Cupa Fed 2004
Salt la navigare Salt la căutare
Fed Cup 2004 a fost a 42-a ediție a celui mai important turneu de tenis pentru echipele naționale feminine. 77 de echipe naționale au participat la competiție. Finala s-a jucat în perioada 27-28 noiembrie la Stadionul de gheață Krylatskoe din Moscova din Rusia și a fost câștigată de Rusia care a învins Franța .
Grupul Mondial
Echipe participante | |||
---|---|---|---|
Argentina | Australia | Austria | Belgia |
Croaţia | Republica Cehă | Franţa | Germania |
Japonia | Italia | Rusia | Slovacia |
Slovenia | Spania | elvețian | Statele Unite |
Tablou de bord
Prima runda 24-25 aprilie | Sferturi de finala 10-11 iulie | Semifinale 24-25 noiembrie | Finala 27-28 noiembrie | |||||||||||||||
Portoroz , Slovenia (Teren) | ||||||||||||||||||
S. | Statele Unite | 4 | ||||||||||||||||
Innsbruck , Austria (greu) | ||||||||||||||||||
Slovenia | 1 | |||||||||||||||||
S. | Statele Unite | 1 | ||||||||||||||||
Sankt Pölten , Austria (Land) | ||||||||||||||||||
Austria | 4 | |||||||||||||||||
S. | Slovacia | 2 | ||||||||||||||||
Moscova , Rusia (interior sintetic) | ||||||||||||||||||
Austria | 3 | |||||||||||||||||
Austria | 0 | |||||||||||||||||
Moscova , Rusia (interior sintetic) | ||||||||||||||||||
S. | Rusia | 5 | ||||||||||||||||
S. | Rusia | 4 | ||||||||||||||||
Buenos Aires , Argentina (Land) | ||||||||||||||||||
Australia | 1 | |||||||||||||||||
S. | Rusia | 4 | ||||||||||||||||
Buenos Aires , Argentina (Land) | ||||||||||||||||||
Argentina | 1 | |||||||||||||||||
S. | Japonia | 1 | ||||||||||||||||
Moscova , Rusia (interior sintetic) | ||||||||||||||||||
Argentina | 4 | |||||||||||||||||
S. | Rusia | 3 | ||||||||||||||||
Maglie , Italia (Pământ) | ||||||||||||||||||
S. | Franţa | 2 | ||||||||||||||||
Republica Cehă | 1 | |||||||||||||||||
Rimini , Italia (Teren) | ||||||||||||||||||
S. | Italia | 3 | ||||||||||||||||
S. | Italia | 2 | ||||||||||||||||
Amiens , Franța (Pământ interior) | ||||||||||||||||||
S. | Franţa | 3 | ||||||||||||||||
Germania | 0 | |||||||||||||||||
Moscova , Rusia (interior sintetic) | ||||||||||||||||||
S. | Franţa | 5 | ||||||||||||||||
S. | Franţa | 5 | ||||||||||||||||
Los Belones , Murcia , Spania (Teren) | ||||||||||||||||||
S. | Spania | 0 | ||||||||||||||||
elvețian | 2 | |||||||||||||||||
Jerez , Spania (Land) | ||||||||||||||||||
S. | Spania | 3 | ||||||||||||||||
S. | Spania | 3 | ||||||||||||||||
Bree , Belgia (Pământ interior) | ||||||||||||||||||
S. | Belgia | 2 | ||||||||||||||||
Croaţia | 2 | |||||||||||||||||
S. | Belgia | 3 |
Pierdătorii din prima rundă intră în Play-off cu câștigătorii grupei mondiale II.
