Segunda Divizie B 2018-2019
Segunda Divizie B 2018-2019 Segunda Divizie B 2018-2019 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Segunda División B | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | 42ª | ||||
Administrator | RFEF | ||||
La tine acasa | din 25 august 2018 începând cu 19 mai 2019 [1] | ||||
Loc | Spania | ||||
Participanți | 80 | ||||
Formulă | 4 runde italiene cu play-off-uri și play-out-uri | ||||
Site-ul web | www.lasegundab.es | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Fuenlabrada | ||||
Promoții | Fuenlabrada Curse Santander Mirandés Ponferradina | ||||
Retrogradări | Deportivo B Navalcarnero Unión Adarve Rápido de Bouzas Durango Torrelavega Vitoria Gernika Ontinyent Peralada Cucerire Teruel Almería B Malaga B El Ejido Villanovense Alcoyano Jumilla | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Segunda División B 2018-2019 a fost a 42-a ediție a campionatului spaniol de fotbal din divizia a treia care a avut această denumire. Campionatul vede participarea a 80 de echipe grupate în patru grupe, deci 20 de echipe pe grupă grupate în principal în funcție de un criteriu geografic.
Primii patru din fiecare grupă sunt admiși în play-off , împărțiți în două faze, pentru promovarea în Segunda División , în timp ce doar câștigătorii grupei pot concura pentru titlul de campion al Segunda División B. Ultimii patru din fiecare grupă în schimb , sunt retrogradați în Tercera División . De asemenea, vor avea loc play-out-uri pentru optimi , care se confruntă în două semifinale. În plus, 28 de echipe vor participa la Cupa Regelui , deci primele 7 echipe din fiecare grupă, cu excepția echipelor de rezervă.
Evenimente
Schimbările de echipă din sezonul trecut
Retrasă în Tercera División
Promovat de Tercera División
- Salamanca UDS
- Unionisti
- Internațional
- Langreo
- Real Oviedo B
- Torrelavega
- Calahorra
- Durango
- Teruel
- Ejea
- Cucerire
- Espanyol B
- Atlético Levante
- Castellón
- Almería B
- Malaga B
- Atlético Sanluqueño
- Don Benito
- Ibiza [2]
Promovat în Segunda División
Retras din Segunda División
Grupa 1
Primul grup este format din echipe din regiunile autonome din Castilia și Leon (7), Comunitatea Autonomă Madrid (7), Galicia (5) și Insulele Canare (1).
Echipe
Echipă | Oraș | stadiu |
---|---|---|
Atlético Madrid B | Madrid | Nuevo Cerro del Espino |
Burgos | Burgos | El Plantío |
Celta Vigo B | Vigo | Barreiro |
Coruxo | Vigo | O Vao |
Leonesa | Leon | Regatul de León |
Deportivo B | A Coruña | El Mundo del Fútbol |
Fuenlabrada | Fuenlabrada | Fernando Torres |
Guijuelo | Guijuelo | Municipal de Guijuelo |
Internațional | Boadilla del Monte | Centrul sportiv municipal |
Las Palmas Atlético | Las Palmas | Anexo Gran Canaria |
Navalcarnero | Navalcarnero | Mariano González |
Ponferradina | Ponferrada | Estadio El Toralin |
