Cupa Fed 2003
Salt la navigare Salt la căutare
Fed Cup 2003 a fost a 41-a ediție a celui mai important turneu de tenis pentru echipele naționale feminine. 79 de echipe naționale au participat la competiție. Finala s-a jucat în perioada 22-23 noiembrie la Stadionul Olimpic din Moscova din Rusia și a fost câștigată de Franța care a învins Statele Unite .
Grupul Mondial
Echipe participante | |||
---|---|---|---|
Argentina | Australia | Austria | Belgia |
Columbia | Croaţia | Republica Cehă | Franţa |
Germania | Italia | Rusia | Slovacia |
Slovenia | Spania | Suedia | Statele Unite |
Tablou de bord
Prima runda 26-27 aprilie | Sferturi de finala 19-20 iulie | Semifinale 19-20 noiembrie | Finala 22-23 noiembrie | |||||||||||||||
Lowell , Statele Unite (Beton interior) | ||||||||||||||||||
S. | Statele Unite | 5 | ||||||||||||||||
Washington , SUA (greu) | ||||||||||||||||||
Republica Cehă | 0 | |||||||||||||||||
S. | Statele Unite | 5 | ||||||||||||||||
Linköping , Suedia (Beton interior) | ||||||||||||||||||
S. | Italia | 0 | ||||||||||||||||
Suedia | 2 | |||||||||||||||||
Moscova , Rusia (interior sintetic) | ||||||||||||||||||
S. | Italia | 3 | ||||||||||||||||
S. | Statele Unite | 4 | ||||||||||||||||
Bree , Belgia (Pământ interior) | ||||||||||||||||||
S. | Belgia | 1 | ||||||||||||||||
S. | Belgia | 5 | ||||||||||||||||
Charleroi , Belgia (Beton interior) | ||||||||||||||||||
Austria | 0 | |||||||||||||||||
S. | Belgia | 5 | ||||||||||||||||
Ettenheim , Germania (Land) | ||||||||||||||||||
S. | Slovacia | 0 | ||||||||||||||||
Germania | 2 | |||||||||||||||||
Moscova , Rusia (interior sintetic) | ||||||||||||||||||
S. | Slovacia | 3 | ||||||||||||||||
S. | Statele Unite | 1 | ||||||||||||||||
Bratislava , Slovacia (Land) | ||||||||||||||||||
S. | Franţa | 4 | ||||||||||||||||
S. | Argentina | 2 | ||||||||||||||||
Portoroz , Slovenia (Teren) | ||||||||||||||||||
Slovenia | 3 | |||||||||||||||||
Slovenia | 0 | |||||||||||||||||
Moscova , Rusia (interior sintetic) | ||||||||||||||||||
S. | Rusia | 5 | ||||||||||||||||
Croaţia | 1 | |||||||||||||||||
Moscova , Rusia (interior sintetic) | ||||||||||||||||||
S. | Rusia | 4 | ||||||||||||||||
S. | Rusia | 2 | ||||||||||||||||
Tarragona , Spania (Land) | ||||||||||||||||||
S. | Franţa | 3 | ||||||||||||||||
S. | Spania | 3 | ||||||||||||||||
Oviedo , Spania (Land) | ||||||||||||||||||
Australia | 2 | |||||||||||||||||
S. | Spania | 1 | ||||||||||||||||
Andrézieux-Bouthéon , Franța (Pământ interior) | ||||||||||||||||||
S. | Franţa | 4 | ||||||||||||||||
Columbia | 0 | |||||||||||||||||
S. | Franţa | 5 |
Pierdătorii din prima rundă intră în Play-off cu câștigătorii grupei mondiale II.
