Fed Cup 2002
Salt la navigare Salt la căutare
Cupa Fed din 2002 a fost a 40-a ediție a celui mai important turneu de tenis pentru echipele naționale feminine. 83 de echipe naționale au participat la competiție. Finala s-a jucat în perioada 2 - 3 noiembrie la Palatul Congreselor de Maspalomas din Gran Canaria din Spania și a fost câștigată de Slovacia care a învins Spania .
Grupul Mondial
Echipe participante | |||
---|---|---|---|
Argentina | Austria | Australia | Belgia |
Croaţia | Republica Cehă | Franţa | Germania |
Ungaria | Italia | Rusia | Slovacia |
Spania | Suedia | elvețian | Statele Unite |
Tablou de bord
Prima runda 27-28 aprilie | Sferturi de finala 20-21 iulie | Semifinale 30-31 octombrie | Finala 2-3 noiembrie | |||||||||||||||
Charlotte , Statele Unite (Land) | ||||||||||||||||||
S. | Statele Unite | 2 | ||||||||||||||||
Pörtschach , Austria (Land) | ||||||||||||||||||
Austria | 3 | |||||||||||||||||
Austria | 4 | |||||||||||||||||
Bol , Croația (Land) | ||||||||||||||||||
Croaţia | 1 | |||||||||||||||||
S. | Republica Cehă | 2 | ||||||||||||||||
Gran Canaria , Spania (beton interior) | ||||||||||||||||||
Croaţia | 3 | |||||||||||||||||
Austria | 2 | |||||||||||||||||
Almería , Spania (Teren) | ||||||||||||||||||
S. | Spania | 3 | ||||||||||||||||
S. | Spania | 4 | ||||||||||||||||
Capdepera , Spania (Teren) | ||||||||||||||||||
Ungaria | 1 | |||||||||||||||||
S. | Spania | 5 | ||||||||||||||||
Dresda , Germania (Land) | ||||||||||||||||||
Germania | 0 | |||||||||||||||||
S. | Rusia | 2 | ||||||||||||||||
Gran Canaria , Spania (beton interior) | ||||||||||||||||||
Germania | 3 | |||||||||||||||||
S. | Spania | 1 | ||||||||||||||||
Bratislava , Slovacia (Land) | ||||||||||||||||||
S. | Slovacia | 3 | ||||||||||||||||
elvețian | 2 | |||||||||||||||||
Bratislava , Slovacia (interior sintetic) | ||||||||||||||||||
S. | Slovacia | 3 | ||||||||||||||||
S. | Slovacia | 4 | ||||||||||||||||
Buenos Aires , Argentina (Land) | ||||||||||||||||||
S. | Franţa | 1 | ||||||||||||||||
Argentina | 2 | |||||||||||||||||
Gran Canaria , Spania (beton interior) | ||||||||||||||||||
S. | Franţa | 3 | ||||||||||||||||
S. | Slovacia | 3 | ||||||||||||||||
Milano , Italia (Land) | ||||||||||||||||||
S. | Italia | 1 | ||||||||||||||||
Suedia | 0 | |||||||||||||||||
Bologna , Italia (Land) | ||||||||||||||||||
S. | Italia | 5 | ||||||||||||||||
S. | Italia | 4 | ||||||||||||||||
Bruxelles , Belgia (Pământ interior) | ||||||||||||||||||
S. | Belgia | 1 | ||||||||||||||||
Australia | 1 | |||||||||||||||||
S. | Belgia | 3 |
Pierdătorii din prima rundă intră în play-off cu câștigătorii grupei mondiale II.
