De la Wikipedia, enciclopedia liberă.
Ediția din 1961 a Klass B a fost a 22-a din a doua serie a campionatului sovietic de fotbal .
Sezon
Formulă
Formula turneului a suferit modificări ușoare față de sezonul precedent: în primul rând numărul echipelor a crescut ușor, trecând de la 142 la 147. De fapt, în fața promovării lui Trud Voronež și a neînregistrării lui Avangard Kolomna , Zarja Dzeržinsk, Progress Zelenodol'sk, Metallurg Kamensk-Ural'skij, Sibsel'maš Novosibirsk, Urožaj Minsk, Vierul Chișinău, Burevestnik Tbilisi și Spartak Alma-Ata, a existat sosirea noului retrogradat Kryl'ja Sovetov Kujbyšev înregistrarea a 14 noi cluburi.
Cele 147 de echipe au fost împărțite în trei sub-turnee, pe bază geografică:
- Rusia:
- Grupa 1: 13 echipe, meciuri acasă și în deplasare pentru un total de 24 de meciuri pe echipă.
- Grupa 2: 13 echipe, meciuri acasă și în deplasare pentru un total de 24 de meciuri pe echipă.
- Grupa 3: 13 echipe, meciuri acasă și în deplasare pentru un total de 24 de meciuri pe echipă.
- Grupa 4: 13 echipe, meciuri acasă și în deplasare pentru un total de 24 de meciuri pe echipă.
- Grupa 5: 13 echipe, meciuri acasă și în deplasare pentru un total de 24 de meciuri pe echipă.
- Grupa 6: 13 echipe, meciuri acasă și în deplasare pentru un total de 24 de meciuri pe echipă.
- Ucraina:
- Grupa 1: 18 echipe, meciuri acasă și în deplasare pentru un total de 34 de meciuri pe echipă.
- Grupa 2: 19 echipe, meciuri acasă și în deplasare pentru un total de 36 de meciuri pe echipă.
- Republicile:
- Grupa 1: 16 echipe, meciuri acasă și în deplasare pentru un total de 30 de meciuri pe echipă.
- Grupa 2: 16 echipe, meciuri acasă și în deplasare pentru un total de 30 de meciuri pe echipă.
La toate grupele, punctele acordate au fost două pentru victorie, una pentru remiză și zero pentru înfrângere; deoarece Klass B a fost ultima serie a campionatului, nu au fost prevăzute retrogradări.
Mecanismele de promovare au fost similare cu cele din sezonul precedent: în special, cei șase câștigători ai celor șase grupuri rusești au jucat un turneu de play-off format dintr-o grupă cu meciuri unidirecționale (cinci meciuri pe echipă), toate jucate la Krasnodar , cu regula obișnuită de două puncte pentru o victorie, una pentru egalitate și zero pentru o înfrângere. Echipa câștigătoare a fost promovată pe primul loc.
Pentru celelalte două domenii, regulile au fost inversate în comparație cu sezonul anterior: în Ucraina nu au existat promoții, ci o serie lungă de play-off-uri cu meciuri de acasă și în deplasare pentru a stabili pozițiile finale. Primul din grupa 1 s-a confruntat cu primul din grupa 2 pentru a stabili prima poziție absolută; al doilea se confrunta cu cealaltă secundă pentru a decide a treia poziție absolută și așa mai departe.
