Cupa Davis 2006
Salt la navigare Salt la căutare
Cupa Davis 2006 a fost a 95-a ediție a celui mai important turneu dintre echipele naționale de tenis masculin. Șaisprezece echipe au participat la grupul mondial și 125 la grupele zonale. Rusia a câștigat finala împotriva Argentinei .
Grupul Mondial
Echipe de grup mondial | |||
---|---|---|---|
Argentina | Australia | Austria | Bielorusia |
Chile | Croaţia | Franţa | Germania |
Olanda | România | Rusia | Slovacia |
Spania | Suedia | elvețian | Statele Unite |
Tablou de bord
Prima runda 10-12 februarie | Sferturi de finala 7-9 aprilie | Semifinale 22-24 septembrie | Finala 1-3 decembrie | |||||||||||||||
Graz , Austria (Pământ interior) | ||||||||||||||||||
S. | Croaţia | 3 | ||||||||||||||||
Zagreb , Croația (interior sintetic) | ||||||||||||||||||
Austria | 2 | |||||||||||||||||
S. | Croaţia | 2 | ||||||||||||||||
Buenos Aires , Argentina (Land) | ||||||||||||||||||
S. | Argentina | 3 | ||||||||||||||||
S. | Argentina | 5 | ||||||||||||||||
Buenos Aires , Argentina (Land) | ||||||||||||||||||
Suedia | 0 | |||||||||||||||||
S. | Argentina | 5 | ||||||||||||||||
Minsk , Belarus (interior sintetic) | ||||||||||||||||||
S. | Australia | 0 | ||||||||||||||||
S. | Spania | 1 | ||||||||||||||||
Melbourne , Australia (greu) | ||||||||||||||||||
Bielorusia | 4 | |||||||||||||||||
Bielorusia | 0 | |||||||||||||||||
Geneva , Elveția (Pământ interior) | ||||||||||||||||||
S. | Australia | 5 | ||||||||||||||||
S. | Australia | 3 | ||||||||||||||||
Moscova , Rusia (interior sintetic) | ||||||||||||||||||
elvețian | 2 | |||||||||||||||||
S. | Argentina | 2 | ||||||||||||||||
Halle , Germania (Beton interior) | ||||||||||||||||||
S. | Rusia | 3 | ||||||||||||||||
Germania | 2 | |||||||||||||||||
Pau , Franța (Sintetic interior) | ||||||||||||||||||
S. | Franţa | 3 | ||||||||||||||||
S. | Franţa | 1 | ||||||||||||||||
Amsterdam , Olanda (interior sintetic) | ||||||||||||||||||
S. | Rusia | 4 | ||||||||||||||||
Olanda | 0 | |||||||||||||||||
Moscova , Rusia (Pământ interior) | ||||||||||||||||||
S. | Rusia | 5 | ||||||||||||||||
S. | Rusia | 3 | ||||||||||||||||
La Jolla , Statele Unite (greu) | ||||||||||||||||||
S. | Statele Unite | 2 | ||||||||||||||||
România | 1 | |||||||||||||||||
Rancho Mirage , Statele Unite (iarbă) | ||||||||||||||||||
S. | Statele Unite | 4 | ||||||||||||||||
S. | Statele Unite | 3 | ||||||||||||||||
Rancagua Chile (Pământ) | ||||||||||||||||||
Chile | 2 | |||||||||||||||||
Chile | 4 | |||||||||||||||||
S. | Slovacia | 1 |
Pierdătorii din runda 1 joacă play-off-urile pentru a rămâne în grupa mondială împotriva câștigătorilor grupei I a grupelor zonale
Finala
Rusia 3 | Stadionul Olimpic , Moscova , Rusia 1-3 decembrie 2006 Sintetic (interior) | Argentina 2 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Runda de calificare a grupelor mondiale
Data: 22-24 septembrie
Plantă | Echipa gazdă | Scor | Echipa invitată |
---|---|---|---|
Pörtschach , Austria (Land) | Austria | 5-0 | Mexic |
Düsseldorf , Germania (Teren) | Germania | 4-1 | Tailanda |
Leiden , Olanda (interior sintetic) | Olanda | 1-4 | Republica Cehă |
București , România (Teren) | România | 4-1 | Coreea de Sud |
Bratislava , Slovacia (Beton interior) | Slovacia | 2-3 | Belgia |
Santander , Spania (Land) | Spania | 4-1 | Italia |
Belo Horizonte , Brazilia (Teren) | Brazilia | 1-3 | Suedia |
Geneva , Elveția (beton interior) | elvețian | 4-1 | Serbia și Muntenegru |
- Belgia și Republica Cehă au promovat în grupa mondială a Cupei Davis 2007 .
- Austria, Germania, România, Spania, Suedia și Elveția rămân în grupa mondială a Cupei Davis 2007 .
- Brazilia (Am), Italia (EA), Mexic (Am), Serbia și Muntenegru (EA), Coreea de Sud (AO) și Thailanda (AO) rămân în grupa I a Cupei Davis 2007 .
- Olanda (EA) și Slovacia (EA) sunt retrogradate în Grupa I a Cupei Davis 2007 .
Zona americană
Grupa I.
