Calificarea olimpică FIBA 2020 - Turneul masculin
Calificări pentru Jocurile Olimpice din 2020 | ||
---|---|---|
Sport | Baschet | |
Zona FIBA | ||
Țară gazdă | Canada Croaţia Lituania Serbia | |
Perioadă | 29 iunie - 4 iulie 2021 | |
Echipe | 23 [2] | |
Podium | Calificat: Republica Cehă Germania Slovenia Italia |
Turneul olimpic de calificare masculin FIBA 2020 (cunoscut în engleză sub numele de turneu olimpic de calificare 2020 ) are loc în perioada 29 iunie - 4 iulie 2021. Programat inițial în perioada 23-28 iunie 2020, a fost amânat din cauza pandemiei COVID-19 .
Regulament
Au fost organizate patru turnee diferite, care au loc în tot atâtea orașe: Victoria , Split , Kaunas și Belgrad .
Echipele câștigătoare ale fiecărui turneu se califică la Jocurile Olimpice.
Echipe participante
FIBA Americas
FIBA Europa
Rezultate
Turneul Victoria
Grupa A
Pos | Echipă | G. | V. | P. | PF | PS | DP | Pt | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Canada (H) | 2 | 2 | 0 | 206 | 170 | +36 | 4 | Califică-te pentru etapa finală |
2 | Grecia | 2 | 1 | 1 | 196 | 177 | +19 | 3 | |
3 | China | 2 | 0 | 2 | 159 | 214 | −55 | 2 |
Reguli pentru ex aequo: 1) Puncte; 2) Puncte în meciurile directe; 3) Diferența de puncte în meciurile directe; 4) Total puncte marcate în meciurile față în față.
(H) Gazdă.
Victoria 30 iunie 2021, 01:05 UTC + 2 | Grecia | 91 - 97 (23-19, 50-46, 71-74) raport | Canada | Centrul memorial Save-On-Foods
| |||||||||||||||
|
Victoria 1 iulie 2021, 01:05 UTC + 2 | Canada | 109 - 79 (27-19, 59-46, 79-65) raport | China | Centrul memorial Save-On-Foods
| |||||||||||||||
|
Victoria 2 iulie 2021, 01:05 UTC + 2 | China | 80 - 105 (14-28, 32-52, 59-76) raport | Grecia | Centrul memorial Save-On-Foods
| |||||||||||||||
|
Grupa B.
Pos | Echipă | G. | V. | P. | PF | PS | DP | Pt | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | curcan | 2 | 2 | 0 | 182 | 156 | +26 | 4 | Califică-te pentru etapa finală |
2 | Republica Cehă | 2 | 1 | 1 | 150 | 166 | −16 | 3 | |
3 | Uruguay | 2 | 0 | 2 | 165 | 175 | −10 | 2 |
Reguli pentru ex aequo: 1) Puncte; 2) Puncte în meciurile directe; 3) Diferența de puncte în meciurile directe; 4) Total puncte marcate în meciurile față în față.
