De la Wikipedia, enciclopedia liberă.
Cupa Davis (cunoscută până în 1945 sub denumirea de International Lawn Tennis Challenge ) este un turneu anual masculin care se desfășoară din 1900. Turneul face ca echipele naționale să concureze într-o serie de meciuri de simplu și dublu pe parcursul mai multor zile. Țările sunt împărțite în mai multe grupuri în funcție de continentul de care aparțin și de performanțele edițiilor anterioare, grupul principal este Grupul Mondial , în care sunt incluși 16 reprezentanți care alcătuiesc un singur tablou de eliminare , învinși în primul tur întâlnește într-un play-off unul dintre câștigătorii diferitelor grupe continentale.
Câștigători
| Trofeu câștigat de echipa în deplasare |
An | Câştigător | Scor | Finalist | Implantarea finală (suprafață) [1] | Oraș |
---|
1900 | Statele Unite (1) | 3-0 | Regatul Unit (1) | Longwood Cricket Club (E) | Boston , Statele Unite |
1902 | Statele Unite (2) | 3–2 | Regatul Unit (2) | Crescent Athletic Club (E) | Brooklyn , Statele Unite |
1903 | Regatul Unit (1) | 4-1 | Statele Unite (1) | Longwood Cricket Club (E) | Boston , Statele Unite |
1904 | Regatul Unit (2) | 5-0 | Belgia (1) | Warple Road (E) | Londra , Marea Britanie |
1905 | Regatul Unit (3) | 5-0 | Statele Unite (2) | Queen's Club (E) | Londra , Marea Britanie |
1906 | Regatul Unit (4) | 5-0 | Statele Unite (3) | Warple Road (E) | Londra , Marea Britanie |
1907 | Australasia (1) | 3–2 | Regatul Unit (3) | Warple Road (E) | Londra , Marea Britanie |
1908 | Australasia (2) | 3–2 | Statele Unite (4) | Albert Ground (E) | Melbourne , Australia |
1909 | Australasia (3) | 5-0 | Statele Unite (5) | Double Bay Grounds (E) | Sydney , Australia |
1911 | Australasia (4) | 4-0 | Statele Unite (6) | Hagley Park (E) | Christchurch , Noua Zeelandă |
1912 | Regatul Unit (5) | 3–2 | Australasia (1) | Albert Ground (E) | Melbourne , Australia |
1913 | Statele Unite (3) | 3–2 | Regatul Unit (4) | Worple Road (E) | Londra , Marea Britanie |
1914 | Australasia (5) | 3–2 | Statele Unite (7) | West Side Tennis Club (E) | New York , Statele Unite |
1915 - 1918 | Nedisputat din cauza Primului Război Mondial |
1919 | Australasia (6) | 4-1 | Regatul Unit (5) | Double Bay Grounds (E) | Sydney , Australia |
1920 | Statele Unite (4) | 5-0 | Australasia (2) | Domain Cricket Club (E) | Auckland , Noua Zeelandă |
1921 | Statele Unite (5) | 5-0 | Japonia (1) | West Side Tennis Club (E) | New York , Statele Unite |
1922 | Statele Unite (6) | 4-1 | Australasia (3) | West Side Tennis Club (E) | New York , Statele Unite |
1923 | Statele Unite (7) | 4-1 | Australia (4) | West Side Tennis Club (E) | New York , Statele Unite |
1924 | Statele Unite (8) | 5-0 | Australia (5) | Germantown Cricket Club (E) | Philadelphia , Statele Unite |
1925 | Statele Unite (9) | 5-0 | Franța (1) | Germantown Cricket Club (E) | Philadelphia , Statele Unite |
1926 | Statele Unite (10) | 4-1 | Franța (2) | Germantown Cricket Club (E) | Philadelphia , Statele Unite |
