Premiile filmului european pentru cea mai bună revelație - Prix Fassbinder
Salt la navigare Salt la căutare
Această intrare sau secțiune pe tema premiilor de film nu menționează sursele necesare sau cei prezenți sunt insuficienți . |
Acest articol sau secțiune ar trebui revizuit și actualizat cât mai curând posibil . |
European Film Awards for Best Revelation - Prix Fassbinder este acordat celei mai bune revelații a anului de către Academia de Film Europeană . Este numit după Rainer Werner Fassbinder .
Lista arată câștigătorul fiecărui an, urmat de cine a primit o nominalizare .
Pentru fiecare film, titlul italian și titlul original sunt indicate între paranteze.
Rol de onoare
Anii 1980
- 1988
- Skin Hvenegaard - Skin pentru a cuceri lumea ( Pelle erobreren )
- Michaela Widhalm - Nocturne ( Mit meinen heißen Tränen )
- Ondrej Vetchý - Dum pro dva
- Enrico Boetcher , Arnold Frühwald , Rupert J. Seidel și Stefan Wood - Das Mädchen mit den Feuerzeugen
- 1989
- nealocat
1990-1999 ani
- 1990
- din 1991 până în 1996
- nealocat
- 1997
- Bruno Dumont , Epoca neliniștită ( La vie de Jésus )
- 1998
- Thomas Vinterberg - Festen - Sărbătoarea familiei ( Festen )
- Érick Zonca - Viața visată a îngerilor ( La vie rêvée des anges )
- 1999
2000-2009 ani
- 2000
- Laurent Cantet - Resurse umane ( Ressources humaines )
- Baltasar Kormákur - 101 Reykjavík
- Paul McGuigan - Gangster No. 1 ( Gangster No. 1 )
- Agnès Jaoui - Gustul altora ( Le goût des autres )
- Sam Karmann - Kennedy et moi
- Barbara Albert - Nordrand - Satul de nord ( Nordrand )
- Simon Cellan Jones - Câteva voci
- Lukas Moodysson - Împreună ( Tillsammans )
- Veit Helmer - Tuvalu
- Vanessa Jopp - Vergiss Amerika
- 2001
- Achero Mañas - El bola
- Esther Gronenborn - alaska.de
- Ulrich Seidl - Canicola ( Hundstage )
- Josef Fares - Jalla! Jalla!
- Stavros Ioannou - Kleistoi dromoi
- Paweł Pawlikowski - Ultima stațiune
- Jessica Hausner - Rita minunată
- Aktan Abdykalykov - Maimil
- Małgorzata Szumowska - Szczesliwy czlowiek
- Gert de Graaff - De zee die denkt
- 2002
- György Pálfi - Hukkle
- Spiro Scimone și Francesco Sframeli - Doi prieteni
- Benjamin Quabeck - Nichts bereuen
- Emanuele Crialese - Breath
- Julio D. Wallovits și Roger Gual - Cameră pentru fumători
- Annette K. Olesen - Minor Mishaps ( Små ulykker )
- Kornél Mundruczó - Szép napok
- Maja Weiss - Varuh meje
- Asif Kapadia - Războinicul
- Rabah Ameur-Zaïmeche - Wesh wesh, qu'est-ce qui se passe?
- Aleksei Muradov - Zmey
- 2003
- Andrej Petrovič Zvjagincev - Întoarcerea ( Vozvrašcenje )
- Pjer Žalica - Bun venit domnule președinte ( Gori vatra )
- Jaime Rosales - Las horas del día
- Guillaume Canet - Mon idole
- Christoffer Boe - Reconstrucție
- Michael Schorr - Schultze vrea să cânte la blues ( Schultze Gets the Blues )
- David Mackenzie - Tânărul Adam
- 2004
- Andrea Frazzi și Antonio Frazzi - Anumiți copii
- Éléonore Faucher - Broderii ( Brodeuses )
- Sylke Enders - Kroko
- Keren Yedaya - Or
- Arsen A. Ostojic - Ta divna Splitska noc
- Marina Razbezhkina - Vremya zhatvy
- 2005
- 2006
- 2007
- Eran Kolirin - The Band ( Bikur Ha-Tizmoret )
- 2008
- Steve McQueen - Foamea
- Aida Begić - Snow ( Snieg )
- Seyfi Teoman - Tatil kitabi
- Sergej Dvorcevoj - Tulpan - Fata care nu a fost acolo ( Tjulʹpán )
- 2009
- Katalin Varga , regia Peter Strickland ( Marea Britanie / România / Ungaria )
- Gagma napiri , regia George Ovashvili ( Georgia / Kazahstan )
- Ajami , în regia lui Scandar Copti și Yaron Shani ( Germania / Israel )
- Sois sage , regia Juliette Garcias ( Franța / Danemarca )
- Sonbahar , regia Özcan Alper ( Turcia / Germania )
