Vtoraja Gruppa A 1964
Vtoraja Gruppa A 1964 вторая Группа А 1964 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Pervaja Liga | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | 25 | ||||
Administrator | FFSSSR | ||||
La tine acasa | din 5 aprilie 1964 până la 12 noiembrie 1964 | ||||
Loc | Uniunea Sovietică | ||||
Participanți | 27 | ||||
Formulă | Rotund în stil italian | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Lokomotiv Moscova | ||||
Promoții | Lokomotiv Moscova SKA Odessa Paxtakor Černomorets Odessa | ||||
Retrogradări | nici unul | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Ediția din 1964 a Vtoraja Gruppa A a fost a 25-a din a doua serie a campionatului sovietic de fotbal și a înregistrat victoria finală a Lokomotiv Moscova .
Sezon
Anunțuri
Campionatul a fost extins de la 18 la 27 de echipe. Promovații Šinnik și Volga Gor'kij au fost înlocuiți de retrogradații Dinamo Leningrado, Lokomotiv Moscova, Ararat, Paxtakor și Avangard Charkiv, precum și de noii promovați Volga Kalinin, Stroitel Ashkhabad, Energetik Dušanbe, Lokomotiv Tbilisi și Dinamo Tallinn.
Formulă
Cele douăzeci și șapte de echipe au fost împărțite în două grupe, una din 13, cealaltă din 14 echipe. În ambele grupe, echipele s-au întâlnit în meciurile de acasă și în deplasare pentru un total de 24 și respectiv 26 de meciuri pe echipă; sistemul a oferit două puncte pentru o victorie, unul pentru egalitate și zero pentru o înfrângere.
În a doua fază, primele șapte clasificate ale fiecărei grupe au jucat un turneu de promovare cu meciuri de acasă și în deplasare pentru una împotriva celor șapte echipe împotriva cărora nu jucaseră încă în prima fază; în total, 26 de meciuri pe echipă au fost valabile pentru clasificare, adică cele 12 disputate în prima fază și cele 14 jocuri disputate în a doua fază. Sistemul a inclus două puncte pentru o victorie, unul pentru egalitate și zero pentru o înfrângere. Primii patru din grupa de promovare au fost promovați la Pervaja Gruppa A
Celelalte 13 echipe au concurat în grupă pentru pozițiile de la cincisprezecea până la ultima cu aceeași formulă ca cea a grupei de promovare; nu au fost prevăzute retrogradări.
Primul stagiu
Grupa 1
Echipe participante
Echipă | Republică | Oraș | Sezonul precedent |
---|---|---|---|
Avangard Kharkiv | RSS Ucraina | Harkov | 19 în Pervaja Gruppa A , retrogradat |
