Fed Cup 2016
Fed Cup 2016 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Cupa Fed | ||||
Sport | Tenis | ||||
Ediție | 54ª | ||||
Administrator | ITF | ||||
La tine acasa | 6 februarie - 13 noiembrie | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Republica Cehă (Al 10-lea titlu) | ||||
Conform | Franţa | ||||
Al treilea | elvețian Olanda | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Fed Cup 2016 a fost a 54-a ediție a celui mai important turneu de tenis pentru echipele naționale feminine și a avut loc în perioada 6 februarie - 13 noiembrie 2016 .
Grupul Mondial
Participanți | |||
---|---|---|---|
Republica Cehă | Franţa | Germania | Italia |
Olanda | România | Rusia | elvețian |
Tablou de bord
Sferturi de finala | Semifinale | Finala | |||||||||||||
Cluj-Napoca ( România ) | |||||||||||||||
1 | Republica Cehă | 3 | |||||||||||||
România | 2 | Lucerna ( Elveția ) | |||||||||||||
1 | Republica Cehă | 3 | |||||||||||||
Leipzig ( Germania ) | elvețian | 2 | |||||||||||||
elvețian | 3 | ||||||||||||||
3 | Germania | 2 | Strasbourg ( Franța ) | ||||||||||||
1 | Republica Cehă | 3 | |||||||||||||
Marsilia ( Franța ) | Franţa | 2 | |||||||||||||
4 | Italia | 1 | |||||||||||||
Franţa | 4 | Trélazé ( Franța ) | |||||||||||||
Franţa | 3 | ||||||||||||||
Moscova ( Rusia ) | Olanda | 2 | |||||||||||||
Olanda | 3 | ||||||||||||||
2 | Rusia | 1 |
Play-off-urile World Group
Cele 4 echipe învinse în prima rundă a grupei mondiale și cele 4 echipe câștigătoare ale grupei mondiale II participă la play-off-urile grupei mondiale. Cele 4 echipe câștigătoare au dreptul de a participa la grupa mondială a anului următor, împreună cu cele 4 echipe câștigătoare din prima rundă a grupei mondiale. Întâlnirile au avut loc între 16 și 17 aprilie.
Site | Suprafaţă | Echipa 1 | Scor | Echipa 2 |
---|---|---|---|---|
a zbura | Pământ roșu (i) | Rusia (1) | 2-3 | Bielorusia |
Lleida | Pământ roșu (o) | Spania | 4-0 | Italia (2) |
Cluj-Napoca | Pământ roșu (i) | România | 1–4 | Germania (3) |
Brisbane | Pământ roșu (o) | Australia (4) | 0-4 | Statele Unite |
Grupa Mondială II
Cele 4 echipe câștigătoare intră în play-off-urile World Group, iar învinșii vor juca play-off-urile World Group II. Întâlnirile au avut loc în perioada 6-7 februarie.
Site | Suprafaţă | Echipa 1 | Scor | Echipa 2 |
---|---|---|---|---|
Bratislava | Ciment (e) | Slovacia | 2 - 3 | Australia (1) |
Kraljevo | Ciment (e) | Serbia (2) | 0 - 4 | Spania |
Kailua | Ciment (o) | Statele Unite | 4 - 0 | Polonia (3) |
Quebec | Ciment (e) | Canada (4) | 2 - 3 | Bielorusia |
Play-off-urile World Group II
Cele 4 echipe învinse în Grupa Mondială II concurează în play-off împotriva celor 4 echipe calificate de grupele lor zonale respective. Câștigătorii sunt admiși în Grupa Mondială II a următoarei ediții. Întâlnirile au avut loc între 16 și 17 aprilie.
Site | Suprafaţă | Echipa 1 | Scor | Echipa 2 |
---|---|---|---|---|
Belgrad | Pământ roșu (i) | Serbia (1) | 2-3 | Belgia |
Bratislava | Pământ roșu (i) | Slovacia | 3–2 | Canada (2) |
Inowrocław | Ciment (e) | Polonia (3) | 1–4 | Taipei-ul chinezesc |
Kiev | Ciment (o) | Ucraina | 4-0 | Argentina (4) |
Zona americană
Grupa I.
- Locul desfășurării: Country Club Las Palmas, Santa Cruz de la Sierra , Bolivia (teren în aer liber)
- Date: 3-6 februarie
Clasament final | ||
---|---|---|
1. | Argentina | |
2. | Paraguay | |
3. | Mexic | |
4. | Brazilia | |
5. | Bolivia | |
6. | Columbia | |
7. | Ecuador | |
8. | Peru |
Grupa a II-a
- Uzină: Centro de Tenis Honda, Bayamón , Puerto Rico (beton exterior)
- Date: 1-6 februarie
Clasament final | ||
---|---|---|
1. | Venezuela | |
2. | Chile | |
3. | Puerto Rico | |
4. | Guatemala | |
5. | Uruguay | |
6. | Costa Rica | |
7. | Honduras | |
8. | Rep. Dominicane | |
9. | Bahamas |
Zona Asia / Oceania
Grupa I.
- Locul de desfășurare: Hua Hin Centennial Sports Club, Hua Hin , Thailanda (beton în aer liber)
- Date: 3-6 februarie
Clasament final | ||
---|---|---|
1. | Taipei-ul chinezesc | |
2. | Japonia | |
3. | China | |
4. | Tailanda | |
5. | India | |
6. | Kazahstan | |
7. | Coreea de Sud | |
8. | Uzbekistan |
Grupa a II-a
- Locul de desfășurare: Hua Hin Centennial Sports Club, Hua Hin , Thailanda (beton în aer liber)
- Date: 11-16 aprilie
- Echipe participante
Zona euro-africană
Grupa I.
Clasament final | ||
---|---|---|
| 1. | Belgia Ucraina |
3. | Marea Britanie Israel | |
5. | Croaţia Georgia | |
7. | Bulgaria Portugalia | |
9. | Estonia Letonia | |
11. | curcan Ungaria | |
| 13. | Africa de Sud Suedia |
Grupa a II-a
- Echipe participante
Echipa slovenă a comunicat că nu dorește să participe la competiție din motive de siguranță [1] .
- Austria (promovată în grupa I)
- Bosnia și Herțegovina (promovat în grupa I)
- Danemarca
- Egipt
- Finlanda (retrogradată în grupa III)
- Liechtenstein (retrogradat în Grupa III)
- Lituania
- Slovenia (retrasă)
Grupa a III-a
- Plantă: Bellevue, Ulcinj , Muntenegru (teren în aer liber)
- Date: 11-16 aprilie
- Echipe participante
- Irlanda
- Islanda
- Kosovo
- Luxemburg (promovat în Gr. II)
- Macedonia de Nord
- Madagascar
- Malta
Notă
- ^ (RO) Slovenia se retrage din turneul din Cupa Fedului Egiptean în urma preocupărilor de securitate | UBITENNIS , în UBITENNIS . Adus la 6 februarie 2017 .
linkuri externe
- Site-ul oficial , pe fedcup.com .