- Brazilia - promovată în turul de calificare pentru grupa mondială
- Canada
- Ecuador - retrogradat în Cupa Davis 2007 Grupa II
- Mexic - promovat în runda de calificare World Group
- Peru
- Venezuela
Grupa a II-a
- Antilele Olandeze
- Bolivia - retrogradată în Grupa a III-a a Cupei Davis 2007
- Columbia - promovată în Grupa I a Cupei Davis 2007
- Jamaica
- Guatemala - retrogradată în Grupa a III-a a Cupei Davis 2007
- Paraguay
- Rep. Dominicane
- Uruguay
Grupa a III-a
- El Salvador - promovat în Grupa a II-a a Cupei Davis 2007
- Cuba - promovat în Grupa a II-a a Cupei Davis 2007
- Bahamas
- Puerto Rico
- Costa Rica
- Haiti
- Honduras - retrogradat în Cupa Davis 2007 Grupa IV
- Trinidad și Tobago - retrogradat în Cupa Davis 2007 Grupa IV
Grupa a IV-a
- Barbados - promovat în Grupa a III-a a Cupei Davis 2007
- Panama - promovat în Grupa a III-a a Cupei Davis 2007
- Sfânta Lucia
- Insulele Virgine SUA
- Bermuda
Zona Asia / Oceania
Grupa I.
- China
- Coreea de Sud - promovată în runda de calificare a World Group
- Japonia
- India
- Pakistan - retrogradat în Cupa Davis 2007 Grupa II
- Taipei-ul chinezesc
- Thailanda - promovată în runda de calificare a World Group
- Uzbekistan
Grupa a II-a
- Hong Kong
- Indonezia
- Kazahstan - promovat în Grupa I a Cupei Davis 2007
- Kuweit
- Liban - retrogradat în Cupa Davis 2007 Grupa III
- Malaezia - retrogradată în Cupa Davis 2007 Grupa III
- Noua Zeelanda
- Oceania Pacific
Grupa a III-a
- Filipine - promovat în Grupa a II-a a Cupei Davis 2007
- Iran - promovat în Grupa a II-a a Cupei Davis 2007
- Sri Lanka
- Arabia Saudită
- Vietnam
- Singapore
- Bahrain - retrogradat în Cupa Davis 2007 Grupa IV
- Bangladesh - retrogradat în Cupa Davis 2007 Grupa IV
Grupa a IV-a
- Bazinul A
- Oman - promovat în Grupa a III-a a Cupei Davis 2007
- Irak
- Birmania
- Qatar
- Bazinul B
- Emiratele Arabe Unite - promovat în Grupa a III-a a Cupei Davis 2007
- Siria
- Tadjikistan
- Iordania
- Turkmenistan
Zona europeană / africană
Grupa I.
- Belgia - promovată în turul de calificare pentru grupa mondială
- Israel
- Italia - promovată în turul de calificare pentru grupa mondială
- Luxemburg
- Maroc - retrogradat în Cupa Davis 2007 Grupa II
- Portugalia
- Regatul Unit
- Rep. Cehă - promovată în runda de calificare a World Group
- Serbia și Muntenegru - promovat în runda de calificare a grupelor mondiale
- Ucraina - retrogradată în Cupa Davis 2007 Grupa II
Grupa a II-a
- Algeria
- Bulgaria
- Cipru
- Egipt - retrogradat în Cupa Davis 2007 Grupa III
- Finlanda
- Georgia - promovată în Grupa I a Cupei Davis 2007
- Grecia
- Irlanda - retrogradată în Cupa Davis 2007 Grupa III
- Letonia
- Macedonia de Nord - promovată în Grupa I a Cupei Davis 2007
- Norvegia
- Polonia
- Slovenia
- Africa de Sud - retrogradată în Cupa Davis 2007 Grupa III
- Ungaria
- Zimbabwe - retrogradat în Cupa Davis 2007 Grupa III
Grupa a III-a
- Grupa 1
- Monaco - promovat în Grupa a II-a a Cupei Davis 2007
- Estonia - promovată în Grupa a II-a a Cupei Davis 2007
- curcan
- Lituania
- Bosnia si Hertegovina
- Moldova
- Armenia - retrogradată în Grupa a IV-a a Cupei Davis 2007
- Andorra - retrogradată în Cupa Davis 2007 Grupa IV
- Grupa 2
- Danemarca - promovată în Grupa a II-a a Cupei Davis 2007
- Nigeria - promovat în Grupa a II-a a Cupei Davis 2007
- Ghana
- Namibia
- Tunisia
- coasta de Fildes
- Botswana - retrogradată în grupa IV a Cupei Davis 2007
- Rwanda - retrogradată în Cupa Davis 2007 Grupa IV
Grupa a IV-a
- Mauritius - promovat în Grupa a III-a a Cupei Davis 2007
- Madagascar - promovat în Grupa a III-a a Cupei Davis 2007
- Islanda - promovat în Grupa a III-a a Cupei Davis 2007
- San Marino - promovat în Grupa a III-a a Cupei Davis 2007
- Malta
- Azerbaidjan
- Uganda
Senegal (retras)
Alte proiecte
- Wikimedia Commons conține imagini sau alte fișiere despre Cupa Davis 2006
linkuri externe
- Site-ul oficial , pe daviscup.com .