De la Wikipedia, enciclopedia liberă.
|
200 de bras masculin Rio de Janeiro 2016 |
---|
Informații generale |
---|
Loc | Estádio Aquático Olímpico |
---|
Perioadă | 9-10 august |
---|
Participanți | 39 din 30 de națiuni |
---|
Podium |
---|
|
Ediția anterioară și următoarea |
---|
|
În 9 și 10 august 2016 a avut loc competiția masculină de 200 m bras la XXXI Olimpiada .
Record
Înainte de competiție, recordurile olimpice și mondiale erau următoarele:
În timpul evenimentului au fost îmbunătățite următoarele înregistrări:
Rezultate
Baterii
Poziţie | Baterie | bandă | Nume | Naţionalitate | Vreme | Notă |
---|
1 | 5 | 1 | Anton Čupkov | Rusia | 2: 07.93 | Î |
2 | 3 | 1 | Yasuhiro Koseki | Japonia | 2: 08.61 | Î |
3 | 4 | 1 | Andrew Willis | Regatul Unit | 2: 08.92 | Î |
4 | 3 | 2 | Ilya Khomenko | Rusia | 2: 08.94 | Î |
5 | 4 | 2 | Marco Koch | Germania | 2: 08.98 | Î |
6 | 4 | 3 | Dmitriy Balandin | Kazahstan | 2: 09.00 | Î |
7 | 5 | 2 | Kevin Cordes | Statele Unite | 2: 09.30 | Î |
8 | 4 | 4 | Ippei Watanabe | Japonia | 2: 09.63 | Î |
9 | 3 | 3 | Mao Feilian | China | 2: 09.80 | Î |
10 | 5 | 3 | Josh Reserv | Statele Unite | 2: 09.91 | Î |
11 | 4 | 5 | Matti Mattsson | Finlanda | 2: 10.09 | Î |
12 | 3 | 4 | Erik Persson | Suedia | 2: 10.17 | Î |
13 | 3 | 5 | Li Xiang | China | 2: 10.17 | Î |
14 | 4 | 6 | Carlos Claverie | Venezuela | 2: 10.35 | Î |
15 | 5 | 4 | Craig Benson | Regatul Unit | 2: 11,19 | Î |
16 | 5 | 5 | Luca Pizzini | Italia | 2: 11,26 | Î |
17 | 3 | 6 | Dániel Gyurta | Ungaria | 2: 11,28 | |
18 | 5 | 6 | Anton Sveinn McKee | Islanda | 2: 11,39 | |
19 | 2 | 1 | Nicholas Quinn | Irlanda | 2: 11,67 | |
20 | 2 | 2 | Yannick Käser | elvețian | 2: 11,77 | |
21 | 2 | 3 | Laurent Carnol | Luxemburg | 2: 11,94 | |
22 | 4 | 7 | Giedrius Titenis | Lituania | 2: 12.13 | |
23 | 1 | 1 | Glenn Snyders | Noua Zeelanda | 2: 12.47 | |
24 | 5 | 7 | Ashton Baumann | Canada | 2: 12,61 | |
25 | 4 | 8 | Jarred Crous | Africa de Sud | 2: 12,64 | |
26 | 3 | 7 | Cameron van der Burgh | Africa de Sud | 2: 12,67 | |
27 | 3 | 8 | Panagiōtīs Samilidīs | Grecia | 2: 12,68 | |
28 | 2 | 4 | Jorge Murillo | Columbia | 2: 12,81 | |
29 | 2 | 5 | Tales Cerdeira | Brazilia | 2: 12,83 | |
30 | 1 | 2 | Dávid Horváth | Ungaria | 2: 13.24 | |
31 | 2 | 6 | Choi Kyu-woong | Coreea de Sud | 2: 13.36 | |
32 | 1 | 3 | Basten Caerts | Belgia | 2: 13.44 | |
33 | 1 | 4 | Martin Allikvee | Estonia | 2: 13,66 | |
34 | 1 | 5 | Lee Hsuan-yen | Taipei-ul chinezesc | 2: 14,84 | |
35 | 2 | 7 | Dimitrios Koulouris | Grecia | 2: 14,86 | |
36 | 5 | 8 | Thiago Simon | Brazilia | 2: 15.01 | |
37 | 2 | 8 | Dmytro Oseledets | Ucraina | 2: 15,19 | |
38 | 1 | 6 | Denis Petrashov | Kârgâzstan | 2: 16.57 | |
39 | 1 | 7 | Arya Nasimi Shad | Iran | 2: 20.18 | |
Semifinale
Finala
linkuri externe