De la Wikipedia, enciclopedia liberă.
1969 editie a Vtoraja Gruppa A fost 30 a doua serie a campionatului de fotbal sovietic , ultimul cu acest nume; a văzut victoria finală a Spartak Ordžonikidze .
Sezon
Anunțuri
Campionatul a fost extins de la 82 de echipe la 87 echipe. De la Pervaja Gruppa În 1968 Dinamo Kirovobad a fost retrogradat, înlocuind nou promovat Uralmaš câștigătorul Vtoraja Gruppa A 1968 ; Spartak Gomel, Avangard Žëltye Vody, SKCF Sevastopol și Dnepr Kremenčuk , de asemenea , au fost retrogradate la Klass B 1969 , în timp ce Zvezda Ryazan „și SKA Novosibirsk nu a înregistrat; Prin urmare , unsprezece echipe din 1968 Klass B au fost promovate sau pescuite.
Formulă
Acesta a fost ultimul campionat cu acest nume și ultima împărțit în mai multe grupuri: având în vedere reorganizarea campionatului cu numele de Vtoraja Gruppa A în anul următor a fost identificat de-a treia serie, în timp ce Klass B a devenit a patra serie. Prin urmare, aproape toate echipele participante au rămas în Vtoraja Gruppa A, scăzând în mod eficient categoria.
Echipele optzeci și șapte au fost împărțite în patru grupe, fiecare cu diferite compoziții și reguli; în toate cele patru grupuri, inclusiv cele finale, sistemul prevăzut două puncte pentru victorie, una pentru tragerea la sorți și zero pentru înfrângerea și au existat două sensuri meciuri:
- Grupa 1: format din 20 de echipe din Rusia , 38 de meciuri pe echipă; în primul rând clasificate admise în runda finală de promovare.
- Grupa 2: format din 24 de echipe din Rusia , împărțite în două grupe:
- Grupul 2 - Zona 1: douăsprezece echipe, 22 partide pe echipă, primele 6 admis la grupul pentru primele douăsprezece locuri, ultimele șase admiși la grup pentru ultimele douăsprezece locuri.
- Grupul 2 - Zona 2: douăsprezece echipe, 22 partide pe echipă, primele 6 admis la grupul pentru primele douăsprezece locuri, ultimele șase admiși la grup pentru ultimele douăsprezece locuri.
- Grupa 1-12: douăsprezece echipe, 12 partide pe echipă; în primul rând clasificate admise în runda finală de promovare. Doar meciurile (acasă și în deplasare) s-au jucat impotriva unor echipe care nu făceau parte din același grup inițial.
- Grupa 13-24: douăsprezece echipe, 12 meciuri pe echipe: doar meciuri (acasă și în deplasare) s-au jucat impotriva unor echipe care nu făceau parte din același grup inițial.
- Grupa 3: format din 22 de echipe din Ucraina , 42 de meciuri pe echipă; în primul rând clasificate admise în runda finală de promovare.
- Grupa 4: format din 22 de 21 de echipe din republicile rămase, 40 de meciuri pe echipe; în primul rând clasificate admise în runda finală de promovare.
În a doua etapă prima clasificate din cele patru grupuri au jucat un grup de promovare cu one - way toate meciurile jucate în Simferopol , pentru un total de trei partide pe echipă; sistemul prevăzut două puncte pentru o victorie, unul pentru egal și zero pentru o înfrângere. Câștigătorul grupului de promovare a fost promovat la Vysšaja Gruppa A 1970 .
Pentru admiterea la nou - născut Pervaja Gruppa A 1970 , noul nume al seriei a doua, rezultatele și originea geografică au fost luate în considerare; în special, au fost permise următoarele:
- Cei trei finaliști pierde.
- Echipele clasate două la patrulea în grupa 1 [1]
- Echipele clasate de la două la patrulea în runda finală de-al doilea grup.
- Al doilea și al treilea din Runda 3.
- Cel mai indicat al fiecăreia dintre celelalte republici.
Primul stagiu
Grupa 1
Echipe participante
Clasament final
Verdicte
- Spartak Ordžonikidze admise în runda finală.
- Dinamo Leningrad, Tekstilščik Ivanovo și Kuban "admise la noul Pervaja Gruppa A 1970 .