Pontevedra | Pontevedra | Pasarón |
Rápido de Bouzas | Vigo | Baltasar Pujales |
Real M. Castilla | Madrid | Alfredo di Stéfano |
Salamanca UDS | Salamanca | Helmántico |
SS Reyes | San Sebastián de los Reyes | Matapiñonera |
Unión Adarve | Madrid | Garcia de La Mata |
Unionisti | Salamanca | Pistas del Helmántico |
Real Valladolid B | Valladolid | Anexos José Zorrilla |
Clasament
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Fuenlabrada | 71 | 38 | 20 | 11 | 7 | 49 | 21 | +28 | |
2. | Ponferradina | 69 | 38 | 19 | 12 | 7 | 55 | 27 | +28 | |
3. | Atlético Madrid B | 68 | 38 | 19 | 11 | 8 | 57 | 32 | +25 | |
4. | Real M. Castilla | 65 | 38 | 18 | 11 | 9 | 62 | 45 | +17 | |
5. | Leonesa | 65 | 38 | 17 | 14 | 7 | 56 | 34 | +22 | |
6. | Pontevedra | 62 | 38 | 18 | 8 | 12 | 45 | 38 | +7 | |
7. | Guijuelo | 59 | 38 | 17 | 8 | 13 | 35 | 33 | +2 | |
8. | SS Reyes | 56 | 38 | 15 | 11 | 12 | 54 | 45 | +9 | |
9. | Unionisti | 52 | 38 | 12 | 16 | 10 | 39 | 37 | +2 | |
10. | Coruxo | 50 | 38 | 11 | 17 | 10 | 38 | 41 | -3 | |
11. | Real Valladolid B | 49 | 38 | 12 | 13 | 13 | 33 | 40 | -7 | |
12. | Salamanca UDS | 49 | 38 | 12 | 13 | 13 | 40 | 42 | -2 | |
13. | Burgos | 48 | 38 | 12 | 12 | 14 | 28 | 32 | –4 | |
14. | Internațional | 48 | 38 | 12 | 12 | 14 | 47 | 54 | –7 | |
15. | Las Palmas Atlético | 48 | 38 | 12 | 12 | 14 | 26 | 33 | –7 | |
16. | Celta Vigo B | 46 | 38 | 12 | 10 | 16 | 45 | 48 | –3 | |
17. | Rápido de Bouzas | 38 | 38 | 10 | 8 | 20 | 28 | 55 | –27 | |
18. | Unión Adarve | 36 | 38 | 9 | 9 | 20 | 42 | 62 | –20 | |
19. | Navalcarnero | 25 | 38 | 6 | 7 | 25 | 37 | 70 | –33 | |
20. | Deportivo B | 24 | 38 | 5 | 9 | 24 | 28 | 55 | –27 |
Legendă:
- Calificat pentru play-off-urile de promovare „campioni”
- Calificați-vă pentru play-off-urile de promovare „plasate”
- Calificat pentru Cupa Regelui 2019-2020
- Calificați-vă pentru play-out
- Retrasă în Tercera División 2019-2020
Notă:
- Trei puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
Verdicte:
- Fuenlabrada s-a calificat pentru campionii din play-off .
- Ponferradina , Atlético Madrid B e Real M. Castilla s-a calificat în play-off-urile plasate .
- calificați-vă pentru Cupa Regelui 2019-2020 .
- Celta Vigo B s-a calificat pentru play-out .
- Deportivo B , Navalcarnero , Unión Adarve e Rápido de Bouzas a retrogradat în Tercera División 2019-2020.
Clasamentul marcatorilor:
Obiective | Obiective | Echipă |
---|---|---|
Cristo González | 20 | Real M. Castilla |
Yuri de Souza | 18 | Ponferradina |
Christian Perales | 15 | SS Reyes |
Sergio Castel | 13 | SS Reyes |
Cedric Omoigui | 11 | Fuenlabrada |
Grupa 2
Al doilea grup este format din echipe din regiunile autonome din Țara Bascilor (10), Asturia (3), Cantabria (2), La Rioja (2), Navarra (2) și Castilia și Leon (1).