Victoria 30 iunie 2021, 04:35 UTC + 2 | Uruguay | 86 - 95 (22-27, 37-43, 63-61) raport | curcan | Centrul memorial Save-On-Foods
| |||||||||||||||
|
Victoria 1 iulie 2021, 04:35 UTC + 2 | curcan | 87 - 70 (17-14, 45-38, 63-54) raport | Republica Cehă | Centrul memorial Save-On-Foods
| |||||||||||||||
|
Victoria 2 iulie 2021, 04:35 UTC + 2 | Republica Cehă | 80 - 79 (19-20, 45-37, 67-57) raport | Uruguay | Centrul memorial Save-On-Foods
| |||||||||||||||
|
Stadiu final
Semifinale | Finala | |||||||
A1 | Canada | 101 | ||||||
B2 | Republica Cehă | 103 | ||||||
B2 | Republica Cehă | 97 | ||||||
A2 | Grecia | 72 | ||||||
B1 | curcan | 63 | ||||||
A2 | Grecia | 81 | ||||||
Semifinale
Victoria 3 iulie 2021, 22:05 UTC + 2 | Canada | 101 - 103 ( dts ) (27-29, 44-52, 70-77, 94-94) raport | Republica Cehă | Centrul memorial Save-On-Foods
| |||||||||||||||
|
Victoria 4 iulie 2021, 1:35 UTC + 2 | curcan | 63 - 81 (22-8, 34-27, 47-51) raport | Grecia | Centrul memorial Save-On-Foods
| |||||||||||||||
|
Finala
Victoria 5 iulie 2021, 1:30 UTC + 2 | Republica Cehă | 97 - 72 (32-22, 50-43, 81-54) raport | Grecia | Centrul memorial Save-On-Foods
| |||||||||||||||
|
Turneu divizat
Grupa A
Pos | Echipă | G. | V. | P. | PF | PS | DP | Pt | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Germania | 2 | 2 | 0 | 151 | 143 | +8 | 4 | Califică-te pentru etapa finală |
2 | Mexic | 2 | 1 | 1 | 148 | 146 | +2 | 3 | |
3 | Rusia | 2 | 0 | 2 | 131 | 141 | −10 | 2 |
Reguli pentru ex aequo: 1) Puncte; 2) Puncte în meciurile directe; 3) Diferența de puncte în meciurile directe; 4) Total puncte marcate în meciurile față în față.
Despică 29 iunie 2021, ora 16:30 UTC + 2 | Germania | 82 - 76 (19-22, 40-42, 62-67) raport | Mexic | Spaladium Arena
| |||||||||||||||
|
Despică 30 iunie 2021, 16:30 UTC + 2 | Mexic | 72 - 64 (18-16, 31-36, 50-43) raport | Rusia | Spaladium Arena
| |||||||||||||||
|
Despică 1 iulie 2021, 16:30 UTC + 2 | Rusia | 67 - 69 (17-15, 35-32, 53-50) raport | Germania | Spaladium Arena
| |||||||||||||||
|
Grupa B.
Pos | Echipă | G. | V. | P. | PF | PS | DP | Pt | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Brazilia | 2 | 2 | 0 | 177 | 124 | +53 | 4 | Califică-te pentru etapa finală |
2 | Croația (H) | 2 | 1 | 1 | 142 | 164 | −22 | 3 | |
3 | Tunisia | 2 | 0 | 2 | 127 | 158 | −31 | 2 |
Reguli pentru ex aequo: 1) Puncte; 2) Puncte în meciurile directe; 3) Diferența de puncte în meciurile directe; 4) Total puncte marcate în meciurile față în față.
(H) Gazdă.
Despică 29 iunie 2021, 20:00 UTC + 2 | Tunisia | 57 - 83 (21-21, 31-43, 46-64) raport | Brazilia | Spaladium Arena
| |||||||||||||||
|
Despică 30 iunie 2021, 20:00 UTC + 2 | Brazilia | 94 - 67 (25-20, 45-34, 71-55) raport | Croaţia | Spaladium Arena
| |||||||||||||||
|
Despică 1 iulie 2021, 20:00 UTC + 2 | Croaţia | 75 - 70 (20-11, 42-28, 56-57) raport | Tunisia | Spaladium Arena
| |||||||||||||||
|
Stadiu final
Semifinale | Finala | |||||||
A1 | Germania | 86 | ||||||
B2 | Croaţia | 76 | ||||||
A1 | Germania | 75 | ||||||
B1 | Brazilia | 64 | ||||||
B1 | Brazilia | 102 | ||||||
A2 | Mexic | 74 | ||||||
Semifinale
Despică 3 iulie 2021, 12:30 UTC + 2 | Brazilia | 102 - 74 (24-18, 53-42, 80-57) raport | Mexic | Spaladium Arena
| |||||||||||||||
|
Despică 3 iulie 2021, ora 16:00 UTC + 2 | Germania | 86 - 76 (19-23, 43-45, 56-63) raport | Croaţia | Spaladium Arena
| |||||||||||||||
|
Finala
Despică 4 iulie 2021, ora 19:30 UTC + 2 | Germania | 75 - 64 (14-17, 36-34, 52-46) raport | Brazilia | Spaladium Arena
| |||||||||||||||
|
Turneul Kaunas
Grupa A
Pos | Echipă | G. | V. | P. | PF | PS | DP | Pt | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lituania (H) | 2 | 2 | 0 | 172 | 122 | +50 | 4 | Califică-te pentru etapa finală |
2 | Venezuela | 2 | 1 | 1 | 159 | 156 | +3 | 3 | |
3 | Coreea de Sud | 2 | 0 | 2 | 137 | 190 | −53 | 2 |
Reguli pentru ex aequo: 1) Puncte; 2) Puncte în meciurile directe; 3) Diferența de puncte în meciurile directe; 4) Total puncte marcate în meciurile față în față.