Rezultate
| SpO | DiL | Kub | TeI | Întâlnit | Păcat | MeL | DiM | VoK | Bal | ToT | Dis | Ros | DiB | AvN | TRV | SpB | Mas | LoK | TeG |
---|
Spartak Ordžonikidze | –––– | 0-0 | 1-1 | 1-0 | 1-0 | 2-1 | 2-0 | 2-1 | 1-0 | 4-2 | 5-0 | 1-0 | 1-1 | 4-0 | 2-0 | 1-0 | 2-0 | 3-1 | 3-0 | 1-0 |
Dynamo Leningrad | 0-1 | –––– | 1-0 | 2-1 | 0-0 | 0-1 | 1-0 | 1-0 | 2-0 | 0-1 | 2-1 | 5-1 | 3-2 | 1-0 | 1-0 | 2-0 | 3-0 | 1-0 | 3-0 | 5-0 |
Kuban ' | 1-0 | 1-1 | –––– | 1-1 | 1-1 | 1-0 | 1-0 | 0-0 | 2-0 | 1-1 | 2-2 | 1-0 | 0-1 | 1-0 | 1-1 | 0-0 | 2-1 | 0-1 | 2-1 | 1-0 |
Tekstilščik Ivanovo | 0-0 | 0-1 | 1-0 | –––– | 2-1 | 0-1 | 3-2 | 2-0 | 2-0 | 3-0 | 2-0 | 0-0 | 1-0 | 0-1 | 1-0 | 0-0 | 1-0 | 1-0 | 0-0 | 2-0 |
Metallurg Tula | 1-1 | 2-0 | 1-0 | 1-1 | –––– | 1-0 | 1-1 | 1-1 | 2-0 | 0-0 | 0-0 | 2-0 | 1-0 | 0-0 | 2-2 | 0-0 | 3-1 | 2-0 | 2-0 | 1-0 |
Šinnik | 4-3 | 0-2 | 0-1 | 0-0 | 2-0 | –––– | 0-0 | 1-0 | 2-0 | 2-1 | 1-0 | 0-0 | 2-0 | 0-0 | 4-1 | 2-0 | 1-0 | 1-2 | 1-1 | 2-0 |
Metallurg Lipetsk | 1-1 | 2-2 | 0-0 | 1-0 | 1-1 | 1-1 | –––– | 1-2 | 2-3 | 1-1 | 1-1 | 0-0 | 1-0 | 1-0 | 3-1 | 0-0 | 0-0 | 3-1 | 0-0 | 3-0 |
Dinamo Machačkala | 0-0 | 0-2 | 1-1 | 0-1 | 1-1 | 3-0 | 3-2 | –––– | 0-0 | 2-1 | 4-1 | 0-0 | 3-0 | 2-0 | 1-1 | 0-1 | 1-0 | 0-0 | 2-0 | 1-0 |
Volga Kalinin | 0-0 | 3-3 | 1-1 | 1-0 | 1-1 | 0-0 | 1-1 | 1-0 | –––– | 1-1 | 0-1 | 1-0 | 3-0 | 0-1 | 2-0 | 1-1 | 1-0 | 3-0 | 2-0 | 2-2 |
Baltika | 2-3 | 2-2 | 1-1 | 0-2 | 0-0 | 1-1 | 0-0 | 1-0 | 1-0 | –––– | 1-1 | 1-1 | 1-1 | 1-1 | 2-0 | 1-0 | 3-1 | 1-1 | 2-0 | 0-0 |
Torpedo Taganrog | 2-1 | 0-1 | 2-0 | 1-1 | 0-0 | 0-0 | 0-2 | 2-2 | 0-4 | 5-1 | –––– | 2-0 | 0-2 | 2-0 | 1-1 | 1-1 | 1-0 | 0-0 | 1-1 | 0-0 |
Dinamo Stavropol ' | 1-1 | 1-1 | 1-1 | 0-0 | 2-0 | 1-2 | 0-0 | 1-1 | 2-0 | 2-0 | 0-2 | –––– | 0-1 | 5-1 | 4-0 | 0-0 | 0-0 | 1-1 | 0-0 | 2-0 |
Rostsel'maš | 0-1 | 0-1 | 0-0 | 0-0 | 3-1 | 1-2 | 2-0 | 0-0 | 1-2 | 3-0 | 1-0 | 1-2 | –––– | 3-0 | 0-1 | 0-0 | 4-2 | 2-0 | 2-0 | 3-0 |
Dynamo Bryansk | 1-1 | 1-0 | 1-1 | 2-2 | 0-0 | 1-1 | 1-2 | 2-1 | 2-0 | 0-1 | 0-3 | 2-1 | 0-1 | –––– | 1-0 | 0-1 | 0-0 | 2-1 | 3-0 | 0-0 |
Avtomobilist Nal'čik | 0-0 | 2-0 | 0-1 | 0-0 | 1-0 | 5-2 | 2-0 | 0-1 | 1-0 | 1-0 | 1-0 | 0-0 | 3-1 | 0-0 | –––– | 4-1 | 1-2 | 0-0 | 1-2 | 4-1 |