În mod similar cu ceea ce s-a întâmplat în Ucraina în sezonul anterior, cei doi câștigători ai celor două grupe ale celorlalte republici au concurat în play-off, dar de această dată în mod direct un grup de trei cu cel mai prost clasificat dintre celelalte republici din Klass A 1961 : din acest grup o singură echipă a dobândit dreptul de a participa la Klass A 1962 .
Zona Rusiei
Grupa 1
Echipe participante
Clasament final
Verdicte
Rezultate
| VoK | MeC | DiL | Păcat | SaS | TrT | SpL | TeK | DiB | SpK | TrM | Pe p | Eu nu |
---|
Volga Kalinin | –––– | 1-0 | 0-0 | 0-1 | 1-0 | 1-1 | 1-1 | 1-0 | 3-0 | 1-0 | 4-0 | 3-0 | 1-0 |
Metalurg Čerepovec | 0-2 | –––– | 0-0 | 1-0 | 1-0 | 1-0 | 5-0 | 3-0 | 2-1 | 1-0 | 5-1 | 6-0 | 3-0 |
Dynamo Leningrad | 1-2 | 1-0 | –––– | 4-1 | 0-1 | 0-0 | 5-1 | 4-3 | 5-0 | 3-0 | 2-1 | 2-0 | 2-2 |
Šinnik | 1-1 | 4-0 | 3-0 | –––– | 4-1 | 2-1 | 0-0 | 4-3 | 6-2 | 1-2 | 3-0 | 5-1 | 5-0 |
Šachter Stalinogorsk | 1-0 | 1-0 | 1-2 | 3-0 | –––– | 0-0 | 3-0 | 2-0 | 1-0 | 1-0 | 3-1 | 4-0 | 4-1 |
Trud Tula | 2-2 | 1-1 | 0-1 | 1-2 | 0-0 | –––– | 3-1 | 0-1 | 2-1 | 2-0 | 1-0 | 3-0 | 4-2 |
Spartak Leningrad | 2-1 | 1-2 | 4-1 | 1-1 | 2-1 | 4-1 | –––– | 4-2 | 5-0 | 7-2 | 5-0 | 1-0 | 4-1 |
Tekstilščik Kostroma | 0-4 | 1-3 | 0-2 | 1-0 | 2-0 | 0-1 | 1-1 | –––– | 1-0 | 3-1 | 2-1 | 3-1 | [2] |
Dynamo Bryansk | 1-3 | 1-1 | 2-1 | 2-1 | 1-0 | 2-4 | 4-1 | 0-0 | –––– | 2-1 | 2-2 | 2-1 | 4-0 |
Sputnik Kaluga | 0-2 | 1-5 | 0-4 | 1-1 | 0-0 | 0-5 | 0-0 | 3-2 | 4-1 | –––– | 2-3 | 3-1 | 3-0 |
Tralflotovec Murmansk | 0-4 | 2-2 | 0-1 | 1-1 | 0-2 | 0-2 | 2-2 | 1-1 | 0-0 | 1-0 | –––– | 1-0 | 1-2 |
Onežec Petrozavodsk | 0-5 | 0-5 | 0-3 | 1-3 | 2-3 | 0-2 | 3-2 | 0-2 | 1-3 | 5-2 | 2-1 | –––– | 1-0 |
Il'men 'Novgorod | 0-9 | 0-3 | 1-5 | 0-6 | 0-3 | 1-0 | 0-2 | 1-1 | 2-0 | 0-0 | 1-1 | 1-2 | –––– |
Grupa 2
Echipe participante
Clasament final
Verdicte
Rezultate
| DiK | Bal | IsK | ZeI | TrK | Cârpă | ToG | TeI | ZnT | MVO | TNo | TrV | SpS |
---|
Dinamo Kirov | –––– | 1-3 | 3-0 | 3-1 | 4-1 | 3-3 | 2-0 | 4-0 | 4-1 | 2-0 | 1-1 | 1-0 | 5-0 |
Baltika | 2-1 | –––– | 1-2 | 3-2 | 1-1 | 2-2 | 1-1 | 2-0 | 4-2 | 1-0 | 3-1 | 1-1 | 5-1 |
Iskra Kazan ' | 4-0 | 0-0 | –––– | 2-2 | 2-1 | 1-4 | 1-2 | 3-2 | 2-0 | 2-0 | 2-0 | 0-0 | 1-0 |
Zenit-Izhevsk | 1-0 | 0-1 | 2-0 | –––– | 3-0 | 1-1 | 2-1 | 0-0 | 3-2 | 0-0 | 1-1 | 1-0 | 3-0 |
Trud Kaliningrad | 3-0 | 1-2 | 1-1 | 3-1 | –––– | 4-0 | 2-1 | 1-0 | 3-1 | 2-1 | 1-1 | 3-0 | 4-3 |
Raketa Gorky | 2-4 | 2-1 | 0-1 | 0-0 | 1-0 | –––– | 0-0 | 3-0 | 1-0 | 0-1 | 2-1 | 1-0 | 2-0 |
Torpedo Gorky | 3-0 | 0-1 | 1-1 | 0-2 | 1-1 | 0-0 | –––– | 0-1 | 0-0 | 1-0 | 3-2 | 0-0 | 2-0 |
Tekstilščik Ivanovo | 0-0 | 3-2 | 1-1 | 1-2 | 1-0 | 2-0 | 0-1 | –––– | 0-1 | 0-1 | 1-1 | 1-0 | 3-0 |
Znamja Truda | 0-1 | 2-1 | 1-1 | 0-0 | 4-2 | 2-1 | 4-2 | 2-4 | –––– | 5-1 | 2-0 | 2-0 | 2-2 |
MVO Serpuchov | 0-1 | 0-1 | 0-1 | 1-1 | 0-1 | 2-0 | 3-3 | 2-0 | 1-1 | –––– | 1-0 | 5-0 | 6-2 |
Trud Noginsk | 1-2 | 0-0 | 0-0 | 1-0 | 4-2 | 0-1 | 2-1 | 1-4 | 2-0 | 1-1 | –––– | 2-1 | 0-1 |
Traktor Vladimir | 1-3 | 0-2 | 0-2 | 1-3 | 1-1 | 2-0 | 0-0 | 0-1 | 1-0 | 2-1 | 0-1 | –––– | 3-1 |
