De la Wikipedia, enciclopedia liberă.
Vtoraja Gruppa 1949 вторая Группа 1949 |
---|
Competiție | Pervaja Liga |
---|
Sport | Fotbal |
---|
Ediție | Al 10-lea |
---|
Administrator | FFSSSR |
---|
La tine acasa | din 15 mai 1949 până la 30 octombrie 1949 |
---|
Loc | Uniunea Sovietică |
---|
Participanți | 84 |
---|
Formulă | Șase runde italiene, cu o rundă finală de promovare |
---|
Rezultate |
---|
Câştigător | Spartak Tbilisi (Primul titlu) |
---|
Promoții | Spartak Tbilisi |
---|
Statistici |
---|
Meciuri organizate | 1142 |
---|
Goluri marcate | 3 607 (3,16 pe meci) |
---|
Cronologia concursului |
---|
|
Manual |
Ediția din 1949 a Vtoraja Gruppa a fost a 10-a din a doua serie a campionatului sovietic de fotbal și a înregistrat victoria finală a Spartak Tbilisi .
Sezon
Formulă
Formula ediției anterioare a fost confirmată substanțial cu unele diferențe: numărul echipelor a fost extins în continuare, ajungând la numărul record de 84; numele grupurilor a fost schimbat, ajungând astfel să aibă patru cercuri rusești, unul ucrainean și unul dintre celelalte republici.
Prin urmare, cele șase grupuri diferite, fiecare cu un număr diferit de echipe, au fost compuse după cum urmează:
- Rusia 1: 11 echipe exclusiv rusești;
- Rusia 2: 14 echipe exclusiv rusești;
- Rusia 3: 13 echipe exclusiv rusești;
- Rusia 4: 14 echipe exclusiv rusești;
- Ucraina: 18 echipe exclusiv ucrainene:
- Alte republici: 14 echipe din diferite republici sovietice;
În fiecare grupă echipele s-au întâlnit în meciurile de acasă și în deplasare; sistemul a oferit două puncte pentru o victorie, unul pentru egalitate și zero pentru o înfrângere.
Cei șase câștigători ai fiecărei grupe și al doilea din grupa ucraineană s-au confruntat într-o grupă finală cu meciuri într-un singur sens (toate jucate pe stadionul Dinamo din Rostov-pe-Don ), întotdeauna cu sistemul care a oferit două puncte pentru victorie, una pentru egalitate și zero pentru înfrângere: câștigătorul acestei grupe a fost promovat la Klass A. Deoarece nu existau criterii pentru definirea clasamentului în caz de egalitate, având în vedere sosirea a trei echipe cu merit egal, a fost necesar pentru a juca o nouă rundă de finală, cu aceleași reguli din runda finală.
Deoarece acesta a fost ultimul nivel al campionatului, nu au fost prevăzute retrogradări. A fost ultima ediție care a avut acest nume și această formulă: din sezonul următor competiția a luat numele de Klass B , cu o reducere bruscă a numărului de echipe care au fost plasate într-un singur grup.
Republici de grup
Clasament final
| Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|
| 1. | Spartak Tbilisi | 47 | 26 | 22 | 3 | 1 | 60 | 18 | +42 |
| 2. | Dynamo Kutaisi | 40 | 26 | 16 | 8 | 2 | 58 | 25 | +33 |
| 3. | Spartak Vilnius | 38 | 26 | 17 | 4 | 5 | 66 | 24 | +42 |
| 4. | DO Tashkent | 33 | 26 | 13 | 7 | 6 | 45 | 22 | +23 |
| 5. | DO Tbilisi | 32 | 26 | 13 | 6 | 7 | 58 | 27 | +31 |
| 6. | Linia DO [1] | 27 | 26 | 13 | 1 | 12 | 52 | 48 | +4 |
| 7. | Spartak Minsk | 26 | 26 | 9 | 8 | 9 | 42 | 42 | +0 |
| 8. | Spartak Erevan | 25 | 26 | 10 | 5 | 11 | 42 | 48 | -6 |
| 9. | Dynamo Alma-Ata | 24 | 26 | 9 | 6 | 11 | 33 | 32 | +1 |
| 9. | DO Minsk | 24 | 26 | 9 | 6 | 11 | 32 | 39 | -71 |
| 11. | Dinamo Chișinău | 16 | 26 | 7 | 2 | 17 | 36 | 64 | -28 |
| 12. | Kalev Tallinn | 14 | 26 | 3 | 8 | 15 | 17 | 41 | -24 |
| 13. | Lokomotiv Ashgabat | 9 | 26 | 2 | 5 | 19 | 22 | 67 | -45 |
| 14. | Zenit Frunze | 9 | 26 | 3 | 3 | 20 | 19 | 85 | -66 |
Verdicte
- Spartak Tbilisi a admis în runda finală.