Trud Voronezh | 2-2 | 2-4 | 0-0 | 2-0 | 0-2 | 0-0 | 0-0 | 1-1 | 0-0 | 1-1 | 1-0 | 1-2 | 1-2 | 0-1 | 1-0 | –––– | 0-0 | 4-0 | 2-2 | 0-1 |
Spartak Belgorod | 2-1 | 1-4 | 0-1 | 2-0 | 3-1 | 1-0 | 0-1 | 1-1 | 0-0 | 2-1 | 1-1 | 1-1 | 1-0 | 4-0 | 1-0 | 2-1 | –––– | 2-2 | 0-0 | 0-1 |
Masuk | 1-3 | 0-0 | 0-2 | 0-0 | 0-0 | 3-0 | 1-2 | 1-0 | 3-1 | 0-0 | 2-1 | 1-0 | 2-0 | 0-1 | 1-2 | 3-1 | 3-0 | –––– | 0-0 | 0-0 |
Lokomotiv Kaluga | 0-1 | 0-1 | 2-0 | 0-0 | 0-4 | 0-2 | 0-0 | 1-0 | 3-0 | 0-0 | 0-1 | 1-0 | 3-1 | 2-0 | 1-0 | 1-2 | 0-1 | 2-0 | –––– | 1-0 |
Terek Groznyj | 0-3 | 2-1 | 0-1 | 0-4 | 0-0 | 2-1 | 1-1 | 2-0 | 1-2 | 0-1 | 2-2 | 1-1 | 2-0 | 1-1 | 3-1 | 0-0 | 1-0 | 2-0 | 3-1 | –––– |
Grupa 2
Echipe participante
Zona 1
Clasament final
Verdicte
Admis la Grupul pentru locurile 1-12.
Admis la Grupul pentru locurile 13-24.
Rezultate
| SKC | KuK | Sel | AEI | ToT | KAS | SKC | Este | Iro | LuV | Rak | DiB |
---|
SKA Khabarovsk | –––– | 4-0 | 2-2 | 2-1 | 1-0 | 4-2 | 2-0 | 0-0 | 1-3 | 1-1 | 1-0 | 3-0 |
Kuzbass Kemerovo | 1-2 | –––– | 1-1 | 1-1 | 2-1 | 1-0 | 4-0 | 4-0 | 3-2 | 2-0 | 3-1 | 4-2 |
Selenga | 0-0 | 1-0 | –––– | 2-0 | 0-0 | 1-3 | 0-0 | 1-0 | 2-0 | 1-0 | 0-0 | 1-0 |
Aeroflot Irkutsk | 1-1 | 0-0 | 3-1 | –––– | 4-1 | 0-1 | 4-0 | 1-1 | 3-0 | 2-0 | 2-1 | 3-0 |
Tomles Tomsk | 2-0 | 0-1 | 1-0 | 0-0 | –––– | 2-1 | 1-0 | 1-0 | 0-0 | 1-0 | 0-0 | 2-1 |
Kalininets Sverdlovsk | 2-3 | 0-0 | 0-2 | 2-0 | 0-0 | –––– | 1-0 | 0-0 | 1-0 | 1-1 | 2-0 | 2-1 |
SKA Čita | 2-0 | 4-0 | 0-0 | 1-0 | 1-1 | 0-0 | –––– | 1-0 | 1-1 | 1-0 | 1-0 | 0-0 |
Lokomotiv Chelyabinsk | 1-3 | 0-2 | 2-0 | 0-0 | 0-0 | 3-0 | 0-2 | –––– | 2-1 | 3-0 | 2-0 | 1-0 |
Irtyš Omsk | 2-2 | 0-1 | 0-1 | 1-1 | 2-1 | 0-0 | 2-0 | 1-0 | –––– | 3-0 | 1-0 | 0-1 |
Luč Vladivostok | 0-3 | 0-3 | 0-0 | 2-1 | 0-0 | 0-0 | 2-2 | 0-0 | 1-1 | –––– | 2-1 | 1-0 |
Rassvet Krasnoyarsk | 0-1 | 0-0 | 1-1 | 0-0 | 1-1 | 2-0 | 0-0 | 0-1 | 0-0 | 2-2 | –––– | 2-1 |
Dinamo Barnaul | 0-0 | 3-1 | 2-1 | 0-2 | 3-0 | 0-1 | 1-1 | 1-2 | 0-1 | 1-0 | 0-0 | –––– |
Zona 2
Clasament final
Verdicte
Admis la Grupul pentru locurile 1-12.
Admis la Grupul pentru locurile 13-24.