1927 | Franța (1) | 3–2 | Statele Unite (8) | Germantown Cricket Club (E) | Philadelphia , Statele Unite |
1928 | Franța (2) | 4-1 | Statele Unite (9) | Stade Roland Garros (T) | Paris , Franța |
1929 | Franța (3) | 3–2 | Statele Unite (10) | Stade Roland Garros (T) | Paris , Franța |
1930 | Franța (4) | 4-1 | Statele Unite (11) | Stade Roland Garros (T) | Paris , Franța |
1931 | Franța (5) | 3–2 | Regatul Unit (6) | Stade Roland Garros (T) | Paris , Franța |
1932 | Franța (6) | 3–2 | Statele Unite (12) | Stade Roland Garros (T) | Paris , Franța |
1933 | Regatul Unit (6) | 3–2 | Franța (3) | Stade Roland Garros (T) | Paris , Franța |
1934 | Regatul Unit (7) | 4-1 | Statele Unite (13) | All England Lawn Tennis and Croquet Club (E) | Londra , Marea Britanie |
1935 | Regatul Unit (8) | 5-0 | Statele Unite (14) | All England Lawn Tennis and Croquet Club (E) | Londra , Marea Britanie |
1936 | Regatul Unit (9) | 3–2 | Australia (6) | All England Lawn Tennis and Croquet Club (E) | Londra , Marea Britanie |
1937 | Statele Unite (11) | 4-1 | Regatul Unit (7) | All England Lawn Tennis and Croquet Club (E) | Londra , Marea Britanie |
1938 | Statele Unite (12) | 3–2 | Australia (7) | Germantown Cricket Club (E) | Philadelphia , Statele Unite |
1939 | Australia (7) | 3–2 | Statele Unite (15) | Merion Cricket Club (E) | Haverford , Statele Unite |
1940 - 1945 | Nedisputat din cauza celui de-al doilea război mondial |
1946 | Statele Unite (13) | 5-0 | Australia (8) | Stadionul Kooyong (E) | Melbourne , Australia |
1947 | Statele Unite (14) | 4-1 | Australia (9) | West Side Tennis Club (E) | New York , Statele Unite |
1948 | Statele Unite (15) | 5-0 | Australia (10) | West Side Tennis Club (E) | New York , Statele Unite |
1949 | Statele Unite (16) | 4-1 | Australia (11) | West Side Tennis Club (E) | New York , Statele Unite |
1950 | Australia (8) | 4-1 | Statele Unite (16) | West Side Tennis Club (E) | New York , Statele Unite |
1951 | Australia (9) | 3–2 | Statele Unite (17) | White City Stadium (E) | Sydney , Australia |
1952 | Australia (10) | 4-1 | Statele Unite (18) | Centrul de tenis Memorial Drive (E) | Adelaide , Australia |
1953 | Australia (11) | 3–2 | Statele Unite (19) | Stadionul Kooyong (E) | Melbourne , Australia |
1954 | Statele Unite (17) | 3–2 | Australia (12) | White City Stadium (E) | Sydney , Australia |
1955 | Australia (12) | 5-0 | Statele Unite (20) | West Side Tennis Club (E) | New York , Statele Unite |
1956 | Australia (13) | 5-0 | Statele Unite (21) | Centrul de tenis Memorial Drive (E) | Adelaide , Australia |
1957 | Australia (14) | 3–2 | Statele Unite (22) | Stadionul Kooyong (E) | Melbourne , Australia |
1958 | Statele Unite (18) | 3–2 | Australia (13) | Milton Courts (E) | Brisbane , Australia |
1959 | Australia (15) | 3–2 | Statele Unite (23) | West Side Tennis Club (E) | New York , Statele Unite |
1960 | Australia (16) | 4-1 | Italia (1) | White City Stadium (E) | Sydney , Australia |