Rezultate
| SpT | DiK | SpV | DTa | DTb | DOR | SpM | SpE | DE LA CATRE | SOARE | DCh | KaT | LoA | ZeF |
---|
Spartak Tbilisi | –––– | 2-3 | 3-1 | 2-0 | 2-1 | 2-1 | 4-0 | 2-0 | 2-1 | 3-0 | 3-0 | 2-1 | 1-0 | 3-1 |
Dynamo Kutaisi | 2-2 | –––– | 1-1 | 0-2 | 5-2 | 1-1 | 1-1 | 0-0 | 1-0 | 0-4 | 1-0 | 3-0 | 2-0 | 4-2 |
Spartak Vilnius | 1-2 | 1-1 | –––– | 1-0 | 2-2 | 3-0 | 4-1 | 4-1 | 0-2 | 4-2 | 1-0 | 3-0 | 8-0 | 6-0 |
DO Tashkent | 1-2 | 0-0 | 2-2 | –––– | 1-0 | 0-1 | 1-0 | 3-0 | 0-0 | 3-0 | 3-0 | 0-0 | 5-0 | 3-1 |
DO Tbilisi | 1-1 | 0-0 | 1-2 | 2-0 | –––– | 2-1 | 3-0 | 0-2 | 1-1 | 2-1 | 4-1 | 0-0 | 3-0 | 5-1 |
DO Riga | 1-3 | 1-2 | 0-4 | 0-3 | 3-2 | –––– | 5-1 | 1-3 | 1-2 | 3-0 | 7-3 | 3-1 | 2-0 | 5-2 |
Spartak Minsk | 1-1 | 0-1 | 3-1 | 2-2 | 1-0 | 4-2 | –––– | 0-3 | 1-2 | 1-2 | 3-2 | 0-0 | 4-0 | 7-1 |
Spartak Erevan | 0-5 | 0-3 | 1-3 | 1-5 | 0-5 | 2-3 | 1-1 | –––– | 1-1 | 1-1 | 3-2 | 1-2 | 2-1 | 7-1 |
Dynamo Alma-Ata | 0-2 | 1-2 | 0-2 | 3-1 | 1-2 | 4-1 | 1-1 | 2-1 | –––– | 1-1 | 1-1 | 1-2 | 0-2 | 1-2 |
DO Minsk | 1-3 | 2-3 | 2-1 | 1-1 | 1-2 | 0-1 | 1-1 | 0-1 | 2-1 | –––– | 2-1 | 0-0 | 2-1 | 2-0 |
Dinamo Chișinău | 0-2 | 1-2 | 0-3 | 1-2 | 0-6 | 2-3 | 1-4 | 0-6 | 3-1 | 1-1 | –––– | 6-3 | 5-1 | 1-0 |
Kalev Tallinn | 1-4 | 0-2 | 0-1 | 0-1 | 0-0 | 0-3 | 1-2 | 0-1 | 0-2 | 0-1 | 1-2 | –––– | 1-1 | 0-0 |
Lokomotiv Ashgabat | 0-1 | 2-5 | 0-3 | 3-3 | 1-4 | 1-0 | 2-2 | 3-3 | 0-1 | 2-3 | 0-1 | 1-3 | –––– | 0-2 |
Zenit Frunze | 0-1 | 0-13 | 0-4 | 0-3 | 0-8 | 1-3 | 0-1 | 0-1 | 0-3 | 2-0 | 1-2 | 1-1 | 1-1 | –––– |
Grupa Rusia 1
Clasament final
Verdicte
- Dinamo Rostov a admis în runda finală.
