Divizia I Lazio 1949-1950
Salt la navigare Salt la căutare
Prima divizie a Lazio 1949-1950 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Prima divizie | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | 13 | ||||
Administrator | Liga regională FIGC și Lazio | ||||
Loc | Italia | ||||
Participanți | 54 | ||||
Formulă | Trei runde în stil italian a / r. | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Prima divizie a fost cel mai înalt campionat regional de fotbal jucat în Lazio în sezonul 1949-1950 .
A avut 54 de echipe participante.
Grupa A
Echipe participante
Echipă | Oraș (provincie) | Sezonul precedent |
---|---|---|
GCATAC | Roma | |
SS Braccianese | Bracciano (Roma) | |
AS Flăcări albastre | Roma | |
GS Fiumicino | Fiumicino (Roma) | |
AS Guidonia | Guidonia Montecelio (Roma) | |
SS Ludovisi | Roma | |
CRAL Az.Agr. Maccarese | Maccarese (Roma) | |
Palombara SUA | Palombara Sabina (Roma) | |
SS Romana Electricity | Roma | |
CS Romano | Roma | |
Subiaco | Subiaco (Roma) | |
SP Tarquinia | Tarquinia ( VT ) | |
TE.TI. | Roma | |
AS Trasteverina | Roma | |
AS Tuscania | Tuscania ( VT ) | |
AS Viterbo | Viterbo | |
SS Vivace | Grottaferrata (Roma) | |
SUA Zagarolo | Zagarolo (Roma) |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Flăcări albastre | 46 | 30 | 20 | 6 | 4 | 64 | 30 | +34 | |
1. | ATAC | 46 | 30 | 22 | 2 | 6 | 61 | 22 | +39 | |
3. | Plin de viață | 42 | 30 | 19 | 4 | 7 | 55 | 26 | +29 | |
4. | Fiumicino (-1) | 34 | 30 | 15 | 5 | 10 | 69 | 46 | +23 | |
4. | TE.TI. | 34 | 30 | 16 | 2 | 12 | 50 | 44 | +6 | |
6. | Electricitatea romană | 33 | 30 | 14 | 5 | 11 | 64 | 39 | +25 | |
7. | Trasteverina | 30 | 30 | 11 | 8 | 11 | 47 | 49 | -2 | |
8. | Subiaco (-1) | 30 | 30 | 12 | 7 | 11 | 43 | 35 | +8 | |
8. | Tarquinia | 30 | 30 | 13 | 4 | 13 | 42 | 61 | -19 | |
10. | Braccianese | 29 | 30 | 12 | 5 | 13 | 51 | 43 | +8 | |
11. | Viterbo | 26 | 30 | 10 | 6 | 14 | 56 | 65 | -9 | |
12. | Ludovisi (-1) | 24 | 30 | 8 | 9 | 13 | 48 | 52 | -4 | |
13. | Guidonia (-1) | 21 | 30 | 9 | 4 | 17 | 32 | 58 | -26 | |
14. | Maccarese | 21 | 30 | 8 | 5 | 17 | 36 | 54 | -18 | |
15. | Tuscania | 20 | 30 | 8 | 4 | 18 | 30 | 73 | -43 | |
16. | CS Romano (-2) | 8 | 30 | 3 | 4 | 23 | 28 | 79 | -51 | |
- | Zagarolo | Retras | ||||||||
- | Palombara | Retras |
Legendă:
- Promovat în promoția 1949-1950 .
- Admis în finala celui de-al doilea.
- Retras din campionat.
- Retras și apoi readmis.
- Neînregistrat în sezonul următor.
Reguli:
- Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- Merit egal în cazul punctelor egale.
Notă:
- Fiumicino, Subiaco, Ludovisi și Guidonia au executat 1 punct de penalizare în clasament pentru o renunțare.
- CS Romano a servit 2 puncte de penalizare în clasament pentru două renunțări.
- Palombara nu a fost reînregistrat și nu a fost eliminat din rolurile federale ale FIGC.