(H) Gazdă.
Kaunas 29 iunie 2021, ora 18:30 UTC + 2 | Lituania | 76 - 65 (11-10, 36-28, 55-44) raport | Venezuela | Žalgirio Arena
| |||||||||||||||
|
Kaunas 30 iunie 2021, ora 18:30 UTC + 2 | Venezuela | 94 - 80 (27-18, 56-38, 70-66) raport | Coreea de Sud | Žalgirio Arena
| |||||||||||||||
|
Kaunas 1 iulie 2021, ora 18:30 UTC + 2 | Coreea de Sud | 57 - 96 (16-28, 34-49, 43-76) raport | Lituania | Žalgirio Arena
| |||||||||||||||
|
Grupa B.
Pos | Echipă | G. | V. | P. | PF | PS | DP | Pt | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Slovenia | 2 | 2 | 0 | 230 | 145 | +85 | 4 | Califică-te pentru etapa finală |
2 | Polonia | 2 | 1 | 1 | 160 | 176 | −16 | 3 | |
3 | Angola | 2 | 0 | 2 | 132 | 201 | −69 | 2 |
Reguli pentru ex aequo: 1) Puncte; 2) Puncte în meciurile directe; 3) Diferența de puncte în meciurile directe; 4) Total puncte marcate în meciurile față în față.
Kaunas 29 iunie 2021, ora 15:30 UTC + 2 | Polonia | 83 - 64 (24-19, 44-31, 63-45) raport | Angola | Žalgirio Arena
| |||||||||||||||
|
Kaunas 30 iunie 2021, ora 15:30 UTC + 2 | Angola | 68 - 118 (9-33, 30-64, 44-90) raport | Slovenia | Žalgirio Arena
| |||||||||||||||
|
Kaunas 1 iulie 2021, ora 15:30 UTC + 2 | Slovenia | 112 - 77 (29-26, 63-46, 83-60) raport | Polonia | Žalgirio Arena
| |||||||||||||||
|
Stadiu final
Semifinale | Finala | |||||||
A1 | Lituania | 88 | ||||||
B2 | Polonia | 69 | ||||||
A1 | Lituania | 85 | ||||||
B1 | Slovenia | 96 | ||||||
B1 | Slovenia | 98 | ||||||
A2 | Venezuela | 70 | ||||||
Semifinale
Kaunas 3 iulie 2021, ora 15:30 UTC + 2 | Slovenia | 98 - 70 (26-21, 48-41, 71-55) raport | Venezuela | Žalgirio Arena
| |||||||||||||||
|
Kaunas 3 iulie 2021, ora 18:30 UTC + 2 | Lituania | 88 - 69 (23-19, 46-45, 62-51) raport | Polonia | Žalgirio Arena
| |||||||||||||||
|
Finala
Kaunas 4 iulie 2021, ora 18:30 UTC + 2 | Lituania | 85 - 96 (24-28, 52-52, 69-80) raport | Slovenia | Žalgirio Arena
| |||||||||||||||
|
Turneul de la Belgrad
Grupa A
Pos | Echipă | G. | V. | P. | PF | PS | DP | Pt | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Serbia (H) | 2 | 2 | 0 | 177 | 152 | +25 | 4 | Califică-te pentru etapa finală |
2 | Rep. Dominicane | 2 | 1 | 1 | 170 | 161 | +9 | 3 | |
3 | Filipine | 2 | 0 | 2 | 143 | 177 | −34 | 2 |
Reguli pentru ex aequo: 1) Puncte; 2) Puncte în meciurile directe; 3) Diferența de puncte în meciurile directe; 4) Total puncte marcate în meciurile față în față.