Anii 2010-2019
- 2010
- Liban , regia Samuel Maoz ( Israel / Germania / Franța )
- The Double Hour , în regia lui Giuseppe Capotondi ( Italia )
- If I want to whistle, whistle ( Eu cand vreau sa fluier, fluier ), regizat de Florin Șerban ( România )
- Die Fremde , regia Feo Aladag ( Germania )
- Nothing Personal , regia Urszula Antoniak ( Olanda / Irlanda )
- 2011
- Adem , regia Hans Van Nuffel ( Belgia / Olanda )
- Respirație ( Atmen ), în regia lui Karl Markovics ( Austria )
- Michael , în regia lui Markus Schleinzer ( Austria )
- Nothing's all Bad ( Smukke Menesker ), regia Mikkel Munch-Fals ( Danemarca )
- Tilva Roš , regia Nikola Ležaić ( Serbia )
- 2012
- Kauwboy , regia Boudewijn Koole ( Olanda )
- 10 Timer til Paradis , regia Mads Matthiesen ( Danemarca )
- Broken , regia Rufus Norris ( Marea Britanie )
- Portret amurg ( Portret v sumerkach ), regia Angelina Nikonova ( Rusia )
- Reported Missing ( Die Vermissten ), regia Jan Speckenbach ( Germania )
- 2013
- Oh Boy - O cafea la Berlin ( Oh Boy ), regia Jan Ole Gerster ( Germania )
- Call Girl , regia Mikael Marcimain ( Suedia / Norvegia / Irlanda / Finlanda )
- Äta sova dö , regia Gabriela Pichler ( Suedia )
- Miele , regia Valeria Golino ( Italia / Franța )
- La plaga , regia Neus Ballús ( Spania )
- 2014
- Tribul ( Plemya ), regia Myroslav Slaboshpytskiy ( Ucraina )
- 10.000 Km , în regia lui Carlos Marques-Marcet ( Spania )
- '71 , în regia lui Yann Demange ( Marea Britanie )
- Party Girl , regia Marie Amachoukeli , Claire Burger și Samuel Theis ( Franța )
- La herida , în regia lui Fernando Franco ( Spania )
- 2015
- Mustang , în regia lui Deniz Gamze Ergüven ( Germania / Franța / Turcia )
- Goodnight Mommy ( Ich seh, Ich seh ), regia Veronika Franz și Severin Fiala ( Austria )
- Limbo , regia Anna Sofie Hartmann ( Germania / Danemarca )
- Slow West , regia John Maclean ( Marea Britanie / Australia )
- Im Sommer wohnt er unten , regia Tom Sommerlatte ( Germania / Franța )
- 2016
- Povestea adevărată a lui Olli Mäki ( Hymyilevä mies ), în regia lui Juho Kuosmanen ( Finlanda / Germania / Suedia )
- Câini , regia Bogdan Mirica ( România / Franța / Bulgaria / Qatar )
- Liebmann , regia Jules Herrmann ( Germania )
- Sufat chol , regia Elite Zexer ( Israel / Franța )
- Žažda , regia Svetla Cocorkova ( Bulgaria )
- 2017
- Lady Macbeth , regia William Oldroyd ( Regatul Unit )
- Bezbog , regia Ralitza Petrova ( Bulgaria / Danemarca / Franța )
- Gli eremiti ( Die Einsiedler ), regia Ronny Trocker ( Germania )
- Vara 1993 ( Estiu 1993 ), regia Carla Simón ( Spania )
- Petit paysan - Un erou singular ( Petit paysan ), în regia lui Hubert Charuel ( Franța )
- 2018
- Fată , în regia lui Lukas Dhont ( Belgia / Olanda )
- Egy nap , regia Zsófia Szilágyi ( Ungaria )
- Sashishi deda , regia Ana Urushadze ( Georgia / Estonia )
- The Guilty - The Guilty ( Den skyldige ), regia Gustav Möller ( Danemarca )
- Dene wos guet geit , regia Cyril Schäublin ( Elveția )
- Toată lumea are dreptul să iubească - Touch Me Not ( Touch Me Not ), regia Adina Pintilie ( România / Germania / Republica Cehă / Bulgaria / Franța )
- 2019
- I miserabili ( Les Misérables ), în regia lui Ladj Ly ( Franța )
- Aniara , în regia lui Pella Kågerman și Hugo Lilja ( Suedia / Danemarca )
- Atlantique , regia Mati Diop ( Franța / Senegal / Belgia )
- Blindsone , regia Tuva Novotny ( Norvegia / Danemarca )
- Irina , în regia lui Nadejda Koseva ( Bulgaria )
- Ray & Liz , în regia lui Richard Billingham ( Regatul Unit )
linkuri externe
- Site-ul oficial , pe europeanfilmawards.eu .