Rezultate
| DRD | VMS | DKr | SKM | TrT | VVS | MeM | DiV | SuK | da | PiA |
---|
Dynamo Rostov-on-Don | –––– | 2-2 | 3-1 | 1-1 | 2-0 | 2-0 | 2-0 | 3-0 | 3-0 | 6-0 | 6-1 |
VMS Moscova | 1-1 | –––– | 4-2 | 1-0 | 1-3 | 2-1 | 2-2 | 4-4 | 2-1 | 4-1 | 4-0 |
Dynamo Krasnodar | 1-2 | 1-3 | –––– | 2-0 | 6-2 | 2-1 | 2-0 | 8-0 | 3-1 | 3-2 | 4-0 |
SKIF Moscova | 2-3 | 1-3 | 3-1 | –––– | 2-2 | 0-0 | 0-1 | 1-0 | 1-0 | 1-1 | 1-0 |
Traktor Taganrog | 2-1 | 0-2 | 1-1 | 3-0 | –––– | 1-1 | 2-0 | 4-1 | 1-2 | 5-0 | 4-2 |
VVS-2 Moscova | 0-7 | 0-3 | 2-2 | 1-4 | 4-2 | –––– | 1-1 | 0-0 | 5-1 | 3-1 | 3-1 |
MetroStroi Moscova | 0-4 | 1-1 | 1-1 | 1-1 | 2-0 | 1-1 | –––– | 1-0 | 3-2 | 2-1 | 0-0 |
Dynamo Voronezh | 1-5 | 0-2 | 0-1 | 1-1 | 1-1 | 1-0 | 2-0 | –––– | 0-2 | 1-0 | 6-0 |
Sudostroitel Kaspiysk | 1-1 | 1-0 | 4-1 | 2-3 | 0-4 | 1-2 | 1-3 | 1-1 | –––– | 0-1 | 1-1 |
Sudostroitel Sevastopol | 0-2 | 1-2 | 0-4 | 1-4 | 4-1 | 0-1 | 5-1 | 4-1 | 4-3 | –––– | 3-1 |
Piščevik Astrakhan ' | 0-8 | 1-3 | 0-2 | 0-2 | 3-0 | 1-3 | 1-0 | 2-3 | 1-2 | 4-1 | –––– |
Grupa Rusia 2
Clasament final
Verdicte
- DO Sverdlovsk a admis în runda finală.
Rezultate
| DOS | DON | DzC | KRM | Ura | DiC | MeS | Dis | KhK | DNT | BoO | TKU | MeM | ShK |
---|
DO Sverdlovsk | –––– | 0-2 | 4-0 | 2-5 | 1-0 | 2-0 | 3-1 | 2-0 | 2-0 | 3-1 | 4-0 | +: - | 5-0 | 2-0 |
DO Novosibirsk | 1-4 | –––– | 3-0 | 0-3 | 3-1 | 1-3 | 1-4 | 1-0 | 4-0 | 5-0 | 3-2 | 2-1 | 4-0 | 3-0 |
Dzerzhinets Chelyabinsk | 1-3 | 1-0 | –––– | 0-0 | 0-3 | 3-0 | 5-0 | 2-2 | 1-2 | 1-0 | 3-1 | 1-0 | 3-0 | 2-1 |
Krylya Sovetov Molotov | 1-1 | 1-5 | 0-4 | –––– | 3-3 | 0-1 | 2-3 | 1-0 | 3-1 | 3-0 | 5-1 | 2-1 | 3-1 | 4-1 |
Uralmaš | 2-4 | 1-1 | 0-2 | 0-2 | –––– | 2-2 | 2-4 | 1-2 | 1-1 | 4-1 | 4-0 | 2-2 | 2-1 | 6-0 |
Dynamo Chelyabinsk | 0-3 | 1-2 | 0-3 | 0-0 | 0-1 | –––– | 2-0 | 1-1 | 2-1 | 1-0 | 3-1 | 1-3 | 1-0 | 2-0 |