Spartak Smolensk | 1-1 | 2-1 | 1-1 | 1-2 | 0-0 | 1-2 | 0-2 | 2-2 | 1-1 | 0-2 | 2-0 | 0-3 | –––– |
Grupa 3
Echipe participante
Clasament final
Verdicte
Rezultate
| KSK | Deci | TrS | TRK | SpR | ToL | EnV | ZaP | SpT | NeS | LoO | SpU | CeB |
---|
Krylya Sovetov Kujbyšev | –––– | 0-1 | 5-0 | 2-0 | 1-0 | 5-0 | 6-0 | 7-1 | 3-1 | 4-1 | 2-0 | 6-2 | 5-0 |
Sokol Saratov | 4-0 | –––– | 0-1 | 2-2 | 2-0 | 1-1 | 1-0 | 1-0 | 2-1 | 2-1 | 3-2 | 3-0 | - |
Traktor Stalingrad | 2-0 | 2-1 | –––– | 3-0 | 1-0 | 2-0 | 0-0 | 1-0 | 4-1 | 4-0 | 2-1 | 4-0 | 0-1 |
Trudovye Rezervy Kursk | 0-2 | 0-0 | 3-3 | –––– | 1-1 | 1-1 | 2-0 | 3-2 | 2-1 | 2-0 | 3-1 | 2-1 | 4-0 |
Spartak Ryazan ' | 4-1 | 0-1 | 1-4 | 3-2 | –––– | 2-1 | 4-2 | 2-1 | 1-1 | 1-1 | 3-0 | 1-3 | - |
Torpedo Lipeck | 1-1 | 2-0 | 1-1 | 2-0 | 4-1 | –––– | 0-2 | 0-3 | 5-2 | 2-1 | 3-3 | 2-0 | - |
Energija Volžskij | 1-1 | 1-5 | 0-2 | 0-0 | 2-1 | 3-0 | –––– | 2-0 | 1-1 | 3-1 | 3-0 | 3-0 | - |
Zarja Penza | 1-3 | 0-1 | 4-0 | 1-0 | 1-1 | 0-2 | 3-1 | –––– | 3-0 | 0-1 | 2-1 | 0-0 | - |
Spartak Tambov | 1-5 | 2-2 | 2-0 | 3-2 | 0-3 | 2-0 | 3-2 | 1-3 | –––– | 1-3 | 4-0 | 3-2 | 2-1 |
Neftjanik Syzran ' | 0-1 | 0-4 | 1-0 | 1-1 | 0-2 | 1-0 | 1-3 | 0-0 | 2-1 | –––– | 1-3 | 1-1 | 1-0 |
Lokomotiv Orël | 1-3 | 2-1 | 1-2 | 0-1 | 1-3 | 0-1 | 0-1 | 3-3 | 3-0 | 2-1 | –––– | 0-0 | 4-1 |
Spartak Ulyanovsk | 1-5 | 3-0 | 2-2 | 0-1 | 2-0 | 1-3 | 3-2 | 0-0 | 0-3 | 1-1 | 3-4 | –––– | 1-1 |
Cementnik Belgorod | - | 0-3 | - | - | 0-1 | 0-1 | 0-0 | 1-2 | - | - | - | - | –––– |
Grupa 4
Echipe participante
Clasament final
Verdicte
Rezultate
| TeG | Ros | ToT | SaS | ToA | SpS | CeN | Deci | DiM | SpO | TRK | SpN | VoA |
---|
Terek Groznyj | –––– | 2-4 | 0-1 | 4-1 | 1-1 | 2-1 | 2-0 | 2-1 | 4-0 | 7-0 | 5-0 | 0-0 | 6-1 |
Rostsel'maš | 2-0 | –––– | 3-2 | 1-1 | 2-0 | 3-0 | 1-1 | 1-1 | 3-1 | 9-0 | 7-3 | 6-0 | 5-1 |
Torpedo Taganrog | 0-1 | 3-3 | –––– | 1-0 | 0-0 | 2-2 | 2-0 | 1-0 | 2-1 | 5-0 | 2-0 | 3-1 | 1-2 |
Šachter Šachty | 0-1 | 2-2 | 4-1 | –––– | 3-0 | 1-0 | 2-2 | 2-1 | 1-0 | 3-1 | 2-1 | 1-0 | 6-0 |
Torpedo Armavir | 0-1 | 0-3 | 0-2 | 0-0 | –––– | 2-0 | 0-0 | 1-0 | 2-0 | 3-2 | 5-1 | 3-3 | 0-0 |
Spartak Stavropol ' | 1-2 | 3-0 | 0-1 | 0-1 | 0-0 | –––– | 7-1 | 4-2 | 3-1 | 2-0 | 1-0 | 1-1 | 1-0 |
Ciment Novorossijsk | 0-1 | 0-2 | 0-1 | 3-0 | 2-3 | 5-1 | –––– | 1-0 | 1-0 | 3-2 | 0-0 | 2-0 | 2-1 |
Spartak Krasnodar | 0-3 | 1-3 | 1-0 | 1-0 | 0-0 | 3-0 | 1-2 | –––– | 0-2 | 2-2 | 4-1 | 1-0 | 4-0 |
Dinamo Machačkala | 1-3 | 4-0 | 0-0 | 1-1 | 1-2 | 0-0 | 0-1 | 1-1 | –––– | 2-1 | 1-1 | 2-0 | 2-0 |
Spartak Ordžonikidze | 2-1 | 1-1 | 1-2 | 0-0 | 3-0 | 1-2 | 2-1 | 2-1 | 2-2 | –––– | 2-2 | 2-0 | 1-0 |
Trudovye Rezervy Kislovodsk | 0-1 | 1-1 | 1-0 | 2-0 | 0-3 | 1-2 | 0-0 | 1-2 | 1-2 | 2-1 | –––– | 2-0 | 3-1 |
Spartak-Nal'čik | 0-1 | 0-1 | 0-5 | 0-1 | 0-0 | 3-0 | 2-2 | 0-1 | 4-1 | 3-3 | 1-1 | –––– | 3-1 |