Černomorets Odessa | RSS Ucraina | Odesa | 6 în Vtoraja Gruppa A |
Daugava Riga | RSS letonă | Linia | 9 în Vtoraja Gruppa A |
Dynamo Leningrad | RSFS rus | Leningrad | 16 în Pervaja Gruppa A , retrogradat |
Energetik Dušanbe | RSS Tadjik | Dușanbe | Al 8-lea în grupa 2 a Republicilor Klass B , pescuit |
Kuban ' | RSFS rus | Krasnodar | 10 în Vtoraja Gruppa A |
Lokomotiv Chelyabinsk | RSFS rus | Chelyabinsk | 13 în Vtoraja Gruppa A |
Paxtakor | RSS uzbecă | Taşkent | 20 în Pervaja Gruppa A , retrogradat |
SKA Novosibirsk | RSFS rus | Novosibirsk | 13 în Vtoraja Gruppa A |
Stroitel 'Ashgabat | RSS Turkmen | Ashkhabad | Locul 2 în grupa 2 a Republicilor Klass B , pescuit |
Volga Kalinin | RSFS rus | Kalinin | Locul 2 în grupa rusă 2 din Klass B , locul 1 în grupa semifinală din Groznyj , câștigă grupa finală rusă, promovat |
Žalgiris | RSS lituaniană | Vilnius | 14 în Vtoraja Gruppa A |
Zarja Lugansk | RSS Ucraina | Lugansk | 5 în Vtoraja Gruppa A [1] |
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1-14 | 1. | Avangard Kharkiv | 30 | 24 | 12 | 6 | 6 | 30 | 17 | +13 |
1-14 | 2. | Černomorets Odessa | 29 | 24 | 11 | 7 | 6 | 27 | 21 | +6 |
1-14 | 3. | Žalgiris | 29 | 24 | 10 | 9 | 5 | 30 | 26 | +4 |
1-14 | 4. | Zarja Lugansk | 28 | 24 | 9 | 10 | 5 | 25 | 14 | +11 |
1-14 | 5. | Paxtakor | 27 | 24 | 11 | 5 | 8 | 37 | 25 | +12 |
1-14 | 6. | Lokomotiv Chelyabinsk | 26 | 24 | 8 | 10 | 6 | 26 | 21 | +5 |
1-14 | 7. | Daugava Riga | 24 | 24 | 7 | 10 | 7 | 23 | 22 | +1 |
15-27 | 8. | SKA Novosibirsk | 24 | 24 | 8 | 8 | 8 | 22 | 25 | −3 |
15-27 | 9. | Kuban ' | 23 | 24 | 7 | 9 | 8 | 21 | 21 | +0 |
15-27 | 10. | Volga Kalinin | 20 | 24 | 5 | 10 | 9 | 21 | 26 | −5 |
15-27 | 11. | Dynamo Leningrad | 19 | 24 | 6 | 7 | 11 | 20 | 27 | −7 |
15-27 | 12. | Stroitel 'Ashgabat | 19 | 24 | 6 | 7 | 11 | 21 | 38 | −17 |
15-27 | 13. | Energetik Dušanbe | 14 | 24 | 4 | 6 | 14 | 14 | 34 | −20 |
Verdicte
Admis în grup pentru locurile 1-14 .
Admis în grup pentru locurile 15-27 .
Rezultate
AvC | Čor | ŽaV | Zor | Pax | Este | DaR | SKN | Kub | VoK | DiL | Este | Sfârșit | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Avangard Kharkiv | –––– | 5-1 | 0-2 | 1-0 | 4-1 | 1-0 | 1-1 | 3-1 | 0-0 | 0-0 | 1-0 | 2-0 | 1-0 |
Černomorets | 2-1 | –––– | 1-1 | 0-0 | 1-0 | 1-2 | 1-0 | 4-1 | 0-0 | 1-0 | 1-1 | 4-1 | 2-0 |