Metallurg Stalinsk | 0-2 | 3-5 | 2-3 | 1-3 | 1-0 | 3-3 | –––– | 1-4 | 0-1 | 1-3 | 0-2 | 2-1 | 1-1 | 3-2 |
Dynamo Sverdlosk | 0-4 | 0-1 | 2-3 | 0-0 | 2-1 | 1-1 | 1-4 | –––– | 2-1 | 1-0 | 2-4 | 1-1 | 3-2 | 1-1 |
Khimik Kemerovo | 0-2 | 0-1 | 0-3 | 1-1 | 0-3 | 2-2 | 0-3 | 0-3 | –––– | 0-1 | 6-3 | 1-0 | 2-0 | 10-0 |
Dzerzhinets Nizhniy Tagil | 0-5 | 0-0 | 1-2 | 3-0 | 1-2 | 2-2 | 0-2 | 2-2 | 1-5 | –––– | 2-1 | 4-2 | 0-0 | 4-1 |
Bolșevic Omsk | 1-1 | 0-4 | 1-6 | 1-2 | 0-6 | 2-1 | 2-4 | 1-4 | 1-4 | 1-0 | –––– | 3-1 | 3-1 | 2-1 |
TsvetMet Kamensk-Uralskiy | 0-3 | 1-3 | 1-5 | 3-1 | 0-4 | 0-1 | 1-2 | 4-0 | 0-1 | 2-1 | 2-3 | –––– | 3-1 | 1-2 |
Metallurg Magnitogorsk | 1-6 | 0-3 | 1-3 | 0-6 | 1-3 | 0-4 | 1-1 | 4-2 | 0-0 | 1-1 | 1-0 | 1-1 | –––– | 3-1 |
Șahtior Kemerovo | 1-2 | 0-5 | 0-4 | 1-5 | 0-11 | 0-2 | 2-5 | 0-4 | 2-3 | 0-4 | 0-5 | 0-2 | 0-3 | –––– |
Grupa Rusia 3
Clasament final
| Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|
| 1. | Sudostroitel Leningrad | 36 | 24 | 14 | 8 | 2 | 46 | 20 | +26 |
| 2. | DO Leningrad | 34 | 24 | 12 | 10 | 2 | 39 | 20 | +19 |
| 3. | Metallurg Moscova | 33 | 24 | 13 | 7 | 4 | 65 | 24 | +41 |
| 3. | Torpedo Gorky | 33 | 24 | 14 | 5 | 5 | 41 | 19 | +22 |
| 5. | MVO Moscova | 32 | 24 | 13 | 5 | 11 | 49 | 27 | +22 |
| 6. | Iževskij Zavod [6] | 25 | 24 | 11 | 3 | 10 | 46 | 41 | +5 |
| 6. | Fabrica Sverdlov | 25 | 24 | 10 | 5 | 9 | 31 | 30 | +1 |
| 8. | Dinamo regiunea Moscovei | 21 | 24 | 8 | 5 | 11 | 38 | 47 | -9 |
| 9. | Dynamo Kazan | 19 | 24 | 6 | 7 | 11 | 33 | 42 | -9 |
| 10. | Krylya Sovetov Gorky | 18 | 24 | 6 | 6 | 12 | 21 | 29 | -8 |
| 10. | Dinamo Saratov | 18 | 24 | 6 | 6 | 12 | 25 | 48 | -23 |
| 12. | Spartak Penza | 15 | 24 | 5 | 5 | 14 | 33 | 60 | -27 |
| 13. | Spartak Ryazan ' | 4 | 24 | 0 | 4 | 20 | 19 | 79 | -60 |
Verdicte
- Sudostroitel Leningrad a admis în runda finală.