Rezultate
| MeK | RuK | SOS | VOG | VoA | SJO | ZvP | ZeI | TRV | vou | MeM | stu |
---|
Metallurg Kujbyšev | –––– | 0-0 | 4-1 | 0-1 | 3-0 | 4-0 | 0-0 | 2-0 | 4-1 | 2-1 | 1-0 | 1-0 |
Rubin Kazan ' | 0-0 | –––– | 3-1 | 0-1 | 2-0 | 0-0 | 1-0 | 4-1 | 0-0 | 1-1 | 0-0 | 4-1 |
Sokol Saratov | 1-0 | 1-2 | –––– | 2-0 | 2-0 | 5-0 | 2-1 | 3-0 | 3-0 | 1-0 | 1-0 | 1-0 |
Volga Gorki | 1-1 | 1-1 | 0-1 | –––– | 1-1 | 2-0 | 0-0 | 1-1 | 2-1 | 0-0 | 2-1 | 2-1 |
Volgar „Astrakhan” | 1-0 | 3-1 | 3-1 | 2-0 | –––– | 1-0 | 2-1 | 1-1 | 3-1 | 2-1 | 2-0 | 2-0 |
Spartak Yoshkar-Ola | 0-0 | 0-0 | 1-0 | 1-0 | 0-0 | –––– | 1-0 | 2-1 | 1-0 | 1-0 | 3-0 | 3-1 |
Zvezda Perm | 1-0 | 2-0 | 1-0 | 2-0 | 1-0 | 2-1 | –––– | 2-0 | 4-0 | 0-2 | 1-1 | 0-0 |
Traktor Volgograd | 0-2 | 1-2 | 1-0 | 0-1 | 1-0 | 2-1 | 1-0 | –––– | 1-0 | 1-1 | 3-0 | 1-0 |
Zenit Izhevsk | 2-3 | 0-2 | 3-3 | 1-3 | 3-2 | 4-1 | 1-0 | 2-0 | –––– | 2-0 | 2-1 | 3-0 |
Volga Ulyanovsk | 0-3 | 0-1 | 0-0 | 0-1 | 1-0 | 1-2 | 3-2 | 1-1 | 0-0 | –––– | 1-1 | 2-0 |
Metallurg Magnitogorsk | 1-1 | 0-1 | 1-4 | 0-3 | 0-0 | 1-1 | 3-2 | 1-0 | 2-0 | 1-0 | –––– | 2-1 |
Stroitel „Ufa | 1-1 | 2-2 | 1-1 | 0-0 | 0-0 | 1-1 | 2-0 | 0-1 | 2-0 | 0-0 | 1-0 | –––– |
Grupul 1-12
Clasament final
Verdicte
- SKA Khabarovsk admise în runda finală.
- Volgar 'Astrachan' și Rubin Kazan admise la noul Pervaja Gruppa A 1970 .
Rezultate
Grupul 13-24
Clasament final
Rezultate
Grupa 3
Echipe participante
Echipă | Republică | Oraș | Sezonul precedent |
---|
Avtomobilist Zytomyr | RSS Ucraina | Žytomyr | 4 in grupa 1 de Vtoraja Gruppa A |
Azovec Ždanov | RSS Ucraina | Ždanov | 11 în Grupul 1 de Vtoraja Gruppa A , cu excepția după grupul ucrainean |
Avangard Ternopil | RSS Ucraina | Ternopil ' | 1 în grupul ucrainean 1 Klass B , prima în grupul finală din Ucraina, promovat |
Bukovyna Černivci | RSS Ucraina | Černivci | 2 în Grupul ucrainean 1 din Klass B , 2 în grupul ucrainean finală, promovat |
Chimik Sjevjerodonetsk | RSS Ucraina | Sjevjerodonetsk | 12 în Grupul 1 de Vtoraja Gruppa A , cu excepția după grupul ucrainean |
Desna Černihiv | RSS Ucraina | Chernihiv | 3 în grupul ucrainean 2 Klass B , 4 în grupul ucrainean finală, promovat |
Dynamo Chmel'nyc'kyj | RSS Ucraina | Chmel'nyc'kyj | 3 în Grupul ucrainean 1 din Klass B , 5 în ultimul grup ucrainean, promovat |
Dnepr | RSS Ucraina | Dnipropetrovs'k | 3 în grupa 2 din Vtoraja Gruppa A |
