Fed Cup 2011
Această intrare sau secțiune despre subiectul turneelor de tenis nu citează sursele necesare sau cei prezenți sunt insuficienți . |
Fed Cup 2011 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Cupa Fed | ||||
Sport | Tenis | ||||
Ediție | 49ª | ||||
Administrator | ITF | ||||
La tine acasa | 5 februarie 2011 - 6 noiembrie 2011 | ||||
Participanți | 81 | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Republica Cehă (Titlul 6) | ||||
Conform | Rusia | ||||
Al treilea | Belgia Italia | ||||
Statistici | |||||
Meciuri organizate | 150 | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Fed Cup 2011 este cea de-a 49-a ediție a celui mai important turneu de tenis pentru echipele naționale feminine. Evenimentul a fost câștigat pentru prima dată de Cehia , al șaselea trofeu având în vedere și perioada dispărută a Cehoslovaciei.
Grupul Mondial
Participanți | |||
---|---|---|---|
Italia | Statele Unite | Rusia | Republica Cehă |
Australia | Belgia | Franţa | Slovacia |
Tablou de bord
Sferturi de finala | Semifinale | Finala | |||||||||||||
Hobart , Australia ( beton exterior) | |||||||||||||||
Australia | 1 | ||||||||||||||
1 | Italia | 4 | Moscova , Rusia ( beton interior) | ||||||||||||
1 | Italia | 0 | |||||||||||||
Moscova , Rusia ( beton interior) | 3 | Rusia | 5 | ||||||||||||
3 | Rusia | 3 | |||||||||||||
Franţa | 2 | Moscova , Rusia ( beton interior) | |||||||||||||
3 | Rusia | 2 | |||||||||||||
Bratislava , Slovacia ( beton interior) | 4 | Republica Cehă | 3 | ||||||||||||
Slovacia | 2 | ||||||||||||||
4 | Republica Cehă | 3 | Charleroi , Belgia ( beton interior) | ||||||||||||
4 | Republica Cehă | 3 | |||||||||||||
Anvers , Belgia ( beton interior) | Belgia | 2 | |||||||||||||
Belgia | 4 | ||||||||||||||
2 | Statele Unite | 1 |
Pierdătorii din prima rundă accesează Play-off-urile cu câștigătorii grupei mondiale II.
Play-off-urile World Group
Cele 4 echipe învinse în prima rundă a grupei mondiale (Australia, Franța, Slovacia și Statele Unite) și cele 4 echipe câștigătoare ale grupei mondiale II (Germania, Serbia, Spania și Ucraina) participă la play-off-ul Grupul Mondial. Cele 4 echipe câștigătoare vor avea dreptul să participe la World Group anul viitor împreună cu cele 4 echipe câștigătoare din prima rundă a World Group.
data: 16-17 aprilie
Site | Echipa # 1 | Scor | Echipa # 2 |
---|---|---|---|
Stuttgart , Germania ( Lut roșu interior) | Germania | 5-0 | Statele Unite |
Lleida , Spania ( Terra rossa în aer liber) | Spania | 4-1 | Franţa |
Bratislava , Slovacia ( Lut roșu interior) | Slovacia | 2-3 | Serbia |
Melbourne , Australia ( Terra rossa în aer liber) | Australia | 2-3 | Ucraina |
Grupa Mondială II
data: 5-6 februarie
plantă (suprafață) | Echipa # 1 | Scor | Echipa # 2 |
---|---|---|---|
Tallinn , Estonia ( beton interior) | Estonia | 1-4 | Spania (1) |
Marburg , Slovenia ( lut roșu interior) | Slovenia | 1-4 | Germania (4) |
Novi Sad , Serbia ( beton interior) | Serbia (3) | 3-2 | Canada |
Helsingborg , Suedia ( beton interior) | Suedia | 2-3 | Ucraina (2) |
Play-off-urile World Group II
Cele 4 echipe învinse în Grupa Mondială II (Canada, Estonia, Slovenia și Suedia) vor juca play-off-ul împotriva celor 4 echipe calificate de grupele lor zonale respective (Argentina, Belarus, Japonia și Elveția). Câștigătorii vor fi incluși în Grupa Mondială II a viitoarei ediții.
data: 16-17 aprilie
site | Echipa # 1 | Scor | Echipa # 2 |
---|---|---|---|
Minsk , Belarus ( beton interior) | Bielorusia | 5-0 | Estonia |
Miki , Japonia ( beton interior) | Japonia | 4-0 | Argentina |
Koper , Slovenia ( lut roșu în aer liber) | Slovenia | 3-2 | Canada |
Lugano , Elveția ( lut roșu în aer liber) | elvețian | 4-1 | Suedia |
Zona americană
Grupa I.
Locul de desfășurare: Yacht y Golf Club Paraguayo, Asunción , Paraguay
- Echipe
Clasament final | ||
---|---|---|
1. | Argentina | |
2. | Columbia | |
3. | Brazilia | |
4. | Peru | |
5. | Paraguay | |
6. | Bolivia | |
7. | Mexic | |
8. | Chile |
Grupa a II-a
Locul de desfășurare: Yacht y Golf Club Paraguayo, Asunción , Paraguay
- Echipe
Clasament final | ||
---|---|---|
| 1. | Venezuela Bahamas |
3. | Guatemala Uruguay | |
5. | Ecuador | |
6. | Puerto Rico | |
7. | Rep. Dominicane | |
8. | Costa Rica | |
9. | Trinidad și Tobago | |
10. | Panama |
- Bermuda s-a retras înainte de începerea competiției.
Zona Asia / Oceania
Grupa I.
Locul desfășurării: Centrul Național de Tenis, Nonthaburi , Thailanda
- Echipe
Clasament final | ||
---|---|---|
1. | Japonia | |
2. | Uzbekistan | |
3. | Tailanda | |
4. | Kazahstan | |
5. | Coreea de Sud | |
6. | China | |
7. | Taipei-ul chinezesc | |
8. | India |
Grupa a II-a
Locul desfășurării: Centrul Național de Tenis, Nonthaburi , Thailanda
- Echipe
Clasament final | ||
---|---|---|
1. | Indonezia | |
2. | Hong Kong | |
3. | Filipine | |
4. | Singapore | |
5. | Turkmenistan | |
6. | Pakistan | |
7. | Oman | |
8. | Kârgâzstan |
Zona euro-africană
Grupa I.
Locul desfășurării: Clubul municipal de tenis, Eilat , Israel
- Echipe
Clasament final | ||
---|---|---|
| 1. | Bielorusia elvețian |
3. | Polonia Olanda | |
5. | Marea Britanie Israel | |
7. | România Croaţia | |
9. | Ungaria | |
10. | Austria | |
11. | Luxemburg | |
12. | Bulgaria Grecia | |
| 14. | Danemarca Letonia |
Grupa a II-a
Clasament final | ||
---|---|---|
| 1. | Portugalia Bosnia si Hertegovina |
3. | Georgia Finlanda | |
5. | curcan | |
6. | Maroc | |
7. | Armenia |
Grupa a III-a
Clasament final | ||
---|---|---|
| 1. | Africa de Sud Muntenegru |
3. | Egipt Tunisia | |
5. | Lituania Norvegia | |
7. | Algeria Irlanda | |
9. | Moldova |
Alte proiecte
- Wikimedia Commons conține imagini sau alte fișiere despre Fed Cup 2011
linkuri externe
- Site-ul oficial , pe fedcup.com .