De la Wikipedia, enciclopedia liberă.
Campionatul italian 2012-2013 de fotbal de excelență regională a fost cel de-al douăzeci și al doilea organizat în Italia . Reprezintă al șaselea nivel al fotbalului italian.
Acestea sunt rundele organizate de comitetul regional al regiunii Veneto .
Campionatul de excelență Veneto este alcătuit din 32 de echipe împărțite în două grupe de 16 (sud-vest, nord-est). Participă cele 22 de echipe salvate în sezonul precedent, 4 retrogradate din Serie D (Sarego, Montecchio M, Villafranca V. și Concordia), 6 promovate de Promovarea Veneto (Valdagno, Marosticense, Adriese, LiventinaGorghense, plus Teolo și Nervesa câștigători ai promoției trofeu și respectiv play-off). Lape Ceregnano și-a schimbat numele și locația pentru a deveni Rovigo LPC în timp ce Valdagno s-a mutat la Grancona dând viață Boca Ascesa Val Liona. Play-off-urile și play-out-urile nu se joacă între două echipe dacă diferența este mai mare de 9 puncte, în timp ce din acest sezon se introduc și play-off-urile de 4 echipe în loc să aibă acces direct la clasamentul 2.
Grupa A Echipe participante Clasament final Pos. Echipă Pt G. V. Nu. P. GF GS DR 1. Marano 75 30 24 3 3 81 30 +51 2. Vigasio 59 30 18 5 7 52 35 +17 3. Termic Abano CM Teolo 58 30 16 10 4 41 25 +16 4. TSLucia Golosine 48 30 14 6 10 43 34 +9 5. Rovigo LPC 46 30 14 5 11 41 29 +12 6. Marosticense 44 30 12 8 10 37 38 -1 7. Montecchio 43 30 11 10 9 38 35 +3 8. CastelnuovoSandrà 40 30 10 10 10 37 35 +2 9. Villafranca 40 30 10 10 10 36 34 +2 10. Pozzonovo 39 30 12 3 15 40 40 0 11. Abano 38 30 10 8 12 36 38 -2 12. MM Sarego 35 30 10 5 15 46 52 -6 13. Caldiero Terme 31 30 8 7 15 28 37 -9 14. Adriese 30 30 8 6 16 31 49 -18 15. Boca Ascent Val Liona 29 30 7 8 15 28 50 -22 16. Suma de calciu 9 30 1 6 23 23 77 -54
Legendă: Promovat în Serie D 2013-2014 Admis în play-off-ul național . Retrasă în Promovare 2013-2014 după play-out. Retrasă direct în promoția 2013-2014 .
Notă:
Trei puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt. Rovigo LPC începe de la -1 punct. Rezultate Tablou de bord ABA ADR BOC CAL CAS MAR MAR MM LUN POZ ROV SOM CEAI THE VIG VIL Abano Calcio 1-0 1-1 2-0 1-1 2-4 3-0 2-1 0-2 1-3 1-0 3-0 1-3 1-1 2-3 1-1 Adriese 2-3 0-1 1-2 1-1 1-5 2-1 2-1 0-2 1-3 0-2 2-1 0-2 3-2 1-0 2-1 Boca Ascent Val Liona 0-2 0-1 1-0 1-1 2-4 1-1 0-0 1-0 2-0 1-3 2-0 1-3 2-3 3-1 1-1 Fotbal Caldiero Terme 1-1 1-0 2-0 0-0 0-4 0-0 0-1 0-0 0-2 0-1 2-2 1-2 0-1 2-1 1-1 Castelnuovosandra 1-1 2-1 1-0 2-1 1-4 1-2 1-1 4-0 1-3 0-0 4-1 0-2 0-1 2-3 1-0 Marano 1-1 3-0 4-0 1-0 3-1 2-0 4-2 1-1 3-2 2-0 3-1 3-1 3-2 0-1 3-0 Marosticense 1-0 0-0 2-1 0-1 1-0 0-1 1-3 5-2 1-0 3-2 2-1 0-2 1-1 1-1 2-2 Mm Sarego 0-1 4-2 5-0 2-2 0-3 3-4 1-3 1-0 0-3 2-0 2-1 3-3 