Fed Cup 2018
Fed Cup 2018 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Cupa Fed | ||||
Sport | Tenis | ||||
Ediție | 56ª | ||||
Administrator | ITF | ||||
La tine acasa | din 6 februarie 2018 începând cu 11 noiembrie 2018 | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Republica Cehă (Titlul 11) | ||||
Conform | Statele Unite | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Fed Cup 2018 este cea de-a 56-a ediție a celui mai important turneu de tenis pentru echipele naționale feminine, care se desfășoară în perioada 10 februarie - 11 noiembrie 2018 .
Grupul Mondial
Participanți | |||
---|---|---|---|
Belgia | Bielorusia | Republica Cehă | Franţa |
Germania | Olanda | Statele Unite | elvețian |
Tablou de bord
Sferturi de finala | Semifinale | Finala | |||||||||||||
Minsk ( BLR ) | |||||||||||||||
1 | Bielorusia | 2 | |||||||||||||
Germania | 3 | Stuttgart ( GER ) | |||||||||||||
Germania | 1 | ||||||||||||||
Praga ( CZE ) | 3 | Republica Cehă | 4 | ||||||||||||
3 | Republica Cehă | 3 | |||||||||||||
elvețian | 1 | Praga ( CZE ) | |||||||||||||
Republica Cehă | 3 | ||||||||||||||
La Roche-sur-Yon ( FRA ) | Statele Unite | 0 | |||||||||||||
4 | Franţa | 3 | |||||||||||||
Belgia | 2 | Aix-en-Provence ( FRA ) | |||||||||||||
4 | Franţa | 2 | |||||||||||||
Asheville ( SUA ) | 2 | Statele Unite | 3 | ||||||||||||
2 | Statele Unite | 3 | |||||||||||||
Olanda | 1 |
Pierdătorii din prima rundă vor juca play-off-ul cu câștigătorii grupei mondiale II.
Play-off-urile World Group
- Învinge World Group
Cele 4 echipe învinse în prima rundă a grupei mondiale și cele 4 echipe câștigătoare ale grupei mondiale II participă la play-off-urile grupei mondiale. Cele 4 echipe câștigătoare au dreptul de a participa la grupul mondial al anului următor împreună cu cele 4 echipe câștigătoare din prima rundă a grupului mondial.
data: 21-22 aprilie
Site | Suprafaţă | Echipa 1 | Scor | Echipa 2 |
---|---|---|---|---|
Minsk | Ciment (e) | Bielorusia | 3 - 2 | Slovacia |
Cluj-Napoca | Pământ roșu (i) | România | 3 - 1 | elvețian |
Wollongong | Ciment (e) | Australia | 4 - 1 | Olanda |
Genova | Pământ roșu | Italia | 0 - 4 | Belgia |
Grupa Mondială II
data: 10-11 februarie
Site | Suprafaţă | Echipa 1 | Scor | Echipa 2 |
---|---|---|---|---|
Bratislava | Ciment (e) | Slovacia | 4 - 1 | Rusia (1) |
Canberra | Iarbă | Australia | 3 - 2 | Ucraina (3) |
Cluj-Napoca | Ciment (e) | România (4) | 3 - 1 | Canada |
Chieti | Pământ roșu (i) | Italia (2) | 3 - 2 | Spania |
Play-off-urile World Group II
Cele 4 echipe învinse în Grupa Mondială II concurează în play-off împotriva celor 4 echipe calificate de grupele lor zonale respective. Câștigătorii sunt admiși în Grupa Mondială II a următoarei ediții.
data: 21-22 aprilie
Site | Suprafaţă | Echipa 1 | Scor | Echipa 2 |
---|---|---|---|---|
Khanty-Mansiysk | Pământ roșu (i) | Rusia | 2 - 3 | Letonia |
Cartagena | Pământ roșu | Spania | 3 - 1 | Paraguay |
Montreal | Ciment (e) | Canada | 3 - 2 | Ucraina |
Miki | Ciment (e) | Japonia | 3 - 2 | Regatul Unit |
Zona americană
Grupa I.
Clasament final | ||
---|---|---|
1. | Paraguay | |
2. | Brazilia | |
3. | Argentina | |
4. | Columbia | |
5. | Chile | |
6. | Venezuela | |
7. | Guatemala |
Grupa a II-a
- Planta 1: Club Deportivo La Asuncion, Metepec , Mexic ( Ciment în aer liber)
- Planta 2: Centro Nacional de Tenis de la FET, Guyaquil , Ecuador ( Terra în aer liber)
- Date: 20-23 iunie, 18-21 iulie
Clasament final | ||
---|---|---|
1. | Mexic Ecuador | |
2. | Peru Bahamas | |
3. | Cuba Costa Rica | |
4. | Rep. Dominicane Bolivia | |
5. | Uruguay Honduras | |
6. | Barbados Trinidad și Tobago | |
7. | Bermuda |
Zona Asia / Oceania
Grupa I.
Clasament final | ||
---|---|---|
1. | Japonia | |
2. | Kazahstan | |
3. | China | |
4. | Coreea de Sud | |
5. | India | |
6. | Tailanda | |
7. | Hong Kong | |
8. | Taipei-ul chinezesc |
Grupa a II-a
- Sistem: Federația de tenis Bahrain, Isa Town , Bahrain ( Ciment în aer liber)
- Date: 6-10 februarie 2018
Clasament final | ||
---|---|---|
| 1. | Indonezia Comunitatea Pacificului |
3. | Singapore Uzbekistan | |
5. | Noua Zeelanda Filipine | |
7. | Oman Pakistan | |
9. | Sri Lanka Kârgâzstan | |
11. | Malaezia Liban |
Zona euro-africană
Grupa I.
- Locul desfășurării: Centrul de tenis Tallink, Tallinn , Estonia ( beton interior)
- Date: 7-10 februarie
Clasament final | ||
---|---|---|
| 1. | Regatul Unit Letonia |
3. | Serbia Ungaria | |
5. | Polonia Estonia | |
7. | Croaţia Bulgaria | |
9. | Slovenia curcan | |
11. | Suedia Georgia | |
| 13. | Austria Portugalia |
Grupa a II-a
Clasament final | ||
---|---|---|
| 1. | |
3. | ||
5. | ||
| 7. |
Grupa a III-a
- Plantă:
- La tine acasa:
- Echipe participante
linkuri externe
- Site-ul oficial , pe fedcup.com .