Echipe
Echipă | Oraș | stadiu |
---|---|---|
Amorebieta | Amorebieta-Etxano | Campo Municipal de Urritxe |
Arenas Getxo | Getxo | Gobela |
Athletic Bilbao B | Bilbao | Santa María de Lezama |
Barakaldo | Barakaldo | Lasesarre |
Calahorra | Calahorra | Planilla |
Durango | Durango | Tabira |
Gernika | Guernica | Urbieta |
Izarra | Estella | Merkatondoa |
Langreo | Langreo | Ganzábal |
Leioa | Leioa | Sarriena |
Mirandés | Miranda de Ebro | Anduva |
Real Oviedo B | Oviedo | El Requexón |
Curse Santander | Santander | El Sardinero |
Real Sociedad B | San Sebastián | José Luis Orbegozo |
Real Unión | Alerg | Stadionul Gal |
Sporting Gijón B | Gijón | Pepe Ortiz |
Torrelavega | Torrelavega | El Malecón |
Tudelano | Tudela | Ciudad de Tudela |
UD Logroñés | Logroño | Las Gaunas |
Vitoria | Laudio | Ellakuri |
Clasament
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Curse Santander | 78 | 38 | 22 | 12 | 4 | 66 | 25 | +41 | |
2. | UD Logroñés | 72 | 38 | 20 | 12 | 6 | 44 | 22 | +22 | |
3. | Mirandés | 69 | 38 | 19 | 12 | 7 | 53 | 32 | +21 | |
4. | Barakaldo | 61 | 38 | 18 | 7 | 13 | 41 | 40 | +1 | |
5. | Real Oviedo B | 59 | 38 | 15 | 14 | 9 | 55 | 45 | +10 | |
6. | Athletic Bilbao B | 57 | 38 | 16 | 9 | 13 | 67 | 45 | +22 | |
7. | Leioa | 53 | 38 | 12 | 17 | 9 | 43 | 40 | +3 | |
8. | Amorebieta | 53 | 38 | 14 | 11 | 13 | 44 | 45 | -1 | |
9. | Langreo | 52 | 38 | 15 | 7 | 16 | 43 | 48 | -5 | |
10. | Calahorra | 50 | 38 | 13 | 11 | 14 | 45 | 52 | -7 | |
11. | Sporting Gijón B | 49 | 38 | 13 | 10 | 15 | 42 | 43 | -1 | |
12. | Real Sociedad B | 45 | 38 | 12 | 9 | 17 | 47 | 42 | +5 | |
13. | Izarra | 45 | 38 | 9 | 18 | 11 | 33 | 44 | -11 | |
14. | Tudelano | 45 | 38 | 10 | 15 | 13 | 33 | 42 | -9 | |
15. | Arenas Getxo | 45 | 38 | 11 | 12 | 15 | 33 | 40 | -7 | |
16. | Real Unión | 44 | 38 | 9 | 17 | 12 | 39 | 44 | -5 | |
17. | Gernika | 42 | 38 | 8 | 18 | 12 | 32 | 42 | –10 | |
18. | Vitoria | 35 | 38 | 7 | 14 | 17 | 34 | 51 | –17 | |
19. | Torrelavega | 32 | 38 | 6 | 14 | 18 | 25 | 44 | –19 | |
20. | Durango | 30 | 38 | 7 | 9 | 22 | 32 | 65 | –33 |
Legendă:
- Calificat pentru play-off-urile de promovare „campioni”
- Calificați-vă pentru play-off-urile de promovare „plasate”
- Calificat pentru Cupa Regelui 2019-2020
- Calificați-vă pentru play-out
- Retrasă în Tercera División 2019-2020
Notă:
- Trei puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
Verdicte:
- Racing Santander s-a calificat pentru campionii din play-off .
- Mirandés , UD Logroñés e Barakaldo s-a calificat în play-off-urile plasate .
- calificați-vă pentru Cupa Regelui 2019-2020 .
- Real Unión s-a calificat pentru play-out .
- Durango , Torrelavega , Vitoria și Gernika a retrogradat în Tercera División 2019-2020.
Clasamentul marcatorilor:
Obiective | Obiective | Echipă |
---|---|---|
Asier Villalibre | 23 | Athletic Bilbao B |
Ernesto Gómez | 15 | Real Oviedo B |
Toni Gabarré | 15 | Tudelano |
Eduardo Ubis | 13 | Calahorra |
Mikel Orbegozo | 13 | Real Unión |
Grupa 3
Al treilea grup este format din echipe din regiunile autonome din Catalonia (8), Comunitatea Valenciană (7), Aragon (3), Castilia-La Mancha (1) e Insulele Baleare (1).
