Cupa Davis echipa chiliană
Chile | |
---|---|
Căpitan | Nicolás Massú |
Clasamentul ITF | 21 (noiembrie 2019 ) |
Anul debutului | 1928 |
Ediții disputate | 72 |
Meciuri jucate (VP) | 157 (84-73) |
Ani în grupul mondial | 10 (4-11) |
Trofee câștigate | 0 |
Finalele pierdute | 1 ( 1976 ) |
Înregistrați jucători | |
Total victorii | Luis Ayala (37-14 ani) |
Singurele câștigă | Luis Ayala (27-6) |
Dublu câștigă | Hans Gildemeister (13-6) |
Dublu mai mult câștigător | Fernando González și Nicolás Massú (9-4) |
Ediții jucate | Patricio Cornejo (16) |
Date actualizate la 29 noiembrie 2019 |
Echipa Cupei Davis din Chile reprezintă Chile în Cupa Davis și este plasată sub auspiciile Federației Chiliene de Tenis .
Echipa a participat la competiție din 1928 , iar până în prezent cel mai bun rezultat al său este finala din 1976 , pierdută cu 4-1 în fața Italiei la Santiago de Chile .
Organic 2019
Jucătorii invitați pentru fiecare rundă a Cupei Davis 2019 sunt ilustrate mai jos. În stânga numelor cu care s-a confruntat națiunea și rezultatul final. În paranteze lângă nume, clasamentul jucătorului în momentul disputării meciului („d” indică faptul că clasamentul corespunde specialității de dublu).
Calificarea la nivel mondial | |
---|---|
Austria (3-2) | Nicolás Jarry (41) Christian Garín (95) Marcelo Tomas Barrios Vera (325) Julio Peralta (44 zile) Hans Podlipnik Castillo (91 d) |
World Group - Round Robin | |
---|---|
Argentina (0-3) | Christian Garín (33) Nicolás Jarry (77) Alejandro Tabilo (208) Marcelo Tomas Barrios Vera (327) Hans Podlipnik Castillo (133 d) |
World Group - Round Robin | |
---|---|
Germania (1-2) | Christian Garín (33) Nicolás Jarry (77) Alejandro Tabilo (208) Marcelo Tomas Barrios Vera (327) Hans Podlipnik Castillo (133 d) |
Rezultate
2010-2019
An | Schimb | Data | Site | Adversar | Scor | Rezultat |
---|---|---|---|---|---|---|
2010 | World Group, primul tur | 6-8 martie | Coquimbo ( CHL ) | Israel | 4-1 | Victorie |
World Group, Quarters | 9-11 iulie | Coquimbo ( CHL ) | Republica Cehă | 1–4 | Înfrângere | |
2011 | World Group, primul tur | 4-6 martie | Santiago ( CHL ) | Statele Unite | 1–3 | Înfrângere |
Play-off-urile World Group | 16-18 septembrie | Santiago ( CHL ) | Italia | 1–4 | Înfrângere | |
2012 | Grupa I, turul 2 | 6-8 aprilie | Montevideo ( URY ) | Uruguay | 3-1 | Victorie |
Play-off-urile World Group | 14-16 septembrie | Napoli ( ITA ) | Italia | 1–4 | Înfrângere | |
2013 | Grupa I, turul 2 | 5-7 aprilie | Manta ( ECU ) | Ecuador | 2-3 | Înfrângere |
Grupa I, playoff-ul turului 2 | 13-15 septembrie | Santo Domingo ( DOM ) | Rep. Dominicane | 1–4 | Înfrângere | |
2014 | Grupa II, primul tur | 31 ianuarie-2 februarie | Bridgetown ( BRB ) | Barbados | 2-3 | Înfrângere |
Grupa II, Playoff-uri | 4-6 aprilie | Santiago ( CHL ) | Paraguay | 5-0 | Victorie | |