Karpaty | RSS Ucraina | Lviv | 1 în Grupul 1 de Vtoraja Gruppa A , 2 în runda finală |
Kryvbas | RSS Ucraina | Kryvyi Rih | 17 în Grupul 1 de Vtoraja Gruppa A , cu excepția după grupul ucrainean |
Lokomotyv Vinnycja | RSS Ucraina | Vinnycja | 10° nel Gruppo 1 di Vtoraja Gruppa A |
Lokomotiv Cherson | RSS Ucraina | Cherson | 11° nel Gruppo 2 di Vtoraja Gruppa A |
Metalist | RSS Ucraina | Charkiv | 2° nel Gruppo 2 di Vtoraja Gruppa A |
Metalurh Zaporižžja | RSS Ucraina | Zaporižžja | 9° nel Gruppo 2 di Vtoraja Gruppa A |
Šachtar Kadiïvka | RSS Ucraina | Kadiïvka | 4° nel Girone 2 Ucraino di Klass B , 3° nel Girone finale ucraino, promosso |
SKA Kiev | RSS Ucraina | Kiev | 2° nel Gruppo 1 di Vtoraja Gruppa A |
SKA Leopoli | RSS Ucraina | Leopoli | 7° nel Gruppo 1 di Vtoraja Gruppa A |
SKA Odessa | RSS Ucraina | Odessa | 3° nel Gruppo 1 di Vtoraja Gruppa A |
Stroitel' Poltava | RSS Ucraina | Poltava | 5° nel Gruppo 1 di Vtoraja Gruppa A [5] |
Sudostroitel' Mykolaïv | RSS Ucraina | Mykolaïv | 1° nel Gruppo 2 di Vtoraja Gruppa A , 4º posto finale |
Tavrija | RSS Ucraina | Sinferopoli | 6° nel Gruppo 2 di Vtoraja Gruppa A |
Zvezda Kirovohrad | RSS Ucraina | Kirovohrad | 4° nel Gruppo 2 di Vtoraja Gruppa A |
Classifica finale
Verdetti
Risultati
| Dne | SKK | Met | AvŽ | ZvK | Kar | MeZ | TaS | BuČ | StP | LoC | SuN | SKL | AvT | Kry | AvŽ | SKO | DeČ | ŠaK | LoV | DyC | ChS |
---|
Dnepr | –––– | 2-0 | 1-2 | 2-1 | 1-2 | 2-0 | 3-0 | 1-1 | 2-0 | 2-0 | 2-1 | 2-0 | 2-1 | 1-0 | 2-0 | 4-0 | 4-0 | 3-1 | 0-1 | 1-0 | 4-0 | 2-4 |
SKA Kiev | 2-2 | –––– | 0-0 | 0-1 | 2-1 | 2-0 | 1-1 | 4-0 | 3-1 | 1-0 | 2-0 | 1-0 | 1-1 | 4-0 | 1-1 | 1-0 | 3-0 | 2-0 | 5-1 | 3-1 | 1-0 | 1-1 |
Metalist | 0-2 | 3-0 | –––– | 2-0 | 1-0 | 2-1 | 2-2 | 2-2 | 0-1 | 3-0 | 2-1 | 3-0 | 2-1 | 1-1 | 0-1 | 2-1 | 2-0 | 0-1 | 2-0 | 0-0 | 1-0 | 1-0 |
Avtomobilist Žytomyr | 0-2 | 0-0 | 2-0 | –––– | 4-1 | 3-0 | 1-1 | 0-0 | 1-1 | 2-0 | 2-1 | 3-0 | 2-0 | 5-0 | 1-0 | 4-0 | 4-0 | 3-0 | 2-1 | 1-0 | 2-1 | 2-1 |
Zvezda Kirovohrad | 1-1 | 0-1 | 0-1 | 2-1 | –––– | 1-0 | 3-0 | 1-0 | 3-2 | 0-1 | 1-0 | 0-0 | 2-0 | 1-0 | 1-1 | 1-0 | 1-0 | 1-0 | 4-0 | 2-1 | 0-0 | 1-0 |
Karpaty | 6-1 | 2-0 | 0-0 | 3-0 | 4-3 | –––– | 1-0 | 4-1 | 0-0 | 1-0 | 2-0 | 1-0 | 2-1 | 1-2 | 2-2 | 2-1 | 6-1 | 2-0 | 1-2 | 1-1 | 1-1 | 3-1 |
Metallurg Zaporižžja | 1-0 | 1-1 | 0-0 | 1-0 | 1-0 | 4-0 | –––– | 0-1 | 0-1 | 1-0 | 3-2 | 1-0 | 4-0 | 3-0 | 2-0 | 1-0 | 1-3 | 8-1 | 0-1 | 0-0 | 0-0 | 3-1 |