Finala
Franţa 4 | Stadionul Olimpic , Moscova , Rusia 22-23 noiembrie 2003 covor (interior) | Statele Unite 1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Play-off-urile grupului mondial
Date: 19–20 iulie
Plantă (suprafață) | Echipa gazdă | Scor | Echipa de vizitare |
---|---|---|---|
Pilar , Argentina (Teren) | Argentina | 3 -2 | Ungaria |
Wollongong , Australia (Beton interior) | Australia | 3 -2 | Columbia |
Neudörfl , Austria (Land) | Austria | 4 -1 | Canada |
Varaždin , Croația (Teren) | Croaţia | 4 -1 | Brazilia |
Durban , Africa de Sud (greu) | Africa de Sud | 1-4 | Republica Cehă |
Jakarta , Indonezia (greu) | Indonezia | 2-3 | Germania |
Gifu , Japonia (interior sintetic) | Japonia | 4 -1 | Suedia |
Winterthur , Elveția (Land) | elvețian | 4 -1 | Israel |
- Japonia și Elveția au promovat în grupa mondială Fed Cup 2004 .
- Argentina, Australia, Austria, Croația, Republica Cehă și Germania rămân în grupa mondială Fed Cup 2004 .
- Brazilia (AM), Canada (AM), Indonezia (AO), Israel (EPA), Ungaria (EPA) și Africa de Sud (EPA) rămân în Zona I a Cupei Fed 2004 .
- Columbia (AM) și Suedia (EPA) au retrogradat în Zona I a Cupei Fed 2004 .
Zona americană
Grupa I.
- Echipe participante
- Bahamas - retrogradat în Grupa a II-a a Fed Cup 2004
- Brazilia - promovată în play-off-urile World Group
- Canada - promovată în play-off-urile World Group
- Cuba
- El Salvador
- Mexic
- Paraguay - retrogradat în Grupa a II-a a Fed Cup 2004
- Uruguay
Grupa a II-a
- Echipe participante
- Bermuda
- Bolivia
- Chile - promovat în Grupa I a Cupei Fed 2004
- Costa Rica
- Rep. Dominicane
- Ecuador
- Jamaica
- Puerto Rico - promovat în Grupa I a Cupei Fed 2004
- Trinidad și Tobago
- Venezuela
Zona Asia / Oceania
Grupa I.
- Echipe participante
- China
- Taipei-ul chinezesc
- Hong Kong - retrogradat în Grupa a II-a a Fed Cup 2004
- Indonezia - promovată în play-off-urile World Group
- Japonia - promovată în play-off-urile World Group
- Kazahstan - retrogradat în Grupa a II-a a Cupei Fed 2004
- Malaezia
- Noua Zeelanda
- Coreea de Sud
- Tailanda
- Uzbekistan
Grupa a II-a
- Echipe participante
- India - promovat în Grupa I a Fed Cup 2004
- Kârgâzstan
- Oceania Pacific
- Filipine - promovat în Grupa I a Fed Cup 2004
Zona europeană / africană
Grupa I.
- Echipe participante
- Bielorusia
- Bulgaria
- Estonia
- Danemarca
- Georgia - retrogradată în Grupa a II-a a Fed Cup 2004
- Regatul Unit
- Ungaria - promovat în play-off-urile World Group
- Irlanda - retrogradată în Grupa II a Cupei Fed 2004
- Israel - promovat în play-off-urile World Group
- Luxemburg - retrogradat în Grupa a II-a a Fed Cup 2004
- Olanda
- Polonia
- România - retrogradată în Grupa a II-a a Fed Cup 2004
- Africa de Sud - promovată în play-off-urile World Group
- Elveția - promovată în play-off-urile grupelor mondiale
- Ucraina
- Iugoslavia
Grupa a II-a
- Echipe participante
- Algeria
- Bosnia si Hertegovina
- Botswana
- Egipt
- Finlanda
- Grecia - promovată în Grupa I a Cupei Fed 2004
- Letonia
- Lituania - promovată în Grupa I a Fed Cup 2004
- Malta
- Maroc
- Norvegia
- Portugalia
- curcan
linkuri externe
- Site-ul oficial , pe fedcup.com .