Finala
Spania 1 | Palatul Congreselor de Maspalomas , Gran Canaria , Spania 2 noiembrie - 3 noiembrie 2002 Beton (interior) | Slovacia 3 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Play-off-urile grupului mondial
Date: 20-21 iulie
Plantă (suprafață) | Echipa gazdă | Scor | Echipa de vizitare |
---|---|---|---|
Wollongong , Australia (Beton interior) | Australia | 3 -2 | Olanda |
Beijing , China (beton interior) | China | 0-5 | Rusia |
Bogota , Columbia (Teren) | Columbia | w / o | Japonia |
Přerov , Republica Cehă (Teren) | Republica Cehă | 5 -0 | Canada |
Budapesta , Ungaria (Land) | Ungaria | 0-5 | Argentina |
Portoroz , Slovenia (Teren) | Slovenia | 4 -1 | Ucraina |
Malmö , Suedia (Land) | Suedia | 3 -2 | elvețian |
Springfield , SUA (greu) | Statele Unite | 5 -0 | Israel |
- Columbia și Slovenia au promovat în grupa mondială a Cupei Fed 2003 .
- Argentina, Australia, Republica Cehă, Rusia, Suedia și Statele Unite rămân în grupa mondială a Cupei Fed 2003 .
- Canada (AM), China (AO), Israel (EPA), Japonia (AO), Olanda (EPA) și Ucraina (EPA) rămân în Zona I a Cupei Fed din 2003 .
- Ungaria (EPA) și Elveția (EPA) au retrogradat în Zona I a Cupei Fed din 2003 .
Zona americană
Grupa I.
- Echipe participante
- Bahamas
- Brazilia
- Canada - promovată în play-off-urile World Group
- Columbia - promovată în play-off-urile World Group
- Mexic
- Paraguay
- Puerto Rico - retrogradat în Grupa a II-a a Cupei Fed din 2003
- Uruguay
- Venezuela - retrogradată în Grupa II a Cupei Fed 2003
Grupa a II-a
- Echipe participante
- Bermuda
- Bolivia
- Chile
- Costa Rica
- Cuba - promovat în Grupa I a Cupei Fed 2003
- Rep. Dominicane
- Caraibe de Est
- El Salvador - promovat în Grupa I a Cupei Fed 2003
- Guatemala
- Jamaica
- Panama
- Trinidad și Tobago
Zona Asia / Oceania
Grupa I.
- Echipe participante
- China - promovată în play-off-urile World Group
- Taipei-ul chinezesc
- Hong Kong
- India - retrogradată în Grupa II a Cupei Fed 2003
- Indonezia
- Japonia - promovată în play-off-urile World Group
- Noua Zeelanda
- Filipine - retrogradată în Grupa a II-a a Cupei Fed din 2003
- Coreea de Sud
- Tailanda
- Uzbekistan
Grupa a II-a
- Echipe participante
- Kazahstan - promovat în Grupa I a Cupei Fed 2003
- Malaezia - promovată în Grupa I a Cupei Fed 2003
- Oceania Pacific
- Singapore
- Siria
Zona europeană / africană
Grupa I.
- Echipe participante
- Bielorusia
- Bosnia și Herțegovina - retrogradată în Grupa II a Cupei Fed 2003
- Bulgaria
- Estonia
- Georgia
- Grecia - retrogradată în Grupa II a Cupei Fed 2003
- Israel - promovat în play-off-urile World Group
- Luxemburg
- Olanda - promovat în play-off-urile World Group
- Polonia
- Portugalia - retrogradată în Grupa II a Cupei Fed 2003
- România
- Slovenia - promovată în play-off-urile World Group
- Turcia - retrogradată în Grupa II a Cupei Fed 2003
- Ucraina - promovată în play-off-urile World Group
- Iugoslavia
Grupa a II-a
- Echipe participante
- Algeria
- Botswana
- Danemarca - promovată în Grupa I a Cupei Fed 2003
- Egipt
- Finlanda
- Regatul Unit - promovat în Grupa I a Fed Cup 2003
- Irlanda - promovată în Grupa I a Cupei Fed 2003
- Letonia
- Liechtenstein
- Lituania
- Malta
- Norvegia
- Africa de Sud - promovată în Grupa I a Cupei Fed 2003
- Tunisia
linkuri externe
- Site-ul oficial , pe fedcup.com .