Volgar „Astrakhan” | 0-1 | 1-4 | 0-1 | 1-5 | 2-1 | 1-2 | 3-1 | 0-1 | 2-2 | 4-1 | 2-1 | 0-1 | –––– |
Grupa 5
Echipe participante
Clasament final
Verdicte
Rezultate
| LoC | Ura | StU | LoO | ZvP | MNT | IrO | StK | Top | MeM | CBe | StS | Obține |
---|
Lokomotiv Chelyabinsk | –––– | 1-2 | 0-0 | 2-0 | 1-0 | 0-0 | 2-0 | 2-0 | 2-0 | 2-0 | 2-0 | 1-0 | 3-1 |
Uralmaš | 0-1 | –––– | 1-0 | 0-1 | 2-0 | 0-1 | 1-1 | 4-0 | 3-0 | 6-1 | 3-2 | 3-0 | 2-0 |
Stroitel 'Ufa | 1-2 | 2-0 | –––– | 3-0 | 2-0 | 2-0 | 1-2 | 2-0 | 1-0 | 1-0 | 1-2 | 5-1 | 3-1 |
Lokomotiv Orenburg | 2-2 | 1-0 | 4-2 | –––– | 1-0 | 2-0 | 3-1 | 1-3 | 0-1 | 2-1 | 6-0 | 5-1 | 1-1 |
Zvezda Perm | 3-1 | 1-1 | 1-0 | 1-3 | –––– | 2-1 | 2-1 | 1-1 | 0-0 | 3-1 | 2-1 | 4-1 | 2-0 |
Metallurg Nižnij Tagil | 1-1 | 0-0 | 0-1 | 1-1 | 3-2 | –––– | 1-1 | 5-0 | 2-0 | 4-2 | 4-0 | 3-2 | 2-0 |
Irtyš Omsk | 2-1 | 1-4 | 0-0 | 1-2 | 2-1 | 2-1 | –––– | 0-0 | 1-1 | 2-1 | 0-1 | 4-0 | 6-0 |
Stroitel Kurgan | 2-1 | 2-2 | 2-2 | 0-2 | 1-0 | 1-0 | 1-1 | –––– | 2-1 | 4-1 | 1-1 | 0-0 | 1-0 |
Torpedo Pavlovo | 0-0 | 0-0 | 1-1 | 1-1 | 0-3 | 2-2 | 0-0 | 2-2 | –––– | 1-0 | 3-0 | 3-0 | 2-0 |
Metallurg Magnitogorsk | 1-1 | 0-2 | 1-1 | 3-2 | 0-2 | 3-2 | 0-0 | 1-1 | 0-0 | –––– | 1-0 | 3-0 | 2-0 |
Chimik Berezniki | 0-6 | 1-3 | 1-4 | 0-0 | 0-1 | 1-1 | 2-1 | 3-2 | 1-2 | 1-0 | –––– | 2-2 | 2-2 |
Stroitel Saransk | 0-1 | 0-3 | 0-0 | 1-0 | 1-1 | 0-4 | 0-2 | 0-1 | 0-0 | 0-0 | 1-1 | –––– | 2-1 |
Geolog Tyumen | 0-2 | 1-2 | 0-1 | 2-2 | 3-6 | 2-2 | 1-2 | 2-1 | 1-1 | 1-3 | 3-0 | 1-2 | –––– |
Grupa 6
Echipe participante
Classifica finale
Verdetti
Risultati
| SKC | SKN | LuV | TeB | LoK | ToT | AnI | AKA | BUU | CKe | AmB | MeS | ZaC |
---|
SKA Chabarovsk | –––– | 2-0 | 2-0 | 4-0 | 1-1 | 1-1 | 3-0 | 1-4 | 1-0 | 3-0 | 2-0 | 4-1 | 6-0 |
SKA Novosibirsk | 0-0 | –––– | 6-1 | 2-2 | 1-3 | 4-1 | 3-1 | 3-1 | 2-0 | 3-0 | 2-1 | 1—0 | 4-1 |
Luč Vladivostok | 0-3 | 2-3 | –––– | 2-1 | 4-0 | 1-1 | 3-1 | 1-0 | 2-0 | 2-2 | 2-2 | 2-0 | 4-0 |
Temp Barnaul | 3-0 | 2-2 | 1-0 | –––– | 2-0 | 0-0 | 4-2 | 4-0 | 2-2 | 1-0 | 2-0 | 4-2 | 3-1 |
Lokomotiv Krasnojarsk | 0-0 | 5-0 | 2-2 | 4-0 | –––– | 3-2 | 3-2 | 2-1 | 0-1 | 4-1 | 5-0 | 3-2 | 10-0 |
Тomič Tomsk | 1-0 | 1-0 | 0-1 | 3-0 | 3-0 | –––– | 3-2 | 1-2 | 3-0 | 2-1 | 1-1 | 2-1 | 3-1 |
Angara Irkutsk | 0-2 | 0-2 | 1-1 | 1-1 | 2-1 | 5-0 | –––– | 1-1 | 0-0 | 1-1 | 1-0 | 6-0 | 1-0 |
Avangard Komsomol'sk-na-Amure | 0-1 | 0-3 | 1-1 | 4-1 | 1-1 | 1-1 | 1-1 | –––– | 1-1 | 0-1 | 3-2 | 0-0 | 3-0 |
Bajkal Ulan-Ude | 0-1 | 0-1 | 0-1 | 0-0 | 2-0 | 3-2 | 0-1 | 0-1 | –––– | 0-0 | 3-1 | 1-1 | 1-1 |
Chimik Kemerovo | 1-2 | 0-5 | 1-3 | 1-2 | 2-4 | 1-3 | 2-3 | 2-0 | 2-0 | –––– | 2-1 | 2-1 | 2-1 |
Amur Blagoveščensk | 0-1 | 1-0 | 0-2 | 2-0 | 1-1 | 0-0 | 1-5 | 0-0 | 2-2 | 1-1 | –––– | 3-1 | 2-1 |
Metallurg Stalinsk | 0-2 | 1-4 | 0-2 | 0-2 | 4-3 | 1-1 | 2-1 | 3-0 | 1-1 | 1-1 | 1-2 | –––– | 2-0 |
Zabajkalec Čita | 2-1 | 1-0 | 0-3 | 1-4 | 1-5 | 0-1 | 2-3 | 1-2 | 2-4 | 1-2 | 2-0 | 2-3 | –––– |