2015 | Grupa II, primul tur | 6-8 martie | Santiago ( CHL ) | Peru | 5-0 | Victorie |
Grupa II, turul 2 | 17-19 iulie | Talcahuano ( CHL ) | Mexic | 5-0 | Victorie | |
Grupa II, turul 3 | 18-20 septembrie | Santiago ( CHL ) | Venezuela | 5-0 | Victorie | |
2016 | Grupa I, primul tur | 4-6 martie | Santiago ( CHL ) | Rep. Dominicane | 5-0 | Victorie |
Grupa I, turul 2 | 17-19 iulie | Iquique ( CHL ) | Columbia | 3-1 | Victorie | |
Play-off-urile World Group | 16-18 septembrie | Halifax ( CAN ) | Canada | 0-5 | Înfrângere | |
2017 | Grupa I, primul tur | 3-5 februarie | Santo Domingo ( DOM ) | Rep. Dominicane | 5-0 | Victorie |
Grupa I, turul 2 | 7-9 aprilie | Medellín ( COL ) | Columbia | 1–3 | Înfrângere | |
2018 | Grupa I, primul tur | 1-3 februarie | Santiago ( CHL ) | Ecuador | 3-1 | Victorie |
Grupa I, turul 2 | 5-7 aprilie | San Juan ( ARG ) | Argentina | 2-3 | Înfrângere | |
2019 | Calificarea la nivel mondial | 1-2 februarie | Salzburg ( AUT ) | Austria | 3–2 | Victorie |
Round Robin World Group | 19 noiembrie | Madrid ( ESP ) | Argentina | 0–3 | Înfrângere | |
Round Robin World Group | 21 noiembrie | Madrid ( ESP ) | Germania | 1-2 | Înfrângere |
Statistici jucător
Mai jos este clasamentul jucătorilor de tenis chilieni cu cel puțin o participare la Cupa Davis, sortat după numărul de victorii. În caz de egalitate, se ia în considerare cel mai mare număr de meciuri jucate; în cazul unei noi egalități, se acordă mai multă valoare meciurilor din simplu; data debutului este considerată drept al patrulea și ultimul criteriu. Cei care încă sunt în afaceri sunt îndrăzneți.
Actualizat la runda grupului mondial Cupa Davis 2019 Robin (Germania 2-1 Chile).
# | Jucator de tenis | Singular | Dubla | Total |
---|---|---|---|---|
1 | Luis Ayala | 27-6 | 10-8 | 37-14 |
2 | Hans Gildemeister | 23-6 | 13-6 | 36-12 |
3 | Patricio Cornejo | 23-22 | 11-18 | 34-40 |
4 | Nicolás Massú | 22-12 | 10-12 | 32-24 |
5 | Jaime Fillol | 22-26 | 9-16 | 31-42 |
6 | Fernando González | 20-7 | 11-6 | 31-13 |
7 | Marcelo Ríos | 25-10 | 3-7 | 28-17 |
8 | Ricardo Acuña | 14-13 | 9-5 | 23-18 |
9 | Pedro Rebolledo | 19-11 | 1-1 | 20-12 |
10 | Patricio Rodríguez | 18-17 | 1-8 | 19-25 |
11 | Paul Capdeville | 11-12 | 4-4 | 15-16 |
12 | Jaime Pinto-Bravo | 11-8 | 4-5 | 15-13 |
13 | Belus Prajoux | 7-3 | 8-5 | 15-8 |
14 | Nicolás Jarry | 9-7 | 5-4 | 14-11 |
15 | Christian Garín | 11-12 | 1-1 | 12-13 |
16 | Ernesto Aguirre | 4-7 | 7-8 | 11-15 |
17 | Gabriel Silberstein | 8-6 | 3-3 | 11-9 |
18 | Hans Podlipnik Castillo | 3-2 | 8-4 | 11-6 |
19 | Andrés Hammersley | 6-9 | 4-4 | 10-13 |
20 | Ricardo Balbiers | 7-4 | 2-2 | 9-6 |
21 | Gonzalo Lama | 8-3 | 1-0 | 9-3 |
22 | Jorge Aguilar | 4-1 | 4-6 | 8-7 |
23 | Hermes Gamonal | 3-5 | 4-1 | 7-6 |
24 | Sergio Cortés | 5-5 | 2-0 | 7-5 |
25 | José Antonio Fernández | 7-4 | 0-0 | 7-4 |
26 | Adrián García | 4-3 | 2-2 | 6-5 |