Tavrija Sinferopoli | 1-2 | 1-1 | 2-0 | 1-1 | 1-1 | 1-0 | 1-1 | –––– | 3-0 | 1-1 | 0-0 | 5-1 | 0-0 | 2-2 | 2-0 | 4-0 | 0-3 | 3-1 | 0-0 | 4-1 | 5-1 | 2-0 |
Bukovina Černivci | 0-2 | 0-0 | 0-1 | 1-0 | 2-0 | 1-1 | 0-0 | 2-0 | –––– | 1-0 | 0-1 | 0-0 | 2-0 | 1-0 | 2-1 | 1-0 | 2-0 | 3-0 | 1-1 | 1-0 | 1-0 | 2-1 |
Stroitel' Poltava | 1-1 | 1-1 | 0-1 | 1-0 | 0-0 | 0-1 | 0-0 | 1-1 | 1-0 | –––– | 1-1 | 0-0 | 0-0 | 1-1 | 1-0 | 3-1 | 1-1 | 2-0 | 4-1 | 2-0 | 1-0 | 3-1 |
Lokomotiv Cherson | 0-2 | 0-0 | 1-2 | 0-0 | 0-0 | 0-0 | 1-0 | 2-2 | 0-0 | 1-0 | –––– | 10 | 2-0 | 0-2 | 2-0 | 2-1 | 0-0 | 4-0 | 1-1 | 3-1 | 1-1 | 4-1 |
Sudostroitel' Mykolaïv | 1-0 | 1-1 | 0-1 | 0-1 | 1-1 | 4-1 | 2-1 | 1-0 | 1-0 | 1-0 | 0-1 | –––– | 2-0 | 0-0 | 2-1 | 5-0 | 1-0 | 0-0 | 1-0 | 1-0 | 0-0 | 4-0 |
SKA Leopoli | 3-1 | 0-1 | 1-0 | 2-0 | 1-0 | 1-1 | 1-0 | 2-0 | 0-0 | 3-0 | 1-0 | 2-1 | –––– | 1-2 | 2-0 | 1-1 | 2-0 | 0-0 | 2-2 | 0-0 | 2-2 | 3-1 |
Avangard Ternopil' | 1-2 | 1-1 | 1-1 | 1-1 | 0-1 | 0-0 | 1-1 | 3-2 | 1-0 | 0-1 | 1-0 | 1-0 | 3-0 | –––– | 1-0 | 1-1 | 0-0 | 1-0 | 2-1 | 2-2 | 1-1 | 0-1 |
Kryvbas | 3-3 | 1-0 | 0-0 | 2-1 | 0-0 | 3-1 | 1-1 | 0-2 | 2-0 | 0-1 | 4-2 | 3-2 | 2-0 | 1-0 | –––– | 0-0 | 1-0 | 1-1 | 2-0 | 3-1 | 2-1 | 1-1 |
Azovec Ždanov | 1-1 | 0-0 | 0-0 | 2-3 | 0-1 | 1-1 | 0-2 | 1-1 | 3-0 | 1-0 | 1-1 | 2-1 | 1-0 | 1-0 | 2-1 | –––– | 4-0 | 3-0 | 1-0 | 2-0 | 3-1 | 2-0 |
SKA Odessa | 0-0 | 0-1 | 0-0 | 1-0 | 0-2 | 2-0 | 2-1 | 1-0 | 1-1 | 0-0 | 0-2 | 0-0 | 2-0 | 0-0 | 3-0 | 3-1 | –––– | 2-0 | 3-1 | 0-2 | 4-1 | 1-0 |
Desna Černihiv | 0-4 | 2-1 | 0-0 | 1-0 | 1-1 | 2-1 | 0-0 | 2-2 | 0-0 | 2-2 | 0-0 | 1-1 | 3-0 | 1-0 | 2-1 | 0-0 | 2-0 | –––– | 1-0 | 2-1 | 0-0 | 1-2 |
Šachtar Kadiïvka | 2-0 | 0-0 | 2-0 | 0-2 | 0-1 | 0-0 | 1-1 | 2-0 | 0-0 | 0-1 | 0-2 | 0-3 | 0-1 | 1-0 | 1-0 | 1-0 | 1-1 | 2-1 | –––– | 2-1 | 0-0 | 0-0 |
Lokomotyv Vinnycja | 2-2 | 0-2 | 0-0 | 0-0 | 1-0 | 2-2 | 0-1 | 3-2 | 3-0 | 1-1 | 1-1 | 1-1 | 0-3 | 0-0 | 3-0 | 0-0 | 2-1 | 0-0 | 0-0 | –––– | 0-0 | 3-1 |
Dynamo Chmel'nyc'kyj | 0-2 | 2-0 | 3-0 | 0-0 | 0-1 | 1-4 | 1-0 | 1-3 | 1-0 | 0-0 | 2-1 | 0-0 | 1-1 | 0-0 | 1-0 | 2-1 | 3-0 | 0-1 | 2-0 | 1-1 | –––– | 1-2 |
Chimik Sjevjerodonec'k | 0-0 | 2-0 | 0-0 | 0-1 | 1-1 | 1-4 | 2-1 | 0-1 | 0-2 | 1-2 | 0-0 | 0-0 | 2-1 | 0-0 | 2-0 | 1-1 | 3-1 | 3-0 | 1-1 | 1-2 | 1-0 | –––– |
Gruppo 4
Squadre partecipanti
Classifica finale
Verdetti
- Žalgiris Vilnius ammesso al girone finale.