Girone Finale russo
Tutte le gare furono giocate a Krasnodar .
Classifica finale
Verdetti
Risultati
| KSK | TeG | DiK | LoC | SKC | VoK |
---|
Kryl'ja Sovetov Kujbyšev | –––– | 1-2 | 4-1 | 2-0 | 2-1 | 3-1 |
Terek Groznyj | 2-1 | –––– | 1-1 | 1-2 | 2-0 | 2-1 |
Dinamo Kirov | 1-4 | 1-1 | –––– | 1-0 | 3-0 | 1-2 |
Lokomotiv Čeljabinsk | 0-2 | 2-1 | 0-1 | –––– | 0-1 | 3-0 |
SKA Chabarovsk' | 1-2 | 0-2 | 0-3 | 1-0 | –––– | 2-0 |
Volga Kalinin | 1-3 | 1-2 | 2-1 | 0-3 | 0-2 | –––– |
Zona Ucraina
Girone 1
Squadre partecipanti
Classifica finale
Risultati
| Cor | LoV | ZvK | SKL | DeC | PoZ | SuN | DCh | AvC | KoR | VeU | SpS | MaC | AvT | AKi | KoC | NeD | Vol |
---|
Čornomorec' | –––– | 2-1 | 2-1 | 1-0 | 2-0 | 3-0 | 3-1 | 1-0 | 3-0 | 2-0 | 4-0 | 3-0 | 1-1 | 1-0 | 2-1 | 3-1 | 2-1 | 3-0 |
Lokomotyv Vinnycja | 3-2 | –––– | 4-0 | 1-0 | 1-1 | 0-0 | 1-0 | 4-2 | 3-1 | 3-0 | 2-0 | 1-0 | 1-0 | 1-0 | 2-1 | 1-2 | 3-0 | 4-1 |
Zvevda Kirovohrad | 0-0 | 2-0 | –––– | 0-0 | 1-4 | 1-0 | 3-0 | 0-0 | 2-2 | 2-0 | 3-0 | 8-1 | 3-0 | 5-1 | 2-1 | 6-0 | 3-0 | 2-0 |
SKA Leopoli | 0-1 | 0-0 | 2-1 | –––– | 1-1 | 2-1 | 2-0 | 3-0 | 4-1 | 1-1 | 1-0 | 3-1 | 2-1 | 2-3 | 3-1 | 0-1 | 0-0 | 3-1 |
Desna Černihiv | 0-5 | 2-2 | 2-3 | 2-1 | –––– | 2-0 | 2-2 | 3-0 | 1-6 | 3-3 | 1-0 | 3-1 | 2-1 | 2-3 | 1-1 | 2-2 | 2-0 | 1-0 |
Polіssja Žytomyr | 0-1 | 1-3 | 4-0 | 3-0 | 0-0 | –––– | 2-2 | 0-0 | 1-1 | 1-2 | 2-0 | 3-1 | 3-1 | 2-1 | 1-2 | 0-1 | 5-1 | 3-2 |
Sudostroitel Nikolaev | 0-0 | 2-1 | 0-4 | 3-0 | 1-2 | 3-0 | –––– | 2-1 | 3-0 | 4-2 | 0-1 | 3-2 | 0-0 | 1-0 | 1-1 | 1-0 | 4-2 | 3-2 |
Dynamo Chmel'nyc'kyj | 3-1 | 1-2 | 0-0 | 2-3 | 3-3 | 0-2 | 1-0 | –––– | 2-0 | 3-0 | 2-0 | 0-1 | 3-0 | 3-1 | 2-1 | 1-0 | 1-0 | 5-2 |
Avangard Chernovtsy | 1-2 | 0-0 | 0-4 | 0-0 | 0-2 | 2-2 | 2-1 | 5-1 | –––– | 3-1 | 1-2 | 4-2 | 1-0 | 1-1 | 0-0 | 0-0 | 3-1 | 1-0 |
Kolchoznik Rivne | 2-4 | 1-2 | 2-1 | 0-1 | 6-2 | 4-0 | 1-0 | 2-2 | 1-4 | –––– | 2-0 | 2-3 | 3-2 | 2-1 | 1-1 | 4-2 | 4-1 | 3-1 |
Verchovina Užhorod | 4-2 | 0-0 | 1-1 | 0-0 | 1-0 | 2-1 | 2-4 | 3-2 | 1-0 | 1-2 | –––– | 1-1 | 0-0 | 0-1 | 2-0 | 0-0 | 1-0 | 2-0 |
Spartak Stanislav | 1-3 | 1-1 | 0-2 | 1-0 | 0-1 | 2-1 | 2-1 | 2-1 | 2-2 | 1-2 | 3-0 | –––– | 1-0 | 0-2 | 2-1 | 3-0 | 3-0 | 2-2 |
Majak Cherson | 0-2 | 2-2 | 1-0 | 0-0 | 2-2 | 0-1 | 2-1 | 0-0 | 2-4 | 0-0 | 0-0 | 1-0 | –––– | 4-1 | 2-0 | 4-0 | 3-0 | 1-0 |
Avangard Ternopol | 0-0 | 1-2 | 2-2 | 1-2 | 0-1 | 0-1 | 1-0 | 0-0 | 4-1 | 1-0 | 4-2 | 6-2 | 3-1 | –––– | 1-5 | 0-0 | 0-0 | 2-1 |
Arsenal Kiev | 0-1 | 0-1 | 5-3 | 0-1 | 0-0 | 1-5 | 1-1 | 2-0 | 2-0 | 1-1 | 2-1 | 5-1 | 0-1 | 2-3 | –––– | 2-0 | 5-0 | 1-1 |
Kolchoznik Čerkasy | 0-0 | 0-2 | 2-1 | 0-1 | 0-0 | 0-1 | 2-2 | 0-2 | 0-2 | 2-0 | 0-0 | 0-0 | 0-0 | 2-1 | 2-1 | –––– | 3-1 | 3-0 |
Neftyanik Drohobyč | 1-2 | 1-0 | 1-2 | 1-2 | 1-0 | 1-1 | 1-1 | 1-4 | 1-1 | 2-1 | 0-1 | 1-3 | 3-0 | 2-0 | 1-3 | 2-0 | –––– | 0-0 |
Volyn' | 1-2 | 1-2 | 2-3 | 1-2 | 0-0 | 0-0 | 1-2 | 1-0 | 2-1 | 4-1 | 0-0 | 1-3 | 0-1 | 2-1 | 0-0 | 4-0 | 0-0 | –––– |
