Fed Cup 2015
Fed Cup 2015 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Cupa Fed | ||||
Sport | Tenis | ||||
Ediție | 53ª | ||||
Administrator | ITF | ||||
La tine acasa | din 3 februarie 2015 începând cu 15 noiembrie 2015 | ||||
Participanți | 97 | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Republica Cehă (Titlul 9) | ||||
Conform | Rusia | ||||
Al treilea | Franţa Germania | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Fed Cup 2015 a fost a 53-a ediție a celui mai important turneu de tenis pentru echipele naționale feminine care a avut loc în perioada 7 februarie - 15 noiembrie 2015 . Turneul a fost câștigat pentru a noua oară, a doua la rând, de Republica Cehă (având în vedere și titlurile câștigate cu Cehoslovacia).
Grupul Mondial
Participanți | |||
---|---|---|---|
Australia | Canada | Republica Cehă | Franţa |
Germania | Italia | Polonia | Rusia |
Tablou de bord
Sferturi de finala | Semifinale | Finala | |||||||||||||
Québec ( CAN ) | |||||||||||||||
Canada | 0 | ||||||||||||||
1 | Republica Cehă | 4 | Ostrava ( CZE ) | ||||||||||||
1 | Republica Cehă | 3 | |||||||||||||
Genova ( ITA ) | Franţa | 1 | |||||||||||||
3 | Italia | 2 | |||||||||||||
Franţa | 3 | Praga ( CZE ) | |||||||||||||
1 | Republica Cehă | 3 | |||||||||||||
Cracovia ( POL ) | 4 | Rusia | 2 | ||||||||||||
Polonia | 0 | ||||||||||||||
4 | Rusia | 4 | Sochi ( RUS ) | ||||||||||||
4 | Rusia | 3 | |||||||||||||
Stuttgart ( GER ) | 2 | Germania | 2 | ||||||||||||
2 | Germania | 4 | |||||||||||||
Australia | 1 |
Pierdătorii din prima rundă vor juca play-off-ul cu câștigătorii grupei mondiale II.
Play-off-urile World Group
Cele 4 echipe învinse în prima rundă a grupei mondiale și cele 4 echipe câștigătoare ale grupei mondiale II participă la play-off-urile grupei mondiale. Cele 4 echipe câștigătoare vor avea dreptul să participe la World Group anul viitor împreună cu cele 4 echipe câștigătoare din prima rundă a World Group.
data: 18-19 aprilie
Site | Echipa # 1 | Scor | Echipa # 2 |
---|---|---|---|
Brindisi , Italia ( Terra rossa în aer liber) | Italia | 3 - 2 | Statele Unite |
's-Hertogenbosch , Olanda ( Lut roșu interior) | Olanda | 4 - 1 | Australia |
Zielona Góra , Polonia ( Beton interior) | Polonia | 2 - 3 | elvețian |
Montreal , Canada ( beton interior) | Canada | 2 - 3 | România |
Grupa Mondială II
data: 7-8 februarie
Site | Echipa # 1 | Scor | Echipa # 2 |
---|---|---|---|
Apeldoorn , Olanda ( Lut roșu interior) | Olanda | 4 - 1 | Slovacia |
Galați , România ( Beton interior) | România | 3 - 2 | Spania |
Helsingborg , Suedia ( Beton interior) | Suedia | 1 - 3 | elvețian |
Buenos Aires , Argentina ( Terra rossa în aer liber) | Argentina | 1 - 4 | Statele Unite |
Play-off-urile World Group II
Cele 4 echipe învinse în Grupa Mondială II au jucat în play-off împotriva celor 4 echipe calificate de grupele lor zonale respective. Câștigătorii vor fi incluși în Grupa Mondială II a viitoarei ediții.
data: 18-19 aprilie
Site | Echipa # 1 | Scor | Echipa # 2 |
---|---|---|---|
Novi Sad , Serbia ( Beton interior) | Serbia | 4 - 1 | Paraguay |
Bratislava , Slovacia ( Lut roșu interior) | Slovacia | 4 - 0 | Suedia |
Tokyo , Japonia ( beton interior) | Japonia | 2 - 3 | Bielorusia |
Buenos Aires , Argentina ( Terra rossa în aer liber) | Argentina | 0 - 4 | Spania |
Zona americană
Grupa I.
- Uzină: La Loma Centro Deportivo, San Luis Potosi , Mexic (beton exterior - decoturf)
- Date: 4-7 februarie
Clasament final | ||
---|---|---|
1. | Paraguay | |
2. | Brazilia | |
3. | Mexic Columbia | |
5. | Bolivia | |
| 6. | Chile Venezuela |
Grupa a II-a
- să fie stabilit
Zona Asia / Oceania
Grupa I.
- Locul desfășurării: Centrul de Tenis Olimpic din Guangdong, Guangzhou , China (beton în aer liber)
- Date: 4-7 februarie
Clasament final | ||
---|---|---|
1. | Japonia | |
2. | Kazahstan | |
3. | Coreea de Sud | |
4. | China | |
5. | Tailanda | |
6. | Uzbekistan | |
7. | Taipei-ul chinezesc | |
8. | Hong Kong |
Grupa a II-a
- Echipe participante
Zona euro-africană
Grupa I.
- Uzină: SYMA Rendezvény és kongresszusi központ, Budapesta , Ungaria (Beton interior)
- Date: 4-7 februarie
Clasament final | ||
---|---|---|
| 1. | Bielorusia Serbia |
3. | Croaţia Marea Britanie | |
5. | curcan Ungaria | |
7. | Belgia Georgia | |
9. | Ucraina | |
10. | Bulgaria | |
11. | Letonia Portugalia | |
| 15. | Austria Liechtenstein |
Grupa a II-a
- Locul desfășurării: Tere Tennisekeskus, Tallinn , Estonia (beton interior - plexipavé)
- Date: 4-7 februarie
Clasament final | ||
---|---|---|
| 1. | Estonia Africa de Sud |
3. | Finlanda Slovenia | |
5. | Bosnia si Hertegovina Egipt | |
| 7. | Irlanda Luxemburg |
Grupa a III-a
- Plantă: Bellevue, Ulcinj , Muntenegru (teren)
- Date: 13-18 aprilie
- Echipe participante
Alte proiecte
- Wikimedia Commons conține imagini sau alte fișiere despre Fed Cup 2015
linkuri externe
- Site-ul oficial , pe fedcup.com .