Žalgiris Vilnius | 0-3 | 0-0 | –––– | 2-0 | 2-1 | 1-1 | 1-1 | 2-2 | 1-2 | 1-2 | 1-1 | 2-1 | 3-0 |
Zarja | 3-0 | 0-0 | 1-1 | –––– | 1-0 | 0-1 | 0-0 | 4-0 | 4-2 | 0-0 | 3-0 | 2-0 | 2-0 |
Paxtakor | 1-0 | 2-0 | 2-2 | 2-0 | –––– | 1-0 | 0-0 | 3-1 | 0-0 | 5-2 | 2-0 | 2-1 | 3-0 |
Lokomotiv Chelyabinsk | 1-1 | 3-0 | 2-0 | 0-0 | 1-1 | –––– | 1-1 | 0-0 | 2-0 | 1-1 | 1-0 | 1-1 | 4-1 |
Daugava Riga | 1-0 | 0-4 | 0-1 | 1-2 | 1-2 | 2-0 | –––– | 1-0 | 2-0 | 0-0 | 1-1 | 0-0 | 0-0 |
SKA Novosibirsk | 0-0 | 2-0 | 3-0 | 1-1 | 2-0 | 0-0 | 0-2 | –––– | 1-0 | 1-0 | 1-0 | 2-2 | 0-1 |
Kuban ' | 2-2 | 0-1 | 0-1 | 0-0 | 1-0 | 2-1 | 0-2 | 1-0 | –––– | 2-0 | 3-1 | 4-0 | 1-1 |
Volga Kalinin | 0-1 | 0-0 | 1-2 | 1-1 | 2-1 | 3-1 | 2-2 | 0-1 | 0-0 | –––– | 1-1 | 3-0 | 1-0 |
Dynamo Leningrad | 0-2 | 2-1 | 0-1 | 0-1 | 1-1 | 2-0 | 1-2 | 1-1 | 1-0 | 2-0 | –––– | 0-1 | 2-0 |
Stroitel 'Ashgabat | 1-0 | 0-1 | 1-1 | 2-0 | 1-6 | 0-1 | 3-2 | 0-0 | 1-1 | 1-1 | 1-2 | –––– | 1-0 |
Energetik Dušanbe | 0-1 | 0-1 | 1-2 | 0-0 | 2-1 | 2-2 | 2-1 | 0-2 | 0-0 | 2-1 | 1-1 | 1-2 | –––– |
Grupa 2
Echipe participante
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1-14 | 1. | SKA Odessa | 36 | 26 | 13 | 10 | 3 | 32 | 17 | +15 |
1-14 | 2. | Șaxtёr Karaganda | 32 | 26 | 11 | 10 | 5 | 33 | 20 | +13 |
1-14 | 3. | Lokomotiv Moscova | 32 | 26 | 11 | 10 | 5 | 28 | 21 | +7 |
1-14 | 4. | Karpaty | 28 | 26 | 10 | 8 | 8 | 32 | 27 | +5 |
1-14 | 5. | Ararat | 27 | 26 | 7 | 13 | 6 | 21 | 15 | +6 |
1-14 | 6. | Trud Voronezh | 27 | 26 | 10 | 7 | 9 | 26 | 27 | −1 |
1-14 | 7. | Lokomotiv Tbilisi | 26 | 26 | 9 | 8 | 9 | 32 | 27 | +5 |
15-27 | 8. | Metalurh Zaporižžja | 26 | 26 | 7 | 12 | 7 | 19 | 16 | +3 |
15-27 | 9. | Traktor Volgograd | 25 | 26 | 8 | 9 | 9 | 21 | 27 | −6 |
15-27 | 10. | Dnepr | 24 | 26 | 8 | 8 | 10 | 25 | 28 | −3 |
15-27 | 11. | Uralmaš | 23 | 26 | 9 | 5 | 12 | 21 | 27 | −6 |
15-27 | 12. | Dünamo Tallinn | 21 | 26 | 6 | 9 | 11 | 24 | 29 | −5 |
15-27 | 13. | Alge marine Frunze | 19 | 26 | 5 | 9 | 12 | 26 | 46 | −20 |
15-27 | 14. | Lokomotiv Gomel | 18 | 26 | 3 | 12 | 11 | 8 | 21 | −13 |
Verdicte
Admis în grup pentru locurile 1-14 .
Admis în grup pentru locurile 15-27 .
Rezultate
SKO | ȘaQ | LoM | Kar | Ara | TrV | Lot | MeZ | TrV | Dne | Ura | DTa | AlF | Buturuga | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
SKA Odessa | –––– | 1-0 | 3-0 | 2-0 | 0-0 | 1-0 | 1-1 | 1-1 | 1-0 | 1-2 | 1-0 | 2-0 | 2-1 | 0-0 |