Girone 2
Squadre partecipanti
Classifica finale
Risultati
| SKO | TRL | AZV | MeZ | AvS | SaH | ChS | SKF | KoP | AvS | AzZ | SKK | LoS | MeD | AKR | SaK | AvK | ToC | ChD |
---|
SKA Odessa | –––– | 2-1 | 1-0 | 3-2 | 3-1 | 1-1 | 6-0 | 1-1 | 1-0 | 5-0 | 1-0 | 1-1 | 2-0 | 1-1 | 3-0 | 4-0 | 5-1 | 3-0 | 2-0 |
Trudovi Rezervy Luhans'k | 0-0 | –––– | 0-0 | 2-0 | 1-0 | 2-0 | 1-0 | 3-0 | 2-2 | 0-1 | 2-0 | 2-0 | 2-0 | 2-1 | 3-2 | 4-1 | 3-0 | 5-2 | 4-1 |
Avangard Žëltye Vody | 1-2 | 1-3 | –––– | 0-0 | 3-0 | 2-1 | 0-1 | 2-1 | 0-0 | 2-0 | 1-0 | 1-0 | 3-2 | 1-1 | 1-0 | 1-0 | 2-1 | 1-1 | 2-0 |
Metalurh Zaporižžja | 1-0 | 1-0 | 1-0 | –––– | 1-2 | 1-1 | 0-1 | 2-1 | 4-2 | 1-1 | 0-0 | 1-1 | 3-0 | 0-0 | 4-1 | 3-1 | 4-0 | 4-2 | 1-1 |
Avangard Simferopol' | 0-2 | 0-0 | 1-2 | 1-0 | –––– | 5-1 | 4-0 | 1-1 | 0-1 | 1-1 | 2-2 | 1-0 | 3-2 | 1-0 | 3-1 | 1-0 | 0-0 | 1-0 | 2-1 |
Šachtar Horlivka | 2-3 | 1-0 | 1-1 | 1-3 | 3-1 | –––– | 2-0 | 3-0 | 1-0 | 0-1 | 1-1 | 4-2 | 1-1 | 2-2 | 1-1 | 2-0 | 1-1 | 2-1 | 1-0 |
Chimik Sjevjerodonec'k | 1-0 | 0-0 | 1-1 | 2-1 | 0-3 | 0-1 | –––– | 0-0 | 0-0 | 0-0 | 2-1 | 1-0 | 0-0 | 0-1 | 2-0 | 2-0 | 3-1 | 2-1 | 2-2 |
SKF Sebastopoli | 1-1 | 2-1 | 4-1 | 4-0 | 2-2 | 4-1 | 1-1 | –––– | 2-1 | 1-1 | 2-3 | 0-0 | 3-0 | 2-1 | 3-2 | 2-0 | 1-1 | 0-1 | 3-0 |
Kolchoznik Poltava | 1-2 | 1-2 | 1-1 | 0-0 | 0-0 | 1-1 | 2-1 | 1-1 | –––– | 2-0 | 2-0 | 0-2 | 1-0 | 0-2 | 3-1 | 0-0 | 1-0 | 1-1 | 2-0 |
Avangard Sumy | 1-1 | 0-1 | 0-0 | 1-0 | 1-1 | 1-1 | 1-1 | 2-1 | 2-3 | –––– | 2-1 | 0-2 | 0-1 | 3-1 | 0-3 | 0-0 | 2-1 | 1-1 | 4-1 |
Azovstal' Ždanov | 0-0 | 0-2 | 1-1 | 0-0 | 1-0 | 0-2 | 3-0 | 2-0 | 2-0 | 1-2 | –––– | 0-1 | 2-2 | 1-1 | 3-0 | 1-0 | 1-0 | 0-0 | 1-0 |
SKA Kiev | 0-2 | 0-1 | 0-1 | 4-4 | 1-1 | 1-1 | 0-1 | 2-2 | 1-0 | 2-2 | 1-2 | –––– | 2-2 | 2-0 | 3-2 | 5-1 | 3-0 | 2-0 | 1-2 |
Lokomotiv Stalino | 1-0 | 1-0 | 0-1 | 0-0 | 0-2 | 2-2 | 2-3 | 4-3 | 2-2 | 1-3 | 3-0 | 3-1 | –––– | 1-0 | 1-1 | 4-5 | 0-3 | 2-0 | 0-0 |
Metallurg Dnipropetrovs'k | 3-0 | 2-0 | 0-0 | 0-1 | 2-0 | 2-3 | 0-3 | 2-1 | 1-2 | 0-0 | 2-1 | 0-1 | 2-1 | –––– | 0-0 | 3-0 | 0-1 | 1-0 | 1-0 |
Avangard Krivoj Rog | 2-1 | 0-0 | 1-4 | 2-3 | 3-1 | 3-0 | 3-0 | 4-1 | 1-0 | 2-0 | 1-1 | 0-0 | 0-1 | 2-2 | –––– | 1-0 | 1-1 | 1-1 | 5-0 |
Šachtar Kadievka | 0-2 | 0-0 | 2-1 | 0-1 | 0-1 | 0-2 | 1-0 | 0-1 | 1-2 | 1-1 | 2-0 | 1-0 | 0-0 | 5-1 | 2-0 | –––– | 1-0 | 1-0 | 3-0 |
Avanhard Kramators'k | 1-2 | 2-5 | 0-1 | 1-2 | 0-0 | 1-0 | 1-0 | 0-0 | 1-0 | 1-1 | 0-3 | 1-0 | 1-2 | 2-0 | 2-1 | 3-0 | –––– | 2-0 | 0-0 |
Torpedo Charkiv | 2-3 | 0-1 | 2-1 | 0-0 | 3-1 | 1-0 | 1-0 | 0-5 | 3-5 | 1-1 | 1-1 | 0-3 | 0-0 | 0-0 | 1-0 | 1-3 | 1-0 | –––– | 5-0 |
Chimik Dnipropetrovs'k | 0-2 | 0-1 | 1-1 | 2-1 | 0-0 | 1-0 | 0-0 | 0-0 | 1-1 | 3-1 | 1-1 | 1-1 | 1-2 | 1-0 | 1-1 | 1-2 | 1-0 | 2-2 | –––– |
Play-off Ucraini
Tutte le gare di andata si sono disputate il 26 ottobre, tutte quelle di ritorno il 29 ottobre.