Rezultate
| Pe | DOL | MeM | ToG | MVO | IzZ | KhD | DMR | DiK | KSG | Dis | SpP | SpR |
---|
Sudostroitel Leningrad | –––– | 2-2 | 2-2 | 0-0 | 0-0 | 2-0 | 2-0 | 4-0 | 3-1 | 2-0 | 4-1 | 4-2 | 3-0 |
DO Leningrad | 1-1 | –––– | 1-1 | 3-1 | 2-1 | 1-1 | 3-0 | 0-0 | 2-0 | 1-0 | 0-0 | 4-1 | 2-0 |
Metallurg Moscova | 2-2 | 3-2 | –––– | 0-2 | 1-1 | 6-0 | 3-0 | 5-1 | 3-0 | 0-2 | 5-0 | 1-1 | 7-0 |
Torpedo Gorky | 0-1 | 2-1 | 0-0 | –––– | 2-1 | 2-0 | 1-1 | 5-2 | 2-0 | 1-0 | 3-1 | 2-0 | 3-1 |
MVO Moscova | 1-1 | 1-3 | 3-0 | 1-0 | –––– | 4-0 | 0-0 | 3-3 | 4-3 | 0-2 | 2-0 | 5-1 | 4-0 |
Izhevskiy Zavod | 2-0 | 0-0 | 2-1 | 2-4 | 1-3 | –––– | 1-2 | 3-1 | 2-1 | 4-1 | 5-1 | 2-3 | 5-0 |
Khimik Dzerzhinsk | 0-2 | 2-2 | 0-1 | 2-1 | 0-1 | 3-2 | –––– | 1-0 | 2-0 | 3-0 | 2-0 | 1-0 | 3-0 |
Dinamo regiunea Moscovei | 2-1 | 1-2 | 2-5 | 1-3 | 2-1 | 1-3 | 2-1 | –––– | 2-2 | 1-1 | 3-0 | 5-0 | 3-2 |
Dynamo Kazan | 1-3 | 0-0 | 1-1 | 0-2 | 1-2 | 2-2 | 0-0 | 1-0 | –––– | 2-1 | 2-1 | 4-2 | 5-1 |
Krylya Sovetov Gorky | 1-2 | 0-1 | 0-2 | 0-0 | 4-1 | 2-0 | 2-1 | 1-3 | 0-0 | –––– | 0-0 | 0-1 | 2-2 |
Dinamo Saratov | 0-1 | 1-1 | 1-4 | 1-0 | 0-4 | 1-3 | 2-2 | 1-0 | 4-1 | 1-0 | –––– | 2-2 | 2-2 |
Spartak Penza | 1-3 | 0-2 | 1-4 | 1-1 | 1-4 | 0-4 | 2-1 | 1-2 | 3-3 | 1-1 | 1-2 | –––– | 5-1 |
Spartak Ryazan | 1-1 | 2-3 | 0-8 | 0-4 | 0-2 | 0-2 | 3-4 | 1-1 | 0-3 | 0-1 | 1-3 | 2-3 | –––– |
Grupa Rusia 4
Clasament final
| Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|
| 1. | Zenit Kaliningrad | 39 | 26 | 16 | 7 | 3 | 45 | 23 | +22 |
| 2. | Stroitel Dulevo | 37 | 26 | 15 | 7 | 4 | 39 | 18 | +21 |
| 3. | Krasnoye Znamya Orechovo | 35 | 26 | 13 | 9 | 4 | 45 | 21 | +24 |
| 4. | Krasnoe Znamja Ivanovo | 31 | 26 | 12 | 7 | 7 | 48 | 27 | +21 |
| 4 | Khimik Orehovo-Zuevo | 31 | 26 | 12 | 7 | 7 | 45 | 32 | +13 |
| 6. | Dynamo Vlaidimir | 29 | 26 | 11 | 7 | 8 | 46 | 32 | +14 |
| 7. | Spartak Leningrad | 25 | 26 | 8 | 9 | 9 | 31 | 26 | +5 |
| 7. | Kovrov [7] | 25 | 26 | 9 | 7 | 10 | 32 | 33 | -1 |
| 9. | Regiunea Spartak Leningrad | 23 | 26 | 7 | 9 | 10 | 28 | 37 | -9 |
| 10. | Dzeržinec Kolomna | 21 | 26 | 8 | 5 | 13 | 31 | 48 | -17 |
| 10. | Spartak Noginsk | 20 | 26 | 6 | 8 | 12 | 35 | 47 | -12 |
| 12. | Spartak Kalinin | 17 | 26 | 3 | 11 | 12 | 22 | 39 | -17 |
| 12. | Zenit Tula | 17 | 26 | 6 | 5 | 15 | 36 | 66 | -30 |
| 14. | Spartak Ivanovo | 14 | 26 | 3 | 6 | 15 | 23 | 57 | -34 |
Verdicte
- Zenit Kaliningrad a admis în runda finală.