- Şaxter Qarağandı , Lokomotiv Tbilisi , Energetik Dušanbe , Stroitel' Aşgabat , Moldova Kishinev , Alga Frunze e Daugava Rīga ammessi alla nuova Pervaja Gruppa A 1970 .
Risultati
| ŽaV | ŞaQ | LoT | EnD | StA | MoK | DiB | NeF | AlF | Pol | VUK | DaR | SpB | Nem | DiK | Pol | ZaN | MeT | MeŞ | ŠiL | PaL |
---|
Žalgiris Vilnius | –––– | 1-0 | 1-0 | 2-0 | 2-0 | 4-0 | 2-1 | 2-0 | 1-0 | 4-0 | 2-1 | 1-0 | 0-0 | 0-2 | 1-0 | 1-1 | 0-1 | 1-0 | 3-1 | 4-0 | 3-0 |
Şaxter Karaganda | 1-1 | –––– | 0-2 | 2-0 | 1-0 | 1-1 | 4-0 | 4-0 | 2-0 | 4-0 | 0-0 | 2-1 | 2-1 | 2-0 | 0-1 | 2-1 | 3-1 | 2-0 | 2-0 | 3-0 | 2-1 |
Lokomotiv Tbilisi | 0-0 | 2-1 | –––– | 1-1 | 0-0 | 0-1 | 1-2 | 2-0 | 2-0 | 0-0 | 3-2 | 2-0 | 1-0 | 1-0 | 4-0 | 1-0 | 2-2 | 2-0 | 1-0 | 5-0 | 3-1 |
Energetik Dušanbe | 1-0 | 0-0 | 1-0 | –––– | 1-1 | 1-1 | 1-0 | 3-0 | 3-0 | 3-2 | 0-0 | 0-0 | 0-0 | 0-0 | 1-0 | 1-1 | 2-1 | 1-0 | 1-1 | 2-1 | 2-1 |
Stroitel' Aşgabat | 0-0 | 2-0 | 1-1 | 2-1 | –––– | 2-0 | 1-0 | 2-0 | 0-0 | 0-1 | 2-0 | 1-0 | 2-1 | 2-2 | 4-0 | 2-2 | 4-1 | 1-1 | 0-1 | 2-0 | 3-0 |
Moldova Chișinău | 1-0 | 0-0 | 0-0 | 1-0 | 0-0 | –––– | 2-0 | 4-0 | 1-1 | 0-1 | 0-0 | 1-0 | 1-1 | 1-1 | 2-1 | 3-0 | 0-1 | 2-0 | 2-0 | 1-0 | 6-0 |
Dinamo Batumi | 0-0 | 0-1 | 3-0 | 0-0 | 2-1 | 2-1 | –––– | 0-0 | 1-1 | 1-0 | 2-0 | 1-1 | 1-0 | 0-0 | 0-0 | 1-1 | 1-0 | 2-1 | [6] | 5-1 | 2-0 |
Neftyanik Fergana | 0-1 | 2-1 | 1-0 | 0-3 | 1-3 | 2-1 | 4-2 | –––– | 0-0 | 1-1 | 2-0 | 2-2 | 1-0 | 0-0 | 3-1 | 0-0 | 2-1 | 2-0 | 1-0 | 1-0 | 4-2 |
Alga Frunze | 2-2 | 1-0 | 1-0 | 0-0 | 2-0 | 1-0 | 0-0 | 0-0 | –––– | 2-1 | 2-0 | 2-0 | 0-0 | 1-1 | 1-0 | 0-0 | 1-0 | 0-1 | 1-1 | 1-2 | 3-0 |
Politotdel | 0-2 | 1-0 | 2-1 | 0-0 | 1-2 | 0-0 | 0-0 | 2-2 | 1-0 | –––– | 2-1 | 0-0 | 1-1 | 2-0 | 0-0 | 3-0 | 0-0 | 0-0 | 2-2 | 2-0 | 2-1 |
Vostok Ust'-Kamenogorsk | 1-0 | 1-1 | 0-1 | 3-1 | 2-0 | 1-0 | 0-1 | 0-1 | 0-0 | 0-0 | –––– | 3-2 | 2-0 | 0-1 | 2-0 | 0-0 | 2-0 | 3-0 | 1-0 | 1-1 | 4-1 |
Daugava Rīga | 1-1 | 0-0 | 2-1 | 2-1 | 2-0 | 1-1 | 0-0 | 2-0 | 1-0 | 3-0 | 3-0 | –––– | 0-1 | 1-1 | 0-0 | 0-0 | 2-2 | 2-0 | 3-1 | 3-1 | 0-2 |
Spartak Brest | 0-1 | 0-1 | 0-1 | 0-0 | 1-0 | 0-1 | 1-0 | 1-0 | 1-0 | 1-1 | 1-1 | 0-0 | –––– | 2-1 | 2-1 | 0-0 | 4-2 | 1-0 | 2-0 | 0-0 | 3-0 |