1-2 0-1 2-1 Montecchio Maggiore 4-1 3-0 2-2 3-2 1-1 3-0 0-2 2-0 2-1 1-0 0-0 2-2 1-1 0-2 0-0 Pozzonovo 1-0 0-0 2-1 0-1 0-2 0-3 2-0 1-3 2-3 1-0 2-0 2-0 1-1 1-3 2-3 Rovigo Lpc 1-0 2-1 5-0 3-2 2-4 1-3 1-1 3-0 0-0 2-0 2-1 1-2 1-1 0-1 4-0 Sumă 0-2 1-4 0-0 0-3 1-1 0-6 0-3 2-4 1-1 2-1 1-2 1-2 1-5 1-1 2-3 Echipa S. Lucia Golosine 1-1 2-1 1-0 0-1 2-0 1-1 1-2 2-2 1-2 0-2 1-0 4-1 0-1 0-1 1-1 Thermal A Ceccato M Teolo 1-0 1-1 2-2 1-0 0-0 0-2 2-0 2-1 1-0 1-0 0-2 3-0 1-0 2-1 1-0 Vigasio 2-1 1-1 1-2 4-3 2-1 2-3 3-0 2-1 2-1 3-2 0-0 6-1 2-1 0-0 1-0 Villafranca Veronese 2-0 1-1 2-0 1-0 0-1 2-1 2-2 3-0 2-0 1-1 0-1 2-0 0-1 1-1 3-1
Play-off-uri Simula Echipa 1 Rezultat Echipa 2 12 mai 2013 Vigasio 0 - 2 Abano termic
Play-out Echipa 1 Total Echipa 2 Plecat Întoarcere în exterior: 12 mai 2013, întoarcere: 19 mai 2013 Boca Ascent Val Liona 0 - 2 Sarego 0 - 1 0 - 1 Adriese 5 - 1 Caldiero Terme 3 - 0 2 - 1
Verdictele finale Marano a promovat în Serie D 2013-2014 . Thermal Abano a promovat în Serie D 2013-2014 pentru după play-off-urile naționale Suma și, după play-out, Boca Ascesa Val Liona și Caldiero Terme au retrogradat în Promoția Veneto 2013-2014. Grupa B Echipe participante Clasament final Pos. Echipă Pt G. V. Nu. P. GF GS DR 1. Vittorio SMC 69 30 21 6 3 62 18 +44 2. Union Ripa La Fenadora 63 30 19 6 5 52 27 +25 3. Istrana 53 30 16 5 9 41 34 +7 4. Feltreeseprealps 51 30 13 12 5 36 21 +15 5. Liventina Gorghense 49 30 13 10 7 43 29 +14 6. Liapiave 49 30 13 10 7 39 23 +16 7. Nervesa 47 30 13 8 9 34 29 +5 8. Opitergina 42 30 10 12 8 37 34 +3 9. Favaro Marcon 42 30 11 9 10 28 27 +1 10. Piovese 37 30 10 7 13 41 41 0 11. Ardita QDP 36 30 9 9 12 44 50 -6 12. Edo Mestre 34 30 9 7 14 36 42 -6 13. Ponzano 32 30 8 8 14 29 53 -24 14. Macara 23 30 6 5 19 24 52 -28 15. Orașul Concordia 15 30 3 6 21 19 55 -36 16. Dolo 15 30 3 6 21 21 51 -30
Legendă: Promovat în Serie D 2013-2014 Admis în play-off-ul național și apoi recuperat în D. Retrasă în Promovare 2013-2014 după play-out. Retrasă direct în promoția 2013-2014 .
Notă:
Trei puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt. Rezultate Tablou de bord ARD CAL CIT DOL EDO FAV FEL MACARA LIA LEV NER OPI PIOS PON UNI VIT Ardita Qdp 2-3 2-0 4-0 2-2 3-0 1-1 3-1 2-0 1-1 1-3 0-1 2-1 4-1 0-4 0-1 Fotbal Istrana 1964 2-2 3-0 1-1 0-1 1-0 2-2 3-0 0-3 1-2 2-1 0-0 2-1 3-1 1-0 0-2 Orașul Concordiei 0-1 0-3 1-0 1-1 1-2 1-3 2-2 1-3 1-3 1-1 1-1 0-2 0-1 0-1 0-1 Dolo 1909 1-2 0-1 3-1 0-1 2-1 1-1 2-2 0-1 1-1 0-0 0-1 0-1 2-3 0-3 0-2 Edo Mestre Rsm 1-1 0-0 5-0 3-0 0-0 1-2 2-0 2-0 0-5 5-1 0-1 1-1 0-1 1-4 0-2 Favaromarcon 1-1 0-1 1-1 2-1 1-0 1-1 3-0 0-0 2-0 2-0 1-1 0-3 1-0 1-1 0-1 Feltreeseprealps 1-0 2-0 1-0 2-0 3-1 0-2 0-0 1-1 0-0 2-0 0-0 4-1 0-0 0-0 0-3 Macara 2-1 