Echipe
Echipă | Oraș | stadiu |
---|---|---|
Alcoyano | Alcoy | El Collao |
Atlético Baleares | Palma de Mallorca | Fiul Malferit |
Atlético Levante | Valencia | Ciudad Deportiva |
Badalona | Badalona | Municipal |
Barcelona B | Barcelona | Mini Estadi |
Castellón | Castellón de la Plana | Castalia |
Cucerire | Cuenca | La Fuensanta |
Cornellà | Barcelona | Camp Municipal de Cornella |
Ebro | Zaragoza | El Carmen |
Ejea | Ejea de los Caballeros | Luchán |
Espanyol B | Barcelona | Ciudad Deportiva |
Hércules | Alicante | José Rico Pérez |
Lleida | Lleida | Camp d'Esports |
Olot | Olot | Municipal d'Olot |
Ontinyent | Ontinyent | El Clariano |
Peralada | Peralada | Municipal |
Sabadell | Sabadell | Nova Creu Alta |
Teruel | Teruel | Pinilla |
Valencia Mestalla | Valencia | Antonio Puchades |
Villarreal B | Villareal | Ciudad Deportiva |
Clasament
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Atlético Baleares | 75 | 38 | 21 | 12 | 5 | 52 | 30 | +22 | |
2. | Hércules | 67 | 38 | 19 | 10 | 9 | 36 | 24 | +12 | |
3. | Villarreal B | 62 | 38 | 17 | 11 | 10 | 54 | 39 | +15 | |
4. | Cornellà | 61 | 38 | 15 | 16 | 7 | 44 | 29 | +15 | |
5. | Espanyol B | 60 | 38 | 16 | 12 | 10 | 55 | 38 | +17 | |
6. | Lleida | 56 | 38 | 15 | 11 | 12 | 46 | 39 | +7 | |
7. | Badalona | 56 | 38 | 14 | 14 | 10 | 36 | 32 | +4 | |
8. | Barcelona B | 53 | 38 | 14 | 11 | 13 | 47 | 39 | +8 | |
9. | Ebro | 52 | 38 | 12 | 16 | 10 | 30 | 34 | -4 | |
10. | Olot | 48 | 38 | 10 | 18 | 10 | 33 | 31 | +2 | |
11. | Atlético Levante | 45 | 38 | 11 | 12 | 15 | 41 | 43 | -2 | |
12. | Sabadell | 45 | 38 | 12 | 9 | 17 | 36 | 53 | –17 | |
13. | Valencia Mestalla | 44 | 38 | 11 | 11 | 16 | 44 | 50 | –6 | |
14. | Ejea | 44 | 38 | 10 | 14 | 14 | 30 | 36 | –6 | |
15. | Castellón | 44 | 38 | 8 | 20 | 10 | 36 | 36 | +0 | |
16. | Alcoyano | 43 | 38 | 9 | 16 | 13 | 33 | 45 | –12 | |
17. | Teruel | 41 | 38 | 9 | 14 | 15 | 32 | 48 | –16 | |
18. | Cucerire | 39 | 38 | 8 | 15 | 15 | 31 | 44 | –13 | |
19. | Peralada | 39 | 38 | 8 | 15 | 15 | 38 | 45 | –7 | |
20. | Ontinyent 1 | 0 | 38 | 7 | 11 | 20 | 23 | 42 | –19 |
- 1 Ontinyent se retrage din competiție din cauza unor probleme economice, ultimele 8 meciuri se vor pierde cu 1 la 0 în favoarea adversarului.
Legendă:
- Calificat pentru play-off-urile de promovare „campioni”
- Calificați-vă pentru play-off-urile de promovare „plasate”
- Calificat pentru Cupa Regelui 2019-2020
- Calificați-vă pentru play-out
- Retrasă în Tercera División 2019-2020
Notă:
- Trei puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
Verdicte:
- Atlético Baleares s-a calificat pentru campionii din play-off .