Playoff de promovare
Rezultate | Loc și dată | ||
---|---|---|---|
ATAC | 0-0 ( dts ) | Flăcări albastre | Roma , 18 iunie 1950 |
ATAC | 1-1 [1] | Flăcări albastre | Roma , 22 iunie 1950 |
Flăcări albastre | 2-1 | ATAC | Roma , 25 iunie 1950 |
Grupa B
Echipe participante
Echipă | Oraș (provincie) | Sezonul precedent |
---|---|---|
AS Aurelia | Roma | |
SS Centocelle | Roma | |
SS Cynthia | Genzano di Roma (Roma) | |
GS Az. FATME | Roma | |
Spa Ing. F. Fiorentini și C. Secția de fotbal | Roma | |
AS Fondana | Fonduri (LT) | |
SS Francesco Di Biagio | Terracina (LT) | |
AS Frascati | Frascati (Roma) | |
Pol. Gaeta | Gaeta (LT) | |
SS Giammei Pantanella | Roma | |
SS Humanitas | Roma | |
SS Italia Nova | Roma | |
Pol. Murialdalbano | Albano Laziale (Roma) | |
AS Neptun | Neptun (Roma) | |
AS Ostia Mare | Roma-Ostia | |
AS Priverno | Priverno (LT) | |
SS Romulea | Roma | |
Pol. Trionfalminerva | Roma |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Fondana | 47 | 32 | 20 | 7 | 5 | 75 | 38 | +37 | |
2. | Romulea | 43 | 32 | 16 | 11 | 5 | 66 | 37 | +29 | |
2. | Frascati | 43 | 32 | 19 | 5 | 8 | 78 | 31 | +47 | |
4. | FATME | 42 | 32 | 15 | 12 | 5 | 62 | 35 | +27 | |
5. | Humanitas | 40 | 32 | 16 | 8 | 8 | 61 | 50 | +11 | |
6. | Aurelia Roma | 36 | 32 | 15 | 6 | 11 | 57 | 46 | +11 | |
7. | Murialdalbano | 34 | 32 | 13 | 8 | 11 | 53 | 58 | -5 | |
7. | Ing. Fiorentini și C. | 34 | 32 | 11 | 12 | 9 | 58 | 55 | +3 | |
9. | Giammei Pantanella | 32 | 32 | 13 | 6 | 13 | 60 | 54 | +6 | |
10. | Gaeta (-1) | 31 | 32 | 14 | 4 | 14 | 50 | 57 | -7 | |
10. | O sută de celule | 31 | 32 | 12 | 7 | 13 | 65 | 61 | +4 | |
12. | F. Di Biagio Terracina | 29 | 32 | 11 | 7 | 14 | 62 | 60 | +2 | |
13. | Neptun | 24 | 32 | 7 | 10 | 15 | 42 | 67 | -25 | |
13. | Italia Nova | 24 | 32 | 8 | 8 | 16 | 45 | 59 | -14 | |
15. | Cynthia | 23 | 32 | 7 | 9 | 16 | 29 | 58 | -29 | |
16. | Trionfalminerva | 21 | 32 | 7 | 7 | 18 | 39 | 64 | -25 | |
17. | Ostia Mare (-2) | 5 | 32 | 1 | 5 | 26 | 26 | 91 | -65 | |
--- | Priverno | Retras |
Legendă:
- Promovat în promoția 1949-1950 .
- Admis în finala celui de-al doilea.
- Retrasă în Divizia a II-a.
- Retras din campionat.
- Neînregistrat în sezonul următor.
Reguli:
- Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- Merit egal în cazul punctelor egale.
Notă:
- Gaeta a executat 1 punct de penalizare în clasament pentru o renunțare.
- Ostia a executat 2 puncte de penalizare în clasament pentru două renunțări.
- Priverno a eșuat și a renunțat la Asociația de Fotbal.