1961 | Australia (17) | 5-0 | Italia (2) | Stadionul Kooyong (E) | Melbourne , Australia |
1962 | Australia (18) | 5-0 | Mexic (1) | Milton Courts (E) | Brisbane , Australia |
1963 | Statele Unite (19) | 3–2 | Australia (14) | Centrul de tenis Memorial Drive (E) | Adelaide , Australia |
1964 | Australia (19) | 3–2 | Statele Unite (24) | Harold Clark Courts (T) | Cleveland , Statele Unite |
1965 | Australia (20) | 4-1 | Spania (1) | White City Stadium (E) | Sydney , Australia |
1966 | Australia (21) | 4-1 | India (1) | Stadionul Kooyong (E) | Melbourne , Australia |
1967 | Australia (22) | 4-1 | Spania (2) | Milton Courts (E) | Brisbane , Australia |
1968 | Statele Unite (20) | 4-1 | Australia (15) | Centrul de tenis Memorial Drive (E) | Adelaide , Australia |
1969 | Statele Unite (21) | 5-0 | România (1) | Harold Clark Courts (C) | Cleveland , Statele Unite |
1970 | Statele Unite (22) | 5-0 | Germania de Vest (1) | Harold Clark Courts (C) | Cleveland , Statele Unite |
1971 | Statele Unite (23) | 3–2 | România (2) | Olde Providence Racquet Club (T) | Charlotte , Statele Unite |
1972 | Statele Unite (24) | 3–2 | România (3) | Club Sportiv Progresul (T) | București , România |
1973 | Australia (23) | 5-0 | Statele Unite (25) | Auditoriul public (SI) | Cleveland , Statele Unite |
1974 | Africa de Sud (1) | fără [2] | India (2) | | |
1975 | Suedia (1) | 3–2 | Cehoslovacia (1) | Kungliga Tennishallen (SI) | Stockholm , Suedia |
1976 | Italia (1) | 4-1 | Chile (1) | Estadio Nacional (T) | Santiago , Chile |
1977 | Australia (24) | 3-1 | Italia (3) | White City Stadium (E) | Sydney , Australia |
1978 | Statele Unite (25) | 4-1 | Regatul Unit (8) | Mission Hills CC (C) | Rancho Mirage , Statele Unite |
1979 | Statele Unite (26) | 5-0 | Italia (4) | Auditoriul civic (SI) | San Francisco , Statele Unite |
1980 | Cehoslovacia (1) | 4-1 | Italia (5) | Sala Malá Sportovní (SI) | Praga , Cehoslovacia |
1981 | Statele Unite (27) | 3-1 | Argentina (1) | Riverfront Coliseum (SI) | Cincinnati , Statele Unite |
1982 | Statele Unite (28) | 4-1 | Franța (4) | Palais des Sports (TI) | Grenoble , Franța |
1983 | Australia (25) | 3–2 | Suedia (1) | Stadionul Kooyong (E) | Melbourne , Australia |
1984 | Suedia (2) | 4-1 | Statele Unite (26) | Scandinavium (TI) | Göteborg , Suedia |
1985 | Suedia (3) | 3–2 | Germania de Vest (2) | Olympiahalle (SI) | München , Germania de Vest |
1986 | Australia (26) | 3–2 | Suedia (2) | Stadionul Kooyong (E) | Melbourne , Australia |
1987 | Suedia (4) | 5-0 | India (3) | Scandinavium (TI) | Göteborg , Suedia |
1988 | Germania de Vest (1) | 4-1 | Suedia (3) | Scandinavium (TI) | Göteborg , Suedia |
1989 | Germania de Vest (2) | 4-1 | Suedia (3) | Schleyerhalle (SI) | Stuttgart , Germania de Vest |
1990 | Statele Unite (29) | 3–2 | Australia (16) | Suncoast Dome (TI) | Sankt Petersburg , Statele Unite |
1991 | Franța (7) | 3-1 | Statele Unite (27) | Palais des Sports de Gerland (SI) | Lyon , Franța |