- Hércules , Villarreal B e Cornellà s-a calificat în play-off-ul clasamentului .
- calificați-vă pentru Cupa Regelui 2019-2020 .
- Alcoyano s-a calificat pentru play-out .
- Ontinyent , Peralada, Cucerire și Teruel a retrogradat în Tercera División 2019-2020.
Clasamentul marcatorilor:
Obiective | Obiective | Echipă |
---|---|---|
Pedro Martín | 16 | Lleida |
Víctor Campuzano | 15 | Espanyol B |
Juanto Ortuño | 14 | Lleida |
Simón Moreno | 13 | Villarreal B |
Jairo Cárcaba | 13 | Castellón |
Grupa 4
Al patrulea grup este format din echipe din regiunile autonome din Andaluzia (10), Murcia (4), Extremadura (3), Castilia-La Mancha (1), Insulele Baleare (1) e Melilla [4] (1).
Echipe
Echipă | Oraș | stadiu |
---|---|---|
Almería B | Almería | Stadionul Jocurilor Mediteraneene |
Atlético Sanluqueño | Sanlúcar de Barrameda | El Palmar |
Badajoz | Badajoz | Nuevo Vivero |
FC Cartagena | Cartagena | Cartagonova |
Don Benito | Don Benito | Vicente Sanz |
El Ejido | El Ejido | Santo Domingo |
Granada B | Granada | Ciudad Deportiva |
Ibiza | Ibiza | Pot Misses |
Jumilla | Jumilla | La Hoya |
Linense | Línea de la Concepción | Mun. de La L. de la Concepción |
Malaga B | rom stafide | El Viso |
Marbella | Marbella | Municipal |
Melilla | Melilla | Municipal Álvarez Claro |
Real Murcia | Murcia | Nueva Condomina |
Recreativo Huelva | Huelva | Noul Colombino |
CD San Fernando | San Fernando | Iberoamericana |
Sevilla Atlético | Sevilla | Ciudad Deportiva |
Talavera | Talavera de la Reina | El Prado |
UCAM Murcia | Murcia | La Condomina |
Villanovense | Villanueva de la Serena | Villanovense |
Clasament
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Recreativo Huelva | 78 | 38 | 23 | 9 | 6 | 50 | 23 | +27 | |
2. | FC Cartagena | 75 | 38 | 22 | 9 | 7 | 62 | 27 | +35 | |
3. | Melilla | 72 | 38 | 21 | 9 | 8 | 55 | 32 | +23 | |
4. | Badajoz | 66 | 38 | 19 | 9 | 10 | 44 | 31 | +13 | |
5. | UCAM Murcia | 66 | 38 | 20 | 6 | 12 | 54 | 40 | +14 | |
6. | Ibiza | 63 | 38 | 17 | 12 | 9 | 41 | 31 | +10 | |
7. | Marbella | 60 | 38 | 17 | 9 | 12 | 42 | 33 | +9 | |
8. | CD San Fernando | 60 | 38 | 17 | 9 | 12 | 44 | 36 | +8 | |
9. | Talavera | 50 | 38 | 14 | 8 | 16 | 34 | 34 | +0 | |
10. | Sevilla Atlético | 48 | 38 | 13 | 9 | 16 | 37 | 46 | -9 | |
11. | Real Murcia | 48 | 38 | 11 | 15 | 12 | 32 | 32 | +0 | |
12. | Linense | 46 | 38 | 11 | 13 | 14 | 33 | 33 | +0 | |
13. | Atlético Sanluqueño | 46 | 38 | 12 | 10 | 16 | 32 | 48 | –16 | |
14. | Granada B | 45 | 38 | 11 | 12 | 15 | 37 | 42 | –5 | |
15. | Don Benito | 44 | 38 | 11 | 11 | 16 | 38 | 49 | –11 | |
16. | Jumilla | 43 | 38 | 11 | 10 | 17 | 31 | 42 | –11 | |
17. | El Ejido | 39 | 38 | 10 | 9 | 19 | 29 | 47 | –18 | |
18. | Villanovense | 38 | 38 | 7 | 17 | 14 | 32 | 40 | –8 | |
19. | Malaga B | 29 | 38 | 7 | 8 | 23 | 27 | 54 | –27 | |
20. | Almería B | 23 | 38 | 5 | 8 | 25 | 27 | 61 | –34 |
Legendă:
- Calificat pentru play-off-urile de promovare „campioni”
- Calificați-vă pentru play-off-urile de promovare „plasate”
- Calificat pentru Cupa Regelui 2019-2020
- Calificați-vă pentru play-out
- Retrasă în Tercera División 2019-2020
Notă:
- Trei puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
Verdicte:
- Recreativo Huelva s-a calificat pentru campionii din play-off .