- Diferență de 7 goluri în numărul total de goluri marcate / primite (928/921)
Calificare play-off pentru finala celui de-al doilea
Rezultate | Loc și dată | ||
---|---|---|---|
Romulea | 2-1 | Frascati | Latina , 18 iunie 1950 |
Grupa C
Echipe participante
Echipă | Oraș (provincie) | Sezonul precedent |
---|---|---|
SUA Alatri | Alatri (FR) | |
SS Annunziata | Ceccano (FR) | |
Bravetta | Roma | |
SS Cassino | Cassino (FR) | |
AS Ceprano | Ceprano (FR) | |
SS Cisa Viscosa Libertas | Roma | |
Insula Liri din SUA | Isola del Liri (FR) | |
GS Italcable | Roma | |
US Italcalcio (GS Bank of Italy) | Roma | |
SUA Laurentino | Roma | |
GS Montecatini | Roma | |
GSOMI | Roma | |
AS Ostiense | Roma | |
AS Pontecorvo | Pontecorvo (FR) | |
GS Renașterea | Roma | |
SS Saturnia | Atina (FR) | |
AS Sogene | Roma | |
SS Vie Nuove-Rebirth | Roma |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Sogene | 44 | 32 | |||||||
2. | Italcalcio | 44 | 32 | |||||||
3. | Renaştere | 43 | 32 | |||||||
4. | Insula Liri | 38 | 32 | |||||||
5. | Ostiense | 37 | 32 | |||||||
6. | Ceprano | 33 | 32 | |||||||
7. | Montecatini Roma | 32 | 32 | |||||||
8. | Italcable | 32 | 32 | |||||||
8. | OMI Roma | 32 | 32 | |||||||
10. | Saturnia | 30 | 32 | |||||||
11. | Alatri | 29 | 32 | |||||||
12. | Cisa Viscosa Libertas | 28 | 32 | |||||||
13. | Cassino | 27 | 32 | |||||||
13. | Bravetta (-1) | 27 | 32 | |||||||
15. | Pontecorvo | 24 | 32 | |||||||
15. | Laurentino | 24 | 32 | |||||||
17. | Annunziata Ceccano | 13 | 32 | |||||||
--- | Drumuri noi-renaștere | Retras |
Legendă:
- Promovat în promoția 1949-1950 .
- Admis în finala celui de-al doilea.
- Retrasă în Divizia a II-a.
- Retras din campionat.
- Neînregistrat în sezonul următor.
Reguli:
- Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- Merit egal în cazul punctelor egale.
Notă:
- Bravetta a executat 1 punct de penalizare în clasament pentru o renunțare.
- Vie Nuove-Rinascita nu a fost reînregistrat și eliminat din rolurile federale ale FIGC.
Playoff de promovare
Rezultate | Loc și dată | ||
---|---|---|---|
Italcalcio | 1-1 ( dts ) | Sogene | Roma , 18 iunie 1950 |
Sogene | 2-1 | Italcalcio | Roma , 22 iunie 1950 |
Rundele finale
Finalele celei de-a doua
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Italcalcio | 4 | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 4 | +2 | |
2. | Romulea | 2 | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 4 | +1 | |
3. | ATAC | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 5 | 8 | -3 |
Legendă:
- Promovat în promoția 1949-1950 .
Reguli:
- Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
Rezultate
- 29 iunie: Romulea-ATAC 4-2
- 2 iulie: ATAC-Italcalcio 3-4
- 9 iulie: Italcalcio-Romulea 3-2
Titlu regional
Rezultate
- 29 iunie: Sogene-Fondana 2-1
- 2 iulie: Fondana-Fiamme Azzurre 2-0
- 9 iulie: Flăcări albastre-Sogene 3-2
- Sogene retrase (?)
- Latina , 23 iulie: Blue Flames-Fondana 5-1
- Fiamme Azzurre Lazio campion regional al Diviziei I 1949-1950.
Notă
- ^ Fără timp suplimentar, suspendat din cauza bolii arbitrului.
Bibliografie
Presă
- Arhiva de Gazzetta dello Sport , sezonul 1949- 50 , disponibil la biblioteci:
- Corriere dello sport di Roma (ediția de la Roma) din sezonul 1950-1951 poate fi consultat la ziarul CONI din Roma și online prin căutare avansată , de pe site-ul coninet.it.
Cărți
- Silvano Casaldi, Istoria fotbalului Neptun , Cicconi Editore.