământ (interior) | Republica Cehă 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Runda de calificare a grupelor mondiale
- Data: 18-20 septembrie
Cele opt echipe care pierd prima rundă a grupei mondiale și cele opt care câștigă grupele zonale (2 din zona americană, 2 din zona Asia / Oceania, 4 din zona euro-africană) participă la runda de calificare a grupei mondiale. Câștigătorii au dreptul să participe la grupul mondial anul următor .
Locație (suprafață) | Echipa gazdă | Rezultat | Echipa în deplasare |
---|---|---|---|
Rancagua , Chile (teren) | Chile | 3–2 | Austria (5) |
Charleroi , Belgia (teren interior) | Belgia (6) | 3–2 | Ucraina |
Porto Alegre , Brazilia (teren interior) | Brazilia (8) | 2-3 | Ecuador |
Maastricht , Olanda (teren interior) | Olanda | 1–4 | Franța (2) |
Johannesburg , Africa de Sud ( beton interior) | Africa de Sud | 1–4 | India (7) |
Belgrad , Serbia ( beton interior) | Serbia (3) | 5-0 | Uzbekistan |
Helsingborg , Suedia ( beton interior) | Suedia (1) | 3–2 | România |
Genova , Italia (teren) | Italia | 2-3 | Elveția (4) |
Zona americană
Grupa I.
- Echipe participante
- Brazilia - calificată pentru runda de calificare a grupei mondiale
- Canada
- Columbia
- Ecuador - promovat în grupul mondial în 2010
- Peru - retrogradat în Grupa II în 2010
- Uruguay
Grupa a II-a
- Echipe participante
- Antilele Olandeze
- Bahamas - retrogradat în Grupa III în 2010
- Jamaica - retrogradată în Grupa III în 2010
- Guatemala
- Mexic
- Paraguay
- Republica Dominicană - promovată în Grupa I în 2010
- Venezuela
Grupa a III-a
- Echipe participante
- Barbados - retrogradată în Grupa IV în 2010
- Bolivia - promovată în Grupa II în 2010
- Costa Rica
- Cuba
- El Salvador - promovat în Grupa II în 2010
- Honduras - retrogradat în Grupa a IV-a în 2010
- Puerto Rico
Grupa a IV-a
- Echipe participante
- Aruba - promovat în Grupa III în 2010
- Bermuda - promovată în Grupa III în 2010
- Insulele Virgine SUA
- Panama
- Trinidad și Tobago
Zona Asia / Oceania
Grupa I.
- Echipe participante
- Australia
- China
- Coreea de Sud
- Japonia
- India - promovată în grupul mondial în 2010
- Kazahstan
- Taipei-ul chinezesc
- Thailanda - retrogradată în Grupa II în 2010
- Uzbekistan - calificat pentru runda de calificare a grupei mondiale
Grupa a II-a
- Echipe participante
- Filipine - promovat în Grupa I în 2010
- Hong Kong
- Indonezia
- Kuweit - retrogradat în Grupa III în 2010
- Malaezia
- Noua Zeelanda
- Oman - retrogradat în Grupa III în 2010
- Pakistan
Grupa a III-a
- Echipe participante
- Arabia Saudită
- Comunitatea Pacificului - promovată în Grupul II în 2010
- Iran
- Liban
- Singapore - retrogradată în Grupa IV în 2010
- Siria
- Sri Lanka - promovat în Grupa II în 2010
- Tadjikistan - retrogradat în Grupa IV în 2010
Grupa a IV-a
- Echipe participante
- Bahrain
- Bangladesh - promovat în Grupa III în 2010
- Birmania
- Emiratele Arabe Unite
- Iordania
- Qatar
- Turkmenistan
- Vietnam - promovat în Grupa III în 2010
- Yemen
Zona euro-africană
Grupa I.
- Echipe participante
- Belgia - promovată în grupul mondial în 2010
- Bielorusia
- Italia - calificată pentru runda de calificare a grupei mondiale
- Macedonia de Nord - retrogradată în Grupa II în 2010
- Polonia
- Regatul Unit - retrogradat în Grupa II în 2010
- Slovacia
- Africa de Sud - calificată pentru turul de calificare al grupei mondiale
- Ucraina - calificată pentru runda de calificare a grupei mondiale
Grupa a II-a
- Echipe participante
- Algeria - retrogradată în Grupa III în 2010
- Bulgaria
- Cipru
- Danemarca
- Egipt
- Finlanda - promovată în Grupa I în 2010
- Georgia - retrogradată în Grupa III în 2010
- Irlanda
- Letonia - promovată în Grupa I în 2010
- Lituania
- Moldova - retrogradată în Grupa a III-a în 2010
- Călugăr
- Muntenegru - retrogradat în Grupa III în 2010
- Portugalia
- Slovenia
- Ungaria
Grupa a III-a
- Echipe participante
- Andorra
- Bosnia și Herțegovina - promovat în Grupa a II-a în 2010
- Botswana - retrogradată în Grupa IV în 2010
- Estonia - promovată în Grupa II în 2010
- Grecia
- Islanda
- Luxemburg
- Madagascar
- Maroc
- Namibia - retrogradată în Grupa IV în 2010
- Nigeria
- Norvegia - promovată în Grupa II în 2010
- Rwanda - retrogradată în Grupa IV în 2010
- San Marino - retrogradat în Grupa a IV-a în 2010
- Tunisia
- Turcia - promovată în Grupa II în 2010
Grupa a IV-a
- Echipe participante
- Armenia - promovată în Grupa III în 2010
- Camerun
- Coasta de Fildeș - promovată în Grupa III în 2010
- Ghana - promovat în Grupa III în 2010
- Zimbabwe - promovat în Grupa III în 2010
Alte proiecte
- Wikimedia Commons conține imagini sau alte fișiere despre Cupa Davis 2009
linkuri externe
- Site-ul oficial , pe daviscup.com .