- FC Cartagena , Melilla și Badajoz s-a calificat în play-off-urile plasate .
- calificați-vă pentru Cupa Regelui 2019-2020 .
- Jumilla qualificata ai play-out .
- Almería B , Malaga B , El Ejido e Villanovense retrocesse in Tercera División 2019-2020.
Classifica Marcatori:
Goalscorers | Goals | Team |
---|---|---|
Elady Zorrilla | 19 | FC Cartagena |
Caye Quintana | 16 | Recreativo Huelva |
Óscar García | 14 | Melilla |
Juanma García | 12 | Marbella |
Manuel Onwu | 11 | UCAM Murcia |
Play-off
I play-off si dividono in due categorie: quello dei campioni (a cui prendono parte i vincitori dei rispettivi raggruppamenti) e quello dei piazzati (cui partecipano le squadre classificatesi tra la seconda e la quarta posizione in tutti e quattro i gironi). Il sorteggio decide le partite che disputeranno i campioni. Le due vincenti vengono promosse direttamente in Segunda División e si scontrano nella finale che decide chi si aggiudicherà il titolo di campione della Segunda División B. Le perdenti delle semifinali finiscono invece nei play-off delle piazzate. Questi constano di tre turni: nel primo le seconde dei raggruppamenti sfidano una quarta ciascuna, mentre le terze giocano tra di loro. Anche in questo caso gli incontri vengono decisi dal sorteggio, il quale fa da arbitro anche per il secondo e il terzo turno. Nel secondo le sei vincenti dei play-off piazzati e le due eliminate da quello campioni giocano per arrivare al terzo turno, il quale decreterà le altre due promosse.
Tutte le sfide vengono disputate in incontri di andata e ritorno. In caso di parità passa la squadra che ha segnato più gol fuori casa . Nel caso questo criterio non decreti un vincitore si giocano due tempi supplementari ed eventualmente si tirano i rigori .
Campioni
Gruppo | Squadra |
---|---|
1 | Fuenlabrada |
2 | Racing Santander |
3 | Atlético Baleares |
4 | Recreativo Huelva |
Semifinali
Partecipano le 4 squadre vincitrici dei rispettivi gironi, le 2 vincitrici verranno promosse direttamente in Segunda Division 2019-2020 , mentre le 2 eliminate entreranno al secondo turno del play-off "piazzate".
Squadra 1 | Totale | Squadra 2 | Andata | Ritorno |
---|---|---|---|---|
Racing Santander | 1 - 1 ( gfc ) | Atlético Baleares | 0 - 0 | 1 - 1 |
Fuenlabrada | 4 - 1 | Recreativo Huelva | 3 - 0 | 1 - 1 |
Finale
Partecipano le 2 vincitrici del turno precedente per decretare la vincitrice della Segunda Division B 2018-2019.