Neman | 0-0 | 0-0 | 2-2 | 1-1 | 0-0 | 0-0 | 1-1 | 1-0 | 3-0 | 0-0 | 0-0 | 1-1 | 0-0 | –––– | 3-0 | 0-0 | 1-0 | 0-1 | 0-1 | 1-2 | 0-0 |
Dinamo Kirovobad | 3-1 | 0-0 | 1-1 | 3-3 | 2-1 | 1-0 | 0-2 | 1-0 | 0-0 | 2-1 | 0-0 | 2-1 | 0-0 | 0-0 | –––– | 1-1 | 2-0 | 2-0 | 2-0 | 2-0 | 3-1 |
Polad | 0-0 | 3-1 | 0-2 | 0-1 | 2-0 | 0-1 | 2-0 | 1-2 | 0-0 | 0-1 | 2-0 | 2-2 | 1-0 | 1-2 | 1-1 | –––– | 3-1 | 1-0 | 1-1 | 3-0 | 1-0 |
Zarafshan Navoiy | 1-2 | 0-0 | 2-0 | 2-0 | 2-1 | 1-0 | 0-0 | 1-2 | 0-0 | 2-0 | 1-1 | 1-0 | 2-1 | 1-1 | 1-0 | 1-1 | –––– | 4-0 | 1-0 | 4-0 | 0-2 |
Meshakhte Tkibuli | 1-0 | 0-0 | 0-0 | 0-3 | 0-2 | 0-0 | 3-1 | 1-0 | 0-1 | 2-0 | 0-0 | 2-1 | 2-1 | 1-1 | 1-0 | 3-0 | 3-0 | –––– | 1-0 | 4-1 | 3-1 |
Metallurg Şımkent | 0-3 | 0-1 | 0-1 | 1-1 | 1-1 | 0-0 | 0-0 | 0-0 | 0-1 | 0-2 | 2-4 | 0-0 | 2-1 | 1-0 | 2-0 | 1-0 | 3-1 | 5-1 | –––– | 2-0 | 2-1 |
Širak Leninakan | 1-1 | 0-0 | 1-2 | 1-2 | 1-1 | 0-0 | 0-2 | 1-2 | 0-0 | 1-0 | 2-2 | 1-1 | 1-0 | 1-0 | 3-2 | 3-2 | 2-0 | 2-1 | 2-1 | –––– | 2-0 |
Pamir Leninabad | 1-0 | 0-1 | 1-1 | 1-2 | 1-4 | 0-0 | 1-1 | 1-1 | 1-0 | 0-1 | 0-0 | 1-1 | 0-2 | 1-0 | 0-0 | 2-2 | 1-0 | 2-1 | 1-1 | 2-2 | –––– |
Seconda fase
Girone finale
Classifica finale
Verdetti
Risultati
| SpO | Dne | SKC | ŽaV |
---|
Spartak Ordžonikidze | –––– | 3-1 | 0-1 | 1-0 |
Dnepr | 1-3 | –––– | 0-0 | 1-0 |
SKA Chabarovsk | 1-0 | 0-0 | –––– | 0-2 |
Žalgiris Vilnius | 0-1 | 0-1 | 2-0 | –––– |
Note
Voci correlate
Collegamenti esterni
- ( EN , RU ) USSR, second group A 1969, Group 1 , su wildstat.com .
- ( EN , RU ) USSR, second group A 1969, Group 2, tournament for places 1-12 , su wildstat.com .
- ( EN , RU ) USSR, second group A 1969, Group 2, tournament for places 13-24 , su wildstat.com .
- ( EN , RU ) USSR, second group A 1969, Group 2, zone 1 , su wildstat.com .
- ( EN , RU ) USSR, second group A 1969, Group 2, zone 2 , su wildstat.com .
- ( EN , RU ) USSR, second group A 1969, Group 3 , su wildstat.com .
- ( EN , RU ) USSR, second group A 1969, Group 4 , su wildstat.com .
- ( EN , RU ) USSR, second group A 1969, Final , su wildstat.com .
- ( EN ) Vtoraja Gruppa A 1969 , su rsssf.com , RSSSF.com .
- ( RU ) Vtoraja Gruppa A 1969 , su footballfacts.ru .