(H) Gazdă.
Belgrad 29 iunie 2021, ora 20:15 UTC + 2 | Rep. Dominicane | 76 - 94 (23-31, 47-47, 66-67) raport | Serbia | Hala Aleksandar Nikolić
| |||||||||||||||
|
Belgrad 30 iunie 2021, ora 20:15 UTC + 2 | Serbia | 83 - 76 (22-16, 45-34, 67-62) raport | Filipine | Hala Aleksandar Nikolić
| |||||||||||||||
|
Belgrado 1º luglio 2021, ore 20:30 UTC+2 | Filippine | 67 – 94 (22-23, 41-39, 51-65) referto | Rep. Dominicana | Hala Aleksandar Nikolić
| |||||||||||||||
|
Gruppo B
Il torneo originariamente includeva anche il Senegal , costretto però al ritiro a causa delle numerose positività al COVID-19 . Nel gruppo B pertanto si è disputato soltanto un incontro in gara secca tra Porto Rico e Italia : la vincitrice ha incontrato in semifinale la seconda classificata del gruppo A, la perdente la prima classificata [2] .
Belgrado 1º luglio 2021, ore 16:30 UTC+2 | Italia | 90 – 83 (18-24, 37-44, 64-58) referto | Porto Rico | Hala Aleksandar Nikolić
| |||||||||||||||
|
Fase finale
Semifinali | Finale | |||||||
A1 | Serbia | 102 | ||||||
B2 | Porto Rico | 84 | ||||||
A1 | Serbia | 95 | ||||||
B1 | Italia | 102 | ||||||
B1 | Italia | 79 | ||||||
A2 | Rep. Dominicana | 59 | ||||||
Semifinali
Belgrado 3 luglio 2021, ore 13:00 UTC+2 | Italia | 79 – 59 (22-14, 42-30, 66-38) referto | Rep. Dominicana | Hala Aleksandar Nikolić
| |||||||||||||||
|
Belgrado 3 luglio 2021, ore 16:00 UTC+2 | Serbia | 102 – 84 (28-26, 51-40, 79-68) referto | Porto Rico | Hala Aleksandar Nikolić
| |||||||||||||||
|
Finale
Belgrado 4 luglio 2021, ore 20:30 UTC+2 | Serbia | 95 – 102 (22-28, 45-57, 63-80) referto | Italia | Hala Aleksandar Nikolić
| |||||||||||||||
|
Squadre qualificate
Germania | Italia | Rep. Ceca | Slovenia |
Note
- ^ FIBA OQT. Ecco i 12 di Meo. Il Senegal non giocherà il Preolimpico e gli Azzurri (già in semifinale) esordiranno il 1º luglio contro il Portorico , su fip.it , 28 Giugno 2021. URL consultato il 28 Giugno 2021 .
- ^ a b c Originariamente erano previste 24 squadre. Il Senegal è stato costretto al forfait prima dell'inizio del Torneo di Belgrado a causa delle numerose positività al COVID-19 , non venendo rimpiazzato da alcuna squadra [1]
Collegamenti esterni
- ( EN , FR , ES ) Sito ufficiale , su fiba.basketball .
- ( EN , FR , ES ) Sito ufficiale , su fiba.basketball .
- ( EN , FR , ES ) Sito ufficiale , su fiba.basketball .
- ( EN , FR , ES ) Sito ufficiale , su fiba.basketball .