Squadra 1 | Totale | Squadra 2 | Andata | Ritorno |
---|---|---|---|---|
Racing Santander | 1 - 2 | Fuenlabrada | 1 - 2 | 0 - 0 |
Verdetti
- Racing Santander e Fuenlabrada promossi in Segunda División 2019-2020
Piazzate
Pos. | Gruppo 1 | Gruppo 2 | Gruppo 3 | Gruppo 4 |
---|---|---|---|---|
2º | Ponferradina | UD Logroñés | Hércules | FC Cartagena |
3º | Atlético Madrid B | Mirandés | Villarreal B | Melilla |
4º | Real M. Castilla | Barakaldo | Cornellà | Badajoz |
Primo turno
Al primo turno partecipano tutte le squadre classificatesi al secondo, terzo e quarto posto nei rispettivi gironi.
Squadra 1 | Totale | Squadra 2 | Andata | Ritorno |
---|---|---|---|---|
Barakaldo | 1 - 1 ( gfc ) | Hércules | 1 - 1 | 0 - 0 |
Badajoz | 3 - 4 | UD Logroñés | 0 - 1 | 3 - 3 |
Real M. Castilla | 3 - 3 ( gfc ) | FC Cartagena | 3 - 1 | 0 - 2 |
Cornellà | 2 - 3 | Ponferradina | 2 - 1 | 0 - 2 |
Villarreal B | 1 - 4 | Melilla | 0 - 2 | 1 - 2 |
Atlético Madrid B | 1 - 2 | Mirandés | 0 - 0 | 1 - 2 |
Secondo turno
Al secondo turno partecipano le 6 squadre vincitrici del turno precedente, più le 2 squadre eliminate dal play-off "campioni"
Squadra 1 | Totale | Squadra 2 | Andata | Ritorno |
---|---|---|---|---|
Melilla | 0 - 1 | Atlético Baleares | 0 - 0 | 0 - 1 |
Mirandés | 2 - 1 | Recreativo Huelva | 1 - 0 | 1 - 1 |
Hércules | 3 - 1 | UD Logroñés | 3 - 1 | 0 - 0 |
FC Cartagena | 1 - 3 | Ponferradina | 1 - 2 | 0 - 1 |
Terzo turno
Al terzo turno partecipano le 4 squadre vincitrici del secondo turno, le 2 squadre vincitrici verranno promosse in Segunda Division 2019-2020 .
Squadra 1 | Totale | Squadra 2 | Andata | Ritorno |
---|---|---|---|---|
Mirandés | 3 - 3 ( gfc ) | Atlético Baleares | 2 - 0 | 1 - 3 |
Hércules | 1 - 4 | Ponferradina | 1 - 3 | 0 - 1 |
Verdetti
- Mirandés e Ponferradina promossi in Segunda División 2019-2020
Play-out
Le quattro quintultime dei raggruppamenti a 20 squadre, dopo previo sorteggio si incontrano in due finali. Le perdenti retrocedono in Tercera División , mentre entrambe le vincenti si salvano. Come nei play-off, tutte le sfide vengono disputate in incontri di andata e ritorno. In caso di parità passa la squadra che ha segnato più gol fuori casa . Nel caso questo criterio non decreti un vincitore si giocano due tempi supplementari ed eventualmente si tirano i rigori .
Gruppo | Pos. | Squadra |
---|---|---|
1 | 16º | Celta Vigo B |
2 | 16º | Real Unión |
3 | 16º | Alcoyano |
4 | 16º | Jumilla |
Finali
Squadra 1 | Totale | Squadra 2 | Andata | Ritorno |
---|---|---|---|---|
Jumilla | 2 - 4 | Real Unión | 2 - 2 | 0 - 2 |
Celta Vigo B | 2 - 0 | Alcoyano | 1 - 0 | 1 - 0 |
Verdetti
Note
- ^ Riferita alla stagione regolare. Compresi play-off e play-out l'ultima partita è stata giocata il 30 giugno 2019.
- ^ Ripescato al posto del Lorca.
- ^ è stata retrocesso in Tercera División a causa di difficoltà finanziarie, il club era appena retrocesso dalla Segunda Division.
- ^ Si tratta di una città autonoma.