Șaxtёr Karaganda | 0-0 | –––– | 1-1 | 1-0 | 2-3 | 0-0 | 1-0 | 2-0 | 3-1 | 3-1 | 1-0 | 1-1 | 2-0 | 3-0 |
Lokomotiv Moscova | 0-0 | 1-1 | –––– | 2-0 | 1-0 | 4-1 | 0-2 | 2-1 | 1-0 | 0-1 | 1-1 | 2-0 | 3-1 | 1-0 |
Karpaty | 5-2 | 3-0 | 1-2 | –––– | 2-1 | 1-1 | 2-1 | 0-0 | 1-0 | 4-1 | 1-2 | 2-0 | 4-1 | 0-0 |
Ararat | 0-1 | 3-0 | 0-0 | 0-0 | –––– | 1-1 | 1-0 | 0-0 | 1-1 | 1-0 | 1-0 | 2-1 | 4-0 | 0-0 |
Trud Voronezh | 0-0 | 0-0 | 3-1 | 2-0 | 1-0 | –––– | 0-1 | 0-0 | 1-0 | 1-0 | 2-1 | 2-0 | 5-1 | 2-1 |
Lokomotiv Tbilisi | 2-2 | 0-3 | 2-3 | 0-0 | 0-0 | 4-0 | –––– | 1-0 | 5-1 | 0-0 | 5-1 | 0-0 | 3-3 | 1-0 |
Metalurh Zaporižžja | 1-2 | 0-0 | 0-0 | 1-1 | 0-0 | 2-0 | 0-1 | –––– | 1-2 | 0-0 | 2-1 | 0-0 | 3-1 | 2-0 |
Traktor Volgograd | 0-1 | 1-1 | 2-1 | 0-0 | 1-1 | 2-2 | 2-0 | 0-0 | –––– | 0-2 | 1-0 | 1-0 | 1-0 | 1-1 |
Dnepr | 1-5 | 0-0 | 0-1 | 1-1 | 0-0 | 2-1 | 3-0 | 0-2 | 0-1 | –––– | 3-1 | 3-2 | 3-0 | 0-0 |
Uralmaš | 0-0 | 1-2 | 0-0 | 1-3 | 1-0 | 2-0 | 1-0 | 1-0 | 2-0 | 1-0 | –––– | 2-1 | 1-1 | 0-1 |
Dünamo Tallinn | 0-3 | 3-1 | 0-0 | 5-0 | 0-0 | 1-0 | 2-0 | 1-2 | 1-1 | 1-0 | 1-0 | –––– | 2-2 | 0-0 |
Alge marine Frunze | 3-0 | 0-5 | 1-1 | 1-0 | 2-1 | 2-0 | 1-1 | 0-0 | 1-2 | 1-1 | 0-0 | 1-1 | –––– | 2-0 |
Lokomotiv Gomel | 0-0 | 0-0 | 0-0 | 0-1 | 1-1 | 0-1 | 0-2 | 0-1 | 0-0 | 1-1 | 0-1 | 2-1 | 1-0 | –––– |
A doua fază
Grupa 1-14
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Lokomotiv Moscova | 35 | 26 | 13 | 9 | 4 | 32 | 23 | +9 | |
2. | SKA Odessa | 33 | 26 | 10 | 13 | 3 | 27 | 19 | +8 | |
3. | Paxtakor | 31 | 26 | 10 | 11 | 5 | 31 | 20 | +11 | |
4. | Černomorets Odessa | 31 | 26 | 12 | 7 | 7 | 36 | 28 | +8 | |
5. | Žalgiris | 29 | 26 | 9 | 11 | 6 | 33 | 28 | +5 | |
6. | Avangard Kharkiv | 26 | 26 | 9 | 8 | 9 | 32 | 27 | +5 | |
7. | Ararat | 26 | 26 | 9 | 8 | 9 | 26 | 23 | +5 | |
8. | Lokomotiv Chelyabinsk | 25 | 26 | 8 | 9 | 9 | 22 | 22 | +0 | |
9. | Lokomotiv Tbilisi | 24 | 26 | 7 | 10 | 9 | 30 | 30 | +0 | |
10. | Karpaty | 24 | 26 | 8 | 8 | 10 | 29 | 36 | −7 | |
11. | Zarja Lugansk | 23 | 26 | 6 | 11 | 9 | 16 | 18 | −2 | |
12. | Trud Voronezh | 21 | 26 | 5 | 11 | 10 | 15 | 29 | −14 | |
13. | Daugava Riga | 20 | 26 | 5 | 10 | 11 | 22 | 30 | −8 | |
14. | Șaxtёr Karaganda | 16 | 26 | 3 | 10 | 13 | 15 | 33 | −18 |
Verdicte
- Lokomotiv Moscova , SKA Odessa , Paxtakor și Černomorets promovate la Pervaja Gruppa A 1965 .