Rezultate
| ZeK | DLS | KZO | KZI | KOZ | DiV | SpL | Kov | S.R.L | DzK | SpN | SpK | ZeT | SpI |
---|
Zenit Kaliningrad | –––– | 2-2 | 4-1 | 0-0 | 0-4 | 1-0 | 1-0 | 0-1 | 1-1 | 3-2 | 3-0 | 2-0 | 4-2 | 3-0 |
Stroitel Likino-Dulyovo | 0-1 | –––– | 0-1 | 1-0 | 1-3 | 1-0 | 3-2 | 2-0 | 2-0 | 2-0 | 2-1 | 2-0 | 4-0 | 2-2 |
Krasnoe Znamya Orechovo-Zuevo | 0-0 | 0-3 | –––– | 2-2 | 3-0 | 4-1 | 1-0 | 5-0 | 1-0 | 5-1 | 2-2 | 4-0 | 1-1 | 3-0 |
Krasnoe Znamya Ivanovo | 0-2 | 3-2 | 0-1 | –––– | 0-0 | 1-4 | 0-0 | 1-0 | 3-0 | 4-0 | 3-1 | 2-1 | 4-1 | 3-2 |
Khimik Orekhovo-Zuyevo | 1-1 | 1-2 | 0-1 | 1-1 | –––– | 1-1 | 2-0 | 1-1 | 3-1 | 2-0 | 3-4 | 1-1 | 3-0 | 3-2 |
Dinamo Vladimir | 2-2 | 0-1 | 2-1 | 1-0 | 2-2 | –––– | 1-1 | 2-1 | 4-1 | 5-0 | 3-0 | 2-0 | 6-3 | 1-2 |
Spartak Leningrad | 1-2 | 0-0 | 1-1 | 0-2 | 3-0 | 1-0 | –––– | 0-1 | 1-1 | 2-1 | 2-0 | 0-1 | 1-1 | 2-2 |
Kovrov | 0-2 | 1-1 | 0-0 | 3-2 | 1-0 | 0-0 | 0-1 | –––– | 2-1 | 2-1 | 2-0 | 0-0 | 3-4 | 5-0 |
Regiunea Spartak Leningrad | 0-1 | 0-0 | 1-1 | 0-1 | 2-1 | 2-2 | 2-1 | 2-2 | –––– | 1-0 | 1-0 | 0-0 | 3-3 | 2-1 |
Dzerzhinets Kolomna | 3-2 | 1-1 | 2-1 | 0-0 | 1-2 | 2-0 | 0-2 | 1-1 | 1-0 | –––– | 1-1 | 2-1 | 4-0 | 2-2 |
Spartak Noginsk | 1-1 | 0-0 | 1-2 | 0-8 | 1-2 | 2-4 | 2-2 | 2-1 | 4-0 | 7-1 | –––– | 2-0 | 3-1 | 0-0 |
Spartak Kalinin | 1-2 | 0-1 | 0-0 | 4-1 | 2-3 | 1-1 | 0-0 | 3-2 | 1-1 | 0-1 | 1-1 | –––– | 3-3 | 1-1 |
Zenit Tula | 1-3 | 0-3 | 0-0 | 0-6 | 0-3 | 2-0 | 1-3 | 2-1 | 1-2 | 2-1 | 2-0 | 4-0 | –––– | 2-3 |
Spartak Ivanovo | 0-2 | 0-1 | 0-4 | 1-1 | 1-3 | 0-2 | 1-5 | 0-2 | 0-4 | 0-3 | 0-0 | 1-1 | 2-0 | –––– |
Grupa Ucraina
Clasament final
Verdicte
- Piščevik Odessa și Spartak Lviv au admis în runda finală.