0-1 2-1 3-0 0-1 1-0 0-1 0-1 1-2 0-1 0-1 1-0 2-2 1-4 1-3 Liapiave 5-1 1-2 3-0 2-1 1-0 0-0 0-0 3-1 1-1 0-1 0-0 0-0 4-0 2-1 1-2 LiventinaGorghense 3-1 1-2 2-1 2-1 0-1 0-1 0-0 2-1 2-0 0-0 3-3 0-1 4-0 2-1 0-0 Nervesa 1-1 2-1 2-0 1-0 2-1 1-0 2-0 4-0 0-0 2-2 0-1 2-1 2-1 0-1 1-1 Opitergina 1-1 3-1 1-0 1-2 3-2 1-1 2-3 1-1 0-2 1-0 1-3 2-2 4-0 0-1 0-2 Piovese 3-1 2-0 5-1 1-1 3-1 0-1 1-0 1-2 1-2 2-3 0-0 2-1 1-1 1-2 1-1 Ponzano Calcio 2-2 2-3 0-3 1-0 1-1 0-1 0-4 2-0 1-0 0-0 2-1 2-2 3-2 1-2 1-1 Union Ripa La Fenadora 3-2 3-1 0-0 1-0 4-1 1-0 1-0 2-1 2-2 0-2 1-0 3-3 4-1 1-0 0-3 Vittorio Falmec SM Colle 6-0 0-1 0-1 5-2 3-1 5-4 1-2 3-0 1-1 3-0 2-0 1-0 3-0 3-0 1-1
Play-off-uri Play-out Echipa 1 Total Echipa 2 Plecat Întoarcere în exterior: 12 mai 2013, întoarcere: 19 mai 2013 Macara 2 - 4 Ponzano 1 - 3 1 - 1
Verdictele finale Vittorio SMC promovat în Serie D 2013-2014 . Union Ripa La Fenadora la play-off-ul național. Dolo , City of Concordia și, după play-out, Gruaro a retrogradat în Promovarea Veneto 2013-2014. Etapa regională a Cupei Italiene a Amatorilor Prima runda Grupa A Echipă P.ti G. V. Nu. P. GF GS DR 1. Castelnuovo Sandrà 7 3 2 1 0 4 2 +2 2. Vigasio 5 3 1 2 0 4 3 +1 3. Caldiero Terme 2 3 0 2 1 3 4 -1 4. Villafranca 1 3 0 1 2 2 4 -2
29 august 2012 Castelnuovo Sandrà 2 - 1 Caldiero Terme
29 august 2012 Villafranca 1-2 Vigasio
2 septembrie 2012 Caldiero Terme 1 - 1 Villafranca
2 septembrie 2012 Vigasio 1 - 1 Castelnuovo Sandrà
19 septembrie 2012 Caldiero Terme 1 - 1 Vigasio
19 septembrie 2012 Villafranca 0 - 1 Castelnuovo Sandrà
Grupa B Echipă P.ti G. V. Nu. P. GF GS DR 1. Echipa Santa Lucia Golosine 7 3 2 1 0 5 3 +2 2. MM Sarego 5 3 1 2 0 8 5 +3 3. Boca Ascent Val Liona 4 3 1 1 1 5 5 0 4. Sumă 0 3 0 0 3 2 7 -5
28 august 2012 Boca Ascent Val Liona 1-2 Echipa Santa Lucia Golosine
29 august 2012 Sumă 1 - 4 MM Sarego
2 septembrie 2012 MM Sarego 2 - 2 Boca Ascent Val Liona
2 septembrie 2012 Echipa Santa Lucia Golosine 1 - 0 Sumă
19 septembrie 2012 Boca Ascent Val Liona 2 - 1 Sumă
19 septembrie 2012 MM Sarego 2 - 2 Echipa Santa Lucia Golosine
Grupa C Echipă P.ti G. V. Nu. P. GF GS DR 1. Marano 7 3 2 1 0 7 2 +5 2. Montecchio 6 3 2 0 1 5 3 +2 3. A.Ceccato termic 4 3 1 1 1 6 4 +2 4. Marosticense 0 3 0 0 3 1 10 -9
29 august 2012 Montecchio 2 - 0 Marosticense
29 august 2012 A.Ceccato termic 1 - 1 Marano
2 septembrie 2012 Marano 2 - 1 Montecchio
2 septembrie 2012 Marosticense 1 - 4 A.Ceccato termic
19 septembrie 2012 Marosticense 0 - 4 Marano
19 septembrie 2012 A.Ceccato termic 1-2 Montecchio
Grupa D Echipă P.ti G. V. Nu. P. GF GS DR 1. Abano 7 3 2 1 0 6 2 +4 2. Rovigo LPC 4 3 1 1 1 4 3 +1 3. Adriese 3 3 1 0 2 3 5 -2 4. Pozzonovo 3 3 1 0 2 2 5 -3
29 august 2012 Abano 2 - 0 Adriese