Rezultate
LoM | SKO | Pax | Čor | ŽaV | AvC | Ara | Este | Lot | Kar | Zor | TrV | DaR | ȘaQ | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Lokomotiv Moscova | –––– | [2] | 1-1 | 2-2 | 2-0 | 1-0 | [2] | 2-1 | [2] | [2] | 0-0 | [2] | 1-0 | [2] |
SKA Odessa | [2] | –––– | 0-0 | 1-1 | 2-2 | 1-0 | [2] | 2-0 | [2] | [2] | 1-0 | [2] | 1-2 | [2] |
Paxtakor | 0-0 | 1-1 | –––– | [2] | [2] | [2] | 1-1 | [2] | 1-0 | 5-0 | [2] | 1-0 | [2] | 1-1 |
Černomorets | 2-0 | 1-2 | [2] | –––– | [2] | [2] | 2-1 | [2] | 4-0 | 2-0 | [2] | 0-0 | [2] | 4-0 |
Žalgiris Vilnius | 0-2 | 3-1 | [2] | [2] | –––– | [2] | 3-1 | [2] | 1-1 | 1-1 | [2] | 2-0 | [2] | 1-0 |
Avangard Kharkiv | 1-1 | 0-0 | [2] | [2] | [2] | –––– | 2-1 | [2] | 1-2 | 3-1 | [2] | 2-0 | [2] | 2-1 |
Ararat | [2] | [2] | 1-2 | 4-1 | 1-0 | 0-0 | –––– | 1-2 | [2] | [2] | 2-1 | [2] | 1-0 | [2] |
Lokomotiv Chelyabinsk | 0-1 | 0-0 | [2] | [2] | [2] | [2] | 0-1 | –––– | 1-0 | 1-2 | [2] | 0-0 | [2] | 1-1 |
Lokomotiv Tbilisi | [2] | [2] | 2-1 | 3-1 | 2-2 | 2-2 | [2] | 1-2 | –––– | [2] | 0-0 | [2] | 4-1 | [2] |
Karpaty | [2] | [2] | 0-0 | 0-2 | 3-2 | 2-0 | [2] | 1-0 | [2] | –––– | 1-1 | [2] | 2-2 | [2] |
Zarja Lugansk | 1-2 | 0-1 | [2] | [2] | [2] | [2] | 0-0 | [2] | 0-0 | 3-2 | –––– | 0-0 | [2] | 2-0 |
Trud Voronezh | [2] | [2] | 0-0 | 1-2 | 0-3 | 0-0 | [2] | 1-1 | [2] | [2] | 1-0 | –––– | 3-1 | [2] |
Daugava | 1-2 | 1-1 | [2] | [2] | [2] | [2] | 1-2 | [2] | 0-0 | 0-0 | [2] | 4-0 | –––– | 1-0 |
Șaxtёr Karaganda | [2] | [2] | 1-4 | 0-1 | 0-0 | 2-2 | [2] | 0-1 | [2] | [2] | 0-1 | [2] | 0-0 | –––– |
Grupa 15-27
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
15. | Kuban ' | 42 | 38 | 14 | 14 | 10 | 33 | 24 | +9 |
16. | Traktor Volgograd | 41 | 38 | 14 | 13 | 11 | 35 | 35 | +0 |
17. | Metalurh Zaporižžja | 39 | 38 | 11 | 17 | 10 | 35 | 25 | +10 |
18. | Dynamo Leningrad | 38 | 38 | 14 | 10 | 14 | 46 | 41 | +5 |
19. | SKA Novosibirsk | 38 | 38 | 13 | 12 | 13 | 33 | 34 | −1 |
20. | Uralmaš | 38 | 38 | 15 | 8 | 15 | 38 | 43 | −5 |
21. | Stroitel 'Ashgabat | 36 | 38 | 12 | 12 | 14 | 44 | 51 | −7 |
22. | Dnepr | 35 | 38 | 12 | 11 | 15 | 35 | 41 | −6 |
23. | Dünamo Tallinn | 21 | 38 | 11 | 9 | 18 | 33 | 39 | −6 |
24. | Volga Kalinin | 30 | 38 | 9 | 12 | 17 | 30 | 45 | −15 |
25. | Lokomotiv Gomel | 27 | 38 | 6 | 15 | 17 | 19 | 37 | −18 |
26. | Energetik Dušanbe | 24 | 38 | 8 | 8 | 22 | 25 | 59 | −34 |
27. | Alge marine Frunze | 24 | 38 | 6 | 12 | 20 | 32 | 66 | −24 |