27 | Robinson Ureta | 3-5 | 0-0 | 3-5 |
28 | Luis Torralva Ponsa | 2-2 | 1-1 | 3-3 |
# | Jucator de tenis | Singular | Dubla | Total |
---|---|---|---|---|
29 | Gerardo Vacarezza | 1-2 | 2-1 | 3-3 |
30 | Álvaro Fillol | 1-0 | 2-1 | 3-1 |
31 | Juan Carlos Sáez | 3-0 | 0-0 | 3-0 |
32 | Marcelo Taverne | 0-6 | 2-1 | 2-7 |
33 | Felipe Rivera | 1-3 | 1-1 | 2-4 |
34 | Óscar Bustos | 1-1 | 1-2 | 2-3 |
35 | Elías Deik | 2-2 | 0-0 | 2-2 |
36 | Patricio Apey | 2-2 | 0-0 | 2-2 |
37 | Egon Schonherr | 1-1 | 1-1 | 2-2 |
38 | Salvador Deik | 1-1 | 1-1 | 2-2 |
39 | Omar Pabst | 1-1 | 1-1 | 2-2 |
40 | Domingo Torralva Ponsa | 0-4 | 1-1 | 1-5 |
41 | Marcelo Tomás Barrios Vera | 1-0 | 0-2 | 1-2 |
42 | Cristian Araya | 0-0 | 1-2 | 1-2 |
43 | Julio Peralta | 0-0 | 1-0 | 1-0 |
44 | Juan Pablo Queirolo | 0-4 | 0-2 | 0-6 |
45 | Guillermo Hormazábal | 0-3 | 0-0 | 0-3 |
46 | Marcelo Rebolledo | 0-0 | 0-3 | 0-3 |
47 | Lionel Page | 0-1 | 0-0 | 0-1 |
48 | Daniel Achondo | 0-1 | 0-0 | 0-1 |
49 | Francisco Musalem | 0-1 | 0-0 | 0-1 |
50 | Cristóbal Saavedra-Corvalán | 0-1 | 0-0 | 0-1 |
51 | Guillermo Rivera-Aránguiz | 0-1 | 0-0 | 0-1 |
52 | Roberto Conrads | 0-0 | 0-1 | 0-1 |
53 | Herbert Müller | 0-0 | 0-1 | 0-1 |
54 | Carlos San Hueza | 0-0 | 0-1 | 0-1 |
55 | Alejandro Tabilo | 0-0 | 0-1 | 0-1 |
Tendinţă
Tabelul următor reflectă progresul echipei din 1990 până astăzi.
Pos. | 90 | 91 | nouăzeci și doi | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 00 | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Probă | ||||||||||||||||||||||||||||||
Finalist | ||||||||||||||||||||||||||||||
SF | ||||||||||||||||||||||||||||||
QF | ||||||||||||||||||||||||||||||
DE | ||||||||||||||||||||||||||||||
Calificări | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | |
Grupa I. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Grupa a II-a | ||||||||||||||||||||||||||||||
Grupa a III-a | X | X | ||||||||||||||||||||||||||||
Grupa a IV-a | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
- Legendă
- Campion: Echipa a câștigat Cupa Davis.
- Finalist: Echipa a jucat și a pierdut finala.
- SF: Echipa a fost învinsă în semifinale.
- QF: Echipa a fost învinsă în sferturile de finală.
- OF: Echipa a fost învinsă în optimile de finală (primul tur). Din 2019 înlocuit de Round Robin.
- Calificări : Echipa a fost învinsă în runda de calificare. Înființat în 2019 .
- Grupa I: Echipa a participat la grupa I din zona lor de apartenență.
- Grupa a II-a: Echipa a participat la grupa a II-a a zonei lor de apartenență.
- Grupa a III-a: Echipa a participat la grupa a III-a a zonei lor de apartenență.
- Grupa a IV-a: Echipa a participat la grupa a IV-a a zonei lor de apartenență.
- x: Unde este prezent, x indică faptul că în acel an, grupul în cauză nu exista.
Elemente conexe
linkuri externe
- Profilul echipei pe site-ul oficial al Cupei Davis la daviscup.com .