Rezultate
| Pios | SLv | DOK | SpU | BoM | DCh | Soare | SKh | MeD | SpK | AvK | ToC | DiC | ShK | TRV | LoZ | DOL | DiV |
---|
Piščevik Odessa | –––– | 4-0 | 2-0 | 0-0 | 4-0 | 1-0 | 1-0 | 3-2 | 0-1 | 2-1 | 3-1 | 4-1 | 1-2 | 2-1 | 1-2 | 0-8 | 7-2 | 4-1 |
Spartak Lviv | 2-4 | –––– | 1-0 | 2-3 | 4-0 | 4-2 | 4-2 | 2-0 | 1-1 | 3-2 | 0-1 | 4-0 | 1-1 | 2-1 | 5-3 | 2-0 | 2-1 | 3-0 |
DO Kiev | 2-0 | 1-2 | –––– | 2-1 | 1-1 | 1-1 | 2-1 | 1-3 | 2-0 | 2-2 | 2-2 | 3-0 | 0-1 | 8-0 | 3-0 | 4-0 | 12-0 | 1-1 |
Spartak Uzhgorod | 2-0 | 2-3 | 4-2 | –––– | 2-0 | 1-2 | 1-1 | 2-2 | 2-3 | 7-0 | 1-0 | 0-0 | 1-0 | 0-1 | 3-0 | 1-1 | 4-1 | 1-1 |
Bolșevic Mukachevo | 1-1 | 1-2 | 2-2 | 3-1 | –––– | 3-0 | 2-2 | 1-0 | 1-4 | 1-1 | 4-0 | 5-1 | 2-1 | 3-0 | 2-0 | 1-0 | 3-0 | 2-4 |
Dzerzhinets Kharkiv | 1-2 | 4-1 | 1-1 | 0-3 | 1-3 | –––– | 0-1 | 1-0 | 1-2 | 1-0 | 2-2 | 4-1 | 1-1 | 1-0 | 1-2 | 0-0 | 1-0 | 1-1 |
Sudostroitel Nikolaev | 1-0 | 1-1 | 2-2 | 1-0 | 1-0 | 2-1 | –––– | 1-0 | 1-2 | 0-0 | 1-1 | 1-1 | 1-2 | 1-1 | 1-1 | 2-1 | 2-2 | 0-1 |
Spartak Kherson | 0-1 | 1-0 | 2-4 | 0-4 | 3-1 | 0-2 | 0-0 | –––– | 1-0 | 2-1 | 2-1 | 8-0 | 1-1 | 2-1 | 3-1 | 4-3 | 2-2 | 3-3 |
Metallurg Dnepropetrovsk | 0-7 | 3-0 | 1-5 | 1-3 | 1-6 | 0-1 | 2-0 | 1-3 | –––– | 2-4 | 1-3 | 5-1 | 3-2 | 2-1 | 2-1 | 0-0 | 1-0 | 6-1 |
Spartak Kiev | 0-0 | 1-6 | 0-2 | 0-3 | 1-5 | 1-3 | 2-0 | 1-0 | 1-0 | –––– | 4-1 | 1-1 | 1-2 | 3-0 | 1-1 | 3-3 | 3-0 | +: - |
Avangard Kramatorsk | 0-4 | 2-4 | 0-3 | 1-4 | 0-2 | 1-3 | 1-2 | 2-2 | +: - | 2-1 | –––– | 5-0 | 3-3 | 2-1 | 0-5 | 5-2 | 0-2 | 3-2 |
Torpedo Kharkiv | 0-2 | 0-4 | 0-5 | 1-5 | 0-4 | 0-1 | 0-1 | 4-2 | 2-1 | 2-1 | 1-2 | –––– | 2-1 | 1-3 | 2-2 | 4-1 | 1-0 | 4-1 |
Dynamo Chernovtsy | 1-3 | 1-3 | 1-3 | 0-1 | 0-1 | 0-2 | 1-1 | 2-1 | 1-1 | 2-2 | 0-1 | 1-1 | –––– | 0-2 | 2-1 | 1-2 | 1-1 | 0-0 |
Șahtior Kadiievka | 1-3 | 0-0 | 2-4 | 0-2 | 0-1 | 2-0 | 1-2 | 0-2 | 3-2 | 0-1 | 1-1 | 0-1 | 1-2 | –––– | 1-2 | 3-1 | 2-1 | 3-0 |
Trudoviye Rezervy Vorošilovgrad | 1-5 | 0-3 | 0-5 | 1-3 | 1-2 | 1-5 | 0-3 | 1-3 | 0-1 | 1-0 | 3-0 | 0-0 | 2-1 | 2-2 | –––– | 0-1 | 4-4 | 4-1 |
Lokomotiv Zaporižžja | 1-3 | 0-0 | 1-2 | 1-2 | 0-2 | 2-3 | 1-1 | 1-4 | 1-3 | 0-2 | 0-2 | 1-1 | 5-0 | 1-3 | 1-0 | –––– | 0-1 | 4-0 |
DO Lvov | 0-6 | 1-3 | 0-3 | 0-4 | 0-1 | 1-1 | 0-4 | 1-3 | 1-2 | 3-2 | 3-2 | 0-3 | 0-5 | 1-1 | 1-0 | 2-1 | –––– | 2-2 |
Dinamo Vorošilovgrad | 1-1 | 1-3 | 0-3 | 1-3 | 0-6 | 1-2 | 2-0 | 2-0 | 0-0 | -: + | 1-2 | 1-5 | 1-0 | 2-2 | 1-2 | 0-2 | 2-4 | –––– |
Ultima runda
Toate meciurile s-au jucat la Rostov-pe-Don între 3 și 22 octombrie 1949.