Rezultate
Kub | TrV | MeZ | DiL | SKN | Ura | Este | Dne | DTa | VoK | Buturuga | Sfârșit | AlF | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kuban | –––– | 0-1 | 0-1 | [2] | [2] | 2-0 | [2] | 2-0 | 1-0 | [2] | 1-0 | [2] | 3-0 |
Traktor Volgograd | 0-0 | –––– | [2] | 1-0 | 2-0 | [2] | 3-1 | [2] | [2] | 1-0 | [2] | 2-0 | [2] |
Metalurh Zaporižžja | 0-0 | [2] | –––– | 1-1 | 0-0 | [2] | 1-1 | [2] | [2] | 4-1 | [2] | 4-0 | [2] |
Dynamo Leningrad | [2] | 3-1 | 2-0 | –––– | [2] | 3-2 | [2] | 2-1 | 1-0 | [2] | 1-0 | [2] | 7-1 |
SKA Novosibirsk | [2] | 0-0 | 2-0 | [2] | –––– | 0-0 | [2] | 0-1 | 2-1 | [2] | 3-0 | [2] | 2-0 |
Uralmaš | 1-1 | [2] | [2] | 2-2 | 1-0 | –––– | 2-0 | [2] | [2] | 1-0 | [2] | 2-0 | [2] |
Stroitel Așgabat | [2] | [2] | 1-1 | 2-0 | [2] | 5-1 | –––– | 3-0 | 3-0 | [2] | 4-1 | [2] | 1-1 |
Dnepr | 0-0 | [2] | [2] | 1-1 | 2-0 | [2] | 1-1 | –––– | [2] | 1-0 | [2] | 2-0 | [2] |
Dünamo Tallinn | 0-1 | [2] | [2] | 2-0 | 1-0 | [2] | 2-0 | [2] | –––– | 2-0 | [2] | 0-1 | [2] |
Volga Kalinin | [2] | 1-0 | 0-0 | [2] | [2] | 1-2 | [2] | 2-1 | 1-0 | –––– | 0-0 | [2] | 1-0 |
Lokomotiv Gomel | 0-1 | [2] | [2] | 2-1 | 0-1 | [2] | 0-0 | [2] | [2] | 4-2 | –––– | 3-1 | [2] |
Energetik Dušanbe | [2] | 2-2 | 0-5 | [2] | [2] | 2-3 | [2] | 2-0 | 0-1 | [2] | 1-1 | –––– | 1-0 |
Alge marine Frunze | 0-0 | [2] | [2] | 0-2 | 1-1 | [2] | 0-1 | [2] | [2] | 3-0 | [2] | 0-1 | –––– |
Notă
- ^ Cu numele de Trudovi Rezervy Luhans'k.
- ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq ar as at au av aw ax ay az ba bb bc bd be bf bg bh bi bj bk bl bm bn bo bp bq br bs bt bu bv bw bx by bz ca cb cc cd ce cf cg ch ci cj ck cl cm cn co cp cq cr cs ct cu cv cw cx cy cz da db dc dd de df dg dh di dj dk dl dm dn do dp dq dr ds dt du dv dw dx dy dz ea eb ec ed ee ef eg eh ei ej ek el em en eo ep eq er es et eu ev ew ex ey ez Meciul nu a fost jucat: rezultatul rundei anterioare este valid.
Elemente conexe
linkuri externe
- ( EN , RU ) URSS, al doilea grup A 1964, grupul 1 , pe wildstat.com .
- ( EN , RU ) URSS, al doilea grup A 1964, grupul 2 , pe wildstat.com .
- ( EN , RU ) URSS, a doua grupă A 1964, Turneu pentru locurile 15-27, ultimele meciuri , su wildstat.com .
- ( EN , RU ) URSS, a doua grupă A 1964, Turneu pentru locurile 1-14, ultimele meciuri , su wildstat.com .
- ( EN ) Vtoraja Gruppa A 1964 , pe rsssf.com , RSSSF.com .
- ( RU ) Vtoraja Gruppa A 1964 , pe footballfacts.ru .