Finala
Rusia 3 | Stadionul de gheață Krylatskoe , Moscova , Rusia 27 noiembrie - 28 noiembrie 2004 covor (interior) | Franţa 2 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Play-off-urile grupului mondial
Data: 10-11 iulie
Implant (suprafață) | Echipa gazdă | Scor | Echipa de vizitare |
---|---|---|---|
Bang Kapi , Thailanda (Beton interior) | Tailanda | 3 -2 | Australia |
Sao Paulo , Brazilia (Teren) | Brazilia | 1-4 | Croaţia |
Tallinn , Estonia (Land) | Estonia | 2-3 | Republica Cehă |
Ilyichevsk , Ucraina (Teren) | Ucraina | 2-3 | Germania |
Plovdiv , Bulgaria (Land) | Bulgaria | 2-3 | Japonia |
Bratislava , Slovacia (Land) | Slovacia | 4 -0 | Bielorusia |
Jakarta , Indonezia (greu) | Indonezia | 4 -1 | Slovenia |
Dorval , Canada (Teren) | Canada | 2-3 | elvețian |
- Indonezia și Thailanda au promovat în Grupa Mondială II a Cupei Fed 2005 .
- Croația, Republica Cehă, Germania, Japonia, Slovacia și Elveția s-au calificat pentru Grupa Mondială II a Cupei Fed 2005 .
- Belarus (EPA), Brazilia (AM), Bulgaria (EPA), Canada (AM), Estonia (EPA) și Ucraina (EPA) rămân în zona grupei I a Cupei Fed 2005 .
- Australia (AO) și Slovenia (EPA) au retrogradat în Zona I a Fed Cup 2005 .
Zona americană
Grupa I.
- Echipe participante
- Brazilia - promovată în play-off-urile World Group
- Canada - promovată în play-off-urile World Group
- Chile - retrogradată în Grupa II a Cupei Fed 2005
- Columbia - retrogradată în Grupa II a Cupei Fed 2005
- Cuba
- El Salvador
- Mexic
- Puerto Rico
- Uruguay
Grupa a II-a
- Echipe participante
- Bolivia - promovată în Grupa I a Cupei Fed 2005
- Rep. Dominicane
- Ecuador
- Guatemala
- Jamaica
- Paraguay - promovat în Grupa I a Cupei Fed 2005
- Venezuela
Zona Asia / Oceania
Grupa I.
- Echipe participante
- China
- Taipei-ul chinezesc
- India - promovată în play-off-urile World Group
- Indonezia
- Noua Zeelanda
- Filipine - retrogradată în Grupa II a Cupei Fed 2005
- Coreea de Sud
- Thailanda - promovată în play-off-urile World Group
- Uzbekistan - retrogradat în Grupa II a Cupei Fed 2005
Grupa a II-a
- Echipe participante
- Kazahstan - promovat în Grupa I a Cupei Fed 2005
- Oceania Pacific
- Singapore - promovat în Grupa I a Cupei Fed 2005
- Siria
- Turkmenistan
Zona europeană / africană
Grupa I.
- Echipe participante
- Belarus - promovat în play-off-urile World Group
- Bulgaria - promovată în play-off-urile World Group
- Danemarca
- Estonia - promovată în play-off-urile World Group
- Grecia
- Israel
- Ungaria
- Lituania - retrogradată în Grupa II a Cupei Fed 2005
- Olanda
- Polonia
- Serbia și Muntenegru
- Africa de Sud
- Suedia
- Ucraina - promovată în play-off-urile World Group
Grupa a II-a
- Echipe participante
- Egipt - retrogradat în Grupa a III-a a Cupei Fed 2005
- Finlanda
- Iordania
- Regatul Unit - promovat în Grupa I a Fed Cup 2005
- Irlanda
- Letonia
- Luxemburg - promovat în Grupa I a Fed Cup 2005
- România
- Turcia - retrogradată în Grupa III a Cupei Fed 2005
Grupa a III-a
- Echipe participante
- Algeria
- Bosnia si Hertegovina
- Botswana
- Kenya
- Malta
- Namibia
- Norvegia - promovată în Grupa a II-a a Cupei Fed 2005
- Tunisia - promovată în Grupa a II-a a Cupei Fed 2005
linkuri externe
- Site-ul oficial , pe fedcup.com .