Spareggio per il 35º posto
Squadra 1 | Totale | Squadra 2 | Andata | Ritorno |
---|
Volyn' | 3 - 3 | Torpedo Charkiv | 2 - 0 | 1 - 3 |
Spareggio per il 33º posto
Spareggio per il 31º posto
Spareggio per il 29º posto
Spareggio per il 27º posto
Spareggio per il 25º posto
Squadra 1 | Totale | Squadra 2 | Andata | Ritorno |
---|
Majak Cherson | 2 - 4 | Lokomotiv Stalino | 1 - 1 | 1 - 3 |
Spareggio per il 23º posto
Spareggio per il 21º posto
Spareggio per il 19º posto
Spareggio per il 17º posto
Spareggio per il 15º posto
Spareggio per il 13º posto
Spareggio per il 11º posto
Spareggio per il 9º posto
Spareggio per il 7º posto
Spareggio per il 5º posto
Squadra 1 | Totale | Squadra 2 | Andata | Ritorno |
---|
Zvezda Kirovohrad | 2 - 1 | Avangard Žëltye Vody | 2 - 1 | 0 - 0 |
Spareggio per il 3º posto
Spareggio per il 1º posto
Zona delle Repubbliche
Girone 1
Squadre partecipanti
Classifica finale
Verdetti
Risultati
| LoT | SiL | LoG | KMo | LoK | DiB | REZ | KZV | RiS | NBe | PiT | SKF | SpB | BaK | Bob | SeL |
---|
Lokomotiv Tbilisi | –––– | 0-0 | 0-3 | 4-3 | 3-0 | 1-1 | 1-0 | 4-1 | 3-1 | 5-1 | 3-1 | 2-0 | 3-0 | 2-2 | 2-0 | 3-0 |
Širak Leninakan | 1-2 | –––– | 3-0 | 5-1 | 1-0 | 2-1 | 2-2 | 5-1 | 3-2 | 2-0 | 5-0 | 3-1 | 1-0 | 5-0 | 4-1 | 2-2 |
Lokomotiv Gomel | 1-2 | 2-1 | –––– | 1-0 | 2-0 | 2-0 | 2-1 | 2-0 | 0-0 | 1-1 | 2-1 | 3-0 | 4-1 | 3-0 | 1-0 | 1-0 |
Khimik Mogilev | 2-0 | 1-1 | 1-0 | –––– | 1-1 | 3-1 | 2-1 | 2-2 | 2-0 | 5-1 | 3-1 | 3-1 | 1-0 | 1-0 | 0-0 | 1-0 |
Lori Kirovakan | 1-1 | 1-1 | 2-1 | 2-2 | –––– | 0-1 | 1-0 | 2-0 | 3-0 | 1-0 | 2-0 | 1-1 | 0-0 | 0-1 | 2-0 | 2-0 |
Dinamo Batumi | 0-0 | 0-0 | 1-0 | 4-1 | 1-1 | –––– | 1-3 | 1-0 | 1-0 | 2-2 | 1-1 | 3-1 | 2-0 | 1-0 | 5-2 | 2-1 |
REZ Rīga | 1-3 | 0-1 | 0-0 | 1-0 | 1-3 | 2-2 | –––– | 3-0 | 3-1 | 2-1 | 4-1 | 1-2 | 4-1 | 2-0 | 2-2 | 3-3 |
Krasnoye Znamya Vicebsk | 1-0 | 1-0 | 1-1 | 2-1 | 1-0 | 1-1 | 0-3 | –––– | 0-1 | 2-1 | 3-1 | 1-1 | 3-0 | 3-2 | 5-1 | 5-1 |
Rica Sukhumi | 0-1 | 2-0 | 2-0 | 4-0 | 2-4 | 2-0 | 1-1 | 2-2 | –––– | 4-0 | 5-0 | 3-2 | 2-0 | 2-0 | 0-0 | 2-0 |
Nistrul Bender | 1-3 | 2-0 | 0-0 | 2-2 | 0-0 | 1-0 | 0-1 | 2-2 | 2-0 | –––– | 2-1 | 2-1 | 2-0 | 1-0 | 2-1 | 1-1 |
Piščevik Tiraspol | 1-1 | 2-1 | 2-1 | 1-3 | 0-0 | 1-1 | 3-1 | 2-1 | 1-1 | 2-0 | –––– | 0-2 | 2-1 | 1-0 | 0-1 | 2-0 |
SKF Tallinn | 0-3 | 1-3 | 0-0 | 0-1 | 2-0 | 0-0 | 1-3 | 2-2 | 1-0 | 2-1 | 2-2 | –––– | 0-0 | 0-1 | 0-0 | 2-4 |
Spartak Brest | 0-3 | 1-2 | 1-1 | 1-0 | 1-0 | 0-0 | 2-2 | 1-1 | 2-1 | 0-1 | 3-1 | 4-0 | –––– | 1-1 | 2-0 | 5-1 |
Banga Kaunas | 1-2 | 2-1 | 1-2 | 1-1 | 1-2 | 0-2 | 3-1 | 3-0 | 2-1 | 4-1 | 0-3 | 3-4 | 1-0 | –––– | 0-2 | 0-1 |
Bobruisk | 1-1 | 0-0 | 2-0 | 0-0 | 0-2 | 1-1 | 2-3 | 1-2 | 2-0 | 5-1 | 2-1 | 0-2 | 0-0 | 0-1 | –––– | 0-3 |
Sel'maš Liepāja | 0-1 | 0-1 | 1-1 | 0-2 | 0-2 | 0-0 | 0-3 | 0-1 | 0-1 | 1-1 | 2-1 | 1-1 | 4-1 | 1-1 | 4-0 | –––– |
Girone 2
Squadre partecipanti
Classifica finale
| Pos. | Squadra | Pt | G | V | N | P | GF | GS | DR |
---|
| 1. | Torpedo Kutaisi | 46 | 30 | 22 | 2 | 6 | 49 | 23 | +26 |
| 2. | Şaxter Qaraǧandy | 43 | 30 | 17 | 9 | 4 | 56 | 23 | +33 |
| 3. | Metallurg Rustavi | 41 | 30 | 17 | 7 | 6 | 45 | 33 | +12 |
| 4. | Köpetdag Aşgabat | 38 | 30 | 17 | 4 | 9 | 52 | 40 | +12 |
| 5. | Nairi Erevan | 37 | 30 | 16 | 5 | 9 | 55 | 38 | +17 |
| 6. | Tekstilshchik Kirovabad | 35 | 30 | 16 | 3 | 11 | 43 | 43 | +0 |
| 7. | Energetik Stalinabad | 33 | 30 | 13 | 7 | 10 | 53 | 37 | +16 |
| 8. | Alga Frunze | 32 | 30 | 14 | 4 | 12 | 47 | 43 | +4 |
| 9. | Metallurg Şımkent | 30 | 30 | 10 | 10 | 10 | 54 | 53 | +1 |
| 10. | Temp Sumqayıt | 27 | 30 | 10 | 7 | 13 | 40 | 50 | -10 |
