Echipa Paraguayan Cupa Davis
Salt la navigare Salt la căutare
Paraguay | |
---|---|
Căpitan | Víctor Pecci |
Clasamentul ITF | 75 (noiembrie 2019 ) |
Anul debutului | 1931 |
Ediții disputate | 39 |
Meciuri jucate (VP) | 87 (45-42) |
Ani în grupul mondial | 7 (4-7) |
Trofee câștigate | 0 |
Finalele pierdute | 0 |
Înregistrați jucători | |
Total victorii | Ramón Delgado (53-21) |
Singurele câștigă | Ramón Delgado (39-9) |
Dublu câștigă | Ramón Delgado (14-12) |
Dublu mai mult câștigător | Francisco González și Víctor Pecci (11-6) |
Ediții jucate | Ramón Delgado (16) |
Date actualizate la 12 decembrie 2019 |
Echipa Paraguayan Davis Cup reprezintă Paraguay în Cupa Davis și este plasată sub egida Asociației Paraguaya de Tenis .
Echipa a debutat în competiție în 1931 și a făcut parte din grupul mondial de 7 ori, ajungând în sferturile de finală de patru ori: în 1983 , 1984 , 1985 și 1987 . În prezent, joacă în Grupa a II-a în zona americană.
Organic 2019
Jucătorii invitați pentru fiecare rundă a Cupei Davis 2019 sunt ilustrate mai jos. În stânga numelor cu care s-a confruntat națiunea și rezultatul final. În paranteze lângă nume, clasamentul jucătorului în momentul disputării meciului („d” indică faptul că clasamentul corespunde specialității de dublu).
Grupa II - Playoff-uri | |
---|---|
Mexic (1-4) | Adolfo Daniel Vallejo (1950 d) Lucas Britez Risso (1950 d) Juan Borba (fr *) Ayed Zatar (fr *) Martin Antonio Vergara Del Puerto (fr *) |
* fr = În afara clasamentului
Rezultate
2010-2019
An | Schimb | Data | Site | Adversar | Scor | Rezultat |
---|---|---|---|---|---|---|
2010 | Grupa II, primul tur | 5-7 martie | Lambaré ( PRY ) | Antilele Olandeze | 4-1 | Victorie |
Grupa II, turul 2 | 9-11 iulie | Encarnación ( PRY ) | Mexic | 1–4 | Înfrângere | |
2011 | Grupa II, primul tur | 4-6 martie | Mayagüez ( PRI ) | Puerto Rico | 4-1 | Victorie |
Grupa II, a doua rundă | 8-10 iulie | Asunción ( PRY ) | Venezuela | 3-1 | Victorie | |
Grupa II, Playoff-uri | 16-18 septembrie | Asunción ( PRY ) | Peru | 1–3 | Înfrângere | |
2012 | Grupa II, primul tur | 10-12 februarie | Sfântul Mihail ( BRB ) | Barbados | 2-3 | Înfrângere |
Grupa a II-a, prima rundă Playoff | 6-8 aprilie | Santa Tecla ( SLV ) | El Salvador | 2-3 | Înfrângere | |
2013 | Grupa a III-a, Round Robin | 17 iunie | La Paz ( BOL ) | Cuba | 2–1 | Victorie |
Grupa a III-a, Round Robin | 19 iunie | La Paz ( BOL ) | Bolivia | 0–3 | Înfrângere | |
Grupa a III-a, Round Robin | 21 iunie | La Paz ( BOL ) | Jamaica | 3-0 | Victorie | |
Grupa a III-a, Playoff locul 1 - locul 4 | 22 iunie | La Paz ( BOL ) | Bahamas | 2-0 | Victorie | |
2014 | Grupa II, prima rundă | 31 ianuarie-2 februarie | Asunción ( PRY ) | El Salvador | 2-3 | Înfrângere |
Grupa a II-a, runda a doua Playoff | 4-6 aprilie | Santiago ( CHL ) | Chile | 0-5 | Înfrângere | |
2015 | Grupa a III-a, Round Robin | 20 iulie | Curundú ( PAN ) | Panama | 3-0 | Victorie |
Grupa a III-a, Round Robin | 21 iulie | Curundú ( PAN ) | Cuba | 3-0 | Victorie | |
Grupa a III-a, Round Robin | 23 iulie | Curundú ( PAN ) | Honduras | 3-0 | Victorie | |
Grupa a III-a, Playoff locul 1 - locul 4 | 25 iulie | Curundú ( PAN ) | Jamaica | 2-0 | Victorie | |
2016 | Grupa II, primul tur | 4-6 martie | Caracas ( VEN ) | Venezuela | 0-5 | Înfrângere |
Grupa a II-a, playoff primul tur | 15-17 iulie | Asunción ( PRY ) | Puerto Rico | 5-0 | Victorie | |
2017 | Grupa II, primul tur | 3-5 februarie | Encarnación ( PRY ) | Barbados | 2-3 | Înfrângere |
Grupa a II-a, playoff-ul turului 2 | 7-9 aprilie | Zapopan ( MEX ) | Mexic | 0-5 | Înfrângere | |
2018 | Grupa a III-a, Round Robin | 30 mai | Escazú ( CRC ) | Panama | 3-0 | Victorie |
Grupa a III-a, Round Robin | 31 mai | Escazú ( CRC ) | Cuba | 3-0 | Victorie | |
Grupa a III-a, Round Robin | 1 iunie | Escazú ( CRC ) | Costa Rica | 2–1 | Victorie | |
Grupa a III-a, Playoff locul 1 - locul 4 | 2 iunie | Escazú ( CRC ) | Honduras | 0-2 | Înfrângere | |
2019 | Grupa II, Playoff-uri | 14-15 septembrie | Encarnación ( PRY ) | Mexic | 1–4 | Înfrângere |
Tendinţă
Tabelul următor reflectă progresul echipei din 1990 până astăzi.
Pos. | 90 | 91 | nouăzeci și doi | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 00 | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Probă | ||||||||||||||||||||||||||||||
Finalist | ||||||||||||||||||||||||||||||
SF | ||||||||||||||||||||||||||||||
QF | ||||||||||||||||||||||||||||||
DE | ||||||||||||||||||||||||||||||
Calificări | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | |
Grupa I. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Grupa a II-a | ||||||||||||||||||||||||||||||
Grupa a III-a | X | X | ||||||||||||||||||||||||||||
Grupa a IV-a | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
- Legendă
- Campion: Echipa a câștigat Cupa Davis.
- Finalist: Echipa a jucat și a pierdut finala.
- SF: Echipa a fost învinsă în semifinale.
- QF: Echipa a fost învinsă în sferturile de finală.
- OF: Echipa a fost învinsă în optimile de finală (primul tur). Din 2019 înlocuit de Round Robin.
- Calificări : Echipa a fost învinsă în runda de calificare. Înființată în 2019 .
- Grupa I: Echipa a participat la grupa I din zona lor de apartenență.
- Grupa a II-a: Echipa a participat la grupa a II-a a zonei lor de apartenență.
- Grupa a III-a: Echipa a participat la grupa a III-a a zonei lor de apartenență.
- Grupa a IV-a: Echipa a participat la grupa a IV-a a zonei lor de apartenență.
- x: Unde este prezent, x indică faptul că în acel an, grupul în cauză nu exista în zona geografică din care aparține echipa.
Elemente conexe
linkuri externe
- Profilul echipei pe site-ul oficial al Cupei Davis la daviscup.com .