29 august 2012 Pozzonovo 1 - 0 Rovigo LPC
2 septembrie 2012 Pozzonovo 0 - 2 Adriese
2 septembrie 2012 Rovigo LPC 1 - 1 Abano
19 septembrie 2012 Abano 3 - 1 Pozzonovo
19 septembrie 2012 Adriese 1 - 3 Rovigo LPC
Grupa E Echipă P.ti G. V. Nu. P. GF GS DR 1. Dolo 9 3 3 0 0 5 1 +4 2. Edo Mestre 6 3 2 0 1 5 4 +1 3. Piovese 3 3 1 0 2 3 5 -2 4. Istrana 0 3 0 0 3 3 6 -3
29 august 2012 Istrana 0 - 1 Dolo
29 august 2012 Edo Mestre 2 - 0 Piovese
2 septembrie 2012 Dolo 2 - 0 Edo Mestre
2 septembrie 2012 Piovese 2 - 1 Istrana
19 septembrie 2012 Istrana 2 - 3 Edo Mestre
19 septembrie 2012 Piovese 1-2 Dolo
Grupa F 29 august 2012 Ponzano 0 - 1 Feltreeseprealps
29 august 2012 Union Ripa La Fenadora 3 - 2 Nervesa
2 septembrie 2012 Nervesa 0 - 1 Ponzano
19 septembrie 2012 Nervesa 3 - 2 Feltreeseprealps
19 septembrie 2012 Ponzano 0 - 1 Union Ripa La Fenadora
Grupa G Echipă P.ti G. V. Nu. P. GF GS DR 1. Ardita QDP 7 3 2 1 0 4 2 +2 2. Vittorio SMC 6 3 2 0 1 3 2 +1 3. Liventina Gorghense 3 3 1 0 2 5 3 +2 4. Macara 1 3 0 1 2 4 9 -5
29 august 2012 Ardita QDP 1 - 0 Liventina Gorghense
29 august 2012 Vittorio SMC 2 - 1 Macara
2 septembrie 2012 Macara 2 - 2 Ardita QDP
2 septembrie 2012 Liventina Gorghense 0 - 1 Vittorio SMC
19 septembrie 2012 Liventina Gorghense 5 - 1 Macara
19 septembrie 2012 Vittorio SMC 0 - 1 Ardita QDP
Grupa H Echipă P.ti G. V. Nu. P. GF GS DR 1. Orașul Concordia 6 3 2 0 1 10 7 +3 2. Liapiave 6 3 2 0 1 7 5 +2 3. Favaromarcon 6 3 2 0 1 3 5 -2 4. Opitergina 0 3 0 0 3 5 8 -3
29 august 2012 Orașul Concordia 0 - 1 Favaromarcon
29 august 2012 Opitergina 0 - 1 Liapiave
2 septembrie 2012 Favaromarcon 2 - 1 Opitergina
2 septembrie 2012 Liapiave 2 - 5 Orașul Concordia
19 septembrie 2012 Favaromarcon 0 - 4 Liapiave
19 septembrie 2012 Opitergina 4 - 5 Orașul Concordia
Sferturi de finala Echipa 1 Total Echipa 2 Plecat Întoarcere Castelnuovo Sandrà 2 - 2 Echipa Santa Lucia Golosine 2 - 2 0 - 0 Marano 5 - 5 Abano 4 - 3 1-2 Orașul Concordia 0 - 6 Dolo 0 - 3 0 - 3 Union Ripa La Fenadora 4 - 2 Ardita QDP 2 - 2 2 - 0
Plecat 17 octombrie 2012 Castelnuovo Sandrà 2 - 2 Echipa Santa Lucia Golosine
17 octombrie 2012 Marano 4 - 3 Abano
17 octombrie 2012 Orașul Concordia 0 - 3 Dolo
17 octombrie 2012 Union Ripa La Fenadora 2 - 2 Ardita QDP
Întoarcere 31 octombrie 2012 Echipa Santa Lucia Golosine 0 - 0 Castelnuovo Sandrà
31 octombrie 2012 Abano 2 - 1 Marano
31 octombrie 2012 Dolo 3 - 0 Orașul Concordia
31 octombrie 2012 Ardita QDP 0 - 2 Union Ripa La Fenadora
Semifinale Plecat 21 noiembrie 2012 Echipa Santa Lucia Golosine 0 - 0 Abano
Întoarcere 5 decembrie 2012 Abano 1-2 Echipa Santa Lucia Golosine
Finala Tezze sul Brenta 5 ianuarie 2013 Echipa Santa Lucia Golosine 1-2 Union Ripa La Fenadora
linkuri externe