European Film Awards pentru cel mai bun film de animație
Salt la navigare Salt la căutare
Această intrare sau secțiune pe tema premiilor de film nu menționează sursele necesare sau cei prezenți sunt insuficienți . |
Premiile de film european pentru cel mai bun film de animație sunt acordate celui mai bun film de animație al anului de către Academia de film europeană .
Lista arată câștigătorul fiecărui an, urmat de filmele care au primit o nominalizare .
Pentru fiecare film, titlul italian și titlul original sunt indicate între paranteze, regizor și țară.
Rol de onoare
2000-2009 ani
- 2009
- Mià e il Migù ( Mia și le Migou ), în regia lui Jacques-Rémy Girerd ( Franța )
- Niko - Un ren ca prieten ( Niko - Lentäjän poika ), în regia lui Kari Juusonen și Michael Hegner ( Finlanda / Germania / Danemarca / Irlanda )
- Secretul lui Kells , în regia lui Tomm Moore ( Belgia / Franța / Irlanda )
Anii 2010-2019
- 2010
- Iluzionistul ( L'Illusioniste ), în regia lui Sylvain Chomet ( Regatul Unit / Franța )
- Planet 51 , în regia lui Jorge Blanco , Javier Abad și Marcos Martínez ( Spania / Regatul Unit )
- The Adventures of Sammy ( Sammy's avonturen: De geheime doorgang ), în regia lui Ben Stassen ( Belgia )
- 2011
- Chico & Rita , în regia lui Fernando Trueba , Javier Mariscal și Tono Errando ( Spania )
- O pisică în Paris ( Un vie de chat ), în regia lui Alain Gagnol și Jean-Loup Felicioli ( Franța / Belgia )
- Le chat du rabbin , în regia lui Joann Sfar și Antoine Delesvaux ( Franța )
- 2012
- Alois Nebel , regia Tomáš Luňák ( Rep. Cehă / Germania / Slovacia )
- Arrugas-Rughe ( Arrugas ), în regia lui Ignacio Ferreras ( Spania )
- Pirați! Briganti da straazzo ( Pirații! Într-o aventură cu oamenii de știință ), în regia lui Peter Lord ( Regatul Unit )
- 2013
- 2014
- Arta fericirii , în regia lui Alessandro Rak ( Italia )
- Jack et la Mécanique du cœur , în regia lui Stéphane Berla și Mathias Malzieu ( Franța / Belgia )
- Minuscule - Valea furnicilor pierdute ( Minuscule: La Vallée des fourmis perdues ), în regia lui Hélène Giraud și Thomas Szabo ( Franța / Belgia )
- 2015
- Cântecul mării (Song of the Sea), în regia lui Tomm Moore ( Irlanda / Belgia / Danemarca / Franța / Luxemburg )
- Adama , regia Simon Rouby ( Franța )
- Shaun the Sheep Movie ( filmul Shaun the Sheep ), în regia lui Richard Starzak și Mark Burton ( Regatul Unit / Franța )
- 2016
- Viața mea de dovlecei ( Ma vie de Courgette ), în regia lui Claude Barras ( Elveția / Franța )
- Psiconautas, los niños olvidados , în regia lui Alberto Vázquez și Pedro Rivero ( Spania )
- Broasca testoasa rosie ( La tortue rouge ), regia Michaël Dudok de Wit ( Franța / Belgia )
- 2017
- Loving Vincent , regia Dorota Kobiela și Hugh Welchman ( Regatul Unit / Polonia )
- Ethel & Ernest , regia Roger Mainwood ( Regatul Unit / Luxemburg )
- Anotimpurile Louisei ( Louise en hiver ), regia Jean-François Laguionie ( Franța / Canada )
- Zombillenium , în regia lui Arthur de Pins și Alexis Ducord ( Franța / Belgia )
- 2018
- Another day (Another Day of Life), în regia lui Raul de la Fuente și Damian Nenow ( Polonia / Spania / Belgia / Germania / Ungaria )
- I Primitive ( Early Man ), în regia lui Nick Park ( Regatul Unit )
- Povestirile lui Parvana ( The Breadwinner ), regia Nora Twomey ( Irlanda / Canada / Luxemburg )
- Colț alb ( Croc-Blanc ), în regia lui Alexandre Espigares ( Franța / Luxemburg )
- 2019
- Buñuel - În labirintul broaștelor țestoase ( Buñuel en el laberinto de las tortugas ), în regia lui Salvador Simó ( Spania / Olanda )
- Unde este corpul meu? ( J'ai perdu mon corps ), în regia lui Jérémy Clapin ( Franța )
- L'extraordinaire voyage de Marona , regia Anca Damian ( Franța / Romania / Belgia )
- Les hirondelles de Kaboul , regia Zabou Breitman și Éléa Gobbé-Mévellec ( Franța / Luxemburg / Elveția )