1992 | Statele Unite (30) | 3-1 | Elveția (1) | Centrul Județean Tarrant (CI) | Fort Worth , Statele Unite |
1993 | Germania (3) | 4-1 | Australia (17) | Sala de expoziții (TI) | Düsseldorf , Germania |
1994 | Suedia (5) | 4-1 | Rusia (1) | Olimpijskij (SI) | Moscova , Rusia |
1995 | Statele Unite (31) | 3–2 | Rusia (2) | Olimpijskij (TI) | Moscova , Rusia |
1996 | Franța (8) | 3–2 | Suedia (5) | Sala Mässan (CI) | Malmö , Suedia |
1997 | Suedia (6) | 5-0 | Statele Unite (28) | Scandinavium (SI) | Göteborg , Suedia |
1998 | Suedia (7) | 4-1 | Italia (6) | Forum (TI) | Milano , Italia |
1999 | Australia (27) | 3–2 | Franța (5) | Sala de expoziții Acropolis (TI) | Frumos , Franța |
2000 | Spania (1) | 3-1 | Australia (18) | Palau Sant Jordi (TI) | Barcelona , Spania |
2001 | Franța (9) | 3–2 | Australia (19) | Rod Laver Arena (E) | Melbourne , Australia |
2002 | Rusia (1) | 3–2 | Franța (6) | Palais Omnisports (CI) | Paris , Franța |
2003 | Australia (28) | 3-1 | Spania (3) | Rod Laver Arena (E) | Melbourne , Australia |
2004 | Spania (2) | 3–2 | Statele Unite (29) | Estadio Olímpico (TI) | Sevilla , Spania |
2005 | Croația (1) | 3–2 | Slovacia (1) | Sibamac Arena (CI) | Bratislava , Slovacia |
2006 | Rusia (2) | 3–2 | Argentina (2) | Olimpijskij (CI) | Moscova , Rusia |
2007 | Statele Unite (32) | 4-1 | Rusia (3) | Memorial Coliseum (CI) | Portland , Statele Unite |
2008 | Spania (3) | 3-1 | Argentina (3) | Polideportivo Islas Malvinas (CI) | Mar del Plata , Argentina |
2009 | Spania (4) | 5-0 | Rep. Cehă (2) | Palau Sant Jordi (TI) | Barcelona , Spania |
2010 | Serbia (1) | 3–2 | Franța (7) | Beogradska Arena (CI) | Belgrad , Serbia |
2011 | Spania (5) | 3-1 | Argentina (4) | Stadionul Olimpic de la Cartuja (TI) | Sevilla , Spania |
2012 | Rep. Cehă (2) | 3–2 | Spania (4) | O2 Arena (CI) | Praga , Republica Cehă |
2013 | Rep. Cehă (3) | 3–2 | Serbia (1) | Beogradska Arena (CI) | Belgrad , Serbia |
2014 | Elveția (1) | 3-1 | Franța (8) | Stade Pierre-Mauroy (TI) | Lille , Franța |
2015 | Regatul Unit (10) | 3-1 | Belgia (2) | Flanders Expo (TI) | Ghent , Belgia |
2016 | Argentina (1) | 3–2 | Croația (1) | Arena Zagreb (CI) | Zagreb , Croația |
2017 | Franța (10) | 3–2 | Belgia (3) | Stade Pierre-Mauroy (TI) | Lille , Franța |
2018 | Croația (2) | 3-1 | Francia (9) | Stadio Pierre Mauroy (TI) | Lilla , Francia |
2019 | Spagna (6) | 2–0 | Canada (1) | Caja Mágica (CI) | Madrid , Spagna |
Titoli per paese
Note
- ^ (E) - Erba, (T) - Terra rossa, (C) - Cemento, (S) - Sintetico, (xI) - Indoor.
- ^ La squadra indiana non scese in campo in segno di protesta contro l' apartheid .
- ^ L'Australia ha vinto i primi sei trofei gareggiando come Australasia , insieme alla Nuova Zelanda .
- ^ I primi tre successi sono stati ottenuti con il nome Arcipelago britannico .
- ^ Ha gareggiato come Germania Ovest dal 1961 al 1990.
- ^ a b La squadra slovacca è nata solo nel 1994, ma vedeva nelle proprie fila gli ex tennisti della Cecoslovacchia .