| 11. | Start Tashkent | 23 | 30 | 10 | 3 | 17 | 27 | 34 | -7 |
| 12. | Pamir Leninabad | 22 | 30 | 9 | 4 | 17 | 42 | 53 | -11 |
| 13. | Metallist Džambul | 20 | 30 | 6 | 8 | 16 | 28 | 53 | -25 |
| 14. | Spartak Fergana | 19 | 30 | 7 | 5 | 18 | 27 | 54 | -27 |
| 15. | Dinamo Samarcanda | 18 | 30 | 5 | 8 | 17 | 39 | 76 | -37 |
| 16. | Spartak Baku | 16 | 30 | 7 | 2 | 21 | 22 | 26 | -4 |
Verdetti
Risultati
| ToK | SaQ | MeR | KoA | NaE | TeK | EnS | AlF | MeS | TeS | StT | PaL | MeD | SpF | DiS | SpB |
---|
Torpedo Kutaisi | –––– | 1-0 | 1-0 | 4-0 | 2-1 | 1-2 | 3-1 | 1-0 | 4-2 | 2-1 | 1-0 | 1-0 | 4-0 | 4-0 | 4-0 | 2-1 |
Şaxter Qarağandı | 2-0 | –––– | 1-1 | 5-1 | 4-1 | 5-2 | 3-0 | 1-0 | 0-0 | 3-0 | 2-1 | 5-1 | 4-0 | 4-1 | 1-0 | 3-0 |
Metallurg Rustavi | 0-0 | 3-1 | –––– | 2-0 | 1-0 | 0-2 | 2-1 | 0-1 | 6-2 | 4-2 | 1-0 | 2-1 | 3-2 | 1-0 | 4-1 | [4] |
Köpetdag Aşgabat | 1-2 | 1-0 | 3-0 | –––– | 3-0 | 1-1 | 2-0 | 3-2 | 2-1 | 3-1 | 4-1 | 3-1 | 3-1 | 0-0 | 5-0 | [4] |
Nairi Erevan | 1-2 | 1-1 | 4-2 | 3-0 | –––– | 3-0 | 2-1 | 2-1 | 3-1 | 3-0 | 1-2 | 5-3 | 3-1 | 6-0 | 5-2 | [4] |
Tekstilshchik Kirovabad | 0-2 | 0-0 | 2-0 | 4-2 | 2-1 | –––– | 2-1 | 1-0 | 2-1 | 0-2 | 0-0 | 0-1 | 2-0 | 3-1 | 4-2 | [4] |
Energetik Stalinabad | 1-0 | 3-3 | 0-0 | 1-1 | 0-0 | 3-0 | –––– | 2-1 | 4-2 | 6-2 | 0-0 | 3-0 | 2-1 | 3-0 | 6-0 | [4] |
Alga Frunze | 0-2 | 2-1 | 1-1 | 2-1 | 2-2 | 4-0 | 2-1 | –––– | 2-2 | 2-1 | 3-0 | 3-2 | 2-1 | 0-0 | 4-1 | 2-0 |
Metallurg Şımkent | 4-1 | 1-1 | 1-1 | 2-3 | 3-1 | 2-1 | 1-2 | 4-2 | –––– | 3-3 | 2-0 | 3-1 | 0-0 | 4-2 | 1-1 | 4-2 |
Temp Sumqayıt | 2-0 | 1-1 | 1-2 | 0-1 | 0-2 | 2-1 | 2-1 | 2-0 | 2-2 | –––– | 3-0 | 1-1 | 1-1 | 3-2 | 0-0 | 1-0 |
Start Tashkent | [5] | [5] | [5] | 1-0 | [5] | [5] | 2-1 | 4-1 | 1-0 | 2-1 | –––– | 2-3 | 1-2 | 4-2 | 2-1 | 0-0 |
Pamir Leninabad | 1-2 | 0-0 | 1-2 | 1-3 | 3-0 | 2-4 | 2-3 | 4-1 | 3-1 | 1-1 | 1-2 | –––– | 2-0 | 1-0 | 3-0 | 0-3 |
Metalist Džambul | 0-0 | 0-2 | 2-2 | 1-2 | 1-1 | 1-2 | 1-1 | 1-3 | 0-2 | 2-3 | 2-1 | 0-0 | –––– | 2-1 | 2-4 | 1-0 |
Spartak Fergana | 2-0 | 1-2 | 0-0 | 2-1 | 0-2 | 2-1 | 0-4 | 0-2 | 1-1 | 1-0 | [6] | 1-0 | 0-1 | –––– | 7-1 | 0-1 |
Dinamo Samarcanda | 1-3 | 1-1 | 2-3 | 1-1 | 0-1 | 3-1 | 0-0 | 3-2 | 2-2 | 4-2 | 3-1 | 1-3 | 2-2 | 1-1 | –––– | 1-3 |
Spartak Baku | [4] | [4] | 1-2 | 1-2 | 1-1 | 1-4 | 3-2 | [4] | [4] | [4] | [4] | 1-0 | [4] | 2-0 | 2-1 | –––– |
Note
- ^ Nella stagione successiva la Dinamo Leningrado andò a prendere il posto dell' Admiralteec in massima serie.
- ^ Vittoria assegnata a tavolino al Tekstilščik Kostroma.
- ^ Ritirata durante il girone di andata.
- ^ a b c d e f g h i j k l Vittoria a tavolino per il ritiro dello Spartak Baku
- ^ a b c d e Vittoria a tavolino per il ritiro dello Start Tashkent
- ^ Vittoria a tavolino allo Spartak Fergana
Voci correlate
Collegamenti esterni
- ( EN ) Klass B 1961 su RSSSF.com
- ( EN , RU ) Girone 1 Russo su WildStat , su wildstat.com .
- ( EN , RU ) Girone 2 Russo su WildStat , su wildstat.com .
- ( EN , RU ) Girone 3 Russo su WildStat , su wildstat.com .
- ( EN , RU ) Girone 4 Russo su WildStat , su wildstat.com .
- ( EN , RU ) Girone 5 Russo su WildStat , su wildstat.com .
- ( EN , RU ) Girone 6 Russo su WildStat , su wildstat.com .
- ( EN , RU ) Torneo promozione russo su WildStat , su wildstat.com .
- ( EN , RU ) Girone 1 Ucraino su WildStat , su wildstat.com .
- ( EN , RU ) Girone 2 Ucraino su WildStat , su wildstat.com .
- ( EN , RU ) Girone 1 Repubbliche su WildStat , su wildstat.com .
- ( EN , RU ) Girone 2 Repubbliche su WildStat , su wildstat.com .
- ( RU ) Stagione su footballfacts.ru , su footballfacts.ru .