Clasament final
Rezultate
| ZeK | Pios | SpT | Pe | DOS | DiR | SpL |
---|
Zenit Kaliningrad | –––– | 0-2 | 1-0 | 2-2 | 4-1 | 1-2 | 1-0 |
Piščevik Odessa | 2-0 | –––– | 0-0 | 0-0 | 1-3 | 3-0 | 0-0 |
Spartak Tbilisi | 0-1 | 0-0 | –––– | 4-0 | 2-1 | 1-2 | 1-0 |
Sudostroitel Leningrad | 2-2 | 0-0 | 0-4 | –––– | 1-1 | 1-1 | 2-0 |
DO Sverdlovsk | 1-4 | 3-1 | 1-2 | 1-1 | –––– | 2-1 | 0-1 |
Dynamo Rostov-on-Don | 2-1 | 0-3 | 2-1 | 1-1 | 1-2 | –––– | 0-2 |
Spartak Lviv | 0-1 | 0-0 | 0-1 | 0-2 | 1-0 | 2-0 | –––– |
Runda finală suplimentară
Toate meciurile s-au jucat la Rostov-pe-Don între 25 și 30 octombrie 1949.
Clasament final
Rezultate
| SpT | ZeK | Pios |
---|
Spartak Tbilisi | –––– | 1-0 | 2-1 |
Zenit Kaliningrad | 0-1 | –––– | 2-1 |
Piščevik Odessa | 1-2 | 1-2 | –––– |
Verdicte
Notă
- ^ Fost cunoscut sub numele de Dinamo Riga.
- ^ Fost cunoscut sub numele de metroul Moscovei.
- ^ Fost cunoscut sub numele de Avangard.
- ^ Fost cunoscut sub numele de Krylya Sovetov.
- ^ Fost cunoscut sub numele de Gornyak.
- ^ Fost cunoscut sub numele de Zenit Izhevsk
- ^ Fost cunoscut sub numele de Zenit Kovrov.
- ^ Fost cunoscut sub numele de Stal.
Elemente conexe
linkuri externe
- ( EN ) Sezonul sovietic 1949 pe RSSSF.com , pe rsssf.com .
- ( EN , RU ) Runda finală suplimentară pe WildStat , pe wildstat.com .
- ( EN , RU ) Runda finală pe WildStat , pe wildstat.com .
- ( EN , RU ) Girone Repubbliche pe WildStat , pe wildstat.com .
- ( EN , RU ) Group Russia 1 pe WildStat , pe wildstat.com .
- ( EN , RU ) Group Russia 2 pe WildStat , pe wildstat.com .
- ( EN , RU ) Group Russia 3 pe WildStat , pe wildstat.com .
- ( EN , RU ) Group Russia 4 pe WildStat , pe wildstat.com .
- ( EN , RU ) Grup ucrainean pe WildStat , pe wildstat.com .
- ( RU ) Sezon pe footballfacts.ru , pe footballfacts.ru .